عمل بلفاروپلاستی یک روش جراحی است که برای بهبود ظاهر پلک‌ها استفاده می‌شود. در بلفاروپلاستی برش‌هایی در پوست پلک‌ها و عضلات آن‌ها ایجاد می‌شود تا اندازه آن‌ها را تغییر دهد. بعد از این عمل، ممکن است برخی از بیماران شکایت از کوچک شدن چشمانشان داشته باشند. ما در این مقاله به بررسی علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی پرداخته‌ایم. با ما همراه باشید.

علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

بلفاروپلاستی یک جراحی کم تهاجمی است که تحت بی حسی موضعی و آرام بخش انجام می‌شود. این عمل بسته به اینکه بلفاروپلاستی بالا یا پایین یا هر دو باشد تقریباً یک ساعت طول می‌کشد. در حین عمل بلفاروپلاستی معمولاً دردی وجود ندارد، زیرا جراحی با بی حسی موضعی و آرام‌بخش انجام می‌شود و معمولاً دوره بعد از عمل بسیار قابل تحمل است. بیمار معمولاً در روزهای بعد از عمل احساس درد نمی‌کند، اما ممکن است کبودی، ناراحتی و یا خشکی چشم را تجربه کند. مانند هر روش دیگری، روند و طول دوره بهبودی می‌تواند از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد. دوره بعد از عمل به این بستگی دارد که افراد بلفاروپلاستی فوقانی، تحتانی یا هر دو را انجام داده‌اند. با وجود این، بهبودی معمولاً بسیار سریع است و طی چند هفته بیمار ظاهر خود را به دست می‌آورد و می‌تواند به کار خود بازگردد.

در بلفاروپلاستی فوقانی بخیه‌ای ایجاد می‌شود که در پشت چین پلک پنهان می‌شود و پس از چند ماه قابل مشاهده نیست. بلفاروپلاستی پایین را می‌توان به صورت داخلی (بدون ایجاد اسکار روی پوست) یا خارجی (با کمترین جای زخم در زیر مژه) انجام داد.

علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی چیست؟

دلیل کوچک شدن چشم‌ها بعد از بلفاروپلاستی ممکن است به دو عامل بستگی داشته باشد. اولین عامل، تورم پس از جراحی است که باعث فشرده شدن بافت‌های اطراف چشم می‌شود و ممکن است منجر به کوچک شدن چشم شود. در اکثر موارد، این تورم به طور طبیعی در طول چند روز اول پس از عمل کاهش می‌یابد.

عامل دوم، جابجایی پوست و بافت‌ها در ناحیه پلک‌ها و چشم است. برش‌های ایجاد شده در این عمل ممکن است باعث جابجایی پوست و بافت‌ها در ناحیه چشم شوند که در نتیجه موجب کوچک شدن چشم‌ها می‌شوند. این تغییرات ناشی از جابجایی بافت‌ها و پوست معمولا در طی چند هفته پس از عمل بهبود می‌یابد و اندازه چشم به حالت طبیعی خود برمی‌گردد. در هر صورت، اگر بعد از عمل بلفاروپلاستی با کوچک شدن چشم روبرو شدید، بهتر است با پزشک خود تماس بگیرید تا این مسئله را بررسی کند و در صورت نیاز تدابیر لازم را اتخاذ کند.

علت کوچک شدن چشم بعد از عمل بلفاروپلاستی

درمان کوچک شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی

در طول دوره بعد از عمل بلفاروپلاستی، بیمار می‌تواند زندگی روزمره خود را ادامه دهد. با این وجود برای بهبود اختلال کوچک شدن چشم توصیه می‌شود در هفته اول هیچ گونه فعالیت ورزشی انجام ندهید. از هفته دوم، بیمار می‌تواند در صورت اجازه پزشک، تمرینات بدنی را از سر بگیرد. در طی ساعات یا روزهای بعد از عمل، ممکن است بیمار تاری دید داشته باشد، اما بدون مشکل می‌تواند وسایل الکترونیکی دارای صفحه نمایش را بخواند و از آن استفاده کند. حضور بیمار در معاینات برنامه ریزی شده بعد از عمل ضروری است.

نکاتی که بعد از جراحی بلفارو پلاستی باید رعایت کنید!

برای جلوگیری از بروز عوارض پس از جراحی بلفاروپلاستی ، مهم است که بیمار توصیه‌های زیر را رعایت کند:

  • سر خود را بالا نگه دارید و در حالت خوابیده به پشت بخوابید.
  • استراحت نسبی و اجتناب از فعالیت‌های بدنی که می‌تواند باعث خونریزی احتمالی، پارگی بخیه یا ضربه به ناحیه چشم شود.
  • دور چشم را با محلول تمیز کنید.
  • برای کاهش التهاب و کبودی، از یخ ستفاده کنید. به دلیل تورم در ناحیه چشم ممکن است نتوانید به طور کامل چشمان خود را ببندید.
  • در صورت درد یا تورم از مسکن یا ضد التهاب استفاده کنید.
  • کرم‌های دور چشم یا قطره‌های چشم را طبق دستور پزشکی بمالید.
  • در هفته‌های اول بعد از عمل از لوازم آرایش استفاده نکنید.
  • در صورت وجود درد یا شک در مورد بعد از عمل، با چشم پزشک خود مشورت کنید.

کوچک شدن چشم بعد از بلفاروپلاستی

محافظت در برابر آفتاب ضروری است

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش می‌تواند باعث اختلالات رنگدانه‌ای پوست در اسکارها شود. حتی اگر زخم‌ها تقریباً به طور کامل در چین‌های طبیعی پلک‌ها پنهان شده باشند، توصیه می‌شود از قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید خودداری کنید. عینک آفتابی با رنگ تیره از چشمان شما در برابر اشعه و باد محافظت می‌کند. با نظر پزشک می‌توانید از ضد آفتاب نیز استفاده کنید.

کلام آخر

بلفاروپلاستی یکی از رایج‌ترین جراحی‌های زیبایی صورت است. ناحیه اطراف چشم و چشم‌ها را به ظاهری سالم و آرام باز می‌گرداند. این روش هم برای خانم‌ها و هم برای آقایان در نظر گرفته شده است و می‌توان آن را با بی حسی موضعی یا آرام بخش انجام داد. جراحی پلک را می‌توان روی پلک‌های بالا، پلک پایین یا هر دو ناحیه به طور همزمان انجام داد که به آن بلفاروپلاستی 4 پلک (2 پلک بالا و 2 پلک پایین) می‌گویند. در بیشتر موارد، بهبودی نسبتا کوتاه است. سرعت بهبودی به عوامل مختلفی بستگی دارد و ممکن است از بیمار به بیمار دیگر متفاوت باشد.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید