بلفاروپلاستی که بیشتر به‌عنوان جراحی زیبایی پلک شناخته می‌شود، نوعی جراحی است که بر روی پلک‌ها انجام می‌شود. پلک‌ها به عنوان قسمتی مهم از چهره انسان در تأثیرگذاری بر زیبایی و جوانی ظاهری نقش بسزایی دارند. با گذشت زمان، پوست و بافت اطراف پلک‌ها می‌توانند تحت تأثیر عواملی مانند پیری، استرس و عوامل محیطی قرار بگیرند و باعث پیری و خستگی ظاهری چهره شوند.

جراحی پلک یا بلفاروپلاستی چیست ؟

بلفاروپلاستی یا جراحی پلک، نوعی جراحی زیبایی است که برای اصلاح و بهبود ظاهر پلک‌ها استفاده می‌شود. در این روش، بافت‌های اضافی، پوست و چربی از منطقه پلک‌ها برداشته می‌شوند و پلک‌ها به شکلی آراسته و جوان تر نمایان خواهند شد . 

عمل جراحی زیبایی پلک می‌تواند بر روی پلک‌های بالا و پایین چشمان شما انجام شود. در برخی موارد، این جراحی به تنهایی انجام می‌شود و در برخی موارد دیگر، همراه با سایر روش‌های جراحی زیبایی چهره نظیر لیفت صورت انجام می‌شود.

همچنین مطالعه کنید : نحوه عمل بلفاروپلاستی و مراقبت قبل و بعد از جراحی

بلفاروپلاستی کامل

مزایای جراحی بلفاروپلاستی

جراحی پلک باعث بهبود و شادابی ظاهر این ناحیه از صورت می‌شود و عیوب پلک‌ها را که ظاهری خسته و پیر به‌صورت می‌دهد، اصلاح می‌کند. به طور خاص، جراحی زیبایی پلک مزایای زیر را به همراه دارد : 

  • ازبین‌بردن پوست اضافی که با افزایش سن در پلک‌های بالا و یا پایین ایجاد می‌شود.
  • ازبین‌بردن هرگونه تجمع چربی در اطراف چشم؛
  • درمان پف زیر چشم

تمام این عیوب عمدتاً به دلیل ازبین‌رفتن کشسانی و استحکام پوست در اثر افزایش سن رخ می‌دهد که با اثر جاذبه (چروک‌های گرانشی و افتادگی پوست) همراه است.

خطرات جراحی بلفاروپلاستی چیست؟

این جراحی نسبتاً ساده است. هنگامی که بلفاروپلاستی توسط یک متخصص جراحی پلاستیک در مراکز دارای مجوز انجام می‌شود، نتایج به‌طورکلی بسیار رضایت‌بخش است. بااین‌حال، این یک روش جراحی واقعی است که در آن خطرات و عوارض (خونریزی، عفونت) نادر است، اما تنها درصورتی‌که جراحی توسط متخصص جراحی پلاستیک در ساختارهای مجاز انجام شود، می‌تواند رخ دهد و به‌راحتی برطرف شود. برای کاهش خطرات بلفاروپلاستی و عوارض آن، رعایت دقیق توصیه‌ها و دستورالعمل‌هایی که جراح قبل و بعد از جراحی به شما خواهد داد، حائز اهمیت است.

عوارض جانبی جراحی زیبایی پلک

عوارض جانبی جراحی بلفاروپلاستی شامل : درد ، کبودی ، تورم و تغییر رنگ پوست می باشد که این عوارض عموما در عرض دو الی سه هفته بهبود می یابند و ماندگار نیستند . همچنین عوارضی مانند : خونریزی ، عفونت ها ، خشکی چشم ، خونریزی ملتحمه و تغییر بینایی از عوارض بسیار جدی این جراحی می باشند که معمولا به ندرت رخ می دهند . بهتر است پس از بروز با پزشک خود این موارد را مطرح کنید

بلفاروپلاستی پلک فوقانی

انواع بلفاروپلاستی

بسته به نقصی که می‌خواهید درمان کنید و بسته به نتیجه‌ای که می‌خواهید به دست آورید، می‌توان انواع مختلفی از بلفاروپلاستی را انجام داد، مانند:

 

بلفاروپلاستی کامل

این روش یک تکنیک ساده با بهبودی سریع است که نیازی به بستری شدن در بیمارستان ندارد، زیرا معمولاً تحت بی‌حسی موضعی و آرام‌بخش انجام می‌شود. طراحی برش‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است زیرا میزان و شکل پوستی که باید برداشته شود را مشخص می‌کند. در پلک فوقانی، برش در یک چین طبیعی انجام می‌شود و در پلک پایین، یک یا دو میلی‌متر از لبه پلک. در هر دو مورد، جای زخم به‌سختی در یک یا دو ماه قابل‌مشاهده خواهد بود. مدت‌زمان بلفاروپلاستی کامل تقریباً دو ساعت است.

بلفاروپلاستی کامل مناسب چه کسانی است؟

کاندیدای ایده‌آل برای انجام بلفاروپلاستی کامل کسانی هستند که می‌خواهند پوست شل اطراف چشم و همچنین پف زیر چشم را از بین ببرند. عوامل ژنتیکی یا ارثی، سن یا احتباس مایعات، برخی از علل پف‌ها و افتادگی پلک هستند که نه‌تنها بر ظاهر، بلکه گاهی بر بینایی نیز تأثیر منفی می‌گذارند. در افراد با سنین بالا دیده شده است که پوست اضافی بالای پلک‌ها جلو دید را می‌گیرد.

 

بلفاروپلاستی پلک بالا یا فوقانی

بلفاروپلاستی فوقانی عملی است که شامل برداشتن پوست اضافی و برداشتن کیسه‌های چربی در ناحیه پلک فوقانی می‌شود. این عمل در بیمارستان با بی‌حسی موضعی و یا با بیهوشی عمومی قابل انجام است و حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. بهتر است در حین جراحی بیمار هوشیار باشد تا با بازوبسته کردن پلک به جراح برای برداشتن مقدار درستی از پوست اضافه همکاری کند.

تورم بعد از عمل و زمان بهبودی

عمل زیبایی پلک فوقانی با بخیه‌های بسیار نازکی که 3-4 روز پس از عمل برداشته می‌شوند و با یک اسکار عملاً نامرئی که در چین پلک بالایی موضعی شده است، به پایان می‌رسد. تورم بعد از عمل طبیعی است و ظرف چند روز از بین می‌رود. پس از 7 تا 10 روز بیمار می‌تواند بدون علائم یا نتایج خاصی به تمام فعالیت‌های کاری و اجتماعی خود بازگردد. نتایج قطعی این جراحی بعد از دو ماه مشخص می شود و معمولا ماندگاری بالایی دارد.

 

بلفاروپلاستی پلک پایین یا تحتانی

جراحی بلفارو پایین عمل کمی پیچیده‌تر از بلفارو فوقانی است و همچنین می‌توان آن را در بیمارستان، تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. در این روش، برشی در لبه مژگانی زیرین پلک تحتانی ایجاد می‌شود که از طریق آن، کیسه‌های چربی که در این ناحیه قرار دارند و پوست و عضله اضافی که می‌تواند در تعیین نقص زیبایی نقش داشته باشد، تغییر شکل می‌دهد.

بهتر است مطالعه کنید : بلفاروپلاستی پلک پایین بدون جراحی

همچنین در برخی موارد برداشتن کیسه‌های چربی ضروری نیست. در این شرایط جراح با جابه‌جایی چربی به نواحی گودرفته آن را اصلاح می‌کند. این جراحی بدون برش و از داخل چشم، زیر ملتحمه انجام می شود.

بعد از جراحی

بازگشت به حالت عادی در این مورد کمی طولانی‌تر است و حدود دوهفته طول می‌کشد تا به کار و فعالیت اجتماعی معمول برگردید. بلفاروپلاستی فوقانی و بلفاروپلاستی تحتانی به‌وضوح می‌توانند با یکدیگر مرتبط باشند که در صورت ترکیب دوران نقاهت کمی طولانی‌تر نیز خواهد شد.

بلفاروپلاستی ترانس کونژ یا transconjunctival

 این تکنیک، عمل تخلیه کیسه‌های چربی پلک پایین بدون برش خارجی است و هیچ بخیه‌ای زده نمی‌شود. بدیهی است که ازآنجایی‌که امکان برداشتن پوست اضافی وجود ندارد، این یک عمل جراحی برای بیماران زیر سی‌سال است که پف زیر چشم دارند. بلفاروپلاستی ترانس به معنای جراحی پلک از طریق بافت داخلی چشم به نام ملتحمه است. جای زخم در آن قابل‌مشاهده نیست.

آمادگی برای جراحی زیبایی پلک

در اولین ویزیت، جراح باید ساختار استخوانی صورت، کیفیت پوست و عضلات دور چشم، وجود هرگونه نقص زیبایی و یا عملکردی را ارزیابی کند و اهداف و نتایج زیبایی را که می‌توان به دست آورد را به تصویر بکشد. جراح همچنین باید وضعیت سلامتی فرد را ارزیابی کند تا وجود تغییرات (فشارخون بالا، مشکلات لخته شدن یا زخم) را که می‌تواند بر نتیجه نهایی جراحی تأثیر بگذارد، رد کند. قبل از جراحی بلفاروپلاستی دستورالعمل‌های دقیقی در مورد تغذیه قبل و بعد از عمل، در مورد مصرف دارو، الکل و سیگار دریافت خواهید کرد. در پایان ویزیت، جراح با توافق با فرد مناسب‌ترین روش جراحی را برای مورد فرد انتخاب می‌کند.

همچنین مشاهده کنید : ویدئو جراحی بلفاروپلاستی پلک

آیا جراحی بلفاروپلاستی دردناک است ؟

بلفاروپلاستی عموماً تحت بی‌حسی موضعی همراه با آرام‌بخش (به این معنی است که شما بیدار خواهید بود، اما آرام خواهید بود و نسبت به درد بی‌حس خواهید شد) و به‌صورت سرپایی انجام می‌شود.

 

بلفاروپلاستی

محدودیت سنی در جراحی زیبایی پلک یا بلفاروپلاستی

هیچ محدودیت سنی برای انجام این نوع جراحی وجود ندارد. اکثر بیمارانی که به بلفاروپلاستی روی می‌آورند در سنین 40 تا 60 سالگی هستند، اما جراحی زیبایی پلک نیز در افراد بین 70 تا 80 سال با موفقیت انجام می‌شود. بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه را می‌توان بر روی بیماران در هر سنی انجام داد. اکثر افرادی که به این نوع جراحی نیاز دارند بین 30 تا 60 سال سن دارند، اما جراحی زیبایی پلک ترانس ملتحمه در بیماران مسن نیز با موفقیت انجام می‌شود.

مداخله بلفاروپلاستی چه مدت طول می‌کشد؟

عمل بلفارو 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد، کاملاً بدون درد است و با گذاشتن یخ روی چشم‌ها به پایان می‌رسد. همچنین جراحی پلک ترانس ملتحمه حدود 30 دقیقه طول می‌کشد، که خوشبختانه با احساس درد همراه نیست . 

دوره بعد از جراحی زیبایی پلک

در 48 ساعت بعد از عمل بلفاروپلاستی، باید درحالی‌که سرخود را کمی بالا آورده‌اید استراحت کنید. از روز سوم به بعد، می‌توانید زندگی عادی خود را از سر بگیرید، از فعالیت‌های سنگین، سونا و حمام ترکی و قرارگرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. در دو روز اول ممکن است تورم خفیفی بعد از عمل ظاهر شود و کبودی در اطراف ناحیه تحت درمان که حدود 1-2 هفته باقی می‌ماند. هماتوم، عفونت و اسکار کلوئیدی به‌ندرت ممکن است رخ دهد. پس از 7 تا 10 روز، اگر بیش از حد خسته نباشید، می‌توانید کار خود را از سر بگیرید. از هفته سوم می‌توانید به‌تدریج تمام فعالیت‌های عادی از جمله ورزش را از سر بگیرید. نتیجه که در حال حاضر پس از سه هفته اول قابل‌ملاحظه است، تقریباً شش ماه پس از عمل به طور قطعی حاصل خواهد شد.

نتایج و ماندگاری جراحی بلفارو

نتیجه بلفاروپلاستی به‌طورکلی بسیار خوب و طولانی است، اما نمی‌توان گفت که دائمی است، زیرا همیشه مشروط به سبک زندگی شما و اثرات اجتناب‌ناپذیر جاذبه و افزایش سن خواهد بود.به‌طورکلی، با بلفاروپلاستی، نتیجه یک بهبود کلی در کل ناحیه دور چشم و صورت است. به طور خاص:

  • با بلفاروپلاستی فوقانی پوست اضافی از پلک فوقانی برداشته می‌شود و کیسه‌های چربی برداشته می‌شوند.
  • با بلفاروپلاستی تحتانی، کیسه‌های چربی تغییر مکان داده و اندازه آنها تغییر می‌کند و پوست پلک با ازبین‌بردن اضافی‌ها دوباره رنگ می‌شود.
  • بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه منحصراً برای ازبین‌بردن کیسه‌های چربی پلک پایین بدون اسکار خارجی پوست استفاده می‌شود.

برای اطلاعات بیشتر آیا بلفاروپلاستی دائمی است؟ را مطالعه کنید .

نکات مهمی که باید در نظر بگیرید

این جراحی بدون شک برای کاهش کیسه‌های زیر چشم و بازگرداندن طراوت به ظاهر مفید و مؤثر است، اما علاوه بر این مزایا باید معایب زیر را نیز در نظر گرفت:

مدت‌زمان نتیجه بدیهی است که از فردی به فرد دیگر بستگی دارد و متغیر است، روند پیری به سیر خود ادامه می‌دهد و استعداد ژنتیکی برای تشکیل پف های زیر چشم و حلقه‌های سیاه در آن نقش دارد. برای برخی افراد ممکن است نیاز به تکرار جراحی پس از چند سال باشد.

در حین عمل ممکن است برخی از اعصاب آسیب ببینند و در نتیجه حساسیت خود را از دست بدهند و خطر عفونت در دوره پس از عمل را نمی‌توان رد کرد. به همین دلیل توصیه می شود که فقط به جراحان پلاستیک متخصص و مجرب اعتماد کنید که بتوانند حداکثر ضمانت نتیجه و محافظت از سلامت بیمار را ارائه دهند.

هزینه جراحی بلفاروپلاستی چقدر است؟

این هزینه ها بر اساس عوامل مختلفی تعیین می‌شود، از جمله:

  • مرکز درمانی که جراح در آن عمل می‌کند که باید ایمن و مطابق با قانون باشد.
  • حضور پرسنل پزشکی بامهارت بالا مانند متخصص بیهوشی، کمک جراح و پرستاران؛
  • روش جراحی انتخاب شده، یعنی اگر بلفاروپلاستی فقط بر روی پلک فوقانی، فقط در پلک پایین یا هر دو انجام شود.

هزینه های جراحی بلفاروپلاستی پلک توسط دکتر رجبی بعد از معاینه مشخص می شود. از این رو برای رزرو نوبت با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

بلفاروپلاستی فانکشنال به چه معناست؟

هنگامی که بیش از حد، آویزان شدن پوست پلک دید را مسدود می‌کند، این جراحی را می‌توان برای برداشتن پوست و بهبود عملکرد ​​چشم انجام داد. برخی از افراد با پوست بالای پلک به‌اندازه کافی اشیاء را در میدان دید فوقانی یا محیطی نمی‌بینند.

بلفاروپلاستی آسیایی چیست؟ 

حدود نیمی از مردم آسیا بدون چین‌وچروک در پلک بالایی به دنیا می‌آیند که ظاهر پلک بالایی را پر یا پف‌کرده است. علاوه بر این، یک چین معمولی پلک آسیایی در صورت وجود بسیار کمتر (حدود 3 تا 5 میلی‌متر) از یک‌چشم قفقازی است.  بنابراین ، نتیجه این جراحی ایجاد چین در پلک بیمار است. اگر چین بیش از حد بالا قرار گیرد، می‌تواند در یک بیمار آسیایی غیرطبیعی به نظر برسد. 

سؤالات متداول

من می‌خواهم پلک‌های بالایی را بلند کنم و در صورت امکان، تیرگی زیر چشمم را از بین ببرم، اما نمی‌خواهم جای زخم‌ها نمایان شود. آیا مداخله یا درمانی وجود دارد که بتواند مشکل من را بدون به‌جاگذاشتن اسکار حل کند؟

جراحی زیبایی پلک، یک عمل جراحی است که عیوبی مانند افتادگی پلک فوقانی، پف‌های ناشی از چربی و حلقه‌های تیره که چشم‌ها را خسته می‌کند، پری چهره و گاهی اوقات بینایی را اصلاح می‌کند. جراحی زیبایی پلک شامل برداشتن پوست و چربی اضافی موجود در پلک بالا و پایین است. در متداول‌ترین روش جراحی که شامل بازسازی ماهیچه چشمی و کیسه‌های چربی و برداشتن پوست اضافی می‌شود، برش‌ها در چین پلک بالا و پایین ایجاد می‌شوند و عملاً نامرئی هستند. اگر فقط کیسه‌های چربی در پلک پایین وجود دارد و نیازی به برداشتن پوست اضافی نیست، از روش های جا به جایی چربی استفاده می شود.

پف زیر چشم به چه چیزی بستگی دارد؟ چگونه می‌توان آنها را حذف یا بهبود بخشید؟

وجود پف در زیر چشم‌ بستگی به نشت بافت چربی دور چشمی ناشی از شل شدن (مادرزادی یا به دلیل افزایش سن) ساختارهای نگهدارنده مانند پوست، عضله چشمی و اوربیتال دارد. هیچ کرم یا درمان زیبایی وجود ندارد که بتواند این نوع نقص را کاهش داده یا از بین ببرد. تنها درمان جراحی است و شامل برداشتن پوست و چربی اضافی از طریق یک برش است که می‌تواند داخلی پلک باشد (مانند بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه) یا خارجی، اما برش همچنان در چین پلک‌ها پنهان است.

دیدگاه کاربران

5 دیدگاه
پروفایل کاربر
asal یکشنبه مهر 1401
پاسخ دهید

واقعا کارتون حرف نداره جناب پروفسور، به جرات می تونم بگم شما در بلفاروپلاستی در ایران حرف اول رو میزنید، به قدری تغییرات جراحی پلک در مراجعه کنندگان شما جذاب و واضح است که جوان شدن و زیبایی رو کاملا میشه دید در نتیجه کارها، من شما رو به خیلی از دوستان در خارج از کشور هم معرفی کردم و بی صبرانه منتظرند تا برگردن ایران برای انجام بلفارو موفق باشید بهترین جراح پلک :)

پروفایل کاربر
زیبا عباسی پنجشنبه مهر 1401
پاسخ دهید

آیا جراحی بلفاروپلاستی برای فرد ۲۰ ساله انجام میشه؟

پروفایل کاربر
ستاره سه شنبه آبان 1401
پاسخ دهید

تعریف شما رو زیاد شنیدم، اما هیچی به اندازه نمونه کارهای جراحی پلک و از همه جالب تر جراحی های بیرون زدگی و ترمیمی بود که واقعا از این همه مهارت و تبحر به وجد اومدم دست مریزاد بهترین های در انتظارتون باشه بهترین جراح پلک

پروفایل کاربر
مریم جمعه بهمن 1401
پاسخ دهید

نامبر وان بلفاروپلاستی در ایران هستید، واقعا هر چقدر از کارتون تعریف کنم کمه، من که به شدت راضیم و به همه پیشنهاد میدم. همه بهم میگن 20 سالی جوون تر شدم

پروفایل کاربر
Asalamirkhani جمعه فروردین 1402
پاسخ دهید

با عرض سلام و احترام بنده یک بار مراجعه کردم برای بفاروپلاستی و دکتر فرمودند که برای این عمل جوانم اما من الان در 24 سالگی به شدت از سنگینی اون چیزی که پشت پلک هام هست اذیت می شوم می خواستم بدونم امکان داره نظر دکتر الان تغییر کنه و من باید ویزیت بشوم یا خیر؟

دیدگاه خود را وارد کنید