بوتاکس مخفف سم بوتولینوم نوع A است که در سال 2002 برای استفاده آرایشی توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) به عنوان یک راه حل ایمن و موقت برای صاف کردن چین و چروک تایید شد. امروزه تزریق سم بوتولینوم برای درمان چین و چروک صورت، متداول‌ترین روش زیبایی است که انجام می‌شود و یکی از رایج‌ترین روش‌های درمان زیبایی است. تزریق بوتاکس پیشانی عوارض جانبی کمی دارد و با رضایت بالای بیماران همراه است. چین و چروک‌ها در اثر آتروفی پوست و انقباضات مکرر ماهیچه‌های زیرین صورت ایجاد می‌شوند. سم بوتولینوم یک نوروتوکسین قوی است که آزاد شدن استیل کولین را در محل اتصال عصبی عضلانی مهار می‌کند.

تزریق مقادیر کمی از سم بوتولینوم به ماهیچه‌‌ها باعث شل شدن موضعی عضلانی می‌شود که پوست روی آن را صاف کرده و چین و چروک را کاهش می‌دهد. اثرات سم بوتولینوم حدود دو هفته طول می‌کشد تا به طور کامل ایجاد شود و سه تا چهار ماه ماندگاری دارد. تزریق سم بوتولینوم در افراد مبتلا به اسکار کلوئیدی، اختلالات عصبی عضلانی (مانند میاستنی گراویس)، آلرژی به اجزای تشکیل دهنده محصولات سم بوتولینوم و اختلال بدشکلی بدن منع مصرف دارد.

تزریق بوتاکس پیشانی

چه چیزی باعث ایجاد چین و چروک می‌شود؟

وقتی به ظاهر چین و چروک فکر می‌کنید، احتمالا فکر می‌کنید که گذشت زمان باعث شده است خطوط روی صورتتان ظاهر شود. وقتی پوست دچار چین و چروک می‌شود، چند چیز مهم هستند.

تولید کلاژن

پروتئین کلاژن را می‌توان به عنوان چسبی توصیف کرد که سلول‌ها و لایه‌های پوست ما را در کنار هم نگه می‌دارد و باعث می‌شود همه چیز سفت، صاف و روشن به نظر برسد. کلاژن یک پروتئین فیبری است که لایه میانی پوست ما یا درم را به یک پایه محکم برای لایه بیرونی یا اپیدرم تبدیل می‌کند.

جنبش عضلات صورت

برخی از خطوط و چین و چروک‌ها در اثر حرکت‌های تکراری ایجاد می‌شوند. این‌ها به عنوان چین و چروک‌های پویا شناخته می‌شوند زیرا فقط نتیجه از دست دادن کلاژن و جاذبه نیستند. ما در تمام زندگی خود روز به روز عبارات یکسانی را بیان می کنیم. همانطور که ما این کار را انجام می‌دهیم، از مجموعه‌ای از عضلات استفاده می کنیم و آنها هر بار حرکات یکسانی را انجام می‌دهند. این حرکات عبارتند از:

 • اخم کردن
 • بالا بردن ابرو
 • چشمک زدن
 • ابروهای ژولیده

بوتاکس چیست؟

بوتاکس از محلول سم بوتولینوم نوع A ساخته می‌شود که یک پروتئین خالص و طبیعی است. این دارو به دسته‌ای از مواد تزریقی به نام نورومدولاتورها تعلق دارد، به این دلیل که می‌توانند سیگنال عصب را از رسیدن به عضله مختل کنند. درمان با سم بوتولینوم زیبایی، با نام مستعار نوروتوکسین تزریقی، با فلج کردن عضلات زیرین، به کاهش ظاهر خطوط و چین و چروک کمک می‌کند. معمولاً برای کمک به درمان خطوط اخم و هایپرهیدروزیس (تعریق بیش از حد) استفاده می‌شود، نام های تجاری نوروتوکسین شامل Dysport، Xeomin، Jeuveau که به تازگی توسط FDA تأیید شده است. و شناخته شده‌ترین آنها، بوتاکس است.

بوتاکس علاوه بر رفع خطوط اخم بین ابروها، همچنین می‌تواند گوشه‌های دهان را که با افزایش سن آویزان می‌شوند، صاف کند.

چگونه تزریق بوتاکس پیشانی به کاهش ظاهر چین و چروک کمک می‌کند؟

هنگامی که پزشک بوتاکس را در عضلات خاصی که باعث ایجاد حرکتی می‌شود که باعث ایجاد چین و چروک می‌شود تزریق می‌کند، عضله شل می‌شود. هنگامی که عضله شل می‌شود به پوست این فرصت داده می‌شود تا صاف شود و چین و چروک‌ها کاهش پیدا کنند یا محو شوند.

تزریق بوتاکس به پیشانی چگونه انجام می‌شود؟

ابتدا پزشک پوست را در محل‌هایی که می‌خواهد تزریق انجام دهد استریل می‌کند. سپس از بی حسی موضعی برای بی حس کردن مناطق تزریق استفاده می‌کنند. اگرچه بسیاری از مراجعان به بی حسی نیاز ندارند و هیچ ناراحتی را تجربه نمی‌کنند. سپس یک سری تزریق استراتژیک و کوچک برای دستکاری عضلات برای دستیابی به اهداف فرد انجام خواهد شد.

کجا می‌توان از بوتاکس استفاده کرد؟

کاربردهای زیادی برای بوتاکس وجود دارد. می‌توانید برای از بین بردن خطوط و چین و چروک‌هایی مانند:

 • خطوط اخم
 • چین و چروک پیشانی
 • خطوط خرگوش در کنار بینی
 • خطوط عمودی در اطراف دهان

از بوتاکس استفاده کنید.

تزریق بوتاکس پیشانی

عوارض تزریق بوتاکی به پیشانی

اگر تزریق بوتاکس به درستی توسط یک پزشک واجد شرایط انجام شود، خطرات آن اندک است. اما به طور کلی بوتاکس نیز همانند سایر روش‌های زیبایی شامل عوارضی است. این عوارض عبارتند از؛

 • سردرد و علائم شبه آنفولانزا در 24 ساعت اول
 • کبودی، تورم و قرمزی در جایی که سوزن‌ها در پوست فرو رفته‌اند.
 • اگر بوتاکس بیش از حد تزریق شود، نمی‌توانید عضلات صورت خود را حرکت دهید.
 • ضعف و افتادگی موقت در صورت.
 • به ندرت، مشکلات جدی مانند تاری دید یا دوبینی در صورت درمان ناحیه اطراف چشم.

سن ایده آل برای شروع استفاده از تزریق بوتاکس به پیشانی چه سنی است؟

اساساً، هر زمان که بیمار از چین و چروک‌هایش خسته می‌شود یا می‌خواهد در وهله اول از ایجاد آن‌ها جلوگیری کند، می‌تواند با خیال راحت بوتاکس انجام دهد. همچنین استفاده طولانی مدت تزریق بوتاکس پیشانی هیچ مشکلی ندارد. اما بهتر است که بوتاکس را نزد پزشکی که مهارت و تجربه زیادی در این زمینه دارد انجام دهید. چرا که همانطور که در ابتدا گفتیم؛ تزریق بیش از حد بوتاکس مخصوصا در ناحیه پیشانی، می‌تواند عوارض جبران ناپذیری ایجاد کند.  

کلام آخر

اولین نشانه‌های پیری اغلب چین و چروک‌های اطراف چشم، پیشانی، گونه‌ها و لب‌ها هستند. چین و چروک یکی از ویژگی‌های طبیعی صورت انسان است. اما بسیاری از مردم احساس می‌کنند چین و چروک باعث می‌شود خسته یا مسن به نظر برسند. بوتاکس یک روش درمان زیبایی است که می‌تواند این خطوط ایجاد شده را از بین ببرد. هنگامی که سم بوتولینوم تزریق می‌شود، سیگنال‌های عصبی خاصی را که باعث انقباض ماهیچه‌ها می‌شوند، مسدود می‌کند. ماهیچه‌ها شل می‌شوند و چین و چروک‌های ناخواسته را کاهش می‌دهند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید