اگر پلک بدون دلیل ظاهری شروع به تکان دادن کند، این یک عامل مختل کننده اصلی است. پرش پلک می‌تواند بینایی را تحت تاثیر قرار دهد و تحریک کننده است. در اصطلاح پزشکی، به این پدیده فاسیکولاسیون می‌گویند، یعنی انقباض غیرارادی عضله. اغلب تنها یکی از دو پلک تحت تاثیر قرار می‌گیرد.

لرزش می‌تواند از چند ثانیه تا چند روز طول بکشد یا به طور مداوم عود کند. هر دو پلک بالا و پایین می‌توانند فاسیکوله کنند. انقباضات پلک اغلب آنقدر کم است که افراد دیگر متوجه آن نمی‌شوند. با این حال، شخص مورد نظر می‌تواند کاملاً از این موضوع ناامید شود.

پرش پلک چیست

علائم پرش پلک چشم چیست؟

همانطور که از نامش پیداست، پرش پلک با تکان دادن پلک قابل توجه است. علائم رایج مرتبط با فاسیکولاسیون شامل پلک زدن بیش از حد، فعالیت غیرعادی عضلات اطراف چشم، خشکی چشم و حساسیت به نور است. بسته به علت، علائم دیگری نیز می‌توانند ظاهر شوند.

علت و راه‌های جلوگیری از پرش پلک چیست؟

فاسیکولاسیون‌ها معمولاً فقط واکنش‌های اضافه بار هستند که توسط عواملی مانند خستگی یا خشکی چشم ایجاد می‌شوند. برخی از دلایل اضافه بار احتمالی، که می‌تواند منجر به پرش شود، و همچنین سایر احتمالات به عنوان محرک برای پرش پلک در زیر ذکر شده است.

خشکی چشم

دلایل زیادی می‌تواند منجر به خشکی چشم شود. از جمله، خیره شدن طولانی مدت به صفحه نمایش منجر به پلک زدن کمتر و در نتیجه خشک شدن لایه اشک می‌شود. با این حال، این برای عملکرد صاف چشم‌ها مهم است. برای جلوگیری از فشار و انقباض چشم‌ها باید استراحت‌های منظم انجام شود. پلک زدن آگاهانه نیز با کم آبی بدن مقابله می‌کند. افرادی که از لنزهای تماسی استفاده می‌کنند به ویژه در معرض خشکی چشم هستند. لنزها را بیشتر از حد ضروری استفاده نکنند.

تغذیه

مطمئن شوید که از یک رژیم غذایی غنی از منیزیم استفاده می‌کنید، زیرا کمبود منیزیم خود را به صورت لرزش و گرفتگی عضلات نشان می‌دهد و با پرش پلک‌ها همراه است. از جمله، افرادی که دارای منیزیم ناکافی هستند از لرزش و گرفتگی عضلات رنج می‌برند. غذاهایی مانند آجیل، موز، انواع توت‌ها، سیب زمینی و محصولات غلات کامل به ویژه سرشار از منیزیم هستند. با آماده سازی باید احتیاط کرد. بهتر است از پزشک راهنمایی بخواهید تا اینکه در معرض خطر مصرف بیش از حد دارو باشید. علاوه بر این، کمبود ویتامین B منجر به ضعف عمومی عصبی می‌شود. ویتامین B در سبزیجات سبز، غلات و حبوبات یافت می‌شود.

مصرف سیگار، الکل و قهوه

مصرف نیکوتین گردش خون را مختل می‌کند و مانند الکل، نیکوتین یک سم عصبی است که می‌تواند باعث پرش پلک شود. همچنین مشاهده شده است که الکل لایه اشکی را مختل می‌کند و منجر به خشکی چشم می‌شود. از طرف دیگر کافئین یک محرک است. تحریک و نیرو می‌بخشد که در صورت مصرف زیاد می‌تواند منجر به تشنج‌های غیرقابل کنترل به دلیل افزایش توان عضلانی شود. بنابراین این محرک‌ها باید فقط در مقادیر کم مصرف شوند یا به طور کلی از مصرف آن‌ها اجتناب شود.

استرس، غم و نگرانی

فشار روانی نیز بر بدن تأثیر می‌گذارد. این اغلب، در انقباضات عصبی چشم نشان داده می‌شود، زیرا هورمون‌های استرس اعصاب را تحریک می‌کنند. بیماری روانی مزمن سلامت را به طور کلی بدتر می‌کند. توصیه می‌شود در صورت تداوم وضعیت، به دنبال مشاوره روانشناسی باشید.

خواب

تکان خوردن پلک‌ها تنها یکی از علائم احتمالی کم خوابی است. یک روال منظم خواب و یک محیط خواب آرام، کیفیت خواب را بهبود می‌بخشد و علائمی مانند خشکی، خستگی، قرمزی و لرزش چشم‌ها باید خود به خود برطرف شوند. گیاهان دارویی مفیدی مانند سنبل الطیب یا رازک نیز وجود دارند که اثر آرام بخشی دارند.

جنبش

ورزش گردش خون را بهبود می‌بخشد و استرس را کاهش می‌دهد. با این حال، اگر پلک بعد از فعالیت‌های ورزشی منقبض شود، این می‌تواند نشانه‌ای از فشار بیش از حد باشد. حتی نیازی به تمرین شدید ندارد. حتی فعالیت‌های متوسط، مانند راه رفتن سریع یا بالا رفتن از پله‌ها، سلامت را افزایش می‌دهد.

بیماری‌های عمومی

بیماری‌های مختلف چشمی مانند کوتاه‌ بینی، آستیگماتیسم و ​​پیرچشمی می‌توانند باعث پرش پلک شوند. این انقباض نیز زمانی رخ می‌دهد که سرماخوردگی در حال دمیدن است و بدن ضعیف است. اعصاب چشم نیز به عفونت‌هایی مانند ورم ملتحمه یا آلرژی واکنش نشان می‌دهند.

عینک اشتباه

اگر عینک به درستی تنظیم نشده باشد، چشم‌ها تحت فشار قرار می‌گیرند که به نوبه خود می‌تواند باعث ایجاد پرش پلک شود.

پرش پلک

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اغلب خودتان متوجه می‌شوید که چه چیزی می‌تواند علت پرش پلک باشد. باید با تغییر سبک زندگی خود به خود از بین برود. با این حال، اگر این انقباض چند روز طول بکشد یا بسیار قوی، آزاردهنده یا حتی دردناک باشد، باید به پزشک اطلاع داده شود، زیرا همانطور که در بالا ذکر شد، بیماری‌های جدی نیز می‌تواند پشت آن باشد. پرش نیز باید افتراق داده شود و از اسپاسم پلک (بلفارواسپاسم) حذف شود. چشم به صورت تشنجی بسته می‌شود و دیگر نمی‌توان به صورت اختیاری آن را باز کرد. در صورت اسپاسم پلک، توانایی دید به شدت محدود شده و درمان دارویی کاملا ضروری است.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید