اپی کانتوپلاستی که از نظر پزشکی به عنوان اپی کانتوپلاستی داخلی یا جانبی شناخته می شود، نوعی جراحی چشم است که هدف آن بزرگ کردن قسمت‌های داخلی چشم برای بزرگتر کردن چشم است. اپی کانتو پلاستی یک عمل زیبایی است که بیشتر در کشورهای آسیایی انجام می‌شود.

اپیکانتوپلاستی برای زنان و مردانی انجام می‌شود که مایلند ظاهری غربی‌ داشته باشند یا چشم‌ها را نه تنها بزرگ‌تر، روشن‌تر و هوشیارتر به نظر برسانند، بلکه در واقع از نظر فیزیولوژیکی بزرگ‌تر به نظر برسند. همچنین اغلب بیمارانی که چین‌های اپیکانتال آن‌ها به‌طور غیرطبیعی بزرگ هستند، درخواست می‌کنند که بر ظاهر و شکل چشم‌ها تأثیر منفی می‌گذارند. این روش زیبایی خطوط اسکار پس از جراحی را به دلیل برش‌ها بر جا مط‌گذارد، اما می‌توان با استفاده از تکنیک‌های پیشرفته تر مانند Z-plasty از آن جلوگیری کرد.

جراحی اپی کانتوپلاستی

چه کسانی باید تحت تاثیر اپی کانتوپلاستی قرار گیرند؟

اپی کانتوپلاستی یک عمل زیبایی است که هر کسی که می‌خواهد چشمان خود را به معنای واقعی کلمه بازتر از حد امکان فیزیولوژیکی باز کند، می‌تواند از آن استفاده کند. اکثر بیماران اپی کانتوپلاستی اصالتاً آسیایی هستند، اما می‌توان آن را برای افرادی انجام داد که ظاهرشان با چشمان بزرگتر بهبود یابد. به طور کلی اپی کانتوپلاستی یک روش ایده آل برای بیمارانی است که:

  • از سلامت نسبتا خوبی برخوردار هستند
  • دارای چین‌های اپیکانتال به خوبی توسعه یافته که ظاهر و شکل طبیعی چشم را به خطر می‌اندازد.
  • چشم‌هایی دارند که از نظر فاصله به طور غیر طبیعی از یکدیگر دور هستند که منجر به ظاهر نامتناسب می‌شود.
  • تحت عمل جراحی پلک مضاعف قرار گرفته‌اند یا می‌خواهند برای زیباتر جلوه دادن ظاهر خود انجام دهند.

جراحی اپی کانتوپلاستی چگونه انجام می‌شود؟

هنگامی که بیمار به طور کامل در مورد انجام اپی کانتوپلاستی تصمیم گرفت، ارزیابی قبل از جراحی برای ارزیابی شدت چین اپیکانتال انجام می‌شود. پس از ارزیابی، برش‌ها برنامه ریزی و علامت گذاری می‌شوند. دو نوع مختلف اپیکانتوپلاستی وجود دارد که عبارتند از:

اپیکانتوپلاستی داخلی: این عمل عمدتاً بر روی گوشه داخلی چشم تمرکز می‌کند و باعث می‌شود چشم بزرگتر و بازتر به نظر برسد. همچنین می تواند چشم‌های مایل را صاف کند.

اپی کانتوپلاستی جانبی: این روش تنها بر روی چین داخلی چشم تمرکز نمی‌کند، بلکه گوشه بیرونی چشم را نیز مورد توجه قرار می‌دهد. با اپی کانتوپلاستی جانبی می‌توان چشم‌ها را به میزان قابل توجهی بزرگ کرد و چشم‌های کج را اصلاح کرد.

اپیکانتوپلاستی معمولا با استفاده از بی حسی موضعی انجام می‌شود. جراح زیبایی برش‌هایی را که از قبل برنامه ریزی شده در گوشه چشم ایجاد می‌کند. از طریق این برش‌ها، جراح فلپ‌های کوچکی ایجاد می‌کند تا شکل پلک داخلی را بازسازی کند. پوست اضافی برداشته خواهد شد. در اپی کانتوپلاستی جانبی برش‌هایی در گوشه‌های خارجی چشم نیز ایجاد می‌شود. پس از اینکه جراح با موفقیت چشم‌ها را باز کرد، این ناحیه به‌طور ظریفی بخیه می‌شود تا چین‌های باز پوست بسته شوند.

بهبودی پس از جراحی اپی کانتوپلاستی

جراحی اپیکانتال معمولاً به صورت سرپایی انجام می‌شود و حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد. پس از جراحی، پلک‌ها متورم و کبود به نظر می‌رسند. یک دوره بهبودی دو هفته‌ای اغلب توصیه می‌شود. در دوران نقاهت، پلک‌ها اجازه ترمیم و بازگشت به حالت عادی را دارند، بنابراین به بیماران توصیه می‌شود استراحت کنند و از فعالیت‌های سنگین و ورزش خودداری کنند. داروهای ضد درد برای کنترل درد تجویز می‌شود. استفاده از آرایش چشم تا پس از برداشتن بخیه ها (یک هفته پس از جراحی) ممنوع است.

جراحی اپی کانتوپلاستی

خطرات و عوارض احتمالی جراحی اپی کانتوپلاستی

اپیکانتوپلاستی در صورتی که توسط جراح با تجربه انجام شود، یک عمل بی خطر با میزان موفقیت و رضایت بسیار بالا است. درست مانند هر عمل جراحی، خطرات و عوارض احتمالی ممکن است وجود داشته باشد. برخی از خطرات احتمالی که باید به طور کامل توسط بیمار در نظر گرفته شود عبارتند از:

جای زخم ضعیف

اپی کانتوپلاستی را می‌توان این روزها با استفاده از تکنیک‌های خاصی انجام داد که از برش‌های مخفی برای جلوگیری از ایجاد جای زخم قابل مشاهده پس از عمل استفاده می‌شود. با این حال، خطر ایجاد اسکار غیرمنتظره همچنان وجود دارد. جای زخم امکان دارد برای چند ماه بعد از جراحی قابل توجه باشد و در نهایت با گذشت زمان بهبود یابد.

آلرژی

آلرژی به ماده بیهوشی یا بخیه از عوارض احتمالی جراحی اپی کانتوپلاستی است، اما بسیار بعید است. آزمایش پوست برای آلرژی معمولاً قبل از عمل برای جلوگیری از این عارضه انجام می‌شود. عفونت همچنین یک عارضه بسیار نادر، که در صورت عفونی شدن برش‌ها رخ می‌‌دهد.

کلام آخر

اپی کانتوپلاستی که از نظر پزشکی به عنوان اپی کانتوپلاستی داخلی یا جانبی شناخته می شود، نوعی جراحی چشم است که هدف آن بزرگ کردن قسمت‌های داخلی چشم برای بزرگتر کردن چشم است. اپیکانتوپلاستی برای زنان و مردانی انجام می‌شود که مایلند ظاهری غربی‌ داشته باشند یا چشم‌ها را نه تنها بزرگ‌تر، روشن‌تر و هوشیارتر به نظر برسانند، بلکه در واقع از نظر فیزیولوژیکی بزرگ‌تر به نظر برسند.

جراحی بلفاروپلاستی پلک شرقی برای چه کسانی مناسب است؟

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید