جراحی برداشتن چشم ممکن است در مواردی مانند سرطان چشم یا به دنبال آسیب شدید یا عفونت چشم، ضربه, عفونت, ناهنجاری‌های مادرزادی, و یا بیماری‌های اکتسابی و تومور‌های چشمی ایجاد شود و فرد یک چشم خود را از دست دهد و یا مجبور به تخلیه چشم شود. در این موارد هدف چشم پزشک احیای ظاهر فرد با استفاده از پروتز متحرک است. در سال‌های اخیر کاشت پروتزهای متخلخل کروی باعث نتایج بهتر و عوارض کمتر در جراحی کاشت پروتز در کاسه چشم شده است.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است چشم تخلیه شود. برخی از شایع‌ترین این دلایل شامل تروما، سرطان (مانند رتینوبلاستوما یا ملانومای چشمی)، بیماری چشم (مانند رتینوپاتی دیابتی ، گلوکوم) ، آسیب‌های جراحی چشم و غیره. در برخی موارد چشمی که بینایی ندارد و چشم دارای ظاهری نازیباست؛ چشم تخلیه شده و به جای آن پروتز چشم کارگذاری می‌شود.

دو ماده رایج پروتزها پروتزهای متخلخل کروی شامل هیدروکسی آپاتیت و پلی‌اتیلن می‌باشد. معمولا این مواد در داخل نسوج خود بیمار یا بافت‌دهنده قرارگرفته و پس از تخلیه چشم , داخل کاسه چشم کاشته می‌شوند. سپس عضلات خارج کره چشمی روی آن دوخته می‌شوند تا باعث حرکت طبیعی پروتز شود. بعد از فروکش کردن التهاب پروتز چشم مصنوعی روی آن سوار می‌شود.

دو نوع اصلی جراحی برداشتن چشم وجود دارد:

هسته زایی. کل چشم برداشته می‌شود. ماهیچه‌هایی که حرکت چشم را کنترل می‌کنند دست نخورده باقی می‌مانند و دوباره به ایمپلنت کروی (کره چشم مصنوعی) فرستاده می‌شوند.
بیرون زدگی. در حین تخلیه، قرنیه (پرده شفاف و گنبدی شکل در جلوی چشم) و محتویات چشم برداشته می‌شود. قسمت سفید چشم (پوسته صلبیه) و ماهیچه‌های چشم دست نخورده باقی می‌مانند. سپس ایمپلنت در پوسته صلبیه قرار می‌گیرد که ماهیچه‌ها هنوز به آن متصل هستند.
از بین این دو روش، تخلیه معمولاً زمان کمتری می‌برد و کمتر تهاجمی است. با این حال، هر بیمار کاندید مناسبی برای بیرون زدگی نیست. در سرطان، تروما (آسیب جدی) و عفونت چشم، انوکلئولاسیون معمولاً بر تخلیه ارجحیت دارد. در موارد دیگر، هر یک از روش‌ها به طور کلی می‌تواند به همان نتیجه برسد.

تخلیه چشم

هنگام انجام عمل جراحی برداشتن چشم چه انتظاری دارید؟

قبل از عمل جراحی در مورد تمام داروهایی که مصرف می‌کنید با چشم پزشک خود صحبت کنید. جراح به بیمار خواهد گفت که آیا می‌توانید قبل از جراحی به مصرف آنها ادامه دهید یا خیر. معمولا تمام داروها به جز رقیق کننده‌های خون باید ادامه یابد. 

هنگام انتخاب تاریخ جراحی، به خاطر داشته باشید که فعالیت بدنی شدید و شنا تا دو هفته پس از جراحی توصیه نمی‌شود. همچنین ممکن است تا دو ماه بهبودی طول بکشد تا بتوانید پروتز را نصب کنید. این پروتز مانند یک لنز تماسی بزرگ است که به طور سفارشی توسط چشم پزشک طراحی شده است تا شبیه چشم دیگر باشد. روی ایمپلنت قرار داده شده در داخل چشم در حین جراحی قرار می‌گیرد. فرد باید یک متخصص چشم را انتخاب کند و قبل از جراحی با او قرار ملاقات بگذارد.

بررسی‌های قبل از عمل

مشاوره قبل از عمل برای ایجاد برنامه ای برای جراحی تخلیه چشم و تعیین سایر موارد پزشکی قبل از عمل ضروری است. این کار ها این اطمینان را ایجاد ی کند که جراحی و بیهوشی برای فرد بی خطر باشد.

هنگام انتخاب تاریخ جراحی ، لطفاً بخاطر داشته باشید که باید حداقل دو هفته پس از جراحی از ورزش، فعالیتهای شدید و محیط آلود اجتناب کنید. به مدت سه هفته قادر به شنا نخواهید بود. علاوه بر این ،بعد از دو ماه پروتز چشم قرار گرفته می شود. لطفاً جراحی خود را طبق آن برنامه ریزی کنید، خصوصاً اگر در آینده مراسم عروسی، فارغ التحصیلی، تعطیلات یا کار یا رویدادهای اجتماعی خاصی دارید.

این جراحی یک عمل جراحی سرپایی است، به این معنی که فرد بعد از جراحی به خانه خواهید رفت و شب را در بیمارستان نخواهد گذراند. فرد باید یک همراه داشته باشید تا شب را بعد از جراحی بیمار را به خانه منتقل کند و از وی مراقبت کند زیرا رانندگی درست بعد از بیهوشی که در حین انجام عمل انجام می‌شود ایمن نیست. قبل از جراحی‌، ممکن است بخواهید یک چشم پزشک پیدا کنید تا درباره روند ساخت پروتز چشمی بیشتر بدانید.

بیماری که برای پروتز چشمی ارجاع می‌شود, باید تحت معاینه کامل چشم پزشک قرار گیرد. چشم سالم با بیومیکروسکوپ معاینه می‌شود. جدت بینائی اندازه‌گیری می‌شود. حرکات چشم و قسمت خلفی چشم ارزیابی و بررسی می‌شود. بررسی حرکات چشم مبتلا اهمیت دارد زیرا مشخص کننده میزان حرکات پروتز در آینده است. علاوه بر این بررسی ملتحمه(پرده شفاف پوشاننده سطح چشم) مهم است. بیماری که دارای میزان زیادی اسکار در ملتحمه باشد ممکن است نیاز به پیوند بافت مخاطی داشته باشد تا بتواند پروتز کاشته شده را به خوبی بپوشاند.

به عنوان بخشی از جراحی چشم، یک ایمپلنت شبیه سنگ مرمر در داخل چشم قرار می‌گیرد تا حفره خالی را پر کند.
با تخلیه هسته، شش ماهیچه خارج چشمی به ایمپلنت دوخته می‌شود. با تخلیه، ماهیچه‌ها ارتباط خود را با صلبیه حفظ می‌کنند بنابراین نیازی به جراحی روی آنها نیست.
یک پروتز پلاستیکی موقت به نام conformer روی ایمپلنت قرار می‌گیرد. کانفورمر به بهبودی کمک می‌کند و به عنوان یک مکان نگهدارنده بین پلک‌ها و ایمپلنت اوربیتال عمل می‌کند، جایی که پروتز نهایی رنگ شده به صورت سفارشی شش تا هشت هفته بعد قرار می‌گیرد.
گاهی اوقات، برای کمک به بهبود زخم و نگه داشتن کانفورمر، پلک را بسته می‌کنند.
برای محافظت از زخم و جلوگیری از خونریزی، یک باند یا پانسمان فشاری بزرگ روی چشم می‌بندند. همچنین به کاهش التهاب (تورم، درد و کبودی) کمک می‌کند.
به طور کلی، هر دو جراحی حدود یک ساعت طول می‌کشد. در بیشتر موارد، جراحی سرپایی است، به این معنی که می‌توانید همان روز به خانه بروید.

عمل جراحی تخلیه چشم

مثل سایر موارد جراحی بیمار باید یکی دو ساعت قبل از عمل در بیمارستان حاضر شود. شاید لازم باشد تا بیمار شب بعد از عمل نیز در بیمارستان بماند اما معمولا نیازی نیست.جراحی تخلیه چشم نیاز به بیهوشی دارد.متخصص بیهوشی, قبل از عمل راجع به بیهوشی با بیمار صحبت می کند و به سوالات شما پاسخ می دهد. عمل 1تا 2 ساعت طول می کشد و چشم شما با پانسمان حجیم پانسمان می شود. چند روز بعد پانسمان برداشته می شود.

هفته اول بعد از جراحی

شما برای اولین ویزیت پیگیری خود تقریباً یک هفته پس از جراحی باید به پزشکتان مراجعه کنید. در این معاینه ، پانسمان برداشته می شود و علائم بهبودی و عفونت بررسی می شود.
پس از برداشتن پانسمان ، معمولاً تورم و کبودی خفیفی مشاهده خواهید کرد که طی دو هفته آینده بهتر خواهد شد .توجه داشته باشید که ممکن است پلک به طور موقت بسته شود. بعد از تخلیه چشم ، گاهی اوقات پلک را به طور موقت می بندند تا باعث بهبودی شود. بخیه های بسته پلک تقریباً طی یک هفته به خودی خود باز می شوند. وقتی پلک ها باز می شوند ، سوراخی را در چشم مشاهده خواهید کرد.

لطفا توجه داشته باشید که ممکن است پلک در چند ماه اول افتاده به نظر برسد. علت آن تخلیه چشم و  کاهش حجم اربیت است . این عارضه بعد از کارگذاری پروتز بهبود می یابد.

دو ماه بعد از جراحی اگر همه چیز طبق بهبود یافته باشد، پروتز چشمی ساخته شده و در محل تخلیه چشم قرار داده می شود.ویزیت بعدی پیگیری حدود 6 ماه پس از جراحی خواهد بود که پروتز بررسی خواهد شد و بعد از آن هر 6 ماه این معاینه ها انجام می پذیرد.

مراقبت‌های بعد از عمل تخلیه چشم

مراقبت‌های بعد از عمل تخلیه چشم

چند روز اول بعد از عمل بیمار باید استراحت کند. چون طی چند روز اول پس از عمل پانسمان برداشته نمی‌شود, مراقبت از زخم نیاز نیست. دور از انتظار نیست که بیمار پس از عمل درد شدیدی داشته باشد. به این دلیل ما پس از عمل ضد درد و ضد تهوع خوراکی تجویز می‌کنیم. علاوه بر این به مدت یک هفته آنتی بیوتیک خوراکی نیز می‌دهیم. پس از باز کردن پانسمان از بیمار می‌خواهیم که به مدت 3 تا 4 هفته روزی 2-3 بار پماد آنتی‌بیوتیک داخل چشم عمل شده بگذارد. برای جلوگیری از چسبیدن پلک‌ها به بافت‌های زیرین، داخل پلک‌ها کانفورمر(پوسته پلاستیکی)می‌گذاریم. پس از فروکش کردن التهاب یعنی حدود 6 تا 8 هفته بعد بیمار نزد اکولاریست (سازنده چشم ظاهری) فرستاده می‌شود تا پروتز نهائی (چشم شیشه‌ای) فیت شود.

بهتر است با خود فردی به عنوان همراه داشته باشید زیرا اگر تصمیم دارید خودتان رانندگی کنید، پس از دریافت بیهوشی می‌تواند خطرناک باشد.

محدودیت های. شنا، ورزش شدید یا سایر فعالیت‌های بدنی سخت برای دو تا چهار هفته محدود می‌شود. همچنین باید تا یک ماه از خم شدن در ناحیه کمر و بلند کردن اجسام بلند خودداری شود. به محض اینکه احساس خوبی پیدا کردید، می‌توانید رانندگی کنید و سایر فعالیت‌های عادی را انجام دهید. از جراح خود برای توصیه‌های خاص بخواهید.

مراقب باشید بانداژی که چشم را می‌پوشاند خشک نگه دارید. گاهی اوقات ممکن است بانداژ احساس خارش یا ناراحتی کند، اما مهم است که آن را تا زمانی که جراح گفته است نگه‌دارید. به طور کلی، بانداژ را می‌توان روز بعد برداشت.

پیگیری. معاینه بعدی حدود یک هفته پس از جراحی انجام می‌شود. در این زمان، جراح ممکن است بانداژ را بردارد، اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، بهتر است جراح روند بهبود چشم را بررسی کند که چگونه بهبود می‌یابد.

پروتز. هنگامی که جراح متوجه شد که چشم به طور کامل بهبود یافته است، می‌توانید توسط چشم پزشک خود پروتز سفارشی خود را نصب کنید. اکثر بیماران شش تا هشت هفته پس از جراحی برای پروتز خود آماده هستند.

اگر پروتز به درستی تمیز و نگهداری شود، می‌تواند چندین دهه دوام بیاورد. بیمار باید یک تا دو بار در سال ویزیت‌های بعدی را با متخصص چشم و جراح خود داشته باشید. آنها سلامت حدقه چشم را بررسی می‌کنند و پروتز را تمیز می‌کنند. اگر در انجام این کار احساس راحتی می‌کنید، می‌توانید پروتز خود را بردارید و خودتان آن را در فاصله زمانی بین ویزیت با متخصص چشم و جراح خود تمیز کنید.

مشکلات احتمالی در جراحی برداشتن چشم

برخی از مشکلات ناشی از جراحی برداشتن چشم می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • خونریزی
  • عفونت
  • جای زخم
  • افتادگی پلک یا مشکل در بستن چشم
  • افتادن ایمپلنت (اکستروژن)

با جراح خود صحبت کنید تا در مورد خطرات و مزایای جراحی برای صحبت کند.

به طور کلی، جراحی برداشتن چشم برای بهبود زندگی فرد انجام می‌شود. این دارو برای درمان تومورهای تهدید کننده زندگی یا تسکین چشمان کور و دردناک بیماران استفاده می‌شود. تصمیم برای برداشتن چشم ممکن است یکی از سخت‌ترین تصمیماتی باشد که باید در زندگی خود بگیرید. با این حال، امید است که تسکین درد و بیماری باعث افزایش زندگی شود و به شما اجازه دهد تا زندگی خود را به طور کامل و کامل داشته باشید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید