بیماری چشمی تیروئید معمولاً با سطح بیش از حد هورمون تیروئید (پرکاری تیروئید) مرتبط است، اما می‌تواند در افرادی که سطح هورمون آنها خیلی پایین است (کم‌کاری تیروئید) و حتی در افرادی که سطح هورمون تیروئید پایینی دارند نیز رخ دهد. بیماری تیروئید چشمی ممکن است به‌عنوان افتالموپاتی گریوز، اوربیتوپاتی مرتبط با تیروئید، افتالموپاتی تیروئید یا بیماری چشم گریوز نیز شناخته شود.

فوق تخصص تیروئید چشمی

فوق‌تخصص تیروئید چشمی علائم تیروئید چشمی را شرح می‌دهد:

علائم بیماری چشمی تیروئید عبارت‌اند از: خشکی چشم، چشم‌ها با خارش یا بوی پوست، تورم پلک‌ها، آبریزش چشم، برآمدگی چشم، ناهماهنگی چشم‌ها و دوبینی.

اگر بیماری چشمی تیروئید شدید و درمان نشود، می‌تواند به قرنیه شما آسیب برساند یا فشار داخل چشم را افزایش دهد که می‌تواند به عصب بینایی شما آسیب برساند و می‌تواند بینایی کلی شما را مختل کند.

بیماری چشمی تیروئید اغلب باعث التهاب سطح چشم، از جمله صلبیه (سفیدی چشم) و قرنیه می‌شود. چشمان شما ممکن است به‌اندازه کافی اشک نداشته باشند یا ممکن است آبریزش داشته باشند. ماهیچه‌ها و بافت‌های پشت و اطراف چشم‌های شما متورم می‌شوند، کره چشم‌ها را به سمت جلو فشار می‌دهند و پلک‌ها را بالاتر می‌برند، قرنیه‌ها را بیشتر در معرض هوا قرار می‌دهد و چشم‌هایتان را بیشتر خشک می‌کند.

اگر علاوه بر PDD یک بیماری چشمی جدی دارید، ممکن است علائمی مانند خستگی، تحریک‌پذیری، اضطراب، ضربان قلب سریع، تعریق بیش از حد و حساسیت به گرما یا سرما را نیز تجربه کنید.

علت بیماری تیروئید چشمی از دید فوق‌تخصص تیروئید چشمی

تیروئید غده‌ای در گردن شما است که هورمون‌هایی تولید می‌کند که رشد شما را در دوران کودکی کنترل می‌کند. به کنترل متابولیسم کمک می‌کند و به تنظیم عملکردهایی مانند ضربان قلب، الگوهای خواب و بخش‌هایی از عملکرد جنسی کمک می‌کند.

بیماری چشمی تیروئید می‌تواند منجر به بیماری چشمی جدی شود که در آن تیروئید بیش از حد هورمون تیروکسین (که پرکاری تیروئید نیز نامیده می‌شود) تولید می‌کند. همین پاسخ خودایمنی همچنین به بافت‌های اطراف و پشت چشم‌ها، از جمله ماهیچه‌هایی که به حرکت چشم‌ها، صلبیه و قرنیه کمک می‌کنند، حمله می‌کند.

حدود 10 درصد از افراد مبتلا به بیماری چشمی تیروئید کم‌کاری تیروئید دارند، به این معنی که تیروئید آنها تیروکسین کافی تولید نمی‌کند. مانند بسیاری از بیماری‌های خودایمنی، زنان بیشتر از مردان از بیماری تیروئید چشمی رنج می‌برند.

تشخیص تیروئید چشمی

در مورد افتالموپاتی تیروئید، کار تیمی متخصص غدد و چشم ضروری است. این به درمان تغییر تیروئید در بالادست و نظارت بر اگزوفتالموس و علائم ناشی از آن کمک می‌کند؛ بنابراین، ازیک‌طرف، متخصص غدد، درمان و نظارت کافی بر بیماری گریوز را انجام می‌دهد، از طرف دیگر، چشم‌پزشک آزمایش‌های تشخیصی مناسب را انجام می‌دهد:

  • حدت بینایی
  • ارزیابی تحرک چشم
  • اگزوفتالمومتری. اگزوفتالمومتر هرتل برای اندازه‌گیری برآمدگی کره چشم نسبت به لبه بیرونی مدار استفاده می‌شود. در زنان و کودکان، مقادیر بین 10 تا 16 میلی‌متر طبیعی در نظر گرفته می‌شود، درحالی‌که در مردان بین 14 تا 20 میلی‌متر
  • معاینه لامپ شکاف
  • تونومتری
  • افتالموسکوپی با توجه ویژه به ارزیابی عصب بینایی
  • کمپیمتری
  • سی‌تی‌اسکن برای ارزیابی محتوای مداری، با توجه خاص به عضلات بیرونی

بنابراین هرگونه درمان پزشکی و یا جراحی به ارزیابی چشم‌پزشک پس از ویزیت و آزمایشات انجام شده بستگی دارد.

راه‌های درمانی که توسط فوق‌تخصص تیروئید چشمی ارائه می‌شود:

بیماری تیروئید چشمی به‌احتمال زیاد ابتدا توسط پزشک عمومی شما تشخیص داده می‌شود و سپس  شما را به چشم‌پزشک  که فوق‌تخصص تیروئید چشمی باشد، ارجاع دهد. احتمالاً باید به یک متخصص غدد، پزشکی که شرایط هورمونی را درمان می‌کند نیز مراجعه کنید.

اگر یک بیماری چشمی جدی دارید و از پرکاری تیروئید رنج می‌برید، چندین درمان از جمله دارو وجود دارد که به کاهش و کنترل سطح هورمون تیروئید شما کمک می‌کند.

اگر پرکاری تیروئید شما شدید است، ممکن است نیاز به روشی داشته باشید که از پرتو برای کوچک کردن غده تیروئید یا جراحی برای برداشتن آن استفاده کنید. اگر به این روش نیاز دارید، باید تا پایان عمرتان جایگزین هورمون تیروئید کنید.

کم‌کاری تیروئید معمولاً با جایگزینی هورمون تیروئید درمان می‌شود، اما این درمان ممکن است تأثیر مستقیمی بر بیماری تیروئید چشمی شما نداشته باشد.

در مورد درمان افتالموپاتی تیروئید، در دو مرحله انجام می‌شود.

مرحله اول بر حفظ بینایی متمرکز است: استفاده از روان‌کننده‌ها برای اصلاح کراتوپاتیبا قرارگرفتن در معرض، بستن مصنوعی پلک‌ها در شب. در صورت فشردگی عصب بینایی از روش جراحی رفع فشار اوربیتال استفاده می‌شود. استفاده از استروئیدهای سیستمیک یا درمان با پرتوهای مداری برای کاهش ادم بافت مداری استفاده می‌شود. دوره فعال بیماری می‌تواند سال‌ها طول بکشد و نیاز به نظارت دقیق دارد.

مرحله دوم درمان شامل اصلاح تغییرات فیبروتیک تثبیت شده در بافت‌ها و عضلات دور چشم است. مجدداً می‌توان از فشارزدایی مداری برای اصلاح گزاره‌های مخدوش‌کننده استفاده کرد، از جراحی روی عضلات اضافی چشم برای اصلاح استرابیسم استفاده می‌شود. ایجاد دوبینی و جراحی پلک برای اصلاح عقب‌افتادگی پلک استفاده می‌شود.

تا آنجا که به دوبینی تثبیت شده مربوط می‌شود، می‌توان آن را با منشور (در صورت انحرافات کوچک) یا بالاتر از همه با جراحی بهبود بخشید. جراحی استرابیسم تیروئید شامل تغییر موقعیت ماهیچه‌های فیبروتیک برای بهبود هم‌ترازی چشم است.

همچنین بخوانید: درمان قطعی تیروئید چشمی

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید