امروزه زیبایی چهره از دغدغه‌های بی‌پایان افراد است. با گذشت زمان و افزایش سن، علائمی در چهره پدیدار می‌شوند که خبر از پیری می‌دهند پلک‌ها یکی از قسمت‌های مهم چهره انسان در تأثیرگذاری بر زیبایی به شمار می‌روند. با افزایش سن، پیری و استرس، پلک‌ها چروک خواهند شد و ظاهر زیبای خود را از دست می‌دهند. گاهی این اختلالات به‌قدری اذیت‌کننده هستند که در مواردی حتی باعث کاهش قدرت بینایی شما می‌شوند. یکی از روش‌های جوان‌سازی، جراحی پلک یا بلفاروپلاستی است. در این مقاله به بررسی این جراحی و نقش آن در بهبود ظاهر پلک‌ها خواهیم پرداخت.

بلفاروپلاستی چیست؟

بلفاروپلاستی (blepharoplasty) یا جراحی زیبایی پلک، یک روش جراحی است که برای بهبود و اصلاح ظاهر پلک‌ها کاربرد دارد. بلفاروپلاستی باهدف: کاهش چین و چروک، حذف پوست و چربی اضافه و بهبود ظاهر پلک انجام می‌شود. به طور کلی این جراحی نشانه‌های پیری و کهولت سن را در ناحیه چشم از بین می‌برد.

این عمل جراحی می‌تواند روی پلک‌های بالا و پایین چشمان شما انجام شود. در برخی موارد نیز جراحی زیبایی پلک را می‌توان با سایر روش‌های جراحی زیبایی مانند لیفت صورت انجام داد.

ویدئوی جراحی بلفاروپلاستی را ببینید!

مزایای بلفاروپلاستی

مزایای جراحی بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی باعث بهبود و شادابی ظاهر صورت می‌شود و عیوب پلک‌های پیر و خسته را اصلاح می‌کند. به طور خاص، جراحی زیبایی پلک مزایای زیر را به همراه دارد: 

1- زیبایی چشم و پلک‌ها

بلفاروپلاستی باعث می‌شود چربی‌های اضافه پلک بالا و پایین که ظاهری افتاده دارند از بین بروند. در کل این عمل جراحی، ظاهری زیبا و جوان‌تر برای شما فراهم می‌آورد.

2- بهبود بینایی

در برخی افراد، پلک‌های افتاده در بینایی اختلالاتی را ایجاد می‌کنند. با انجام بلفاروپلاستی فانکشنال و حذف چربی‌های اضافه از پلک، این مشکلات برطرف خواهند شد و بینایی بهبود می‌یابد.

3- افزایش اعتماد به نفس

پس از انجام بلفاروپلاستی، با ظاهری جوان‌تر قطعاً اعتمادبه‌نفس بالایی نیز خواهید داشت. با احساس بهتری که درباره ظاهر خود دارید، می‌توانید در روابط اجتماعی نیز موفق‌تر عمل کنید.

4- درمان پف چشم

علاوه بر چربی‌هایی که دور چشم تشکیل می‌شوند، پف چشم نیز از معضلات ظاهری است که می‌تواند آزاردهنده باشد. برای درمان پف‌های چشم نیز می‌توان از روش بلفاروپلاستی استفاده کرد.

عوارض بلفاروپلاستی

جراحی پلک عموماً یک روش جراحی امن و بی‌خطر است، اما مانند هر اقدام پزشکی دیگر، ممکن است بلفاروپلاستی با خطرات  و عوارضی همراه باشد. البته باید این نکته را در نظر داشت که این عوارض نادر هستند و احتمال بروز آنها بسیار پایین است.به‌طور کلی عوارض جراحی بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

 • عوارض ظاهری: درد، کبودی، تورم و تغییر رنگ پوست از عوارض عمومی و موقت جراحی بلفاروپلاستی هستند که در عرض دو الی سه هفته بهبود می‌یابند.
 • عفونت: ایجاد عفونت در ناحیه جراحی شده یک عارضه نادر است، اما در برخی موارد ممکن است رخ دهد. در صورت تجربه این عارضه حتماً به پزشک خود اطلاع دهید.
 • ایجاد یا تغییر حساسیت‌های پوستی: پس از جراحی ممکن است در نواحی چشم دچار حساسیت‌هایی شوید و یا حساسیت‌هایی که قبلاً داشته‌اید تغییر پیدا کنند. حساسیت به نور خورشید، کرم‌های پوستی و... از جمله این حساسیت‌ها هستند.
 • نتایج نامطلوب ظاهری: در برخی موارد، عدم مراجعه به جراح متخصص و ماهر، باعث می‌شود تا پس از انجام جراحی نتایج مطلوب و دلخواه خود را کسب نکنید.

با وجود اینکه این عوارض نادر هستند، پس از تجربه‌کردن آن‌ها ، الزامی است تا با جراح خود مشاوره لازم را انجام دهید.

انواع بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی که نوعی جراحی متنوع است، می‌تواند به شکل‌های مختلفی انجام شود . وابسته به نیاز و مشکلات هر شخص در ناحیه چشمان، انواع مختلف بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

1-بلفاروپلاستی پلک بالا

هدف این جراحی بهبود ظاهر پلک‌های بالایی است. در بلفاروپلاستی پلک بالا، پوست اضافی و بافت‌های چروک از پلک‌های بالا حذف می‌شوند. این جراحی در مراکز درمانی با بی‌حسی موضعی قابل‌انجام است و مدت زمان انجام آن حدود 30 دقیقه است.

2-بلفاروپلاستی پلک پایین

جراحی پلک پایین نسبت به بلفاروپلاستی بالا کمی پیچیده‌تر به شمار می‌رود. در این عمل جراحی، بهبود ظاهر پلک‌های پایینی در دستور کار قرار دارد. بلفاروپلاستی پلک پایین باعث کاهش چین و چروک، حذف پوست اضافه و چربی پلک‌های پایین می‌شود.

این روش جراحی با تکنیک "جابجایی چربی" یا "fat transfer" صورت می‌گیرد که در طی این فرایند مداخله از طریق ملتحمه چشم انجام می‌شود.از مزایای این تکنیک ، می‌توان به بدون بخیه بودن آن اشاره کرد.

برای اطلاعات بیشتر ، پیشنهاد می‌کنیم : بلفاروپلاستی پلک پایین بدون جراحی

3-بلفاروپلاستی ترکیبی (Combined Blepharoplasty)

در این نوع جراحی، بلفاروپلاستی پلک بالا و پایین به‌صورت هم‌زمان در یک فرایند جراحی انجام می‌شوند. مدت زمان جراحی بلفاروپلاستی کامل تقریباً دو ساعت است. نتیجهٔ این جراحی،  بهبود ظاهر پلک‌ها به‌صورت کامل و یکجا خواهد بود.

4-بلفاروپلاستی ترانس کونژ (Transconjunctival Blepharoplasty)

این روش جراحی از داخل پلک انجام می‌شود و بزرگ‌ترین مزیت آن، نیاز نبودن به برش‌های پوستی و بخیه پس از جراحی است. در این فرایند چروک‌ها و پوست‌های اضافی بدون برش از بیرون پوست حذف می‌شوند. این جراحی برای کسانی که پلک آنها دچار اختلال کمتری است، استفاده می‌شود. بلفاروپلاستی ترانس کونژ معمولاً مناسب افراد زیر سی‌سال است که پف زیر چشم دارند.

بلفاروپلاستی

نحوه انجام بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی یک جراحی زیبایی تخصصی است که در هر مرحله از آن نیاز به کامل‌ترین اقدامات پزشکی است. برخی از مراحل توضیح داده شده ممکن است نسبت به نوع جراحی (پلک بالا، پلک پایین و...) متفاوت باشند. مراحل جراحی بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

مرحله اول: آمادگی قبل از بلفاروپلاستی

پیش از انجام هرگونه اقدام پزشکی، نیاز است تا پزشک با بررسی نیازها، انتظارات و شرایط پزشکی بیمار، وی را جهت جراحی آماده کند. بلفاروپلاستی نیز از این موضوع مستثنی نیست. در این مرحله، پزشک به شما توضیحاتی در مورد نحوه جراحی، خطرات و عوارض آن و آمادگی قبل از عمل خواهد داد. همچنین تصویر بیمار قبل از جراحی، برای مشاهده تغییرات بعد از عمل تهیه می‌شود.

مرحله دوم: شروع جراحی

بسته به نوع جراحی، در این مرحله از بی‌حسی موضعی برای شروع جراحی استفاده خواهد شد. آماده‌سازی بیمار قبل از جراحی توسط تیم جراحی انجام خواهد شد.

مرحله سوم: برش‌دادن پلک‌ها و حذف پوست اضافی

در این مرحله جراح با ایجاد برش‌های کوچک در ناحیه پلک موردنظر، نسبت به حذف پوست اضافی، چروک و بافت‌های غیرضروری  اقدام می‌کند. عمل بلفاروپلاستی بین یک الی دو ساعت طول می‌کشد، همچنین این فرایند نیاز به حساسیت و دقت بالایی دارد.

مرحله چهارم: تنظیم موقعیت ماهیچه‌ها

پس از تخلیه چربی‌ها، در صورت نیاز جراح اقدام به تنظیم موقعیت ماهیچه‌های پلک می‌کند. هدف این مرحله از جراحی، بهبود ظاهر پلک‌ها است.

مرحله پنجم: ترمیم و بخیه

پس از انجام اقدامات جراحی، نواحی برش داده شده با بخیه ترمیم خواهند شد. البته در روش‌های بلفاروپلاستی ترانس کونژ و لیزری، نیاز به بخیه نیست.

مرحله ششم: مراقبت‌های پس از جراحی

در آخرین مرحله بلفاروپلاستی، برای کاهش تورم نواحی جراحی شده، استفاده از کیسه یخ پیشنهاد می‌شود . 48 ساعت پس از جراحی نیاز به استراحت خواهید داشت، از روز سوم به بعد می‌توانید فعالیت‌های عادی خود را پیگیری کنید. از فعالیت‌های سنگین، سونا و قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید پرهیز کنید. همچنین پزشک راهکارهای مراقبتی دیگری نیز به شما ارائه می‌دهد تا با رعایت‌کردن آنها، نتیجه دلخواه خود را حاصل کنید.

نحوه خوابیدن پس از جراحی بلفاروپلاستی را مشاهده کنید !

نتایج و ماندگاری بلفاروپلاستی

ماندگاری جراحی بلفاروپلاستی طولانی و رضایت‌بخش است، اما نمی‌توان گفت که دائمی است. زیرا این جراحی نتایج مختلف داشته و میزان ماندگاری آن به عوامل مختلفی بستگی دارد. عواملی که مستقیماً به ماندگاری نتایج جراحی بلفاروپلاستی مرتبط هستند عبارت‌اند از:

 • مهارت جراح
 • ویژگی‌های پوستی بیمار
 • مراقبت‌های بعد از جراحی
 • کهولت سن

مطالعه کنید :  آیا بلفاروپلاستی دائمی است؟

نتایج بلفاروپلاستی

معایب بلفاروپلاستی

بدون شک بلفاروپلاستی بهترین روش زیبا و جوان‌سازی چشمان شماست، اما مانند هر اقدامی دیگر، جراحی زیبایی پلک نیز دارای معایبی است. اصلی‌ترین معایب جراحی بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

 • نیاز به جراحی مجدد: باتوجه‌به این که کهولت سن باعث پف زیر چشم و تغییر رنگ پلک‌ها می‌شود، ممکن است برخی افراد برای داشتن چشمانی زیبا، مجدداً مجبور به جراحی شوند.
 • آسیب‌دیدن عصب‌ها: به طور نادر، ممکن است در حین عمل برخی از اعصاب موجود در ناحیه چشمی آسیب ببینند و حساسیت خود را از دست بدهند. البته مراجعه به جراح متخصص و حرفه‌ای این احتمال را بسیار کاهش می‌دهد.
 • خطر عفونت: مانند هر جراحی دیگر، بلفاروپلاستی نیز دارای خطرات عفونت پس از عمل است. این خطر با مراقبت مناسب پس از جراحی، رفع خواهد شد.

هزینه بلفاروپلاستی

هزینه جراحی بلفاروپلاستی

هزینه جراحی به عوامل مختلفی بستگی دارد که هرکدام از این عوامل در کیفیت جراحی نیز تأثیر مستقیم خواهند داشت. عواملی که روی قیمت هزینه عمل بلفاروپلاستی مؤثر هستند عبارت‌اند از:

 • امکانات مرکز درمانی
 • مهارت تیم جراحی بلفاروپلاستی
 • روش جراحی انتخاب شده (مانند: بلفاروپلاستی پلک بالا، پلک پایین و یا ترکیبی)

هزینه‌های جراحی بلفاروپلاستی توسط دکتر رجبی پس از معاینه مشخص خواهد شد. برای رزرو نوبت و معاینه پیش از جراحی کافی است با شماره‌های موجود در سایت تماس حاصل فرمایید.

 

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید