فلج بلز اغلب به طور ناگهانی و شگفت آور رخ می‌دهد. این می‌تواند اثرات جدی داشته باشد از جمله نمی‌توان چشم‌ها را بست، گفتار نامفهوم می‌شود، چهره بد شکل به نظر می‌رسد. هنگامی که افراد فلج صورت را تجربه می‌کنند، اولین چیزی که به آن فکر می‌کنند سکته مغزی است، اما دلایل دیگری نیز وجود دارد. در این مقاله قصد داریم به درمان قطعی فلج بلز بپردازیم. با ما همراه باشید.

فلج بلز چیست؟

فلج صورت در اثر اختلال عصب صورت (nervus facialis) ایجاد می‌شود و به همین دلیل به آن فلج صورت یا فلج بلز نیز می‌گویند. عصب صورت (nervus facialis) حرکت اکثر عضلات صورت و در نتیجه حالات صورت را کنترل می‌کند. او مسئول این است که مردم بتوانند بخندند، چشمک بزنند، سوت بزنند یا چهره بسازند. همچنین عملکرد مخاط بینی، غدد بزاقی و اشکی را تنظیم می‌کند و مزه را در جلوی زبان امکان پذیر می‌کند. اختلال در عملکرد عصب صورت می‌تواند عواقب جدی داشته باشد.

درمان قطعی فلج بلز

عصب صورت، هفتمین عصب جمجمه‌ای

عصب صورت Nervus Facialis هفتمین عصب از مجموع دوازده عصب جمجمه‌ای است. در دو طرف سر، هم در داخل و هم در خارج از جمجمه جریان دارد. منشا عصب صورت در ساقه مغز است. از آنجا از طریق یک کانال عصبی استخوانی در نزدیکی گوش و از طریق غده پاروتید به عضلات صورت می‌رسد و در آنجا به شاخه‌های ظریف‌تری تقسیم می‌شود. این‌ها مسئول حالات صورت و حرکت عضلات صورت هستند. آن‌ها حرکت ماهیچه‌های پیشانی، گونه، چشم و دهان را کنترل می‌کنند، اما عضلات جونده را کنترل نمی‌کنند. عصب صورت نیز در لمس، چشیدن، تولید بزاق و اشک و شنوایی نقش دارد. به عنوان مثال، یکی از شاخه‌های آن، Chorda tympani، مسئول درک طعم در جلوی زبان است، در حالی که عصب استاپدیوس برای شنوایی مهم است.

اگر عملکرد عصب صورت مختل شود، عواقب آن می‌تواند به همان نسبت جدی باشد. فلج عصب صورت اغلب کل صورت را بد شکل می‌کند یک وضعیت روانی بسیار استرس زا برای بیمار است.

فلج بلز مرکزی و محیطی

در فلج محیطی، خود عصب در نقطه‌ای از مسیر خود دچار اختلال می‌شود. برخلاف فلج مرکزی، مبتلایان معمولاً دیگر نمی‌توانند تمام نیمه صورت خود از جمله پیشانی و چشم را حرکت دهند. مثلاً دیگر نمی‌توانند اخم کنند. در مورد فلج مرکزی، ناحیه‌ای از مغز که تکانه‌ها را به عصب صورت می‌فرستد دچار اختلال می‌شود. این به اصطلاح مناطق هسته در نیمکره راست و چپ مغز قرار دارند و هر کدام وظیفه نیمه مخالف بدن را بر عهده دارند. فقط عملکرد عضلات پیشانی و چشم توسط هسته‌های هر دو طرف تامین می‌شود. به عنوان مثال، افراد مبتلا به فلج مرکزی صورت هنوز هم می‌توانند اخم کنند.

درمان قطعی فلج بلز

اگر پزشک بیماری زمینه‌ای مانند بیماری لایم یا عفونت گوش را علت فلج صورت تشخیص داده باشد، درمان به آن بستگی دارد. داروهای مهار کننده ویروس (استاتیک ویروسی) می‌توانند به عفونت ویروسی کمک کنند. با درمان یک بیماری محرک، علائم فلج معمولا فروکش می‌کند. در مورد شکستگی، مداخلات جراحی می‌توانند عصب تحت فشار را نیز تسکین دهند یا گاهی اوقات عصب آسیب دیده را ترمیم کنند. تومورها همچنین نیاز به درمان سفارشی دارند. در مورد نوروپاتی دیابتی، هدف درمان کنترل متابولیک بهینه و درمان درد است.

فلج ایدیوپاتیک مکرر صورت شانس خوبی برای بهبودی دارد. آنها گاهی خود به خود از بین می‌روند یا پس از درمان با کورتیزون ناپدید می‌شوند. تمرینات فیزیوتراپی هدفمند اغلب بخشی از درمان هستند. اگر ماهیچه‌های چشم به شدت تحت تأثیر فلج قرار گرفته باشند، به طوری که بیمار دیگر نتواند چشمان خود را به درستی ببندد، پزشکان از اقدامات حفاظتی اضافی برای قرنیه استفاده می‌کنند. به عنوان مثال، این‌ها می‌توانند قطره‌هایی باشند که به عنوان جایگزین اشک عمل می‌کنند، پمادهایی که از التهاب جلوگیری می‌کنند و یک بانداژ مخصوص (بانداژ شیشه‌ای ساعت) که از چشم محافظت می‌کند. سندرم GBS نیاز به درمان با ایمونوگلوبولین یا درمان خاص خون (پلاسمافرزیس) دارد.

کلام آخر

همانطور که گفته شد علت فلج بل همیشه مشخص نیست. عفونت می‌تواند باعث تورم عصب شود. در برخی موارد، این بیماری توسط یک ویروس ایجاد می‌شود، مانند ویروسی که باعث زونا، تبخال، مونونوکلئوز یا آنفولانزا می‌شود. علائم به طور ناگهانی، معمولا در عرض چند ساعت ظاهر می‌شوند و در عرض 48 تا 72 ساعت به اوج خود می‌رسند. فلج بل باعث ضعیف شدن ماهیچه‌های یک طرف صورت می‌شود. گاهی اوقات قبل از شروع ضعف، درد خفیفی در پشت گوش احساس می شود. این ضعف می تواند خفیف باشد یا می تواند منجر به بی حرکتی کامل شود که به عنوان فلج شناخته می‌شود.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید