بلفاروپلاستی یک تکنیک جراحی است که می‌تواند ظاهر صورت را بهبود بخشد، نگاه را جوان می‌کند، به‌خصوص اگر کیسه‌های زیر چشم و افتادگی پلک دارید. اما بعد از جراحی بلفاروپلاستی چه اتفاقی می‌افتد؟ مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی به چه شکل باشد؟ اگر چنین سؤالاتی دارید در ادامه همراه ما باشید تا در این مقاله به طور کامل به آنها پاسخ داده شود.

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی فوقانی: بعد از عمل بین کبودی و تورم. چگونه آن را مدیریت کنیم؟

چیزی که بیمارانی که تحت عمل بلفاروپلاستی فوقانی قرار می‌گیرند بیشتر از آن شکایت دارند تورم و کبودی بعد از عمل است که معمولاً با آن همراه است و همچنین ایجاد پوسته در امتداد زخم است. آنها معمولاً در عرض چند هفته از بین می‌روند. بدیهی است که اقدامات احتیاطی زیادی وجود دارد که روزبه‌روز باعث کاهش تشکیل می‌شود.

اول‌ازهمه، شما باید تا آنجا که ممکن است منطقه را تمیز نگه دارید. ازآنجایی‌که نوارهای استری وجود دارد، شستن ناحیه اطراف چشم در هفته اول دشوار خواهد بود. استفاده از "سواب‌های پنبه‌ای" مرطوب شده با محلول فیزیولوژیکی (آب‌شور) می‌تواند کمک کند.

استفاده از قطره‌های چشمی می‌تواند برای ازبین‌بردن هرگونه سوزش چشم مفید باشد. این همچنین باعث می‌شود که به دلیل ناراحتی یا خارش وسوسه نشویم که چشم‌ها را لمس کنیم.

حداقل در هفته اول باید از لنزهای تماسی خودداری کرد و استفاده از عینک را ترجیح داد.

یکی دیگر از دشمنان چشم و پوست ما آفتاب است، به شما توصیه می‌کنم حداقل تا دوهفته اول خود را مستقیماً در معرض قرار ندهید و اگر مجبور به انجام آن هستید همیشه از عینک تیره استفاده کنید.

بهترین راه برای مدیریت تورم و کبودی این است که مقدار آن را در دوره‌ای که بیشترین شکل‌گیری آن‌ها را تشکیل می‌دهند، یعنی 24 ساعت اول کاهش دهید.

اکیداً توصیه می‌شود که

از بسته‌های سرد در 24 ساعت اول استفاده کنید. مراقب باشید که یخ هرگز مستقیماً با پوست تماس نداشته باشد. اثر آن باید با قراردادن یک‌پارچه نخی ترجیحاً بین صورت و یخ کاهش یابد.

یکی دیگر از جنبه‌های مهم کار بر روی وضعیت بدن است. بهترین حالت ایستاده است؛ بنابراین کاری که نباید انجام دهید این است که چند ساعت بعد از جراحی به خانه بروید و دراز بکشید تا استراحت کنید زیرا عمل کرده‌اید.

البته نمی‌توانید تمام روز بایستید یا بنشینید. وقتی باید دراز بکشید تا استراحت کنید، می‌گویم در دو سه شب اول، داشتن حداقل دو یا سه بالش برای نیمه نشستن مفید است. شاید بهترین راحتی نباشد، اما مطمئناً می‌تواند به علت کمک کند. در واقع، تورم و کبودی اساساً توسط خون و مایعات تجمع یافته در ناحیه ایجاد می‌شود، ایستادن با سربالا از رکود بهتر جلوگیری می‌کند.

بااین‌حال، آنها به‌نوعی کاملاً اجتناب‌ناپذیر هستند. پس انتظار داشته باشید که حداقل کمی ظاهر شوند.

مراقبت بعد از عمل بلفاروپلاستی در خانه

پس از بازگشت به خانه، باید تاحدامکان استراحت کنید. وضعیت عمودی سر به کاهش تورم کمک می‌کند. برای جلوگیری از هرگونه خونریزی، از زور زدن، خم شدن، پایین آوردن سر، سرفه خودداری کنید .

برای کاهش تورم

باید از کمپرس سرد یا یخ استفاده کرد. درد بعد از جراحی معمولاً خفیف است و با داروهای مسکن کنترل می‌شود. رژیم غذایی عادی را می‌توان بلافاصله از سر گرفت. اگر حالت تهوع دارید بهتر است از غذاهای مایع یا نیمه مایع مانند سوپ یا آبمیوه استفاده کنید. ظاهر پلک‌ها بهترین نخواهد بود. قرمزی، تورم و کبودی پلک‌ها طبیعی است.  

بهداشت فردی مهم است،

می‌توانید حمام کنید (بااحتیاط و کمک) اما موها نباید شسته شوند. می‌توان از روان‌کننده‌ها، پمادها و بسته‌های سرد استفاده کرد و در برخی موارد از چشم‌ها با پد چشمی گازی محافظت می‌شود. سواب را می‌توان  1 ساعت پس از جراحی برداشت. خواب برای بهبودی مهم است، اگر در خوابیدن مشکل دارید، خوب است اقداماتی را برای جلوگیری از بی‌خوابی یا استراحت بد انجام دهید.

نکات زیر را جدی بگیرید

اگر حیوان خانگی در خانه دارید، بهتر است تا چند روز پس از جراحی از تماس با آنها خودداری کنید. برای اکثر بیماران روزهای 2 و 3 بدترین هستند، بهبود سریع و سریع است.

تورم معمولاً صبح پس از جراحی به اوج خود می‌رسد، درحالی‌که کبودی ممکن است در طی چند روز کمی افزایش یابد.

ورزش باید متوسط ​​باشد.

پیاده‌روی را می‌توان پس از 3 روز از سر گرفت.

اگر مشکل خشکی چشم یا خارش دارید، ممکن است قطره‌های چشمی توصیه شود.

در روزهای بعد حداقل 10 روز از فعالیت بدنی شدید و 3 هفته از شنا خودداری کنید. استفاده از کامپیوتر و تلویزیون خوب است، فعالیت‌های مضری نیستند. بخیه‌ها 4 تا 6 روز پس از جراحی برداشته می‌شوند  .

استفاده از لنز تماسی را می‌توان در عرض 1 هفته از سر گرفت.

اسکار تا زمانی که تقریباً پس از 6 ماه نامرئی شود به بهبودی خود ادامه می‌دهد .

نتایج قطعی بلفاروپلاستی

برای دیدن نتایج قطعی باید 4 تا 6 ماه و گاهی حتی 1 سال صبر کنید. اگر خارش بیش از حد آزاردهنده شد، می‌توان از بسته‌های سرد استفاده کرد. زمانی که تورم فروکش کرد، ماهیچه‌ها قدرت خود را بازیافتند، تنها پس از آن عملکرد مرطوب‌کننده چشم به حالت عادی بازمی‌گردد. تا آن زمان، استفاده از اشک مصنوعی می‌تواند به کاهش علائم کمک کند.

چه عواملی روند نقاهت را طولانی می‌کند؟

روند درمان فردی است. عوامل خارجی مانند سیگارکشیدن، فعالیت بدنی زودرس یا بیش از حد شدید، نمک اضافی در رژیم غذایی می‌تواند باعث تأخیر در بهبودی شود.

افسردگی پس از عمل بسیار شایع است. اغلب در ماه اول زمانی که هیجان فروکش کرده است و شما می‌دانید که چند ماه طول می‌کشد تا بهبودی کامل پیدا کنید.

انتظارات باید واقع‌بینانه باشد. شما باید زمان بهبودی را بپذیرید و انتظار نتایج فلش را نداشته باشید.حساسیت به شرایط محیطی خارجی مانند باد، گردوغبار، هوای خشک، هوای سرد ممکن است در هفته‌ها و ماه‌های اول پس از جراحی رخ دهد.

استفاده از لوازم آرایشی برای کاور کبودی

هرگونه گریم یا آرایش در چند روز اول پس از جراحی توصیه نمی‌شود. قبل از استفاده از هر نوع سایه چشم، جراح باید رضایت دهد. کانسیلرها به‌ویژه زمانی مفید هستند که کبودی‌ها به‌شدت نامتقارن باشند.

و در آخر

 همیشه به یاد داشته باشید که هدف از بلفاروپلاستی (اولیه یا اصلاحی) بهبود ظاهر پلک‌ها و جوانسازی چشم‌ها است؛ بنابراین ظاهری کمتر خسته و جوان‌تر خواهید داشت. کسانی که مثبت هستند زودتر خوب می‌شوند و از نتیجه راضی هستند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید