در بسیاری از موارد، از دست دادن چشم نیاز به استفاده از چشم مصنوعی، به اصطلاح چشم شیشه‌ای دارد. با کمک چشم مصنوعی می‌توان از حدقه چشم در برابر آسیب‌های بیشتر محافظت کرد و هارمونی زیبایی صورت را بازیابی کرد.

چشم مصنوعی چیست؟

چشم مصنوعی محصولی سفارشی هستند. آن‌ها توسط متخصصین پروتز چشم آموزش دیده تولید می‌شوند و با شکل فردی حفره چشم و رنگ طبیعی عنبیه بیمار سازگار می‌شوند. در نتیجه، آنها به طرز فریبنده‌ای شبیه به یک چشم طبیعی هستند. با استفاده از تکنیک‌های جراحی مدرن، در حال حاضر حتی امکان حرکت پروتز چشم در زمان تغییر زاویه دید وجود دارد.

نحوه مراقبت از چشم مصنوعی

چه زمانی چشم مصنوعی ضروری است؟

هنگامی که چشم طبیعی پس از تصادف یا بیماری مانند تومور باید برداشته شود،  باید از پروتز چشم استفاده شود. جراح ابتدا یک پروتز موقت را در حفره چشم قرار می‌دهد. این پروتز برای کمک به تثبیت حفره چشم در حین بهبود زخم است. پروتز واقعی چشم فقط پس از بهبود کامل زخم قابل استفاده است.

نگهداری و مراقبت از چشم مصنوعی

به عنوان یک قاعده، افرادی که از پروتز چشم استفاده می‌کنند در زندگی روزمره خود محدودیت دارند. برای اطمینان از اینکه چشم مصنوعی به بهترین شکل ممکن کار خود را انجام می‌دهد، باید چند نکته را رعایت کرد.

گذاشتن و برداشتن چشم مصنوعی

برای قرار دادن پروتز ابتدا آن را مرطوب می‌کنند. سپس پلک بالایی را کمی به سمت بالا بکشید و پروتز چشم را کمی به زیر پلک بالا فشار دهید. پلک پایین باید کمی به سمت پایین کشیده شود تا زمانی که چشم مصنوعی داخل حفره چشم بلغزد.

برای برداشتن پروتز چشم، پلک پایین را کمی به سمت پایین بکشید تا لبه پایینی پروتز نمایان شود. می‌توانید انگشت خود را با دقت زیر لبه بلغزانید و چشم مصنوعی را بگیرید. سپس آن را به سمت پایین بکشید و از حدقه خارج کنید. همانند جایگذاری، برداشتن آن باید روی یک سطح نرم انجام شود تا اگر چشم از دست شما لغزید، نشکند یا خراش پیدا نکند.

تمیز کردن

پروتز چشم باید حداقل روزی یکبار با آب شفاف و ولرم کاملا تمیز شود. تا زمانی که چشم مصنوعی پوشیده نشده باشد، باید خشک و در ظرف دربسته نگهداری شود.

تغییر چشم مصنوعی

هر پروتز چشمی در معرض ساییدگی و پارگی طبیعی است. بنابراین، تولید جدید پروتز چشم باید سالی یک بار انجام شود.

در جای خشک نگهداری شود

اگر از پروتز چشم استفاده نمی‌کنید آن را در ظرف دربسته خشک نگه دارید. لطفا توجه داشته باشید چشم مصنوعی هرگز نباید در آب نگه داشته شود! در هر صورت، لطفاً با بهترین چشم پزشک خود در مورد اینکه آیا می‌توانید روز و شب از پروتز چشم استفاده کنید یا خیر صحبت کنید.

نحوه مراقبت از چشم مصنوعی

اگر چشم مصنوعی شکست چه کنیم؟

اگر پروتز چشم شما دچار شکستگی شد، لطفا در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید. ترمیم پروتز آسیب دیده امکان پذیر نیست، متخصص چشم شما یک پروتز چشم جدید برای شما می‌سازد.

چگونه چشم مصنوعی خود را تمیز کنیم؟

چشم مصنوعی باید حداقل یک بار در روز تمیز شود. بهتر است این کار را در ظرفی با آب ولرم انجام دهید. برای کثیفی‌های سرسخت، چشم مصنوعی را به مدت 10 دقیقه در محلول 1 قاشق چایخوری نمک خوراکی در 1 لیتر آب قرار دهید. پس از آن، بهتر است آن را با یک برس نرم تمیز کنید. پس از محلول نمکی، پروتز باید دوباره با آب زلال کاملاً شسته شود.

آیا برداشتن پروتز چشم در شب ضروری است؟

اگر پروتز در طول شب استفاده نشود، باید آن را تمیز کرده و به صورت خشک در ظرف دربسته نگهداری کنید. در موارد خاص توصیه می‌شود که از چشم مصنوعی در شب استفاده نکنید.

کلام آخر

باید روزی یک بار چشم مصنوعی خود را به طور کامل تمیز کنید. برای این کار فقط از آب شفاف و ولرم استفاده کنید. ما اکیداً توصیه می‌کنیم از آب گرم یا خیلی سرد استفاده نکنید، زیرا نوسانات شدید دما می‌تواند بر دوام مواد تأثیر بگذارد. همچنین لطفاً از مایعات سوزاننده یا اجسام سخت برای تمیز کردن استفاده نکنید. برای آلودگی‌های سرسخت، پروتز چشم را می‌توان حدود 10 دقیقه خیس کرد. برای این کار می‌توان از مایعات الکلی و میکروب‌کش مانند ضدعفونی‌کننده‌های الکلی استفاده کرد. فراموش نکنید که پس از آن پروتز خود را به طور کامل با آب زلال تمیز کنید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید