جراحی زیبایی پلک یا به اصطلاح پزشکی بلفاروپلاستی، یک عمل جراحی است که باعث کاهش پف‌کردگی پلک‌های پایین و لیفت در پلک‌های بالایی می‌شود. باید بگوئیم که بلفاروپلاستی پلک بالایی یک جراحی متمایز و جدا از ترمیم پتوز پلک فوقانی است که باعث بالا رفتن افتادگی پلک فوقانی می‌شود. در بلفاروپلاستی برداشتن پوست اضافی، ماهیچه و بافت چربی زیرین انجام می‌گیرد. اما گاهی اوقات می‌توان بافت‌ها را به جای برداشتن، تغییر مکان داد. بلفاروپلاستی در درجه اول یک عمل زیبایی است، اما گاهی اوقات می‌تواند روشی موثر برای بهبود بینایی در بیمارانی باشد که افتادگی پلک‌های بالایی آن‌ها بر اساس تشخیص چشم پزشک یا جراح چشم، مانع دید آنها می‌شود.

بلفاروپلاستی با حذف چربی، سیاهی زیر چشم و چین و چروک‌های زیر چشم را از بین نمی‌برد. البته بعضی دیگر از تکنیک‌های بلفاروپلاستی که از تغییر موضع چربی یا لیفت گونه استفاده می‌کنند می‌توانند سیاهی دور چشم را بهبود بخشند. جراحی زیبایی پلک را می‌توان همراه با سایر روش‌های جراحی صورت، مانند لیفت ابرو انجام داد.

بلفاروپلاستی

نمونه جراحی پلک دکتر محمد طاهر رجبی ( گالری جراحی)

جراحی زیبایی پلک چگونه انجام می‌شود؟

اگر هر دو پلک بالا و پایین به طور همزمان جراحی شوند، بلفاروپلاستی 1 تا 2 ساعت طول می‌کشد. مدت زمان جراحی در هر بیماری متفاوت است. بعد از جراحی در هر دو پلک بالایی یک بخیه زده می‌شود که حدود یک هفته باقی می‌مانند. اگر برش در قسمت داخلی پلک ایجاد شود، پلک‌های پایینی نیازی به بخیه ندارند. ایجاد تورم و کبودی در پلک‌های بالایی و پائینی شایع است.

در عرض یک تا دو هفته پلک‌های بالایی ظاهر خوبی پیدا می‌کنند.برخی از بیماران پس از جراحی دچار خشکی چشم می‌شوند، در صورت پیش آمدن این وضعیت، دو هفته طول می‌کشد تا برطرف شود. اگر بیش از دو هفته خشکی چشم داشتید، به پزشک خود اطلاع دهید.

پیری چگونه بر پلک‌ها تأثیر می‌گذارد؟

با افزایش سن، پوست به تدریج خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. کمبود خاصیت ارتجاعی باعث جمع شدن بیش از حد پوست در پلک‌های بالا و پایین می‌شود. پوست اضافی در پلک پایین باعث ایجاد چین و چروک و برآمدگی می‌شود. همچنین با افزایش سن، در پلک‌های فوقانی یک چین اضافی از پوست تشکیل می‌شود که می‌تواند روی مژه‌ها آویزان شده و دید را مسدود کند. برآمدگی پلک‌های بالا و پایین نیز می‌تواند ناشی از چربی‌هایی باشد که کره چشم را از حدقه دور می‌کند. غشای نازکی که چربی را در جای خود نگه می‌دارد با افزایش سن ضعیف می‌شود و به چربی اجازه می‌دهد تا از داخل پلک‌ها بیرون بزند.

چه کسانی کاندیدای مناسب برای بلفاروپلاستی (جراحی پلک) هستند؟

بهترین کاندیدها برای بلفاروپلاستی افرادی هستند که معمولاً 30 سال یا بیشتر دارند و از سلامت خوبی برخوردار هستند و هیچ بیماری چشمی دیگری ندارند. در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر، پزشک خود را در جریان قرار دهید.

 • بیماری‌های چشمی مانند گلوکوم، خشکی چشم یا جدا شدن شبکیه چشم
 • اختلالات تیروئید، مانند بیماری گریوز و کم کاری یا پرکاری تیروئید
 • بیماری‌‌های قلبی عروقی، فشار خون بالا یا سایر اختلالات گردش خون
 • دیابت

جراحی زیبایی پلک می‌تواند ظاهر فرد را بهبود بخشد و به افزایش اعتماد به نفس او کمک کند. با این حال، نباید انتظار داشته باشید که جراحی ظاهرتان را به شدت تغییر خواهد داد. بسیاری از مردم چشمانی دارند که هم تراز نیستند یا به نظر می‌رسد اندازه‌های متفاوتی دارند. ویژگی‌های نامتقارن در مراحل اولیه رشد رخ می‌دهد. بلفاروپلاستی ساختار صورت را تغییر نمی‌دهد. قبل از اینکه تصمیم به جراحی بگیرید، بهتر است که چهره خود را به خوبی بشناسید. به دقت در مورد انتظارات خود فکر کنید و آن‌ها را با جراح خود در میان بگذارید.

عوارض جراحی زیبایی پلک

آیا جراحی زیبایی پلک عوارض احتمالی دارد؟

مانند هر عمل جراحی، در جراحی زیبایی پلک نیز درجاتی از خطر وجود دارد. عوارض و نتایج بد ناشی از بلفاروپلاستی نادر است. اما گاهی اوقات اتفاق می‌افتد. مشکلات ناشی از این جراحی رخ می‌دهند عبارتند از؛ خونریزی، عفونت، خشکی چشم، تغییر رنگ غیر طبیعی پلک‌ها، چین خوردگی غیرطبیعی در داخل یا خارج از پوست پلک، ناتوانی در بستن کامل چشم‌ها، کشیده شدن چشم به سمت پایین و در موارد نادر منجر به از دست دادن بینایی می‌شود. بهتر است قبل از تصمیم به انجام جراحی از عوارض احتمالی آن آگاه باشید. اکثر بیماران پس از عمل بلفاروپلاستی نتیجه بسیار رضایت بخشی دارند.

جراحی زیبایی پلک گاهی اوقات می‌تواند منجر به موارد زیر شود:

 • تاری یا دوبینی موقتی
 • تجمع خون در زیر پوست (هماتوم)
 • جای زخم قابل توجه
 • آسیب به عضلات چشم
 • خون ریزی بیش از حد
 • ایجاد لخته خون در ورید
 • عفونت
 • واکنش آلرژیک به ماده بیهوشی

آیا جراحی ترمیم پتوز همان جراحی زیبایی پلک است؟

خیر. جراحی ترمیم پتوز شامل بالا بردن پلک‌های بالایی ناشی از افتادگی پلک است. این جراحی معمولاً هنگام ضعیف شدن عضلات پلک که با افزایش سن ضعیف می‌شوند، انجام می‌شود. در طول جراحی جراح می‌تواند چربی و پوست اضافی را از بین ببرد.

بهبودی بعد از جراحی زیبایی پلک

بعد از جراحی زیبایی پلک باید هنگام استراحت، سر خود را توسط بالشت به مدت چند روز بالا نگه دارید تا تورم کاهش یابد. پلک‌های خود را به آرامی با استفاده از پماد یا قطره‌های تجویز شده تمیز کنید. برای کاهش کبودی و تورم از کمپرس سرد استفاده کنید. برای محافظت از چشمان خود در برابر آفتاب و باد از عینک آفتابی استفاده کنید. همچنین برای تسکین درد خفیف، پاراستامول یا مسکن دیگری که تجویز شده است مصرف کنید. از فعالیت شدید و شنا برای چند روز اجنتاب کنید. سیگار نکشید زیرا دود می‌تواند چشم را تحریک کند.

کلام آخر

همانطور که گفتیم جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) یک جراحی زیبایی برای لیفت و جوانسازی چشم است. این جراحی معمولا در افراد ۳۰ سال به بالا که دچار پیری چشم شده‌اند انجام می‌شود. مانند سایر جراحی‌های دیگر عوارض دارد. بهتر است قبل از انجام این جراحی با پزشک خود در مورد عوارض احتمالی که می‌تواند رخ دهد صحبت کنید و بعد تصمیم به جراحی بگیرید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید