بلفاروپلاستی نوعی جراحی است که افتادگی پلک را ترمیم می‌کند و پوست، ماهیچه و چربی اضافی را از بین می‌برد. با افزایش سن، پوست پلک شل می‌شود و ماهیچه‌هایی که از آنها حمایت می‌کنند ضعیف می‌شوند. در نتیجه، چربی اضافی می‌تواند در بالا و زیر پلک‌های شما جمع شود و باعث افتادگی ابروها، افتادگی پلک‌های بالایی و کیسه‌های زیر چشم شود. افتادگی شدید پوست اطراف چشم‌ها نه تنها فرد را مسن‌تر نشان می‌دهد، بلکه می‌تواند دید جانبی (محیطی)، به‌ویژه قسمت فوقانی و بیرونی میدان دید را نیز تحت تأثیر قرار دهد. جراحی پلک می‌تواند این مشکلات بینایی را کاهش داده یا از بین ببرد و چشمان فرد را جوان‌تر و هوشیارتر نشان دهد. در این مقاله قصد داریم به بررسی دوره نقاهت جراحی پلک بپردازیم. با ما همراه باشید.

دوره نقاهت جراحی پلک

دوره نقاهت جراحی پلک چند روز است؟

پلک‌ها محافظ طبیعی چشم هستند، این پلک‌ها برای محافظت از چشم در برابر اجسام خارجی کوچک عمل می‌کنند، حاوی بخشی از غدد تولید کننده مایع اشک برای خیس کردن سطح چشم هستند و با کاهش عمدی نور در برابر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور محافظت می‌کنند.

بلفاروپلاستی یک جراحی انتخابی پلک است که معمولاً برای بهبود ظاهر چشم‌ها استفاده می‌شود. جراحی پلک بیشتر برای از بین بردن کیسه‌های زیر چشم، کاهش پف دور چشم و بهبود ظاهر افتادگی یا پف پلک استفاده می‌شود. اگرچه جراحی افتادگی پلک یک عمل زیبایی است، اما مانند هر جراحی دیگری نیاز به یک دوره نقاهت دارد. اگرچه بهبودی کامل پس از جراحی ممکن است هفته‌ها طول بکشد، ده روز اول پس از جراحی پلک حیاتی است. در این مدت، بیماران معمولا التهاب، خشکی چشم، حساسیت به نور و تاری دید و همچنین عوارض کلی هر نوع جراحی را تجربه می‌کنند. بلفاروپلاستی به جراح اجازه می‌دهد تا چربی، پوست و ماهیچه‌های اضافی را از پلک‌های بالا و زیر چشم خارج کند. خود این فرآیند معمولا بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد.

مراقبت در دوره نقاهت جراحی پلک

بعد از جراحی پلک در اطراف برش‌ها التهاب ایجاد می‌شود. اشک زیاد، خشکی چشم و تاری دید نیز می‌تواند رخ دهد. همچنین ممکن است متوجه شوید که چشمان شما بلافاصله پس از عمل به نور حساس هستند. در چند روز اول پس از جراحی پلک، لازم است برای مرطوب نگه داشتن برش‌ها، پمادی را روی برش‌ها بزنید. از کمپرس سرد می‌توانید برای کاهش التهاب استفاده کنید. همچنین قطره‌های چشمی می‌توانند چشم را مرطوب نگه دارند.

به طور کلی به بیماران توصیه می‌شود حداقل تا ده روز پس از جراحی از فعالیت‌هایی که باعث خشکی چشم و خستگی می‌شود خودداری کنند. مطالعه، استفاده از لنزهای تماسی، تماشای تلویزیون و استفاده از رایانه همه فعالیت‌هایی هستند که جراحان برای ده روز اول پس از جراحی پلک توصیه می‌کنند. به طور کلی باید سر را بالا نگه داشت تا تورم و کبودی بعد از جراحی به حداقل برسد. بخیه‌ها معمولاً حدود هفت روز پس از عمل برداشته می‌شوند. فعالیت‌های عادی را اغلب می‌توان تا حد زیادی پس از ده روز اول بهبودی از سر گرفت.

دوره نقاهت جراحی پلک

استفاده از عینک آفتابی در دوره نقاهت بعد از جراحی پلک

جراح ممکن است توصیه کند حداقل دو هفته پس از بلفاروپلاستی از چشمان خود با عینک آفتابی تیره محافظت کنید. چشمان شما به راحتی خسته می‌شوند و لازم است اغلب چرت‌های کوتاهی داشته باشید. احتمالاً به شما توصیه می‌شود که در طول دوره بهبودی از فعالیت بدنی خودداری کنید. به طور کلی باید از گریه کردن، بلند کردن، خم شدن و سایر فعالیت‌هایی که می‌توانند جریان خون در ناحیه اطراف چشم را افزایش دهند، در طول بهبودی بلفاروپلاستی اجتناب شود.

کلام آخر

با افزایش سن، پوست شل می‌شود. پوست بسیار نازک اطراف چشم به ویژه تحت تأثیر قرار می‌گیرد. این می‌تواند باعث ایجاد حلقه‌های سیاه و افتادگی پلک‌های ما شود. جراحی پلک، یک درمانی است که می‌تواند افتادگی پلک را درمان کند. اگر افتادگی پلک دارید و قصد انجام این جراحی را دارید، از آن‌جایی که چشم یک اندام بسیار حساس و مهم در بدن است. توصیه می‌کنیم جهت انجام این جراحی نزد بهترین جراح افتادگی پلک مراجعه کنید.

بهبودی کامل بعد از جراحی پلک چند هفته طول می‌کشد. می‌توانید با پیروی دقیق از دستورات جراح خود، اجتناب از فشار چشم و استراحت مکرر چشم، زمان بهبودی خود را کاهش دهید. خودداری از فعالیت بدنی شدید و گریه می‌تواند بهبودی را تسریع کند. ده روز پس از جراحی باید بتوانید بیشتر فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید