اصطلاح افتادگی پلک به شکل پلکی اطلاق می‌شود که در آن قسمت متحرک پلک فوقانی با باز بودن چشم توسط پوست روی آن پوشانده می‌شود. در بیشتر موارد، افتادگی پلک یک مشکل صرفا زیبایی است. اگر پوست زیر ابرو قسمت متحرک پلک را بپوشاند، ظاهر به سرعت خسته، غمگین یا بد خلق به نظر می‌رسد.

افتادگی پلک چه شکلی است؟

تنها زمانی می‌توانید افتادگی پلک را ببینید که چشمان شما باز باشد. سپس قسمت متحرک پلک در زیر پوست ناپدید می‌شود. در نتیجه پلک بالایی دیگر دیده نمی‌شود. مردان و زنانی که دارای این فرم پلک هستند، معمولاً وقتی در آینه به خود نگاه می‌کنند، حالات صورت خود را خسته، غمگین یا ناراحت می‌بینند. زیرا افتادگی پلک باعث می‌شود چشم‌ها کمتر باز شوند و چشم کوچک‌تر به نظر برسد. چشم باز که در آن پلک فوقانی متحرک قابل مشاهده است، بزرگ‌تر، بازتر و زنده‌تر به نظر می‌رسد

افتادگی پلک چگونه به وجود می‌آید؟

افتادگی پلک می‌تواند مادرزادی یا اکتسابی در طول زندگی باشد. تعداد افراد مبتلا به افتادگی پلک با افزایش سن افزایش می‌یابد. با گذشت سال‌ها، پوست چشم و پیشانی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد، در نتیجه بافت پلک کمی آویزان می‌شود. افتادگی پلک نتیجه این است.

تشخیص افتادگی پلک

افتادگی پلک چگونه تشخیص داده می‌شود؟

چشم پزشک با بررسی دقیق پلک‌های بیمار پتوز یا افتادگی پلک را تشخیص می‌دهد. آن‌ها ارتفاع پلک‌های بیمار و قدرت عضلات پلک را اندازه گیری می‌کنند. آنها همچنین یک آزمایش میدان بینایی کامپیوتری انجام می‌دهند تا ببینند دید بیمار طبیعی است یا خیر. در آزمایش میدان بینایی، از بیمار خواسته می‌شود که بدون حرکت دادن چشم‌های خود به یک سری چراغ‌های چشمک زن در دستگاه نگاه کنند. سپس پزشک دید چشم را آنالیز می‌کند.

چه زمانی باید افتادگی پلک را عمل کرد؟

در موارد نادر، افتادگی بافت پلک فوقانی را چنان فشار می‌دهد که حتی زمانی که چشم باز است، پلک تا حدی مردمک را می‌پوشاند. در این صورت دیگر نوری در این ناحیه به چشم نمی‌افتد و میدان دید به میزان قابل توجهی محدود می‌شود. اگر از این عارضه رنج می‌برید و احساس می‌کنید بینایی شما ضعیف است، جراحی ضروری است. در این مورد، توصیه می‌شود برای پرداخت هزینه‌ها به شرکت بیمه سلامت مراجعه کنید. با این حال، اگر میدان دید شما تغییر کرد، باید با چشم پزشک مشورت کنید. بیماری‌های دیگر بسیار کم‌خطری وجود دارند که میدان دید را کاهش می‌دهند و می‌توانند منجر به نابینایی دائمی شوند. اگر از چشمان خسته رنج می‌برید و مدام احساس ناراحتی می‌کنید، جراحی نیز می‌تواند منطقی باشد.

جراحی افتادگی پلک چگونه است؟

قبل از عمل مشاوره دقیقی با جراح انجام می‌شود که خطرات عمل را برای بیمار توضیح می‌دهد. همچنین به شما نشان می‌دهد که اثر قبل و بعد چگونه خواهد بود. علاوه بر این، نسبت پوست اضافی مشخص می‌شود. در طول این عمل، جراح نه تنها پوست اضافی را برمی‌دارد، بلکه رسوبات چربی غیر ضروری و کوچک را نیز از بین می‌برد و در صورت لزوم عضلات را سفت می‌کند. در شرایط خاصی لیفت پلک به تنهایی کافی نیست و برای نتیجه خوب باید ناحیه پیشانی را نیز لیفت کرد. بهتر است  قبل از عمل مشاوره جامع دریافت کنید. پس از عمل، چند هفته طول می‌کشد تا تمام تورم‌ها فروکش کند و زخم به طور کامل بهبود یابد. سپس جای زخم به سختی قابل مشاهده در چین چشم ناپدید می‌شود.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید