بسیاری از چین و چروک‌های صورت به دلیل انقباض ماهیچه‌هایی است که هر بار که می‌خندید، اخم می‌کنید ایجاد می‌شود. برای بسیاری از افراد، این چین و چروک‌ها حتی زمانی که نمی‌خندند یا اخم نمی‌کنند، قابل مشاهده هستند. این باعث می‌شود پیرتر از آنچه هستید به نظر برسید. چین‌وچروک‌های صورت باعث می‌شود، حالت چهره اغلب به اشتباه به عنوان عصبانی یا نگران ارزیابی شود. این چین و چروک‌ها را می‌توان با بوتاکس از بین برد. در این مقاله قصد داریم به بررسی عوارض بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم بپردازیم. با ما همراه باشید.

تزریق بوتاکس

بوتاکس چه می کند؟

بوتاکس علامت تجاری ثبت شده دارویی است که فقط برای اهداف پزشکی مانند اسپاسم عضلانی خاص تایید شده است. این فرهنگ لغت همچنین بوتاکس را مخفف سم بوتولینوم می‌نامد که برای صاف کردن چین‌وچروک‌ها تزریق می‌شود. نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری‌ها به عنوان عامل مسمومیت غذایی شناخته شد. به صورت بسیار رقیق شده در پوست تزریق می‌شود، ماهیچه‌ها را فلج می‌کند و در نتیجه خطوط بیان ناشی از حرکت ماهیچه‌ها را صاف می‌کند.  

همانطور که گفته شد؛ بوتاکس (سم بوتولینوم نوع A) یک مایع تزریقی است که فعالیت بیش از حد عضلات را کاهش می‌دهد. بوتاکس در ابتدا برای درمان عضلات بیش فعال در داخل و اطراف چشم، مانند پلک زدن اجباری و چشمک زدن ایجاد شد. از آنجایی که بوتاکس می‌تواند پیام‌های عصبی به ماهیچه‌های مسئول بیان صورت را نیز مسدود کند، برای درمان چین‌وچروک و خطوط نیز مناسب است. بوتاکس ماهیچه‌هایی را که دیگر منقبض نمی‌شوند شل می‌کند. پس از درمان، پوست سطحی به سرعت صاف و بدون چین و چروک می‌شود. عضلات درمان نشده به عملکرد طبیعی خود ادامه می‌دهند.

آیا بوتاکس بی خطر است؟

بیش از ده سال است که از تزریق بوتاکس برای درمان بیماری‌های چشمی و عصبی استفاده می‌شود. هر ساله هزاران بیمار در سراسر جهان برای شرایط مختلف تحت درمان بوتاکس هستند. این تزریق‌ها فقط اثر موضعی دارند. در سال‌های اخیر، بوتاکس به سرعت به یک درمان محبوب برای مبارزه با علائم قابل مشاهده پیری روی صورت تبدیل شده است.

آیا بوتاکس پیشانی و دور چشم عوارض جانبی دارد؟

هماتوم گذرا کوچک در محل تزریق شایع‌ترین عارضه جانبی است، اگرچه این نیز نسبتا نادر است. بنابراین توصیه می‌شود تا 7 روز قبل از تزریق آسپرین یا داروهای رقیق کننده خون مصرف نشود. به ندرت، سم بوتولینوم می‌تواند پخش شود و باعث شلی عضلات مجاور شود. در موارد نادر، این می‌تواند منجر به افتادگی پلک (پتوز) یا عدم تقارن صورت شود. خطر عوارض جانبی بستگی به ماهیچه‌های تزریق شده دارد. از آنجایی که اثرات بوتاکس کاملا قابل برگشت است، عوارض جانبی نیز موقتی هستند. به طور معمول، آنها فقط چند هفته دوام می‌آورند.

در طول درمان چه اتفاقی می افتد؟

عصب‌کشی با بوتاکس یک روش ساده و ایمن است. بسته به جایی که کاهش چین و چروک مورد نظر است، مقادیر کمی از بوتاکس در نقاط مختلف با میکروسوزن تزریق می‌شود. از آنجایی که سوزن بسیار ظریف است و مقدار مایع تزریق شده بسیار کم است، درد ناشی از این درمان نیز حداقل است. هیچ نوع آرامبخشی یا بی‌حسی موضعی لازم نیست و فعالیت‌های روزانه را می‌توان بلافاصله پس از آن از سر گرفت.

نتایج درمان بوتاکس برای چین و چروک

اگر خطوط اطراف چشم و پیشانی، فرد را مسن‌تر از آنچه هست نشان دهد، عصب کشی زیبایی خطوط را صاف می‌کند و باعث می‌شود جوان‌تر و زیباتر به نظر برسید. حالت طبیعی صورت تغییر نمی‌کند. تاثیر بوتاکس بعد از 3 تا 10 روز قابل مشاهده است و حدود 3 تا 6 ماه باقی می‌ماند. با این حال، این درمان برای چین و چروک‌هایی که به عنوان مثال در اثر آسیب آفتاب به پوست ایجاد می‌شود، مناسب نیست، زیرا این چروک‌ها نتیجه فعالیت ماهیچه‌ای زمینه‌ای نیستند.

محدودیت‌های درمان بوتاکس چیست؟

تزریق بوتاکس تنها یک راه حل موقت برای درمان چین و چروک‌های پویا است. اثر سه تا شش ماه طول می‌کشد، بنابراین دو تا چهار جلسه تزریق در سال ضروری است. مطالعات بالینی نشان می‌دهد که مدت زمان اثر اغلب پس از تزریق‌های مکرر طولانی می‌شود، به طوری که درمان‌های کمتری در آینده لازم خواهد بود.

عوارض بعد از بوتاکس پیشانی و دور چشم

چگونه بفهمم که آیا بوتاکس برای من مناسب است؟

فقط چین و چروک‌های ناشی از انقباض عضلات زیرین را می‌توان با بوتاکس درمان کرد. چین‌وچروک‌های ناشی از افتادگی پوست یا آفتاب گرفتن مکرر به این درمان پاسخ نمی‌دهد. متخصص می‌تواند همه چیز را در مورد درمان بوتاکس به فرد بگوید و تعیین کند که آیا می‌توان با کمک این روش چین و چروک صورت را کاهش داد یا خیر.

چه زمانی درمان بوتاکس (بوتولینوم) نباید انجام شود؟

به دلایل ایمنی، استفاده در دوران بارداری و شیردهی توصیه نمی‌شود. بیماری‌های زمینه‌ای شناخته شده مرتبط با ضعف عضلانی (مانند میاستنی گراویس) یا اختلالات لخته شدن خون نیز نباید با بوتولینوم درمان شوند.

کلام آخر

عوارض جانبی در درمان بوتاکس نادر است. تزریق می‌تواند باعث قرمزی، تورم و کبودی (هماتوم) در محل‌های تزریق شود. علاوه بر این، تزریق اغلب باعث سوزش خفیف درد می‌شود. دوز بیش از حد سم بوتولینوم می‌تواند منجر به اختلالات بلع، خشکی دهان، سردرد، حالت تهوع یا محدودیت شدید در حالات چهره شود. اگر سم وارد جریان خون شود، باید بلافاصله آنتی سرم داده شود. بیمار باید قبل از تأثیر آن اکسیژن دریافت کند زیرا سم ماهیچه‌های تنفسی را فلج می‌کند.

 

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید