روش بلفاروپلاستی برای چندین دهه توسط هزاران بیمار که مایل به ازبین‌بردن پوست اضافی پلک و یا کاهش تجمع چربی دور چشمی هستند انجام شده است. این جراحی نتایجی را ارائه می‌دهد که معمولاً توسط بیماران مرد و زن بسیار رضایت‌بخش در نظر گرفته می‌شود. مانند هر عمل جراحی، بلفاروپلاستی نیز ممکن است عوارضی ایجاد کند. خوشبختانه، این موارد مکرر اتفاق نمی‌افتد و معمولاً جدی نیستند. بااین‌حال، برای اجازه دادن به بیمار برای ابراز رضایت آگاهانه معتبر، باید از عوارض احتمالی بلفاروپلاستی مطلع باشد.

عوارض بلفاروپلاستی (تورم پلک بعد از بلفاروپلاستی)

عوارض بلفارو پلاستی

بلفارو پلاستی یک نوع جراحی زیبایی است که به منظور بهبود ظاهر پلک‌ها انجام می‌شود. این جراحی معمولاً به منظور حذف افتادگی‌های پوستی یا چین و چروک‌های پلک، اصلاح قوس چشم، و یا بهبود دیگر مسائل ظاهری پلک‌ها انجام می‌شود. عوارض عمل بلفاروپلاستی عبارت‌اند از:

 • عفونت
 • خونریزی
 • اکتروپیون
 • خشکی چشم
 • ازدست‌دادن لامسه یا کاهش حساسیت پوست
 • ریزش مژه‌ها
 • ازبین‌رفتن اسکار
 • ازدست‌دادن عملکرد بینایی
 • جای زخم نامطلوب
 • عدم تقارن

در ادامه به بررسی این موارد پرداخته‌ایم.

عفونت

عفونت پس از جراحی عارضه کلاسیک مداخلات جراحی است. به طور خاص، بلفاروپلاستی خطر بسیار کم این عارضه را نشان می‌دهد. معمولاً بیمار برای چند روز از قبل تحت پوشش آنتی‌بیوتیک قرار می‌گیرد که خطر عفونت را کاهش می‌دهد.

خونریزی

ممکن است اتفاق بیفتد که بیمار در حین جراحی و در برخی موارد حتی در دوره بعد از عمل خونریزی بیش از حد داشته باشد. برای کاهش این خطر، بیمار باید مصرف آسپرین و سایر داروهایی که خون را به‌خوبی رقیق می‌کند، از قبل و با اجازه پزشک قطع کند. اگر خونریزی بیش از حد باعث هماتوم شود، جراح باید آن را تخلیه کند. هماتوم عمیق می‌تواند به عملکرد بینایی آسیب برساند و بنابراین نیاز به توجه بیشتری دارد. اگر بیمار در مرحله بعد از عمل درد بسیار شدیدی را تجربه کند، باید فوراً با جراح تماس بگیرد تا احتمال هماتوم عمیق را که بااین‌حال یک عارضه تقریباً نادر است ، چک کند.

کاهش خونریزی زیر ملتحمه (لکه‌های قرمز روی صلبیه) ممکن است رخ دهد. اینها در هفته اول کاملاً بازجذب می‌شوند.

اکتروپیون

اکتروپیون زمانی است که چرخش پلک به سمت بیرون پلک پایین رخ می‌دهد. علت این عارضه چندگانه است (اسکار تهاجمی، کشش بیش از حد و غیره). اکثر موارد به لطف حرکت عضله پلک خودبه‌خود برطرف می‌شوند. موارد نادری نیاز به جراحی اصلاحی دارند.

خشکی چشم

عوارض خشکی چشم در افراد مستعد بیشتر است. بیمارانی که از اشک مصنوعی استفاده می‌کنند باید از افزایش خطر آن آگاه باشند. در صورت بروز این عارضه، جراح روان‌کننده‌ها / اشک مصنوعی را برای مدت‌زمان لازم برای عادی‌سازی تجویز می‌کند.

ازدست‌دادن لامسه یا کاهش حساسیت پوست

تمام مداخلات جراحی می‌توانند حساسیت پوستی ناحیه عمل شده را به میزان قابل‌توجهی کاهش دهند. این به دلیل ضربه جراحی به اعصاب کوچک مسئول حساسیت است. این عارضه معمولاً موقتی است. به‌ندرت ممکن است حتی چندین ماه ادامه یابد و حتی دائمی شود.

ریزش مژه‌ها

ضربه‌های جراحی بلفاروپلاستی به‌ندرت می‌تواند باعث ریزش مژه‌ها شود. ازدست‌دادن آنها تقریباً همیشه موقتی است. رشد مجدد در عرض چند ماه اتفاق می‌افتد.

ازبین‌رفتن اسکار

به‌ندرت مشکلی در درمان وجود دارد. اگر هر قسمت اسکار باز ​​بزرگ باشد، ممکن است نیاز به مداخله اصلاحی باشد. از طرف دیگر، اگر کوچک باشد، تکه‌های نوار استری کافی است.

از دست‌دادن عملکرد بینایی

این عارضه آن‌قدر نادر است که اندازه‌گیری آماری برای آن دشوار است. علت دقیق آن با قطعیت مشخص نیست. اعتقاد بر این است که به دلیل خونریزی رتروبولبار باشد. به همین دلیل است که خونریزی عمیق (بسیار دردناک) باید به‌عنوان یک عارضه جدی مدیریت شود.

جای زخم نامطلوب

اسکارهای ناشی از بلفاروپلاستی معمولاً نازک و ناشناخته هستند. در موارد نادری که هیپرتروفیک یا نامنظم باشند، می‌توان آنها را با جراحی اصلاح کرد. اقدام اصلاحی در معرض خطر مشابهی قرار دارد.

عدم تقارن

کل بدن در معرض عدم تقارن خاصی است. هنگامی که این پس از جراحی آشکار می‌شود که می‌توان آن را با چشم غیرمسلح تشخیص داد، مطمئناً می‌توان آن را به‌عنوان یک عارضه بلفاروپلاستی طبقه‌بندی کرد. بیشتر اوقات این امر با کمی مداخله قابل اصلاح است.

چرا انتخاب متخصص مناسب قبل از جراحی مهم است؟

انتخاب متخصص مناسب قبل از جراحی اهمیت بسیاری دارد چرا که متخصصان با تجربه و متخصص در زمینه‌های مختلف جراحی دارای دانش علمی و مهارت‌های کلانی هستند که به بهبود نتایج جراحی و کاهش عوارض کمک می‌کنند. انتخاب یک متخصص با تجربه مناسب، به شما اطمینان می‌دهد که انجام جراحی به بهترین شکل ممکن خواهد بود و رویای بهبود ظاهر یا سلامتی شما به درستی تحقق خواهد یافت. همچنین، متخصصان معتبر معمولاً از تجهیزات پیشرفته و روش‌های جدید استفاده می‌کنند، و این می‌تواند به مراحل جراحی و بازیابی پس از آن کمک کند. به علاوه، انتخاب متخصص مناسب می‌تواند به شما اعتماد بیشتری در مسیر جراحی بدهد و از نگرانی‌ها و اضطراب‌های احتمالی کمک کند. در نتیجه، این انتخاب می‌تواند به بهبود نتایج جراحی و رضایت کلی شما از تجربه کمک کند.

همچنین بیش‌تر بخوانید: بهترین جراح بلفاروپلاستی در تهران

عوارض بلفاروپلاستی

پیشگیری از عوارض بلفاروپلاستی

همانطور که گفته شد بلفاروپلاستی یک جراحی زیبایی است که به منظور بهبود شکل و ظاهر پلک‌ها انجام می‌شود. برای پیشگیری از عوارض پس از بلفاروپلاستی، بهتر است به موارد زیر توجه داشته باشید. مواردی که باید در پیشگیری از عوارض جراحی بلفاروپلاستی رعایت کنید عبارت‌اند از:

 • انتخاب یک جراح ماهر
 • مشاوره
 • پیش‌فرض‌های واقعی
 • دنبال کردن دستورات پس از جراحی
 • جلوگیری از عوامل تحریک‌کننده
 • مراقبت از پوست

در ادامه به بررسی این موارد پرداخته‌ایم.

انتخاب یک جراح ماهر

انتخاب یک جراح تخصصی و با تجربه در انجام بلفاروپلاستی بسیار مهم است. قبل از انجام جراحی، مطمئن شوید که جراح مورد نظر شما مجوزهای لازم را داراست و تجربه کافی در انجام این نوع جراحی دارد.

مشاوره

قبل از جراحی، به مشاوره کامل با جراح بپردازید تا انتظارات خود را مطرح کنید و از جزئیات جراحی آگاه شوید.

پیش‌فرض‌های واقعی

انتظارات واقعی از نتایج بلفاروپلاستی داشته باشید. این جراحی ممکن است تغییراتی در ظاهر شما ایجاد کند، اما نباید انتظار داشته باشید که به طور کامل شکل و ظاهر شما تغییر کند.

دنبال کردن دستورات پس از جراحی

بر اساس توصیه‌های جراح، باید دقیقاً دستورات پس از جراحی را دنبال کنید. این دستورات شامل استفاده از داروها، محدودیت‌های فعالیت، و مراقبت از پلک‌ها در دوره‌ای کوتاه پس از جراحی می‌شود.

جلوگیری از عوامل تحریک‌کننده

از مواردی مانند خوردن غذاهای پرنمک و نمکی، استفاده از آرایش چشم تا زمانی که پلک‌ها به طور کامل بهبود پیدا نکرده‌اند، پرهیز کنید.

مراقبت از پوست

مراقبت مناسب از پوست چشمانتان را در نظر بگیرید. استفاده از کرم‌ها و مراقبت‌های خاص می‌تواند به بهبود سریع‌تر پوست کمک کند.

در نهایت، بلفاروپلاستی یک جراحی جدی است و پیروی از تمامی توصیه‌ها و دستورات پس از جراحی از اهمیت بالایی برخوردار است تا عوارض کمتری را تجربه کنید و نتایج بهتری را به دست آورید. همچنین، انتخاب جراح متخصص بسیار مهم است.

بیش‌تر بخوانید: مراقبت بعد از جراحی بلفاروپلاستی برای بهبودی سریع

 

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید