بلفاروپلاستی ظاهر پلک‌ها را از طریق برداشتن پوست اضافی یا چربی‌های برآمده تغییر می‌دهد. هدف از بلفاروپلاستی اصلاح کردن ظاهر پلک‌های بالایی یا پف زیر چشم است و به چشم شما ظاهری شاداب‌تر می‌دهد. در برخی موارد، افراد صرفاً به این دلیل که از روند پیری و تأثیر آن بر ظاهر خود ناراضی هستند، این جراحی را انتخاب می‌کنند. در شرایط دیگر، افتادگی پوست می‌تواند آنقدر شدید شود که بینایی را مختل کند و بلفاروپلاستی را به یک عمل ضروری تبدیل کند. در این مقاله، در مورد بخیه‌های بلفاروپلاستی، روند برداشتن بخیه و نکات مهم در مورد آن را بررسی می‌کنیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید. 

انواع بخیه‌های مورد استفاده در بلفاروپلاستی

در بلفاروپلاستی، انتخاب نوع بخیه هم در روند بهبود و هم در نتیجه نهایی زیبایی نقش اساسی دارد. در اصل دو نوع بخیه قابل جذب و غیر قابل جذب استفاده می‌شود. بخیه‌های قابل جذب طوری طراحی شده‌اند که در طول زمان به طور طبیعی توسط بدن جذب می‌شوند. این بخیه‌ها اغلب در مواردی که پیگیری برای برداشتن بخیه ممکن است سخت باشد یا برای به حداقل رساندن استرس بیمار برای برداشتن بخیه استفاده می‌شوند. بخیه‌های جذبی از این جهت سودمند هستند که نیاز به ویزیت بعدی صرفاً برای برداشتن بخیه را کاهش می‌دهند. با این حال، سرعت جذب شدن آن‌ها می‌تواند بر اساس بدن فرد و نوع خاصی از مواد بخیه متفاوت باشد. 

از طرف دیگر بخیه‌های غیر قابل جذب از موادی ساخته می‌شوند که در بدن جذب نمی‌شوند. مزیت این نوع بخیه، این است که هیچ ماده اضافی در بافت‌های بدن باقی نمی‌گذارد و از این رو التهاب کمتری در بافت‌ها وجود دارد. علاوه بر این، بخیه‌های غیر قابل جذب نسبت به بخیه‌های قابل جذب، قوی‌تر هستند. انتخاب بین بخیه‌های قابل جذب و غیر قابل جذب به عوامل مختلفی از جمله نیازهای خاص جراحی پلک، نوع پوست بیمار و ترجیح جراح بر اساس تجربه و نتیجه آن بستگی دارد. 

مراقبت از بخیه‌ها بعد از جراحی

مراقبت از بخیه‌ها بعد از عمل برای جلوگیری از عفونت و اطمینان از بهبودی بسیار مهم است. اقداماتی که پزشک معمولا توصیه می‌کند عبارتند از: 

 • ناحیه جراحی را تمیز نگه دارید: به آرامی ناحیه پلک را طبق دستور پزشک تمیز کنید. تمیز کردن معمولا شامل استفاده از یک محلول نمکی یا یک پاک کننده تجویز شده برای شستن ملایم ناحیه بخیه است. 
 • از دست زدن یا مالش خودداری کنید: بهتر است که از مالش چشم‌ها یا لمس بی‌مورد بخیه‌ها خودداری کنید، زیرا این کار می‌تواند باعث ایجاد باکتری و تحریک پوست شود. 
 • علائم عفونت را بشناسید: مراقب علائم عفونت مانند: افزایش قرمزی، تورم، درد یا ترشح باشید. در صورت بروز هر یک از این علائم، بلافاصله با جراح تماس بگیرید. 
 • دستورالعمل‌های دارویی را دنبال کنید: از هر گونه پماد آنتی بیوتیکی یا قطره چشمی تجویز شده طبق دستور استفاده کنید. این کار به استریل نگه داشتن ناحیه‌ای که بخیه شده کمک می‌کند و باعث بهبودی می‌شود. 

اقدامات مراقبتی از بخیه چشم

زمانی که بخیه دارم از چه کارهایی باید دوری کنم؟ 

در طول دوره‌ای که بخیه‌ها هنوز سر جای خود هستند، رعایت احتیاط‌ها و اجتناب از انجام برخی فعالیت‌ها برای جلوگیری از آسیب یا عوارض ضروری است. در ادامه فعالیت‌هایی که باید از آن‌ها اجتناب کنید را توضیح داده ایم، این فعالیت‌ها عبارتند از: 

 • فعالیت‌های سنگین 
 • مالش یا لمس چشم‌ها
 • استفاده از لواز آرایش چشم 
 • قرار گرفتن در معرض آفتاب و باد
 • استفاده از لنزهای طبی

فعالیت‌های سنگین 

در مرحله ریکاوری اولیه پس از جراحی، باید از بلند کردن اجسام سنگین، تمرینات شدید و فعالیت‌هایی که باعث افزایش فشار خون می‌شود اجتناب شود. این فعالیت‌ها می‌تواند منجر به خونریزی یکی از رگ‌های خونی شود که در حین عمل بریده شده است. با افزایش فشار ناشی از فعالیت‌های سنگین، خون لخته شده می‌تواند از جای خود جدا شود. این امر باعث ایجاد هماتوم در محل جراحی می‌شود. 

مالش یا لمس چشم‌ها

لازم است که تا حد امکان از مالش یا لمس چشم خودداری کنید. مالش دادن یا لمس کردن چشم‌ها می‌تواند باعث ورود باکتری به محل جراحی شود و خطر عفونت را افزایش دهد. بنابراین، باید از انجام این کارها به صورت جدی اجتناب کنید. همچنین لمس کردن جای بخیه ممکن است باعث ایجاد جای اسکار در محل بخیه شود. 

استفاده از لواز آرایش چشم 

تا زمانی که جراح به شما اجازه نداده است، از آرایش چشم یا استفاده از لوازم آرایشی روی ناحیه جراحی شده، خودداری کنید. آرایش می‌تواند آلودگی ایجاد کند و خطر عفونت را افزایش دهد. علاوه بر این، ممکن است مواد شیمیایی موجود در لوازم آرایشی برای زخم خطرناک باشند یا باعث ایجاد التهاب و آلرژی در محل بخیه شوند. 

قرار گرفتن در معرض آفتاب و باد

در دوره نقاهت، سعی کنید در معرض نور خورشید و باد قرار نگیرید. وقتی بیرون از منزل هستید از عینک آفتابی استفاده کنید تا از چشمان خود در برابر اشعه‌های مضر UV و محرک‌های محیطی محافظت کنید. 

استفاده از لنزهای طبی

اگر معمولاً از لنز استفاده می‌کنید، پزشک ممکن است توصیه کند که به طور موقت، از عینک استفاده کنید. لنزهای طبی می‌توانند چشم‌ها را تحریک کنند و توصیه کلی این است که فقط به مدت ۶ هفته بعد از عمل از عینک استفاده کنید. چشم‌های شما بعد از جراحی بیشتر مستعد خشکی می‌شوند که با استفاده از لنز بدتر می‌شوند. 

نکاتی برای از بین بردن جای بخیه بعد از بلفاروپلاستی

بهبودی بعد از بلفاروپلاستی به مسائلی بیش‌تر از برداشتن بخیه‌ها مربوط می‌شود. در ادامه چند نکته وجود دارد که روند بهبود شما را تا حد امکان راحت‌تر می‌کند. بالا نگه داشتن سر می‌تواند به کاهش تورم و در نتیجه از بین رفتن جای بخیه‌ها کمک کند. سعی کنید به اندازه کافی بخوابید و تا چند روز پس از جراحی استراحت کنید. استفاده از کمپرس سرد روی چشم‌ها نیز می‌تواند به کاهش تورم و محو شدن جای بیخه‌ها کمک کند. جراح، دستورالعمل‌های دقیق مراقبت‌های بعد از عمل را به شما ارائه می‌دهد. مطمئن شوید که این توصیه‌ها را به درستی دنبال کنید. 

در مورد گودی چشم بعد از بلفاروپلاستی نیز بخوانید!

مصرف مسکن‌ها می‌تواند به مدیریت هر گونه عوارضی که ممکن است احساس کنید، کمک کند. از انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید. با پرهیز از بلند کردن اجسام سنگین و ورزش‌های شدید تا چند هفته پس از جراحی، به بدن خود زمان بدهید تا بهبود یابد. این کار به از بین رفتن جای بخیه بعد از بلفاروپلاستی نیز کمک می‌کند. تمیز و خشک نگه داشتن ناحیه جراحی می‌تواند به جلوگیری از عفونت و بهبودی جای بخیه کمک کند. 

از بین بردن جای بخیه بلفاروپلاستی

از بین بردن بخیه‌ها بعد از عمل بلفاروپلاستی

مدت زمانی که طول می‌کشد تا بخیه‌ها بعد از عمل بلفاروپلاستی جذب شوند، بر اساس مواد بخیه استفاده شده متفاوت است. به طور کلی، اکثر بخیه‌های قابل جذب در عرض دو هفته شروع به جذب شدن می‌کنند. به صورت کلی روند جذب و از بین رفتن بخیه تا هفته سوم قابل مشاهده نیست. بسیاری از بیماران نسبت به درد یا تحریک احتمالی با حل شدن بخیه‌ها ابراز نگرانی می‌کنند. با این حال، فرآیند جذب به طور معمول بدون درد است و هیچ عارضه‌ای ایجاد نمی‌کند. در حالی که ممکن است احساس نکنید که بخیه‌ها حل می‌شوند، اما مطمئناً نتایج را با گذشت زمان مشاهده خواهید کرد. 

در مورد بلفاروپلاستی بدون بخیه نیز بخوانید!

بخیه‌های قابل جذب، اغلب به این دلیل ترجیح داده می‌شوند که در مقایسه با بخیه‌های غیر قابل جذب، سریع‌تر بهبود پیدا می‌کنند. با این حال، اگر استفاده از این بخیه‌ها را دوست ندارید، می‌توانید بخیه‌های غیر قابل جذب را برای عمل بلفاروپلاستی خود انتخاب کنید. این بخیه‌ها باید حدود یک هفته در جای خود باقی بمانند، پس از آن باید برای بررسی روند بهبودی و برداشتن بخیه‌ها به جراح مراجعه کنید. نکته مهم این است که انتخاب نوع بخیه در بیشتر مواقع باید توسط پزشک و با مشورت او انجام شود. 

آماده شدن برای جلسه برداشتن بخیه

هنگام آماده شدن برای ویزیت برای برداشتن بخیه‌ها، لازم است که اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهید و درک کنید که این روش شامل چه مواردی می‌شود. احساس کمی اضطراب در مورد این فرآیند طبیعی است، اما آمادگی خوب می‌تواند به تجربه‌ای روان‌تر کمک کند. در مرحله اول، داشتن یک برنامه واضح برای حمل و نقل به بیمارستان و خانه ضروری است. بینایی شما ممکن است به طور موقت پس از جراحی تحت تاثیر قرار گیرد و رانندگی را برای شما ناامن کند. 

چشم شما باید عاری از هرگونه آرایش، کرم یا لوسیون باشد. این مواد می‌توانند در روند برداشتن بخیه اختلال ایجاد کنند و ممکن است خطر عفونت را افزایش دهند. تمیز نگه داشتن ناحیه جراحی کلید بهبود جای بخیه بعد از جراحی است. 

در حین برداشتن بخیه چه اتفاقی می‌افتد

هنگامی که پزشک بخیه‌ها را بعد از بلفاروپلاستی بر می‌دارد، طبیعی است که کمی احساس ترس کنید. با این حال، درک این فرآیند می‌تواند به آرامش ذهن شما کمک کند. پزشک یا پرستار هر بخیه را با دقت بیرون خواهند آورد. هدف آن‌ها این است که اطمینان حاصل کنند که شما در طول فرآیند تا حد امکان راحت هستید. پزشک ناحیه اطراف چشم شما را بررسی می‌کند تا بهبودی را ارزیابی کند و مطمئن شود که زمان مناسب برای برداشتن بخیه است. همچنین با استفاده از ابزارهای تخصصی و استریل، نوک هر بخیه را به آرامی برش می‌دهد. همانطور که هر بخیه برداشته می‌شود، پزشک اطمینان می‌دهد که هیچ کشش یا فشار بی‌مورد روی پوست به وجود نمی‌آید. 

بعد از کشیدن بخیه چه اتفاقی می‌افتد

هنگامی که بخیه‌های بلفاروپلاستی شما برداشته می‌شوند، وارد مرحله مهمی در مسیر بهبودی می‌شوید. این دوره با بهبود مداوم و بهبود تدریجی در ظاهر پلک و جای بخیه‌ها مشخص می‌شود. درک اینکه چه چیزی باید انتظار داشت و چگونه می‌توان این مرحله را به طور موثر مدیریت کرد ضروری است. پزشک نقش مهمی در راهنمایی شما در این مرحله دارد، اما تعهد شما به پیروی از توصیه‌های او به همان اندازه مهم است. مراحلی که به از بین رفتن جای بخیه بعد از بلفاروپلاستی کمک می‌کنند عبارتند از2: 

 • استفاده از یک باند کوچک یا پماد آنتی بیوتیک
 • دستورالعمل‌های تمیز کردن و مراقبت

استفاده از یک باند کوچک یا پماد آنتی بیوتیک

بسته به شرایط خاص بیمار، پزشک ممکن است یک بانداژ کوچک روی ناحیه‌ای که بخیه‌ها انجام شده است، قرار دهد. این برای محافظت از برش‌ها در حین روند بهبودی است. همچنین ممکن است از یک پماد آنتی بیوتیک برای جلوگیری از هرگونه عفونت احتمالی و کمک به روند بهبود استفاده کند. درک این نکته ضروری است که نیازهای هر فرد می‌تواند متفاوت باشد، بنابراین رویکرد جراح شما متناسب با مورد خاص شما خواهد بود. 

تمیز کردن بخیه چشم

دستورالعمل‌های تمیز کردن و مراقبت

پزشک، دستورالعمل‌های دقیقی را در مورد نحوه مراقبت بعد از بلفارو پلاستی و ناحیه جراحی بعد از برداشتن بخیه به شما ارائه می‌دهد. به شما توصیه می‌شود که چگونه ناحیه را به‌طور صحیح و در عین حال به آرامی تمیز کنید تا از تحریک جلوگیری کنید. مهمتر از همه، هنگام تمیز کردن و خشک کردن ناحیه‌ای که حساس است، بسیار مراقب باشید. به اطراف ناحیه جراحی فشار وارد نکنید تا از باز شدن زخم جلوگیری شود. همچنین هنگام شانه زدن موهایتان باید به آرامی این کار را انجام دهید تا ناحیه شقیقه و پیشانی شما کشیده نشود. 

پزشک معمولا توصیه می‌کند از لوازم آرایش، ژل شستشوی آرایش یا هر محصول دیگری که می‌تواند پوست اطراف چشم را تحریک کند، اجتناب کنید. در ابتدا، ممکن است به شما توصیه شود که ناحیه جراحی را به خصوص هنگام دوش گرفتن یا حمام کردن تا حد امکان خشک نگه دارید. همچنین مهم است که از مالش چشم‌ها یا لمس بی‌مورد ناحیه جراحی خودداری کنید تا از تحریک جلوگیری کنید و به پوست اجازه دهید به خوبی بهبود یابد. 

ناحیه اطراف چشم شما ظریف است، به خصوص بعد از عملی مانند بلفاروپلاستی. با رعایت این مراحل و پیروی دقیق از دستورالعمل‌های جراح، می‌توانید اطمینان حاصل کنید که روند بهبودی شما به خوبی پیش می‌رود. 

اصلاح عادات روزانه برای از بین بردن جای بخیه بعد از جراحی بلفاروپلاستی

چند تغییر ساده در برنامه روزانه می‌تواند تفاوت قابل توجهی در میزان و سرعت بهبودی ایجاد کند. این عادات، به صورت کلی نشان دهنده سبکی زندگی هر فرد هستند. تغییراتی که باید در این زمینه رعایت کنید عبارتند از: 

 • بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب
 • اجتناب از فعالیت‌های شدیدی که می‌تواند چشمان شما را خسته کند

بالا نگه داشتن سر در هنگام خواب

این یک گام مهم برای کاهش تورم است. با بالا نگه داشتن سر خود با چند بالش اضافی، می‌توانید به کاهش تجمع مایع در اطراف چشم کمک کنید. این وضعیت به کاهش پف و درد به خصوص در روزهای اول پس از جراحی کمک می‌کند. پف کردن پلک می‌تواند روند بهبود جای بخیه را تحت تاثیر قرار دهد. 

اجتناب از فعالیت‌های شدیدی که می‌تواند چشمان شما را خسته کند

بسیار مهم است که به چشمان و اطراف آن زمان کافی برای بهبودی بدهید. این کار به معنای اجتناب از فعالیت‌هایی است که می‌تواند فشار اضافی بر روی چشم شما وارد کند. این گونه فعالیت‌ها عبارتند از: 

 • بلند کردن اجسام سنگین
 • انجام تمرینات با فشار بالا مانند دویدن یا ایروبیک
 • سعی کنید زیاد خم نشوید، زیرا این کار می‌تواند فشار خون را در ناحیه چشم شما افزایش دهد
 • پس از جراحی، چشم‌های شما به نور خورشید حساس‌تر می‌شوند. استفاده از عینک آفتابی زمانی که در خارج از منزل هستید می‌تواند به محافظت از چشمان شما در برابر اشعه‌های مضر UV کمک کند. 
 • خوردن غذاهای مغذی، به ویژه غذاهای غنی از ویتامین‌ها و مواد معدنی، می‌تواند به روند بهبودی جای زخم بعد از بلفاروپلاستی کمک کند. به عنوان مثال، غذاهای سرشار از ویتامین C می‌توانند باعث ترمیم بافت شوند. 
 • هیدراته نگه داشتن بدن در مرحله بهبودی کلیدی است. مصرف آب کافی به کاهش تورم و حفظ سلامت کلی کمک می‌کند. 
 • کاهش زمان استفاده از رایانه، تبلت و تلفن‌های هوشمند می‌تواند به جلوگیری از خستگی چشم در طول بهبودی شما کمک کند. اگر نیاز به استفاده از این وسایل دارید، به طور منظم استراحت کنید. 

کلام پایانی 

در این مقاله، به صورت کامل با انواع بخیه و مزایا و معایب هرکدام آشنا شدیم. انتخاب نوع بخیه مورد استفاده بعد از بلفاروپلاستی، به تجربه و تشخیص پزشک و شرایط کلی بیمار دارد. برخی بخیه‌ها قابل جذب هستند و برخی از انواع بخیه‌ها غیر قابل جذب هستند و باید بعد از مدتی برداشته شوند. در این مقاله مراحل آمادگی برای برداشتن بخیه و نحوه انجام آن را توضیح دادیم. 

سوالات متداول 

بخیه‌ها معمولاً چه مدت بعد از بلفاروپلاستی برداشته می‌شوند؟ 

بخیه‌ها معمولاً ۵ تا ۷ روز پس از بلفاروپلاستی برداشته می‌شوند. اما این بازه زمانی بسته به میزان بهبودی فردی و تکنیک خاصی که دکتر استفاده می‌کند، می‌تواند متفاوت باشد. 

آیا کشیدن بخیه بعد از بلفاروپلاستی دردناک است؟ 

معمولاً برداشتن بخیه بعد از بلفاروپلاستی دردناک نیست. اکثر مردم گزارش می‌دهند که فقط احساس کشش خفیف دارند. 

آیا می‌توانم بعد از برداشتن بخیه صورتم را بشوییم یا آرایش کنم؟ 

پس از برداشتن بخیه، پزشکدستورالعمل‌های خاصی را در مورد شستشوی صورت و آرایش ارائه می‌دهد. به طور کلی، شما باید بتوانید صورت خود را به آرامی بشویید، اما توصیه می‌شود برای مدت معینی از آرایش مستقیم روی نواحی برش خودداری کنید. 

اگر بعد از برداشتن بخیه متوجه قرمزی یا تورم شدم چه باید بکنم؟ 

مقداری قرمزی یا تورم بعد از برداشتن بخیه طبیعی است. با این حال، اگر این علائم شدید هستند یا ادامه دارند، مهم است که با جراح تماس بگیرید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید