چشم انسان یک سیستم پیچیده است  که نقش تعیین‌کننده‌ای در توانایی ما برای دیدن، نور است  وبا تمرکز بر روی شبکیه، تصویر اجسام مختلف را تشکیل می‌دهد. تور قبل از رسیدن به شبکیه، پرتوهای نور به قرنیه، مایع داخل چشمی در اتاقک قدامی چشم نفوذ می‌کند، از عدسی و بدن زجاجیه عبور می‌کند. در طول مسیر، بارها شکسته می‌شوند. توانایی سیستم نوری چشم انسان برای شناسایی واضح اجسام در هر فاصله‌ای را انکسار طبیعی چشم یا emerotropia می‌گویند.

اگر این فرایند درست پیش برود، نمایش دقیق اجسام قابل‌مشاهده روی شبکیه ایجاد می‌شود. اما اگر در فرایند شکست پرتوهای نور مشکلی پیش بیاید، تصویر اجسام قابل‌مشاهده در خارج از شبکیه تشکیل می‌شود، بنابراین معلوم می‌شود که مبهم است که به آن  عیوب انکساری چشم گفته می‌شود.

 عیوب انکساری چشم

بهترین روش اصلاح عیوب انکساری چشم

روش اصلاح عیوب انکساری چشم متفاوت است که باتوجه‌به شدت، علت و علائم عیوب انکساری برای بیمار در نظر گرفته شود. در اینجا علاوه بر توضیح هریک از عیوب انکساری چشم، بهترین روش درمان آن نیز برای شما توضیح داده شده است:

نزدیک‌بینی

ویژگی اصلی آن دید نزدیک خوب و دید ضعیف از راه دور است. با این عیب انکساری، پرتوهای نور در جلوی شبکیه متمرکز می‌شوند، درحالی‌که دید نزدیک واضح می‌ماند، درحالی‌که دید از راه دور وضوح خود را از دست می‌دهد و اجسام دور تار به نظر می‌رسند.

نزدیک‌بینی می‌تواند مادرزادی باشد، در دوران کودکی یا در دوران بلوغ رخ دهد. به‌عنوان یک قاعده، نزدیک‌بینی به طور فعال تا سن بیست و پنج‌سالگی پیشرفت می‌کند. علاوه بر این، گاهی اوقات می‌تواند افزایش یابد.

به‌عنوان درمانی برای نزدیک‌بینی معمولاً ابتدا عینک یا لنزهای تماسی تجویز می‌شود. بااین‌حال، نه عینک و نه لنزهای تماسی رشد دیوپترها را متوقف نمی‌کنند. آنها فقط می‌توانند مسیر پرتوهای نور را در مسیر خود به شبکیه که بینایی طبیعی را تقلید می‌کند، تصحیح کنند.

برای ازبین‌بردن کامل نزدیک‌بینی یا کاهش درجه آن لازم است عمل جراحی با استفاده از یکی از روش‌های جراحی لیزر انکساری انجام شود. روش‌های زیادی وجود دارد: Lasek/PRK، Lasik/FemtoLasik، ReLEx® SMILE.

در حین عمل، جراح با استفاده از اشعه لیزر، نیم‌رخ قرنیه را تغییر می‌دهد، سیر پرتوهای نور داخل چشم تغییر می‌کند و تصویر قابل‌مشاهده بر روی شبکیه متمرکز می‌شود؛ بنابراین، بازیابی کامل بینایی طبیعی وجود دارد.

 امروزه می‌توان مدرن‌ترین و ایمن‌ترین روش درمان نزدیک‌بینی - ReLEx® SMILE را به بیماران ارائه داد. این یک کلمه جدید در اصلاح لیزر نزدیک‌بینی است که به‌سرعت در حال محبوبیت در سراسر جهان است.

بهترین روش اصلاح عیوب انکساری چشم

دوربینی - هایپر متروپی

دوربینی با تاری دید اجسام مجاور همراه است. دلیل این امر در تمرکز نادرست پرتوهای نور است، زمانی که پرتوها روی شبکیه نمی‌افتند، بلکه در پشت آن جمع می‌شوند.

هایپرمتروپی خفیف برای بسیاری از نوزادان در بدو تولد طبیعی است. اما با افزایش سن، وقتی چشم رشد می‌کند و ساختارهای داخل چشمی آن رشد می‌کند، کاهش می‌یابد و بینایی طبیعی می‌شود. درست است، این در همه موارد اتفاق نمی‌افتد، بنابراین در بزرگسالی تعداد کمی از افراد مبتلا به دوربینی وجود دارد که علاوه بر این، ممکن است با آستیگماتیسم همراه باشد.

برای درمان دوربینی (هیپر متروپی) اصلاح عیوب انکساری با عینک یا لنز کافی نیست. فقط جراحی انکساری لیزری می‌تواند بیمار را به طور کامل از شر مشکلات دید نزدیک خلاص کند؛ بنابراین، عمل لیزیک به بازیابی کامل بینایی کمک می‌کند.

لیزیک یک روش جراحی مدرن است که از دو نوع لیزر برای دوربینی استفاده می‌کنند:

لیزر فمتوثانیه زایس VisuMax که دریچه قرنیه را برای دسترسی به استروما تشکیل می‌دهد و لیزر اگزایمر ZEISS MEL 90 که مشخصات قرنیه را تغییر می‌دهد.

در برخی موارد، کاشت عدسی مصنوعی می‌تواند تأثیر بیشتری در درمان هایپرمتروپی داشته باشد. این عمل شبیه عمل جراحی آب مروارید است که در طی آن عدسی طبیعی چشم با یک لنز داخل چشمی (IOL) جایگزین می‌شود که باعث می‌شود عملکرد آن مادام‌العمر به دست آید.

به‌عنوان یک قاعده، در کلینیک‌هایی که عمل ReLEx® SMILE انجام می‌شود، اصلاح لیزیک نیز در دسترس است. کلینیک ما نیز از این قاعده مستثنی نیست. هنگام تماس با ما، مناسب‌ترین گزینه درمانی برای عیوب انکساری توسط پزشک بر اساس نشانه‌های عینی و ترجیحات شخصی هر بیمار توصیه می‌شود.

بهترین روش اصلاح دوربینی

آستیگماتیسم

علامت اصلی آستیگماتیسم فقدان دید واضح در دور و نزدیک است. این نوع دیگری از عیوب انکساری است که با ناهنجاری در شکل چشم مرتبط است. به‌عنوان یک قاعده، آستیگماتیسم در کودکانی رخ می‌دهد که والدین آنها نیز این آسیب‌شناسی بینایی را دارند.

آستیگماتیسم هم با نزدیک‌بینی و هم با دوربینی امکان‌پذیر است. این با تمرکز غیرعادی پرتوهای نور بر روی شبکیه توضیح داده می‌شود، زمانی که نه در یک نقطه، بلکه در چند نقطه در یک‌زمان - به طور آشفته رخ می‌دهد. هنگامی که اشیاء قابل‌مشاهده در هر فاصله تار و بدون خطوط واضح به نظر می‌رسند، این امر باعث بدتر شدن جدی بینایی می‌شود.

آستیگماتیسم همیشه یک عیب انکساری مادرزادی نیست. اغلب در طول زندگی پس از عفونت‌های شدید چشم، با قوز قرنیه، پس از مداخلات جراحی روی چشم‌ها یا آسیب‌های چشمی به دست می‌آید.

آستیگماتیسم با عینک یا لنز قابل‌درمان نیست. این ابزارهای اصلاح فقط می‌توانند مظاهر آسیب‌شناسی را حذف کنند. فقط جراحی انکساری می‌تواند فرد را به طور کامل از شر آستیگماتیسم و ​​نیاز به استفاده از عینک یا لنز خلاص کند. همانند نزدیک‌بینی، در این مورد نیز روش ReLEx® SMILE بهترین راه‌حل است.

در طول مداخله، جراح با استفاده از پرتو لیزر، نیمرخ قرنیه را تغییر می‌دهد، سیر پرتوهای نور داخل چشم تغییر می‌کند و تصویر مرئی روی شبکیه متمرکز می‌شود؛ بنابراین، بازیابی کامل بینایی طبیعی وجود خواهد داشت.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید