امروزه زیبایی چهره از دغدغه‌های بی‌پایان افراد است. با گذشت زمان و افزایش سن، علائمی در چهره پدیدار می‌شوند که خبر از پیری می‌دهند. پلک‌ها، یکی از قسمت‌های مهم چهره انسان در تأثیرگذاری بر زیبایی به شمار می‌روند. با افزایش سن، پیری و استرس، پلک‌ها چروک خواهند شد و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند. گاهی این اختلالات به‌قدری اذیت‌کننده هستند که در مواردی حتی باعث کاهش قدرت بینایی می‌شوند. یکی از روش‌های جوان‌سازی، جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است. در این مقاله، به بررسی این جراحی و نقش آن در بهبود ظاهر پلک‌ها خواهیم پرداخت. برای آشنایی کامل با این روش جراحی، تا انتهای مقاله، همراه ما باشید.

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی (blepharoplasty) یا جراحی زیبایی پلک، نوعی جراحی است که برای بهبود و اصلاح ظاهر پلک‌ها کاربرد دارد. بلفاروپلاستی باهدف: کاهش چین و چروک، حذف پوست و چربی اضافه و بهبود ظاهر پلک انجام می‌شود. به طور کلی هدف این جراحی از بین بردن نشانه‌های پیری و کهولت سن در ناحیه چشم است.

جراحی زیبایی پلک، می‌تواند روی پلک‌های بالا و پایین انجام شود. در برخی موارد نیز جراحی را می‌توان با سایر روش‌های جراحی زیبایی، مانند لیفت صورت انجام داد.

ویدئوی جراحی بلفاروپلاستی را ببینید!

مزایای بلفاروپلاستی

مزایای جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی باعث بهبود و شادابی ظاهر صورت می‌شود و عیوب پلک‌های پیر و خسته را اصلاح می‌کند. به طور خاص، جراحی زیبایی پلک مزایای زیر را به همراه دارد: 

1- زیبایی چشم و پلک‌ها

بلفاروپلاستی باعث می‌شود چربی‌های اضافه پلک بالا و پایین که ظاهری افتاده دارند از بین بروند. در کل این عمل جراحی، ظاهری زیبا و جوان‌تر برای شما فراهم می‌آورد.

2- بهبود بینایی

در برخی افراد، پلک‌های افتاده در بینایی اختلالاتی را ایجاد می‌کنند. با انجام بلفاروپلاستی فانکشنال و حذف چربی‌های اضافه از پلک، این مشکلات برطرف خواهند شد و بینایی بهبود می‌یابد.

3- افزایش اعتماد به نفس

پس از انجام بلفاروپلاستی، با ظاهری جوان‌تر قطعاً اعتمادبه‌نفس بالایی نیز خواهید داشت. با احساس بهتری که درباره ظاهر خود دارید، می‌توانید در روابط اجتماعی نیز موفق‌تر عمل کنید.

4- درمان پف چشم

علاوه بر چربی‌هایی که دور چشم تشکیل می‌شوند، پف چشم نیز از معضلات ظاهری است که می‌تواند آزاردهنده باشد. برای درمان پف‌های چشم نیز می‌توان از روش بلفاروپلاستی استفاده کرد.

عوارض بلفاروپلاستی

جراحی پلک عموماً یک روش جراحی امن و بی‌خطر است، اما مانند هر اقدام پزشکی دیگر، ممکن است بلفاروپلاستی با خطرات  و عوارضی همراه باشد. البته باید این نکته را در نظر داشت که این عوارض نادر هستند و احتمال بروز آنها بسیار پایین است.به‌طور کلی عوارض جراحی بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

 • عوارض ظاهری: درد، کبودی، تورم و تغییر رنگ پوست از عوارض عمومی و موقت جراحی بلفاروپلاستی هستند که در عرض دو الی سه هفته بهبود می‌یابند.
 • عفونت: ایجاد عفونت در ناحیه جراحی شده یک عارضه نادر است، اما در برخی موارد ممکن است رخ دهد. در صورت تجربه این عارضه حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ایجاد یا تغییر حساسیت‌های پوستی: پس از جراحی ممکن است در نواحی چشم دچار حساسیت‌هایی شوید و یا حساسیت‌هایی که قبلاً داشته‌اید تغییر پیدا کنند. حساسیت به نور خورشید، کرم‌های پوستی و... از جمله این حساسیت‌ها هستند.
 • نتایج نامطلوب ظاهری: در برخی موارد، عدم مراجعه به جراح متخصص و ماهر، باعث می‌شود تا پس از انجام جراحی نتایج مطلوب و دلخواه خود را کسب نکنید.

با وجود اینکه این عوارض نادر هستند، پس از تجربه‌کردن آن‌ها ، الزامی است تا با جراح خود مشاوره لازم را انجام دهید.

انواع بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی که نوعی جراحی متنوع است، می‌تواند به شکل‌های مختلفی انجام شود . وابسته به نیاز و مشکلات هر شخص در ناحیه چشمان، انواع مختلف بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

1-بلفاروپلاستی پلک بالا

هدف این جراحی بهبود ظاهر پلک‌های بالایی است. در بلفاروپلاستی پلک بالا، پوست اضافی و بافت‌های چروک از پلک‌های بالا حذف می‌شوند. این جراحی در مراکز درمانی با بی‌حسی موضعی قابل‌انجام است و مدت زمان انجام آن حدود 30 دقیقه است.

2-بلفاروپلاستی پلک پایین

جراحی پلک پایین نسبت به بلفاروپلاستی بالا کمی پیچیده‌تر به شمار می‌رود. در این عمل جراحی، بهبود ظاهر پلک‌های پایینی در دستور کار قرار دارد. بلفاروپلاستی پلک پایین باعث کاهش چین و چروک، حذف پوست اضافه و چربی پلک‌های پایین می‌شود.

این روش جراحی با تکنیک "جابجایی چربی" یا "fat transfer" صورت می‌گیرد که در طی این فرایند مداخله از طریق ملتحمه چشم انجام می‌شود.از مزایای این تکنیک ، می‌توان به بدون بخیه بودن آن اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر ، پیشنهاد می‌کنیم : بلفاروپلاستی پلک پایین بدون جراحی

3-بلفاروپلاستی ترکیبی (Combined Blepharoplasty)

در این نوع جراحی، بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به‌صورت هم‌زمان در یک فرایند جراحی انجام می‌شوند. مدت زمان جراحی بلفاروپلاستی کامل تقریباً دو ساعت است. نتیجهٔ این جراحی،  بهبود ظاهر پلک‌ها به‌صورت کامل و یکجا خواهد بود.

4-بلفاروپلاستی ترانس کونژ (Transconjunctival Blepharoplasty)

این روش جراحی از داخل پلک انجام می‌شود و بزرگ‌ترین مزیت آن، نیاز نبودن به برش‌های پوستی و بخیه پس از جراحی است. در این فرایند چروک‌ها و پوست‌های اضافی بدون برش از بیرون پوست حذف می‌شوند. این جراحی برای کسانی که پلک آنها دچار اختلال کمتری است، استفاده می‌شود. بلفاروپلاستی ترانس کونژ معمولاً مناسب افراد زیر سی‌سال است که پف زیر چشم دارند.

بلفاروپلاستی

نحوه انجام بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یک جراحی زیبایی تخصصی است که در هر مرحله از آن نیاز به کامل‌ترین اقدامات پزشکی است. برخی از مراحل توضیح داده شده ممکن است نسبت به نوع جراحی (پلک بالا، پلک پایین و...) متفاوت باشند. مراحل جراحی بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

مرحله اول: آمادگی قبل از بلفاروپلاستی

پیش از انجام هرگونه اقدام پزشکی، نیاز است تا پزشک با بررسی نیازها، انتظارات و شرایط پزشکی بیمار، وی را جهت جراحی آماده کند. بلفاروپلاستی نیز از این موضوع مستثنی نیست. در این مرحله، پزشک به شما توضیحاتی در مورد نحوه جراحی، خطرات و عوارض آن و آمادگی قبل از عمل خواهد داد. همچنین تصویر بیمار قبل از جراحی، برای مشاهده تغییرات بعد از عمل تهیه می‌شود.

مرحله دوم: شروع جراحی

بسته به نوع جراحی، در این مرحله از بی‌حسی موضعی برای شروع جراحی استفاده خواهد شد. آماده‌سازی بیمار قبل از جراحی توسط تیم جراحی انجام خواهد شد.

مرحله سوم: برش‌دادن پلک‌ها و حذف پوست اضافی

در این مرحله، جراح با ایجاد برش‌های کوچک در ناحیه پلک موردنظر، نسبت به حذف پوست اضافی، چروک و بافت‌های غیرضروری  اقدام می‌کند. عمل بلفاروپلاستی بین یک الی دو ساعت طول می‌کشد، همچنین این فرایند نیاز به حساسیت و دقت بالایی دارد.

مرحله چهارم: تنظیم موقعیت ماهیچه‌ها

پس از تخلیه چربی‌ها، در صورت نیاز جراح اقدام به تنظیم موقعیت ماهیچه‌های پلک می‌کند. هدف این مرحله از جراحی، بهبود ظاهر پلک‌ها است.

مرحله پنجم: ترمیم و بخیه

پس از انجام اقدامات جراحی، نواحی برش داده شده با بخیه ترمیم خواهند شد. البته در روش‌های بلفاروپلاستی ترانس کونژ و لیزری، نیاز به بخیه نیست.

مرحله ششم: مراقبت‌های پس از جراحی

در آخرین مرحله بلفاروپلاستی، برای کاهش تورم نواحی جراحی شده، استفاده از کیسه یخ پیشنهاد می‌شود . 48 ساعت پس از جراحی نیاز به استراحت خواهید داشت، از روز سوم به بعد می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را پیگیری کنید. از فعالیت‌های سنگین، سونا و قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کنید. همچنین پزشک راهکارهای مراقبتی دیگری نیز به شما ارائه می‌دهد تا با رعایت‌کردن آنها، نتیجه دلخواه خود را حاصل کنید.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بلفاروپلاستی را مشاهده کنید !

 

نتایج و ماندگاری بلفاروپلاستی

ماندگاری جراحی بلفاروپلاستی طولانی و رضایت‌بخش است، اما نمی‌توان گفت که دائمی است. زیرا این جراحی نتایج مختلف داشته و میزان ماندگاری آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی که مستقیماً به ماندگاری نتایج جراحی بلفاروپلاستی مرتبط هستند عبارت‌اند از:

 • مهارت جراح
 • ویژگی‌های پوستی بیمار
 • مراقبت‌های بعد از جراحی
 • کهولت سن

مطالعه کنید :  آیا بلفاروپلاستی دائمی است؟

نتایج بلفاروپلاستی

معایب بلفاروپلاستی

بدون شک، بلفاروپلاستی بهترین روش زیبا و جوان‌سازی چشمان است، اما مانند هر اقدامی دیگر، جراحی زیبایی پلک نیز دارای معایبی است. اصلی‌ترین معایب جراحی بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

 • نیاز به جراحی مجدد: باتوجه‌به این که کهولت سن باعث پف زیر چشم و تغییر رنگ پلک‌ها می‌شود، ممکن است برخی افراد برای داشتن چشمانی زیبا، مجدداً مجبور به جراحی شوند.
 • آسیب‌دیدن عصب‌ها: به طور نادر، ممکن است در حین عمل برخی از اعصاب موجود در ناحیه چشمی آسیب ببینند و حساسیت خود را از دست بدهند. البته مراجعه به جراح متخصص و حرفه‌ای این احتمال را بسیار کاهش می‌دهد.
 • خطر عفونت: مانند هر جراحی دیگر، بلفاروپلاستی نیز دارای خطرات عفونت پس از عمل است. این خطر با مراقبت مناسب پس از جراحی، رفع خواهد شد.

کاربردهای بلفارو پلاستی

بلفاروپلاستی علاوه بر کاربردهای زیبایی برای درمان برخی مشکلات چشمی نیز کاربرد دارد. این روش می‌تواند برخی عیوب چشم را نیز درمان کند که عبارتند از:

 • پف پلک بالا و پایین چشم
 • شل شدن و افتادگی پلک بالایی که دید را مختل می‌کند
 • افتادگی در پلک‌های پایین، که ممکن است باعث نمایان شدن سفیدی در زیر عنبیه شود
 • وجود پوست اضافی در پلک پایین

هزینه بلفاروپلاستی

هزینه جراحی بلفاروپلاستی

هزینه جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هرکدام از این عوامل در کیفیت جراحی نیز تأثیر مستقیم خواهند داشت. عواملی که روی قیمت هزینه عمل بلفاروپلاستی مؤثر هستند عبارت‌اند از:

 • امکانات مرکز درمانی
 • مهارت تیم جراحی بلفاروپلاستی
 • روش جراحی انتخاب شده (مانند: بلفاروپلاستی پلک بالا، پلک پایین و یا ترکیبی)

هزینه‌های جراحی بلفاروپلاستی توسط دکتر رجبی پس از معاینه مشخص خواهد شد. برای رزرو نوبت و معاینه پیش از جراحی کافی است با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای بلفاروپلاستی (جراحی پلک) هستند؟

بهترین کاندیدها برای جراحی بلفاروپلاستی، عموماً افرادی هستند که حداقل 30 سال سن دارند و از سلامت خوبی برخوردار هستند.

در مورد انتظاراتی که از بلفاروپلاستی دارید واقع بین باشید. جراحی پلک می تواند ظاهر فرد را بهبود بخشد و به افزایش اعتماد به نفس کمک کند. اما نباید انتظار داشت که جراحی ظاهر را به شدت تغییر دهد. بسیاری از مردم چشم‌هایی دارند که کاملاً هم تراز نیستند یا به نظر می‌رسد اندازه‌های متفاوتی دارند. ویژگی‌های نامتقارن در مراحل اولیه رشد رخ می‌دهد. جراحی پلک، ساختار صورت را تغییر نمی‌دهد. قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید، مهم است که چهره خود را به خوبی بشناسید. به دقت در مورد انتظارات خود فکر کنید و آن‌ها را با جراح در میان بگذارید.

موارد منع انجام بلفاروپلاستی

با وجود اینکه جراحی بلفاروپلاستی یک روش کم خطر و به نسبت ایمن است، برخی شرایط و بیماری‌ها موجب می‌شوند که پزشک این روش را توصیه نکند. افرادی که متقاضی انجام این جراحی هستند، نباید هیچ بیماری چشمی دیگری داشته باشند. این بیماری‌ها عبارتند از:

 • بیماری‌های چشمی مانند: گلوکوم ، خشکی چشم یا جدا شدن شبکیه چشم 
 • اختلالات تیروئید ، مانند: بیماری گریوز ، کم کاری یا پرکاری تیروئید 
 • بیماری‌های قلبی عروقی ، فشار خون بالا یا سایر اختلالات گردش خون
 • دیابت

آمادگی برای بلفاروپلاستی

برخی اقدامات آمادگی که برای بلفاروپلاستی توصیه می‌شوند، عبارتند از:

 • انجام دادن معاینه پزشکی
 • آزمایش‌های توصیه شده توسط پزشک
 • ترک سیگار
 • تنظیم داروهای فعلی و شروع به مصرف برخی داروهایی که پزشک توصیه می‌کند
 • متوقف کردن مصرف داروهای ضد التهابی، آسپرین، رقیق‌کننده‌های خون، مولتی ویتامین‌ها و مکمل‌ها
 • هماهنگی با یک همراه برای همراهی کردن بیمار بعد از انجام جراحی

بعد از بلفاروپلاستی

در هر پلک بالایی، یک بخیه وجود دارد که حدود یک هفته باقی می‌ماند. اگر برش‌ها در داخل پلک‌ها ایجاد شده باشند، پلک‌های پایینی نیازی به بخیه ندارند. معمولاً تورم و کبودی در پلک‌های بالایی و تحتانی ایجاد می‌شود. بیمار باید برای چند روز در خانه بماند و فعالیت‌های خود را برای چند روز پس از جراحی محدود کند تا پلک‌های او بهبود یابد.

زمان بهبودی بلفاروپلاستی 

اگرچه جراحی معمولاً بدون درد است، اما ممکن است مقداری تورم و کبودی به همراه داشته باشد. اکثر مردم بعد از 10 تا 14 روز می‌توانند بدون مشکل به خارج از خانه بروند. اما ممکن است چند ماه طول بکشد تا مشکل، به طور کامل بهبود یابد.

افراد در طول ریکاوری جراحی، می توانند از کمپرس سرد و پماد آنتی بیوتیک برای کاهش تورم استفاده کنند. جراح، دستورالعمل‌های خاصی را به بیمار می‌دهد که عبارتند از:

 • چگونه از چشمان خود مراقبت کنیم.
 • داروهایی برای کمک به بهبودی و کاهش احتمال عفونت.
 • نگرانی‌های خاصی که باید در محل جراحی جستجو کرد.

بهترین سن برای انجام بلفاروپلاستی 

هر فرد بالای 18 سال، می‌تواند جراحی پلک انجام دهد. با این حال، بهترین نامزدها، افراد 30 ساله و بالاتر هستند. اکثر افرادی که این جراحی را انجام می دهند، سنی بیشتر از 40 سال دارند.

تصاویر قبل و بعد جراحی بلفاروپلاستی

نمونه‌ای از نتایج جراحی بلفاروپلاستی توسط دکتر محمد طاهر رجبی را در زیر ببینید:

نتیجه جراحی بلفاروپلاستی

درمان پف زیر چشم با بلفاروپلاستی 

بسته به علت ایجاد پف زیر چشم، ممکن است از جراحی پلک استفاده شود. جراح، بلفاروپلاستی را با توجه به آناتومی و نیازهای منحصر به فرد بیمار انجام می‌دهد. به طور کلی این روش شامل برداشتن چربی اضافی از طریق برش در چین طبیعی پلک پایینی است. این روش معمولا در یک محیط سرپایی با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود. 

انتخاب جراح بلفاروپلاستی

زمانی که فرد تصمیم به جراحی پلک گرفت، نوبت به انتخاب جراح می‌رسد. بررسی افرادی که این جراحی را انجام داده‌اند می‌تواند در انتخاب جراح مفید باشد. حتماً با جراح ملاقات کنید تا بتوانید تجربیات و صلاحیت‌های او و همچنین طرح پیشنهادی وی برای عمل را بررسی کنید. در طول ویزیت، جراح باید با دقت به سوالات و نگرانی‌های فرد گوش دهد و به طور کامل به آن‌ها رسیدگی کند. 

آزمایشات قبل از عمل بلفاروپلاستی

بعد از تصمیم‌گیری برای انجام جراحی پلک و انتخاب جراح، باید برخی آزمایشات را انجام داد تا از سلامت قلب و آمادگی فرد برای جراحی اطمینان حاصل شود. آزمایش‌های توصیه شده توسط پزشک، عبارتند از:

 • آزمایش خون: آزمایش خون، شامل بررسی نشانگرهای مختلف سلامتی مانند: سطوح هورمون‌ها، فشار خون، تعداد سلول‌های خونی و عملکرد کلیه و کبد است. این آزمایش می‌تواند به پزشک کمک کند تا از وضعیت کلی سلامتی شما مطلع شود و مشکلات احتمالی را شناسایی کند.

 • آزمایش هپاتیت B و C: این آزمایش‌ها برای بررسی وجود عفونت هپاتیت B و C در بدن انجام می‌شوند. اگر عفونت وجود داشته باشد، ممکن است تأثیری در جراحی و بهبودی بعدی داشته باشد.

 • آزمایش HIV: برای تشخیص وجود عفونت ویروس HIV در بدن است. 

 • آزمایش انعقاد خون: بررسی نحوه انعقاد و خونریزی برای انجام جراحی بسیار مهم است. آزمایش انعقاد خونف می‌تواند اطلاعاتی در مورد خطر لخته شدن خون در طول و بعد از جراحی ارائه دهد.

 • نوار قلب: الکتروکاردیوگرافی، برای بررسی فعالیت قلب و تشخیص مشکلات قلبی مانند: ضربان نامنظم، فیبریلاسیون بطنی و ... انجام می‌شود.

کلام پایانی

بلفاروپلاستی، نوعی عمل جراحی است که ظاهر پلک‌ها را بهبود می‌بخشد. با وجود آن که عمدتاً یک عمل زیبایی است، بسیاری از افراد برای کمک به میدان دید و سایر مشکلات چشمی، جراحی پلک÷ انجام می‌دهند. در این مقاله، تمام نکات مهم در مورد این جراحی را مورد بررسی قرار دادیم.

سوالات متداول

عمل بلفاروپلاستی چقدر طول می کشد؟

جراح معمولاً می تواند بلفاروپلاستی فوقانی را در حدود 45 دقیقه تا یک ساعت انجام دهد. اگر هر دو پلک بالا و پایین به طور همزمان انجام شوند، بسته به اینکه آیا چربی تغییر موقعیت داده شود یا کار اضافی انجام شود، حدود دو ساعت طول می‌کشد.

جراحی بلفاروپلاستی چقدر دردناک است؟

جراحی پلک، یکی از کم دردترین عمل‌های زیبایی است. ممکن است در روز جراحی کمی درد وجود داشته باشد.

دیدگاه کاربران

5 دیدگاه
پروفایل کاربر
فاطمه سه شنبه فروردین 1403
پاسخ دهید

سلام وقتتون به خیر من فشار خون بالا دارم‌ آیا میتونم بلفارو پلاستی انجام بدم؟

پروفایل کاربر
دکتر رجبی سه شنبه فرو 1403
پاسخ دهید

با عرض سلام . سوابق پزشکی شما باید مورد بررسی قرار بگیرد

پروفایل کاربر
Kimia سه شنبه فروردین 1403
پاسخ دهید

مطلب بسیار مفیدی بود👌🏻👌🏻 ممنون

پروفایل کاربر
amirmohammad سه شنبه فرو 1403
پاسخ دهید

نظر لطف شماست

پروفایل کاربر
شقایق سه شنبه فروردین 1403
پاسخ دهید

مطالب بسیار عالی 🙏🏻

دیدگاه خود را وارد کنید