پلک‌ها از چشمانتان محافظت می‌کند. آن‌ها از اجسام خارجی مانند گرد و غبار و شن جلوگیری می‌کنند. عمل پلک زدن نیز چشمان را مرطوب نگه می‌دارد. پلک‌ها می‌توانند بیماری‌های مختلفی ایجاد کنند در این مقاله قصد داریم در مورد انواع بیماری پلک چشم صحبت کنیم. با ما همراه باشید.

انواع بیماری پلک چشم

انواع بیماری پلک چشم

گل مژه

گل مژه یا هوردئولوم یک برآمدگی قرمز و حساس است که در لبه پلک ظاهر می‌شود. عفونت باکتریایی غده چربی، فولیکول مو یا غده عرق باعث ایجاد آن می‌شود. گل مژه‌ها معمولا بدون درمان با گذشت زمان از بین می‌روند. استفاده از کمپرس گرم و مرطوب چند بار در روز می‌تواند به بهبود سریع‌تر آن کمک کند. اگر گل مژه دارید که ظرف یک تا دو هفته از بین نمی‌رود، نیاز به مصرف آنتی بیوتیک خواهید داشت.

برآمدگی پلک

یکی از انواع بیماری پلک چشم شالازیون برآمدگی روی پلک است که به دلیل انسداد و التهاب غدد روغنی ایجاد می‌شود. برخی از شالازیون‌ها بدون درمان بهبود می‌یابند، اما استفاده از کمپرس گرم باعث تسریع روند بهبودی می‌شود. گاهی لازم است برای آن دارو مصرف کنید یا برای برداشتن آن جراحی انجام دهید. اگر شالازیون دوباره در همان محل رشد کند، باید به پزشک مراجعه کنید.

میبومیانیت

میبومیانیت یا بلفاریت خلفی یکی دیگر از انواع بیماری پلک است و زمانی اتفاق می‌افتد که غدد چربی چشم در پایه مژه‌ها مسدود می‌شوند. پلک ضخیم می‌شود و پوسته پوسته می‌شود. درمان میبومیانیت مانند بلفاریت است.

انسداد مجرای اشکی

سوراخ کوچک در گوشه داخلی هر چشم به مجرای اشکی منتهی می‌شود که اشک را از چشم به بینی می‌ریزد. هنگامی که مجرا مسدود می‌شود، ملتهب یا عفونی شود. این ناحیه متورم خواهد شد و چرک ترشح می‌کند. علائم رایج عبارتند از:

  • تحریک
  • خارش
  • پاره شدن
  • نیش زدن
  • سوزش

بسیاری از انسدادها خود به خود برطرف می‌شوند. کمپرس گرم روند بهبود را تسریع می‌کند. برای درمان عفونت می‌توانید آنتی بیوتیک‌های موضعی و خوراکی مصرف کنید. اگر درمان‌های دیگر جواب نداد، جراحی می‌تواند به عنوان آخرین راه‌حل انتخاب شود.

کراتوز سبورئیک

کراتوز سبورئیک وضعیتی است که باعث ایجاد ضایعات روغنی و رنگدانه‌ای می‌شود که به نظر می‌رسد به پوست چسبیده‌اند. آنها می‌توانند در هر نقطه از پوست از جمله پلک‌ها ایجاد شوند. آنها در افراد مسن شایع هستند و پزشک می‌تواند آنها را با جراحی بردارد.

هیدروسیستوم

هیدروسیستوم یک کیست شفاف است که در نزدیکی لبه پلک ظاهر می‌شود. علت معمول انسداد غدد عرق است. اگر با بینایی تداخل داشته باشد یا باعث درد شود، پزشک می‌تواند آن را با جراحی بردارد.

Molluscum contagiosum

این وضعیت باعث ایجاد گره‌های کوچک و مومی شکل می‌شود. این به دلیل عفونت ویروسی است. در افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند رخ می‌دهد. گره‌ها اگر در نزدیکی مژه ایجاد شوند می‌توانند باعث التهاب فولیکول‌های مو شوند. پزشک می‌تواند آنها را با انجام جراحی یا فریز کردن آنها از بین ببرد، اما اغلب بدون درمان با کاهش عفونت ویروسی برطرف می‌شوند.

خال

خال‌ها ضایعات کوچکی هستند که افراد با آن متولد می‌شوند. مردم بیشتر آن‌ها را خال، خال مادرزادی یا علائم زیبایی می‌نامند. آنها می‌توانند صاف یا بلند باشند و رنگدانه داشته باشند. آنها معمولاً سرطانی نیستند. اگر ظاهر یا اندازه فرد تغییر کند و رنگ یا شکل نامنظم پیدا کند، پزشک باید آن را از نظر ملانوما ارزیابی کند.

انواع بیماری پلک چشم

زانتلاسما

زانتلاسما لکه نرم و زرد رنگی است که می‌تواند در زیر چین پایین پلک ظاهر شود. عوامل ژنتیکی یا کلسترول بالا می‌تواند باعث بروز آن شود. پزشک می‌تواند آن را با جراحی یا با استفاده از لیزر دی اکسید کربن حذف کند.

پتوز آپونورتیک

پتوز غیرمادرزادی معمولاً نتیجه افزایش سن است. اثرات طولانی مدت نیروی جاذبه یا باز شدن مکرر پلک‌ها، مانند هنگام تعویض لنزهای تماسی، بافت‌های همبند چشم را که به بالابر متصل می‌شوند کشیده می‌کنند. هر دو پلک معمولا تحت تأثیر قرار می‌گیرند، اگرچه یکی از آنها اغلب پایین تر از دیگری است. درمان این بیماری شامل جراحی است.

اکتروپیون

اکتروپیون زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از پلک‌ها، معمولاً پلک پایین، به سمت بیرون می‌چرخد. این پلک داخلی را آشکار می‌کند و می‌تواند باعث تحریک، خشکی و قرمزی شود. قطره‌های چشمی می‌توانند به مرطوب نگه داشتن چشم کمک کنند و پماد استروئیدی نیز کمک کننده است.

انتروپیون

انتروپیون زمانی اتفاق می‌افتد که یکی از پلک‌ها، معمولاً پلک پایین، به سمت داخل می‌چرخد. این امر باعث ساییدگی مژه‌ها بر روی قرنیه و بافت‌های نرم اطراف می‌شود و باعث تحریک آنها و قرمزی و ترشح مخاط می‌شود. پزشک شما می‌تواند آن را با قطره‌های چشمی و کرم استروئیدی درمان کند تا زمانی که بتواند برای اصلاح آن جراحی انجام دهد. انتروپیون بیشتر در افراد مسن دیده می‌شود.

کلام آخر

پلک‌های خود را به طور مرتب با آب گرم و شامپو بچه بشویید تا از عفونت و التهاب جلوگیری کنید. از لمس یا مالیدن چشم‌های خود با دست خودداری کنید. دست‌های خود را مرتب بشویید. برای کنترل باکتری‌ها از شامپوهای ضد شوره یا دارویی استفاده کنید، اما قبل از استفاده از هر یک از این شامپوها با پزشک خود مشورت کنید. اگر بعد از قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها دچار قرمزی یا تورم چشم شدید، از آنها دوری کنید. وقتی تعداد گرده‌ها زیاد است در خانه بمانید. اگر آرایش منظم باعث تحریک می‌شود از آرایش ضد حساسیت استفاده کنید. از کلاه‌های لبه پهن و عینک آفتابی استفاده کنید که مانع از اشعه ماوراء بنفش می‌شود تا احتمال ابتلا به آب مروارید و سرطان چشم را کاهش دهید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید