تومورهای مداری تومورهایی هستند که در جایی در اطراف مدار چشم ظاهر می‌شوند. مدار حفره استخوانی است که از چشم در برابر هر تهدیدی محافظت می‌کند. تومورهای مداری ممکن است در هرجایی از مدار چشم ظاهر شوند، و منجر به جابه‌جایی چشم‌ها می‌شوند - به طور کلی، چشم‌ها بزرگ‌تر به نظر می‌رسند، بیماری معروف به پروپتوز، یا پایین‌تر یا بالاتر از حد طبیعی خواهند بود، وضعیتی که به نام دیستوپیس نامیده می‌شود. این نوع تومور بسیار خطرناک است، اگر به‌موقع درمان نشود ممکن است منجر به از دست دادن کامل بینایی شود. به همین جهت از جراحی اوربیتوتومی استفاده می‌کنیم.

جراحی اوربیتوتومی

جراحی اوربیتوتومی چیست؟

تومورهای اربیتال با  جراحی تومور مداری درمان می‌شوند. تومورهای اربیتال را می‌توان با جراحی به نام اوربیتوتومی که یک روش باز کردن مدار برای دسترسی به تومور است، برداشت. این نوع جراحی از طریق یک مسیر جانبی، خلفی، داخلی یا قدامی انجام می‌شود و به آن اوربیتوتومی جانبی، اوربیتوتومی قدامی، اوربیتوتومی داخلی یا اوربیتوتومی خلفی می‌گویند. در صورت استفاده از روش‌های متعدد، عمل جراحی به عنوان اوربیتوتومی ترکیبی نامیده می‌شود.

جراحی اوربیتوتومی به طور کلی شامل یک عمل جراحی است که توسط آن چشم باز می‌شود و تومور برداشته می‌شود. اوربیتوتومی قدامی که برای تومورهایی که در مدار قدامی قرار دارند استفاده می‌شود، با یک‌برش ترانس سپتال و ترانس پریوستال (توسط سطح ملتحمه پلک) انجام می‌شود که تومور از آن خارج می‌شود.

 اوربیتوتومی جانبی برای برداشتن توده‌هایی که در عمق بیشتری در اربیت قرار دارند یا ضایعات غده اشکی استفاده می‌شود. برش یا برش این بار در زیرابرو قرار می‌گیرد.

 پس از برش، و پس از برداشتن بخش کوچکی از استخوان، پری اوربیتال باید باز شود. پس از باز شدن پری اوربیتال، جراح اکولوپلاستیک تومور را برمی‌دارد، دور چشم را به عقب می‌بندد و استخوان را جایگزین می‌کند. وقتی نوبت به اوربیتوتومی خلفی می‌رسد، همانند اوربیتوتومی جانبی، با همان روش جانبی انجام می‌شود.

نام رویکردهای اوربیتوتومی

هیچ نام‌گذاری یا طبقه‌بندی ثابتی از روش‌های اوربیتوتومی وجود ندارد. اکثر اسامی به‌کاررفته در این متن و سایر جراحان توصیفی است. هدف بسیاری از اوربیتوتومی‌ها بیوپسی برشی از توده ناشناخته مدار چشم است. برای به دست آوردن تشخیص دقیق، باید نحوه ارائه بهترین نمونه بافت ممکن را بیاموزید. شما نیازی ندارد که این اصطلاحات را حفظ کند؛ زیرا ممکن است برای افراد مختلف معانی مختلفی داشته باشند. برخی از اصطلاحات توصیفی رایج شامل موارد زیر است:

■ اوربیتوتومی قدامی به این معنی است که نزدیک‌شدن از جلوی اربیت، معمولاً از طریق پلک یا ملتحمه است. به طور کلی، روش اوربیتوتومی قدامی شامل برداشتن استخوان نمی‌شود.

■ اوربیتوتومی جانبی به این معنی است که نزدیک‌شدن از سمت جانبی مدار است. به طور کلی، اصطلاح اوربیتوتومی جانبی به این معناست که لبه جانبی برداشته خواهد شد. اوربیتوتومی جانبی را می‌توان از طریق یک‌برش پوستی کوچک در کانتوس جانبی بدون برداشتن استخوان انجام داد.

■ اصطلاح قدامی و عمیق متضاد هستند. اصطلاح تومور سطحی اربیتال استفاده نمی‌شود. تومورهای قدامی با رویکردهای قدامی قابل‌لمس و قابل‌دسترسی هستند. معمولاً برای توصیف تومورهای خلفی در مدار استفاده می‌شود.

■ آناتومی قابل‌دسترسی فقط از طریق اوربیتوتومی ترانس کرانیال شامل یک‌سوم خلفی مدار، شکاف مداری فوقانی، بال اسفنوئید و کیاسم است.

■ تومورهای عمیق در خلف کره زمین قرار دارند. من از اصطلاح اوربیتوتومی قدامی میانی عمیق برای رویکردهایی به تومورهای داخل کانولال میانی عصب استفاده می‌کنم. همان‌طور که در بالا توضیح دادیم، اوربیتوتومی جانبی برای رویکردهایی به تومورهای عمیق جانبی عصب استفاده می‌شود.

■ آپیکال بر یک‌سوم خلفی مدار دلالت دارد. من از اصطلاح اوربیتوکرانیال برای توصیف تومورهایی استفاده می‌کنم که در رأس مداری و کانال بینایی، کیاسم، شکاف اربیتال فوقانی یا دیگر ساختارهای داخل جمجمه‌ای درگیر هستند. اوربیتوتومی ترانس کرانیال برای نزدیک‌شدن به تومورهای آپیکال یا اوربیتوکرانیال استفاده می‌شود. اصطلاحات اوربیتوتومی سوپرتمپورال و اوربیتوتومی پانورامیک انواعی از رویکردهای اوربیتوتومی ترانس کرانیال هستند.

ملاحظات قبل از جراحی اوربیتوتومی

قبل از اوربیتوتومی، بیمار باید یک معاینه پزشکی عمومی با تأکید بر سیستم قلبی ریوی انجام دهد. فشارخون باید قبل از اوربیتوتومی به طور مطلوب کنترل شود. در صورت امکان، تمام داروهای ضدانعقاد از جمله وارفارین، محصولات آسپرین و داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی باید قبل از عمل قطع شوند.

قبل از عمل باید رضایت آگاهانه گرفته شود. آسیب به ساختارهای عصبی عروقی مهم ممکن است؛ اما به‌ندرت رخ می‌دهد. تورم بعد از عمل، دوبینی و پتوز پلک فوقانی شایع هستند؛ اما معمولاً برطرف می‌شوند. در بیماران نادر، کوری ممکن است به دلیل صدمات حین عمل به عصب بینایی یا خونریزی بعد از عمل رخ دهد. بیمارانی که تحت عمل جراحی اوربیتوتومی عمیق قرار می‌گیرند معمولاً یک شب در بیمارستان بستری می‌شوند. حدت بینایی در 12 تا 24 ساعت اول بعد از عمل هر 2 ساعت یکبار بررسی می‌شود. مرگ یک اتفاق بسیار بعید در حین عمل اوربیتوتومی است.

بعد از عمل اوربیتوتومی

زمان بهبودی بر اساس بیمار و نوع جراحی انجام شده خواهد بود. مثل‌اینکه چقدر پیچیده بود یا اینکه تومور چقدر بزرگ بود، اما معمولاً تقریباً 2 هفته طول می‌کشد تا به زندگی عادی برگردید، زیرا جراحی باعث کبودی و تورم می‌شود که ناپدیدشدن آن زمان می‌برد. هفته اول پس از جراحی، بیمار باید انجام ورزش‌های بسیار سخت و تلاش‌های عمومی را به حداقل برساند. پزشک توصیه می‌کند در 4 هفته اول پس از انجام جراحی از مسافرت خودداری شود، حتی اگر بیمار تنها یک روز پس از جراحی اوربیتوتومی ترخیص شود.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید