کیست درموئید اربیت یک کوریستوم (ناهنجاری ارثی) مادرزادی مدار چشم است. کوریستوما یک تومور خوش‌خیم متشکل از سلول‌های بافت‌شناسی طبیعی است که در یک مکان غیرطبیعی ایجاد می‌شوند. کیست‌های درموئید از اپیتلیوم کراتینه شده و ساختارهای آدنکس مانند فولیکول‌های مو، غدد عرق و غدد چربی تشکیل شده‌اند. آنها به‌آرامی با افزایش سن بزرگ می‌شوند. کیست‌های درموئید اغلب به‌عنوان یکی از شایع‌ترین تومورهای اربیت در کودکان ذکر می‌شوند که 46 درصد از نئوپلاسم‌های مداری دوران کودکی را تشکیل می‌دهند. آنها 3-9٪ از کل جرم‌های مداری را تشکیل می‌دهند.

کیست درموئید اربیت

درموئید چیست؟

درموئید رشد بیش از حد بافت طبیعی و غیر سرطانی در یک مکان غیرطبیعی است. درموئید در سراسر بدن ایجاد می‌شود. آنهایی که در داخل و اطراف چشم هستند معمولاً از پوست، مو یا چربی تشکیل شده‌اند.

درموئیدهای اطراف چشم کجا هستند؟

دو نوع درموئید اصلی وجود دارد که روی یا اطراف چشم ایجاد می‌شود. اول، درموئید اوربیتال به طور معمول در ارتباط با استخوان‌های حدقه چشم یافت می‌شود. دوم، درموئید اپیبولبار در سطح چشم یافت می‌شود. دو مکان معمولی برای درموئید اپیبولبار وجود دارد. یکی از محل‌ها در محل اتصال قرنیه، قسمت شفاف جلوی چشم و صلبیه، قسمت سفید چشم است. این درموئید لیمبال است. محل دوم درموئید اپیبولبار روی سطح چشم است که در آن پلک‌ها در گوشه گیجگاهی (به سمت گوش) به هم می‌رسند که اغلب درمولیپوما یا لیپودرموئید نامیده می‌شود.

علائم و تشخیص کیست درموئید چشم

به‌طورکلی کیست درموئید چشم فاقد علامت است اما درصورتی‌که داخل مدار چشم باشد می‌تواند منجر به دوبینی شود.

برای تشخیص، اگر مشکوک به کیست عمیق‌تر باشد، توموگرافی کامپیوتری (CT) یا تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) نشان داده می‌شود. این ضایعه به‌عنوان یک ضایعه به‌خوبی محدود شده با دیواره بیش از حد متراکم و محتویات کم متراکم توصیف می‌شود. بازسازی استخوان در 85 درصد موارد وجود دارد. توموگرافی کامپیوتری همچنین می‌تواند پیکربندی دمبل را رد کند، بخشی از ضایعه در مدار چشم و بخشی در حفره گیجگاهی که از طریق یک نقص استخوانی در خط بخیه به هم متصل شده‌اند.

آیا کیست درموئید اربیت باید برداشته شود؟

به‌ندرت، درموئیدها می‌توانند باعث کاهش بینایی در چشم آسیب‌دیده شوند. بااین‌حال، این خطر وجود دارد که درموئیدهای اوربیتال پاره شده و باعث واکنش التهابی شوند. به همین دلیل، چشم‌پزشک کودکان اغلب توصیه می‌کند که درموئید برداشته شود. اسکن MRI ممکن است قبل از برداشتن جراحی برای ارزیابی عمق درموئید و تعیین اینکه آیا فراتر از لبه اوربیت است یا خیر، درخواست شود.

کیست درموئید اربیت چگونه برداشته می‌شوند؟

پوست روی درموئید باز می‌شود و بافت‌های اطراف آن جدا می‌شوند تا زمانی که درموئید آشکار شود. سپس درموئید به‌دقت از بافت اطراف جدا می‌شود. توده برداشته شده معمولاً نزد پاتولوژیست فرستاده می‌شود که می‌تواند هویت بافت را تأیید کند.

درموئید یا درمولیپوم اپیبولبار خلفی چگونه به نظر می‌رسد؟

درموئید اپیبولبار خلفی معمولاً به رنگ زرد و قوام نرم است و تا انحنای چشم قالب‌گیری می‌کند. ملتحمه روی آن ممکن است ضخیم شده باشد. گاهی یک یا چند تار مو از توده بیرون‌زده است.

درموئیدهای اپیبولبار خلفی (درمولیپوم) معمولاً در کجا یافت می‌شوند؟

درموئیدهای اپیبولبار خلفی معمولاً در زیر پلک فوقانی بیرونی و در شکافی که کره چشم به پلک می‌رسد یافت می‌شود. بسته به‌اندازه آنها، ممکن است فقط زمانی که پلک بالایی بلند می‌شود قابل‌مشاهده باشند یا اگر بزرگ‌تر باشند ممکن است با پلک‌ها در وضعیت معمولی دیده شوند.

آیا درموئیدهای اپیبولبار خلفی باید برداشته شوند؟

آنها به‌ندرت نیاز به برداشتن دارند. اگر کوچک باشند و برای بیمار یا خانواده بیمار آزاردهنده نباشند، درموئیدهای اپیبولبار خلفی را می‌توان به حال خود رها کرد.

درموئیدهای اپیبولبار چگونه برداشته می‌شوند؟

درموئیدهای اپیبولبار خلفی معمولاً به خود کره چشم متصل نیستند. آنها به ملتحمه‌ای که چشم را می‌پوشاند متصل می‌شوند. آنها اغلب به سمت خلف به داخل حفره چشم کشیده می‌شوند و معمولاً نمی‌توان آنها را به طور کامل خارج کرد. اکسیزیون شامل جداسازی درموئید از ملتحمه پوشاننده، بستن توده در خلفی‌ترین وسعت دیسکسیون و برداشتن قسمت قدامی توده است. توده برداشته شده معمولاً نزد پاتولوژیست فرستاده می‌شود که می‌تواند هویت بافت را تأیید کند.

آیا درموئیدهای اپیبولبار خلفی با بیماری‌های دیگر مرتبط هستند؟

بله گاهی اوقات. آنها را می‌توان در افراد مبتلا به سندرم گلدنهار، سندرم سباسه خال خطی و لیپوماتوز انسفالوکرانیوکوتانئوس مشاهده کرد.

درموئیدهای لیمبال معمولاً در کجا یافت می‌شوند؟

آنها در سطح چشم یا روی قرنیه یا در محل اتصال قرنیه و صلبی یافت می‌شوند درموئیدهای لیمبال ممکن است برای بهبود ظاهر غیرطبیعی چشم و کاهش تحریک احتمالی چشم برداشته شوند.

درموئیدهای اپیبولبار لیمبال چگونه برداشته می‌شوند؟

درموئیدها در یک روش جراحی برداشته می‌شوند که در آن جراح درموئید را از سطح قرنیه و صلبیه جدا می‌کند. گاهی اوقات درموئید به داخل صلبیه یا قرنیه گسترش می‌یابد و باید مراقب بود که هنگام برداشتن آنها وارد چشم نشود. پس از برداشتن، محلی که درموئید خوابیده است را می‌توان با یک تکه قرنیه پیوندی پوشانده شود.

آیا درموئید لیمبال باعث کاهش بینایی می‌شود؟

گاهی اوقات درموئید آن‌قدر بزرگ است که مانع از ورود ورودی بینایی به چشم می‌شود. بیشتر اوقات، ازدست‌دادن بینایی ممکن است رخ دهد زیرا وجود درموئید باعث می‌شود قرنیه چشم آسیب‌دیده شکلی نامنظم پیدا کند. این تاب برداشتن قرنیه می‌تواند باعث آستیگماتیسم زیاد و تار شدن تصویر شود. تصویر تار مغز درحال‌رشد را تشویق می‌کند که ورودی چشم آسیب‌دیده را نادیده بگیرد، در نتیجه باعث کاهش بینایی از طریق آمبلیوپی می‌شود. خوشبختانه، اگر آمبلیوپی در اوایل دوران کودکی تشخیص داده شود، اغلب می‌توان آن را با موفقیت درمان کرد.

آیا پس از برداشتن درموئید خطر ازدست‌دادن بینایی از بین می‌رود؟

نه به طور معمول. حتی اگر درموئید از بین رفته باشد، اغلب شکل قرنیه را برای همیشه تغییر داده است و خطر ابتلا به آمبلیوپی باقی می‌ماند.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید