سرطان چشم یکی از سرطان‌های نادر است. این سرطان می‌تواند در تمام نواحی چشم برای مثال روی پلک حتی در نوزادان و کودکان نوپا ظاهر شود. شایع‌ترین تومور در کودکان رتینوبلاستوما نام دارد. بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلا به ملانوم مشیمیه هستند. تومورهای چشم نیاز به درمان اولیه دارند. این تومورها اغلب برای مدت طولانی ناشناخته می‌مانند زیرا خیل دیر علائم ایجاد می‌کنند. معاینات منظم چشم از اهمیت بیشتری برخوردار است. برخی از انواع سرطان چشم ارثی هستند، برخی دیگر در اثر تأثیرات خارجی (مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید) ایجاد می‌شوند. درمان و پیش آگهی به محل، اندازه و نوع سرطان چشم بستگی دارد.

سرطان چشم

انواع سرطان چشم

تومورهای چشم انواع مختلفی دارند. در این قسمت به بررسی آن‌ها پرداخته‌ایم. این تومورها عبارتند از:

رتینوبلاستوما

این تومور چشم تقریباً منحصراً در کودکان زیر پنج سال رخ می‌دهد. زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های نابالغ شبکیه بدون کنترل تقسیم می‌شوند. رتینوبلاستوما خیلی سریع رشد می‌کند. این تومور از زجاجیه چشم شروع می‌شود، سپس سرطان از طریق عصب بینایی به مغز گسترش می‌یابد. این می‌تواند تنها یک چشم (رتینوبلاستوم یک طرفه) یا هر دو چشم (رتینوبلاستوم دو طرفه) را درگیر کند. به گفته بنیاد سرطان کودکان، مورد دوم فقط برای یک سوم بیماران جوان است. برای درمان سرطان چشم بهتر است زود تشخیص داده شود و درمان سریع‌تر شروع شود. با حدود 60 کودک در هر سال، رتینوبلاستوما شایع‌ترین نوع سرطان چشم در کودکان است. تنها دو درصد از سرطان‌های دوران کودکی را تشکیل می‌دهد و آن را به یکی از انواع نادر سرطان تبدیل می‌کند.

ملانوم مشیمیه

ملانوم مشیمیه شایع‌ترین شکل سرطان چشم، که به عنوان ملانوم یووه نیز شناخته می‌شود. زمانی اتفاق می‌افتد که سلول‌های رنگدانه مشیمیه بدون کنترل تکثیر شوند.

تومور پلک

تومورهای پلک می‌توانند خوش خیم و بدخیم باشند. دسته اول شامل زگیل‌ها یا رسوبات چربی است، در حالی که دسته بدخیم شامل بازالیوما در حال رشد تهاجمی، سرطان پوست سیاه با تمایل شدید به گسترش و اسپینالیوما است. علت اصلی تومورهای پلک، اشعه ماوراء بنفش است، بنابراین افرادی که پوست (بسیار) روشن دارند بیشتر در معرض خطر هستند. کرم‌های ضد آفتاب با فاکتور محافظتی بالا می‌توانند خطر ابتلا به بیماری را کاهش دهند.

چگونه سرطان چشم را تشخیص دهیم؟

تشخیص زودهنگام سرطان چشم دشوار است. برای مثال، رتینوبلاستوماهای بسیار کوچک برای مدت طولانی هیچ علامتی ایجاد نمی‌کنند. تنها زمانی که تومور بزر‌گ‌تر شده یا در سایر قسمت‌های چشم رشد می‌کند، با اختلال در بینایی یا حتی منجر به نابینایی قابل توجه می‌شود. شایع‌ترین و اولین علامت رتینوبلاستوما زمانی است که مردمک در معرض انواع خاصی از نور، مانند نگاه کردن به فلاش دوربین (لوکوکوریا) سفید می‌درخشد. به این پدیده چشم گربه‌ای نیز می‌گویند.

سایر علائم سرطان چشم (رتینوبلاستوما) می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

چشمک زدن

این علامت در حدود 25 تا 30 درصد از کودکان مبتلا رخ می‌دهد. چشمک زدن می‌تواند نشانه‌ای از رشد تومور به مرکز شبکیه باشد. چروکیدگی با دقت بینایی متفاوت چشم‌ها ایجاد می‌شود.

عفونت‌های چشمی

گاهی اوقات چشم آسیب دیده دردناک، قرمز یا متورم است. این زمانی اتفاق می‌افتد که فشار داخل چشم افزایش می‌یابد. اگر رتینوبلاستوما از خارج تحت تابش قرار گیرد، چشم‌ها یا پوست اطراف آن‌ها شروع به خارش می‌کند.

تغییر رنگ عنبیه

به اصطلاح عنبیه می‌تواند در یک یا چند مکان تغییر رنگ دهد.

کاهش بینایی

با وجود رتینوبلاستوما، کودک دیگر نمی‌تواند به درستی ببیند و یا در تمرکز مشکل دارد و دیگر واکنش یا واکنش متفاوتی به محرک‌های بینایی نشان نمی‌دهد. همه این علائم می‌تواند نشان دهنده رتینوبلاستوما باشد یا نباشد. در صورت مشاهده یک یا چند مورد از علائم هشداردهنده فوق، باید کودک خود را نزد پزشک ببرید. زیرا هر چه زودتر سرطان چشم تشخیص داده شود، شانس درمان موفقیت آمیز بیشتر می‌شود.

تشخیص سرطان چشم

تشخیص سرطان چشم

رتینوبلاستوما تقریباً همیشه در دو سال اول زندگی تشخیص داده می‌شود. در صورت عدم درمان، این بیماری می‌تواند تهدید کننده زندگی باشد. علاوه بر گرفتن سابقه پزشکی، چشم پزشک همیشه یک معاینه فیزیکی برای یافتن شواهدی از رتینوبلاستوما انجام می‌دهد. یک معاینه چشمی (افتالموسکوپی) تحت بیهوشی با مردمک حداکثر گشاد شده همیشه انجام می‌شود. همچنین سونوگرافی. به منظور تشخیص تغییرات پاتولوژیک در حفره چشم و جمجمه، پزشک می‌تواند تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) یا توموگرافی کامپیوتری را ترتیب دهد. بررسی‌های تشخیص تومورهای سرطانی عبارتند از:

معاینه چشم

معاینه چشم، مهم‌ترین معاینه برای تشخیص رتینوبلاستوما است. در این تست فلوروسکوپی، پزشک با یک افتالموسکوپ روشن به چشم بیمار نگاه می‌کند. اساسا این تست برای معاینات معمولی U4 تا U7 اجباری است.

سونوگرافی و ام آر آی

اگر رتینوبلاستوما واقعا وجود داشته باشد، گسترش تومور چشم باید در معاینات بیشتر روشن شود. به گفته بنیاد سرطان کودکان، دو روش مهم، معاینه اولتراسوند (سونوگرافی) و تصویربرداری تشدید مغناطیسی (MRI) است. سونوگرافی از این واقعیت بهره می‌برد که امواج صوتی با سرعت‌های متفاوتی در بافت‌های مختلف منتشر می‌شوند. به این ترتیب می‌توان تومور را از بافت سالم تشخیص داد. MRI بر اساس میدان‌های مغناطیسی بسیار قوی است که می‌توان از آن برای ایجاد تصاویر مقطعی از بدن استفاده کرد.

بررسی‌های بیشتر

اگر سرطان چشم در حال حاضر بسیار پیشرفته باشد و یا شیمی درمانی قریب الوقوع باشد، معاینات بیشتری لازم است. این‌ها شامل معاینه مایع مغزی نخاعی، مغز استخوان و یا استخوان‌ها و عکسبرداری با اشعه ایکس قفسه سینه است. این موارد فقط در موارد نادر ضروری است. از آنجایی که رتینوبلاستوما می‌تواند ارثی باشد، والدین و خواهر و برادر کودک بیمار نیز توسط چشم پزشک معاینه می‌شوند. یک آزمایش ژنتیکی اطلاعاتی در مورد خطر وراثت ارائه می‌دهد. پس از تکمیل تمام معاینات، پزشک به همراه خانواده تصمیم می‌گیرد که چه اقدامات درمانی لازم است.

سرطان چشم در دوران کودکی چگونه ایجاد می‌شود؟

رتینوبلاستوما در اثر جهش در ژن رتینوبلاستوما ایجاد می‌شود. این جهش می‌تواند ارثی باشد، اما می‌تواند خود به خود نیز رخ دهد. دو تغییر ژنتیکی در سلول‌های پیش ساز شبکیه به نام رتینوبلاست‌ها علت این تومور است. تومور تنها زمانی می‌تواند ایجاد شود که هر دو شکل ژن رتینوبلاستوما تغییر کند. در حدود 60 درصد موارد، جهش‌ها ارثی نیستند، بلکه خود به خود رخ می‌دهند. دوره رتینوبلاستوما می‌تواند بسیار متفاوت باشد، بنابراین درمان باید متناسب با هر بیمار باشد. اگر تومور به موقع شناسایی و درمان شود، این نوع سرطان چشم قابل درمان است.

درمان سرطان چشم

بر اساس یافته‌ها و وضعیت کلی، یک برنامه درمانی فردی برای بیمار تهیه می‌شود. انتخاب درمان مبتنی بر حفظ زندگی بر حفظ بینایی است. تومور باید به طور کامل از بین برود یا برداشته شود. دو استراتژی درمانی برای این امر موجود است:

  • برداشتن جراحی: تومور همراه با چشم برداشته می‌شود (بدون هسته)
  • درمان حفظ کره چشم: با این شکل از درمان، باید چشم را حفظ کرد و رشد تومور بدخیم را متوقف کرد.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید