بلفاروپلاستی یک جراحی انتخابی پلک است که معمولاً برای بهبود ظاهر چشم‌ها استفاده می‌شود. بلفاروپلاستی بیشتر برای برداشتن کیسه‌های زیر چشم، کاهش پف دور چشم و بهبود ظاهر افتادگی یا پف پلک استفاده می‌شود. اگرچه بلفاروپلاستی یک عمل زیبایی است، اما مانند هر جراحی دیگری نیاز به یک دوره نقاهت دارد. اگرچه بهبودی کامل پس از جراحی هفته‌ها طول می‌کشد، اما استراحت در ده روز اول پس از بلفاروپلاستی حیاتی است. در این مدت، بیماران التهاب، خشکی چشم، حساسیت به نور و تاری دید و همچنین عوارض کلی هر نوع جراحی را تجربه می‌کنند.

بلفاروپلاستی به جراح زیبایی اجازه می‌دهد تا چربی، پوست و ماهیچه‌های اضافی را از پلک‌های بالا و زیر چشم خارج کند. خود این فرآیند معمولا بین یک تا دو ساعت طول می‌کشد. از بیماران بلفاروپلاستی بسته به ترجیح جراح پلاستیک خواسته می‌شود که یک شب در بیمارستان بمانند.

دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

کاربرد بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی را می‌توان بر روی پلک فوقانی و یا روی پلک پایین انجام داد. ظاهری شاداب و جوان به اطراف چشمانتان می‌بخشد. با این حال، لیفت پلک، افتادگی ابروها را اصلاح نمی‌کند. این عمل را می‌توان به صورت جداگانه یا همزمان با بلفاروپلاستی انجام داد. بلفاروپلاستی می‌تواند باعث ریزش جزئی ابروها شود. در این موارد لیفت ابرو منطقی است و بهترین نتیجه را می‌دهد. بعد از بلفاروپلاستی گاهی در اطراف برش‌ها التهاب ایجاد می‌شود. اشک زیاد، خشکی چشم و تاری دید رخ می‌دهد. همچنین چشمان بیمار بلافاصله پس از عمل به نور حساس می‌شود. در چند روز اول پس از بلفاروپلاستی، لازم است برای مرطوب نگه داشتن برش‌ها، پمادی را روی برش‌ها بزنید. از کمپرس سرد می‌توانید برای کاهش التهاب استفاده کنید و قطره‌های چشمی می‌توانند چشم را مرطوب نگه دارند.

خطرات بلفاروپلاستی

یکی از خطرات بلفاروپلاستی پلک بالا این است که پلک نتواند به طور کامل بسته شود. این معمولاً موقتی است. بنابراین مهم است که هر روز از قطره چشم استفاده کنید. یکی دیگر از خطرات بلفاروپلاستی پلک پایین، اکتروپیون احتمالی است (پلک کمی به سمت بیرون می‌چرخد). در این صورت، مداخله اضافی به معنای کشش پلک ضروری است. به ندرت، خونریزی بعد از بلفاروپلاستی پلک پایین وجود دارد که احتمالاً بینایی را تهدید می‌کند. به دلیل تورم و سوزش پلک‌ها، باید حدود 3 تا 7 روز از انجام فعالیت‌های شدید اجتناب کنید.

نکاتی که قبل از جراحی بلفاروپلاستی باید رعایت کنید!

دو هفته قبل از جراحی آسپرین یا داروهای حاوی آسپرین را قطع کنید. تمام داروهای ضد التهابی از جمله پروفن، سلبرکس، ناپروکسن و سایر داروهای ضدالتهابی را حداقل 10 روز قبل از عمل قطع کنید. جینکو بیلوبا، ویتامین E، ویتامین C را حداقل 10 روز قبل از عمل قطع کنید.

مراقبت بعد از بلفاروپلاستی

باید یک کیسه یخ یا چیزی مشابه آن را روی یک پارچه تمیز روی چشمان خود قرار دهید. این کار باید هر 20 دقیقه در ساعات بیداری در 3 روز اول پس از جراحی انجام شود. در ساعات بیداری، باید زمان دراز کشیدن را به حداقل برسانید، زمانی که به رختخواب می‌روید، سر شما باید حدود 45 درجه بالا باشد. در 2 روز اول اجازه ندهید آب وارد چشم شما شود. بعد از این مدت می‌توانید به آرامی پلک‌های خود را با صابون با PH خنثی بشویید. در هفته اول نباید با دست خالی پلک‌ها را لمس کنید. حداقل تا دو هفته از هرگونه فعالیت بدنی سنگین خودداری کنید. به مدت دو هفته نباید دویدن یا ورزش‌های دیگر انجام دهید. از انجام فعالیت‌های فیزیکی سنگین و ورزش‌های سنگین باید در طول این مدت اجتناب کنید.

دوره نقاهت بعد از بلفاروپلاستی

به طور کلی به بیماران توصیه می‌شود حداقل تا ده روز پس از جراحی از فعالیت‌هایی که باعث خشکی چشم و خستگی می‌شود خودداری کنند. مطالعه، استفاده از لنزهای تماسی، تماشای تلویزیون و استفاده از کامپیوتر، همه فعالیت‌هایی هستند که جراحان برای ده روز اول پس از بلفاروپلاستی توصیه می‌کنند. به طور کلی باید سر را بالا نگه داشت تا تورم و کبودی بعد از بلفاروپلاستی به حداقل برسد. بخیه‌ها معمولاً حدود هفت روز پس از عمل برداشته می‌شوند. فعالیت‌های عادی را اغلب می‌توان تا حد زیادی پس از ده روز اول بهبودی از سر گرفت.

جراح توصیه می‌کند حداقل دو هفته پس از بلفاروپلاستی از چشمان خود با عینک آفتابی تیره محافظت کنید. همچنین چشمانتان زود خسته می‌شوند و احتمالا لازم باشد اغلب چرت‌های کوتاهی داشته باشید. احتمالاً به شما توصیه می‌شود که در طول دوره بهبودی از فعالیت بدنی خودداری کنید. به طور کلی باید از گریه کردن، بلند کردن، خم شدن و سایر فعالیت‌هایی که می‌توانند جریان خون در ناحیه اطراف چشم را افزایش دهند، در طول بهبودی بلفاروپلاستی اجتناب کنید.

بهبودی بعد از بلفاروپلاستی

بهبودی کامل از بلفاروپلاستی چند هفته طول می‌کشد. می‌توانید با پیروی دقیق از دستورالعمل‌های جراح، اجتناب از فشار چشم و استراحت مکرر چشم، زمان بهبودی خود را کاهش دهید. خودداری از فعالیت بدنی شدید و گریه می‌تواند بهبودی را تسریع کند. ده روز پس از جراحی باید بتوانید بیشتر فعالیت‌های عادی خود را از سر بگیرید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید