تزریق بوتاکس در اطراف چشم، گاهی اوقات منجر به پتوز (افتادگی) چشم می‌شود. تزریق بوتاکس در اطراف چشم باید توسط یک پزشک متخصص انجام شود که با عضلات و آناتومی چشم آشنا باشد. در این صورت هیچ مشکلی شمارا تهدید نمی‌کند و نتایج رضایت‌بخشی را برای شما ایجاد می‌کند. اگر بعد از تزریق بوتاکس در اطراف چشم دچار افتادگی پلک شده‌اید، این مقاله راهنمای خوبی برای شما خواهد بود تا به‌درستی آن را درمان کنید و نتیجه دلخواه به دست آورید.

پتوز چشم  پس از بوتاکس چیست و در مورد آن چه باید کرد؟

پتوز چشم بعد از بوتاکس

دو دلیل وجود دارد که چرا پتوز چشم بعد از بوتاکس ظاهر می‌شود:

  1. کاهش یا ازدست‌دادن تون عضلانی می‌تواند باعث افتادگی پلک و حتی ابرو نیز شود، بنابراین عدم تقارن صورت بسیار بیشتر خواهد شد.
  2. تورم شدید بافت‌های پلک و پیشانی؛ فیبرهای عضلانی در اثر سم بوتولینوم فلج می‌شوند که در نتیجه خروج خون لنفاوی و وریدی بدتر می‌شود؛ بنابراین، مایع در بافت‌ها جمع می‌شود، پلک‌ها را به سمت پایین می‌کشد.

 درمان پتوز چشم پس از بوتاکس باید دقیقاً بر اساس علت وقوع آن باشد. حل مشکل بدون متخصص مجرب امکان‌پذیر نخواهد بود. سعی نکنید با کمک ابزارهای خود انتخابی برای درمان از شر نقص خلاص شوید. این فقط وضعیت را بدتر می‌کند.

چه کسی در بروز پتوز بعد از بوتاکس مقصر است؟

 البته تمام مسئولیت کیفیت عمل بر عهده متخصص است. اما همیشه موضوع غیرحرفه‌ای بودن او نیست. عوامل زیر می‌توانند منجر به بروز شرایطی شوند که در بالا توضیح داده شد:

 عدم تحمل فردی به داروی تجویز شده؛ به‌خصوص اگر بوتاکس (Dysport) مکرر تزریق شود، اغلب اتفاق می‌افتد. در این مورد، پس از اولین اقدامات، معمولاً همه چیز مرتب است اما شرایط بحرانی دارو در 8-10 جلسه به دست می‌آید که در یک دوره تقریباً 3-4 سال انجام می‌شود.

 اگر پس از عمل تزریق، متخصصان زیبایی متوجه شوند که پیشانی، پلک یا ابرو "افتاده" شده است، مقدار دوز بوتاکس کاهش می‌یابد و ناحیه تجویز آن باریک می‌شود.

 دوز بالای بوتاکس

در این حالت، بروز پتوز پس از بوتاکس با تزریق نادرست یا استفاده از مقدار زیادی بوتاکس تحریک می‌شود.

برخی از متخصصان زیبایی بی‌تجربه اغلب داروها را طبق یک دستورالعمل همیشگی تجویز می‌کنند. یکی از خطرناک‌ترین نقاطی که برای تزریق بوتاکس استفاده می‌شود، در فاصله 1 سانتی‌متری لبه داخلی ابرو قرار دارد. ابروهای هر فرد متفاوت است، گاهی اوقات آنها در سطح لبه حدقه چشم قرار می‌گیرند؛ بنابراین، اگر این ویژگی‌ها در نظر گرفته نشود، بوتاکس اغلب عضله پیشانی یا بخشی از عضله چشم را خاموش می‌کند.

 ویژگی‌های توزیع تزریق

پس از تزریق، مولکول‌های دارو کمی دورتر از نقاط تزریق حرکت می‌کنند. احتمال فلج شدن عضلات پلک فوقانی به انتشار بستگی دارد. هر چه بیشتر باشد، خطرات بیشتر است. همه داروها فاصله خاص خود را دارند و این واقعیت باید توسط متخصص زیبایی در نظر گرفته شود. 

علائم و طبقه‌بندی پتوز چشم

 عدم توجه به ایجاد پتوز پس از بوتاکس بسیار دشوار است. معمولاً پتوز چشم در روز دوم پس از تزریق ظاهر می‌شود، اما در برخی موارد ممکن است بعد از یک یا دوهفته رخ دهد.  پتوز پلک فوقانی پس از بوتاکس می‌تواند انواع مختلفی داشته باشد و بر اساس مکان، آنها متمایز می‌شوند:

یک‌طرفه - فقط در یک‌چشم ایجاد می‌شود و اغلب اتفاق می‌افتد.

دوطرفه - روی پلک‌های هر دو چشم ظاهر می‌شود.

بر اساس شدت:

 جزئی - کره چشم توسط پلک تا یک‌سوم بالایی مردمک پوشیده شده است.

 ناقص - نیمی از دانش‌آموز با یک قرن بسته می‌شود.

 پر - مردمک به طور کامل توسط پلک بسته شده است.

بدون درنظرگرفتن نوع، افتادگی پلک بالا به طور قابل‌توجهی کیفیت زندگی و ظاهر را مختل می‌کند، بنابراین مهم است که بدانید برای درمان آن و بازیابی عملکرد عضلات آسیب‌دیده از تزریق بوتاکس چه باید کرد.

 عواقب پتوز پلک بعد از بوتاکس چیست؟

 درمان پتوز چشم بعد از بوتاکس

افتادگی پلک در اثر تزریق ناموفق بوتاکس با تظاهرات ناخوشایندی از جمله عدم تقارن مشخص صورت همراه است.

علاوه بر پلک، گاهی یکی از ابروها هم می‌ریزد که این عدم تقارن را بیشتر نمایان می‌کند. مشکلات پاک‌سازی و مرطوب کردن کره چشم، ناشی از ناتوانی در پلک‌زدن. در برخی موارد، این باعث تحریک چشم به شکل مزمن می‌شود.  دشواری در تلاش برای بستن کامل چشم‌ها به دلیل ازدست‌دادن کنترل عضلانی.

 به همین دلیل، اندام‌های بینایی در کشش دائمی هستند، به‌سرعت خسته می‌شوند و سنگینی در ناحیه پیشانی احساس می‌شود. برای مشاهده اشیا، باید سرخود را به عقب خم کنید، این باعث اختلالات گردش خون و سردرد می‌شود. همچنین علت اختلال در مجاری اشکی، اشک دائماً از چشم جاری می‌شود.  

 اگر نه‌تنها عضلات بلند کننده پلک، بلکه عضلات حرکتی چشم نیز آسیب‌دیده باشند، علاوه بر پتوز پلک، استرابیسم و ​​کاهش حدت بینایی نیز ممکن است رخ دهد.  همه این عوارض نادر هستند اما  باید نهایت دقت را بکنیم تا به چنین موردی برنخوریم.

البته ذکر این نکته نیز واجب است  که امکان ازبین‌رفتن خودبه‌خودی پتوز بعد از بوتاکس وجود دارد. در بسیاری از موارد، پلک حدود 3 هفته پس از تزریق شروع به عملکرد می‌کند.

گاهی اوقات افتادگی پلک فوقانی پس از شش ماه، زمانی که اثر داروی تجویز شده متوقف می‌شود، از بین می‌رود. پزشکان همچنان می‌توانند این روند را تسریع کرده و ظاهر بیمار را درحالی‌که عضلات هنوز دارای بوتاکس هستند، بهبود بخشند.

درمان پتوز پلک بعد از بوتاکس

 پتوز با استفاده از روش‌های زیر درمان می‌شود:

  • معرفی یک دوز اضافی دیگر از دارو. این برای پایین آوردن پلک ضروری است و به تعادل قدرت ماهیچه‌ها کمک می‌کند و در نتیجه شروع به کار می‌کند. با پتوز ضعیف، تزریق به عضلاتی انجام می‌شود که ابرو را بالای چشم مقابل بالا می‌برد. این کمک می‌کند تا کمی آن را کاهش دهید و عدم تقارن را یکنواخت کنید.
  • معرفی داروهایی که به بازیابی عملکرد عضلات آسیب‌دیده و تقویت فیبرهای کنار آنها کمک می‌کند. چنین داروهایی کاملاً مؤثر هستند، اما نباید انتظار داشته باشید که بلافاصله پتوز را درمان کنند. این روش تنها به‌عنوان بخشی از درمان قابل‌استفاده است.
  • Myostimulation / microcurrents روش‌های فیزیوتراپی هستند که به بازیابی تون ماهیچه کمک می‌کنند. بسیار گران خواهد بود، اما تأثیر خواهد داشت. ماساژ همچنین به طور قابل‌توجهی روند بهبود را تسریع می‌کند، آنها را می‌توان به طور مستقل انجام داد و پلک آسیب‌دیده را با نوک انگشتان خود ورز داد. 

درمان عدم تقارن با مداخله جراحی امکان‌پذیر نیست. اگر روش‌های درمانی شرح داده شده در بالا به نتیجه مطلوب نرسید، فقط باید منتظر ماند تا اثر دارو به پایان برسد و عملکرد عضلات به خودی خود بهبود یابد.

چگونه از پتوز پلک فوقانی جلوگیری کنیم؟

فقط به متخصصانی که سال‌هاست با بوتاکس کار می‌کنند و یا مهارت بسیار بالایی دارند مراجعه کنید. این کار خطاهای تکنیک و دوز را به حداقل می‌رساند و در صورت بروز عارضه، می‌توان آن را به‌سرعت و با خیال راحت برطرف کرد.

اگر علائم عصبی جزئی وجود داشته باشد، به دلیل فشار بیش از حد، عضلات می‌توانند به روشی غیرقابل‌پیش‌بینی واکنش نشان دهند در نتیجه انجام بوتاکس در چنین مواردی ممنوع است.

تمام توصیه‌های مراقبت از صورت را پس از معرفی بوتاکس دنبال کنید. بسیاری از آنها دقیقاً باهدف جلوگیری از افتادگی پلک هستند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید