پروتز چشمی یک وسیله پزشکی از رزین مصنوعی است (درست مانند تاج دندان) که برای پرکردن فضای خالی چشم ازدست‌رفته، آسیب‌دیده یا آتروفی شده قرار می‌گیرد. این پروتزها به طور خاص برای اندازه‌گیری هر بیمار طراحی و ساخته شده‌اند. تنوع شکل‌ها و رنگ‌های پیشنهاد شده توسط چشم‌پزشک امکان تولید پروتزی شبیه چشم فرد را به‌صورت یکسان فراهم می‌کند. در این مقاله درمورد هر چیز مرتبطی با پروتز چشم که لازم است بدانید و نحوه کارگذاری پروتز چشم توضیح خواهیم داد.

 کارگذاری پروتز چشم

دلایلی که منجر به کارگذاری  پروتز چشم می‌شود چیست؟

تروما: تصادفات جاده‌ای، کار، خانگی.

ناهنجاری‌های مادرزادی: میکروفتالمی، آنوفتالمی.

شرایط التهابی با ضایعات غیرقابل‌برگشت جدی:

عوارض بعد از جراحی (آب مروارید، لیزر)، چشم چند عمل شده که غیر عملکرد، دردناک و بد ظاهر شده است.

عوارض ناشی از گلوکوم نئوواسکولار، تبخال.

هر پروتز چشمی با رنگ، شکل و حجمش منحصربه‌فرد است.

پروتز چشمی بر روی بافت‌های پوشاننده کره باقی‌مانده یا ایمپلنت قرار می‌گیرد و توسط پلک‌ها نگه داشته می‌شود.

چرا باید از کاشت پروتز چشمی انجام دهیم؟

پروتز چشمی علاوه بر نقش زیبایی، برای حفظ حفره اوربیتال ضروری است.

در واقع، این اجازه می‌دهد تا حجم را حفظ کند و علاوه بر این، سلول‌های ملتحمه را که برای گردش اشک و رفتار پروتز ضروری هستند، حفظ می‌کند؛ بنابراین مهم است که همیشه آن را بپوشید (به‌استثنای مواردی که حذف شب تجویز شده است).

سفیدی صلبیه و عروق نیز به طور صادقانه برای نتیجه‌ای نزدیک به نتیجه موجود تکثیر می‌شوند. ماده مورداستفاده یک رزین زیست‌سازگار باکیفیت بالا است که توسط تکنسین‌های دندان‌پزشکی استفاده می‌شود، ظاهری شبیه شیشه دارد، اما کاملاً سبک و مهم‌تر از همه بسیار مقاوم است.

پروتز می‌تواند کم‌وبیش متحرک باشد و حرکات چشم دیگر را دنبال کند. با فشار پلک‌ها در کیسه ملتحمه ثابت می‌شود.

پروتزهای ما به طور ویژه برای اندازه‌گیری هر بیمار طراحی و ساخته شده‌اند؛ بنابراین تنوع شکل‌ها و رنگ‌ها نامحدود است، هیچ پروتز یکسانی وجود ندارد.

مراحل کارگذاری پروتز چشم

 برای کاشت پروتز چشمی باید مراحل زیر انجام شوند:

1 - پروتز چشم خود را بردارید!

داشتن دست‌های تمیز توصیه می‌شود. قبل از دست زدن به پروتز چشمی باید دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و خوب بشویید.

برای برداشتن پروتز چشم کافی است پلک پایین را به سمت پایین بکشید و با انگشت اشاره دست چپ پروتز را از جای خود خارج کنید، بهتر است از یک ساکشن کاپ کوچک استفاده کنید. در صورت وجود این پروتز باید آن را روی سطح زیرین پروتز قرار دهید. با انگشت شست دست چپ، پلک بالایی را بالا بیاورید تا فشار روی پروتز برداشته شود. در نهایت پروتز را با جلو بردن انگشتان دست راست خارج کنید. تاحدامکان از انداختن پروتز خودداری کنید.

2 - پروتز چشم خود را تمیز کنید!

نظافت روزانه: نگهداری روزانه از آن عبارت است از ریختن قطره سرم برای شستشوی حفره و ترشحات اضافی بدون اصطکاک زیاد و سپس

شستشوی دقیق با سرم فیزیولوژیک. سپس بهتر است آن را در مکانی

خشک و دور از گردوغبار قرار دهید.

پروتز برداشته شده، بهتر است که کره چشم را به طور گسترده با محلول چشمی شستشو دهید.

تمیزکردن ماهانه: پروتز را با استفاده از یک محصول مراقبت از لنزهای تماسی نرم یکپارچه تمیز کنید. قبل از قراردادن آن در محل، آن را با یک دوز محلول نمکی بشویید. هرگز از محصولات حاوی الکل یا حلال برای تمیزکردن پروتز خود استفاده نکنید.

3- پروتز چشم خود را به عقب برگردانید

برای بازگرداندن پروتز در جای خود، با انگشت شست چپ، پلک بالایی را در سطح مژه محکم نگه دارید و پلک را بالا بیاورید تا فضا ایجاد شود. پروتز چشم را در دست راست نگه دارید و قسمت بالایی پروتز را در فضای ایجاد شده توسط دست چپ قرار دهید. سپس، شما باید قسمت بالای پروتز را زیر پلک بالایی قرار دهید و به سمت بالا فشار دهید، بهترین کار این است که به پایین نگاه کنید تا محل بالای آن پاک شود.

هنگامی که پروتز در قسمت بالایی اوربیت قرار گرفت، همچنان پروتز را با دست راست نگه دارید و با انگشت اشاره چپ پلک پایین را در سطح مژه به سمت پایین بکشید. در نهایت با دست راست، پروتز را محکم به داخل حفره فشار داده و پلک پایین را رها کنید.

درحالی‌که فشار را به سمت بالا حفظ می‌کنید، پلک پایین را با دست دیگر به سمت پایین بکشید تا قسمت پایینی پروتز زیر پلک پایین قرار گیرد. بررسی کنید که مرکز جلوی آینه خوب باشد.

4 - پولیش پروتزهای چشمی

حداقل یکبار در سال، بدون نسخه، پولیش توسط چشم‌پزشک برای حفظ ظاهر براق طبیعی پروتز ضروری است. پولیش رسوب ترشحات را از بین می‌برد.

هنگام پولیش مشاهده بافت‌های مدار چشم (ملتحمه و غیره) و زائده‌ها (پلک‌ها، مژه‌ها و غیره) را ارائه می‌دهیم. هر زمان که به نظر می‌رسد بیمار با پروتز چشمی خود احساس ناراحتی می‌کند، رسوبات مخاطی یا خراش ممکن است سطح پروتز را تغییر داده باشد. پولیش این ناراحتی را برطرف می‌کند.

چگونه بعد از کارگذاری پروتز چشم از آن نگهداری کنیم؟

 بعد از جاگذاری یا کارگذاری پروتز چشم، تمیزکردن روزانه باید به شستشوی سطحی با محلول چشمی و کمپرس محدود شود.

در برخی موارد، شما باید هرشب  پروتز را بردارید و آن را در محلول ضدعفونی نگه دارید، متخصص چشم می‌تواند در این باره به شما توصیه‌های لازم را اعلام کند.

طول عمر پروتز چشم حداقل 6 سال است به‌استثنای کودکانی که تغییر بر اساس رشد آنها و در نتیجه با نظر چشم‌پزشک انجام می‌شود. اما هنگامی که تغییری در حفره ظاهر می‌شود که باعث عدم تمرکز، کاهش دهانه کف دست یا عدم تحمل پروتز می‌شود،

به‌عنوان یک قاعده کلی، برای جلوگیری از ترشح بیش از حد مخاطی، توصیه می‌شود تا حد ممکن کمتر با پروتز کار کنید. برای تمیزکردن پروتز چشم به شما توصیه می‌کنیم پشت میز بنشینید، یک حوله تمیز و بدون پرز جلوی خود پهن کنید و یک ظرف کوچک آب،‌ روی آن قرار دهید. این کار تمیزکردن پروتز چشم شما را ایمن و آسان می‌کند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید