بلفاروپلاستی که بیشتر به عنوان جراحی زیبایی پلک نیز شناخته می‌شود، یک عمل جراحی زیبایی است که هدف آن کاهش شلی پوست یا پوست اضافی پلک‌ها یا از بین بردن چربی زیر چشم (کیسه‌های چشم) است و در نتیجه هارمونی دلپذیری از پلک و ابرو ایجاد می‌کند. جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین تمامی تغییرات ذکر شده را روی پلک‌های پایینی اعمال می‌کند و باعث می‌شود تا هرگونه اختلالات ظاهری مانند : پف چشم ، چروک پوست و ... از نواحی پلک پایین محو شوند. بدیهی است که با افزایش سن خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و چروک می‌شود. پیری پلک گاهی اوقات با از دست دادن بافت همراه است و بنابراین مناسب‌ترین تکنیک‌های جوان‌سازی صورت ممکن است با هدف برداشتن بافت اضافی نباشد. در این مقاله به بررسی کامل جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین خواهیم پرداخت.

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیه

بلفاروپلاستی پلک پایین چیست ؟

بلفاروپلاستی پایین نوعی جراحی پلک است که برای بهبود شکل و ظاهر پلک‌های پایینی کاربرد دارد .بلفاروپلاستی پلک پایین با هدف بهبود ظاهری و رفع آثار پیری از پلک پایین با روش های مختلفی انجام می شود که نوین ترین تکنیک آن ، Fat Transfer یا جابجایی چربی است . 

بلفاروپلاستی پلک پایین چه زمانی توصیه می‌شود؟

این جراحی ممکن است در شرایط مختلفی به کار گرفته شود. جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین در موارد زیر توصیه می‌شود:

 • پوست اضافی یا چروک پلک پایین : افرادی که به دلیل کهولت سن ، دچار پوست اضافی و یا چروک در ناحیه پلک پایین هستند ، از اصلی ترین کاندیداهای این جراحی هستند .
 • کیست های چشمی : گاهی وجود کیست در چشم می تواند از دلایل جراحی بلفاروپلاستی باشد.
 • افتادگی پلک پایین : این اختلال ، حالتی غمگین و خسته در چهره شما به وجود می‌آورد . البته افتادگی پلک مختص به پلک پایین نیست و ممکن است پلک‌های بالا نیز تحت تاثیر این اختلال قرار بگیرند.  
 • تورم پلک پایین : تورم پلک‌ها در هر ناحیه‌ای می توانند آزار دهنده باشند .بخش عمده‎‌ای از این اختلالات با جراحی بلفاروپلاستی قابل رفع هستند.

آماده سازی برای جراحی بلفاروپلاستی پلک پايین

بلفاروپلاستی، مانند اکثر جراحی‌های زیبایی، یک روش زیباسازی و درمانی است. به همین دلیل، بررسی دقیق پاتولوژیک و فارماکولوژیک برای درک اینکه آیا بیمار داروهایی مصرف می‌کند که ممکن است منع انجام عمل را داشته باشند یا باید چند روز قبل آن داروها قطع شوند، ضروری است. قبل از انجام جراحی بلفاروپلاستی، لازم است از مصرف موادی که می‌توانند عوارض جانبی ایجاد کنند خودداری شود. این مورد در مورد داروهای ضد انعقاد و ضد پلاکت (مثلا آسپرین) است که باید طی دو هفته قبل و بعد از عمل با داروهای دیگر جایگزین شوند.

بلفاروپلاستی پلک پایین

انواع جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین

در حال حاضر روش های مختلفی برای جراحی بلفاروپلاستی وجود دارد . اما بلفاروپلاستی پلک پایین شامل روش و تکنیک های جدیدتری نسبت به پلک بالا است . جراحی بلفارو پلک پایین به دو روش پوستی و ترانس ملتحمه انجام می‌شود .

روش پوستی

در این روش جراحی برای از بین بردن چربی و پوست های اضافه اطراف پلک پایین ، جراح یک برش را در طول مرز پلک پایین انجام می‌دهد . سپس چربی‌های اضافه از پوست و بافت پلک جدا می شوند . در نهایت عضلات پلک در موقعیتی مناسب قرار می‌گیرند و  جراح مناطق بریده شده را بخیه می‌کند . ‌

روش ترانس ملتحمه

از بین این دو روش،روش ترانس ملتحمه‌ای یا همان بلفاروپلاستی بدون بخیه ، ساده‌تر و سریع‌تر است. در این روش از تکنیک جابجایی چربی یا همان "Fat Transfer" استفاده می‌شود که مزیت آن نسبت به سایر روش‌های جراحی عبارتند از :

 •  بدون بخیه بودن 
 • علائم پوستی کمتر (مانند اسکار و ...)
 • سریع و ساده‌تر بودن
 • عوارض جانبی کمتر

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیه

عوارض بلفاروپلاستی پلک پایین

بلفاروپلاستی پلک پایین نیز مانند سایر جراحی ها دارای عوارض است . گرچه این عوارض بسیار نادر هستند اما رعایت کردن مراقبت های پس از جراحی برای جلوگیری از بروز این عوارض ، اهمیت بالایی دارد.برخی از عوارض بلفاروپلاستی پلک پایین عبارتند از : 

 • تورم و کبودی چشم: این نشانه تقریبا یک هفته پس از جراحی از بین خواهد رفت . برای پیشگیری و درمان این اختلال می توان از کیسه آب یخ استفاده کرد.
 • سوزش و خشکی چشم : این عارضه در جراحی های چشمی رایج است که برای جلوگیری از آن ، پزشک معالج برای بیمار قطره های چشمی تجویز می کند.
 • درد خفیف : با وجود تغییراتی که در پلک صورت گرفته ، احساس درد خفیف در این ناحیه بدیهی است .
 • باقی ماندن جای زخم : در روش هایی که نیاز به استفاده از برش و بخیه است ، باقی ماندن جای برش ها در پلک قابل مشاهده است. در جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیه ، این عوارض را تجربه نخواهید کرد.

جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیه چگونه انجام می‌شود؟

جراحی بلفاروپلاستی پلک پائین بدون بخیه، روشی است که پزشک برش را از داخل ملتحمه انجام می‌دهد، و اساس این جراحی جا به جایی چربی است. در واقع شامل برداشتن پوست اضافی و چربی زیر پوستی است که باعث ایجاد تورم‌های ناخوشایند در پلک‌ها می‌شود. زخم‌های جراحی به طرز ماهرانه‌ای در داخل چشم ایجاد می‌شوند و نامرئی هستند و دیده نمی‌شوند. پس از برداشتن بافت اضافی، رگ‌های خونی منعقد می‌شوند. بیمار پس از جراحی مراقبت ویژه‌ای خواهد داشت تا زخم‌ها عفونت نکنند. این امکان وجود دارد که زخم‌ها در ساعات بعدی بعد از جراحی خونی شوند، عارضه جدی نیست. اگر خونریزی ادامه داشت، برای معاینه با جراح خود تماس بگیرید.

مراقبت بعد از بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیه

پلک‌ها بلافاصله بعد از عمل دچار کبودی و تورم می‌شوند، این علائم را می‌توان با گذاشتن یخ کاهش داد. تجویز کورتیزون توسط پزشک بعد از عمل می‌تواند به کاهش ادم بعد از عمل کمک کند. علائم پس از جراحی به طور کلی با مسکن‌های معمولی قابل کنترل است و نیازی به درمان عضلانی یا داخل وریدی ندارد. این وضعیت به تدریج کاهش می‌یابد تا زمانی که در عرض 2-7 روز این علائم به طور کامل ناپدید می‌شوند. کبودی‌ها به تدریج کاهش می‌یابند تا اینکه در عرض 5 تا 10 روز کاملاً از بین می‌روند.

خطرات جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیه

خطرات جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین بدون بخیه کوتاه مدت و بلند مدت است. از جمله موارد کوتاه مدت خونریزی پس از عمل است که می‌تواند با فشرده سازی خفیف متوقف شود یا نیاز به ترموکواگولاسیون جراحی داشته باشد و عفونت زخم که اگر بیمار به طور منظم پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی مصرف کند بسیار نادر است. خطرات درازمدت عبارتند از: ایجاد اسکارهای هیپرتروفیک یا نامناسب که با تکنیک‌های مختلف قابل بهبود هستند. لاگوفتالموس یا نمایش اسکلرال، یعنی جمع شدن پلک فوقانی یا تحتانی که در اثر زخم ایجاد می‌شود، که قسمت سفیدی از چشم را نشان می‌دهد که به طور معمول قابل مشاهده نیست.

 

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید