بلفاروپلاستی که بیشتر به عنوان جراحی زیبایی پلک شناخته می‌شود، یک عمل جراحی است که نقص‌هایی مانند افتادگی پلک بالایی، کیسه‌های چربی و حلقه‌های سیاهی که چشم‌ها را خسته می‌کند، پیری چهره و گاهی اوقات اختلال در بینایی را اصلاح می‌کند. بلفاروپلاستی شامل برداشتن پوست و چربی اضافی در پلک‌های فوقانی و تحتانی (بلفاروپلاستی تحتانی و بلفاروپلاستی فوقانی) است. مراقبت بعد از جراحی پلک بالا کار سختی نیست. فقط کافیست تا به توصیه‌های جراح خود با دقت عمل کنید. در اینجا یک راهنمای جامع درمورد نحوه مراقبت از بعد از جراحی پلک آورده شده‌است.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

بلفاروپلاستی فوقانی

بلفاروپلاستی فوقانی عملی است که شامل برداشتن پوست اضافی و برداشتن کیسه های چربی که در ناحیه پلک بالایی قرار دارند، می‌شود. اغلب در طی بلفاروپلاستی فوقانی، غده اشکی نیز تغییر مکان می‌دهد، که اغلب دررفته و آویزان است. این جراحی در بیمارستان هم با بی حسی موضعی و هم با بیهوشی عمومی قابل انجام است و حدود 30 دقیقه طول می‌کشد. عمل بلفاروپلاستی فوقانی با بخیه‌های بسیار نازکی که 3-4 روز پس از عمل برداشته می‌شوند و با یک اسکار عملا نامرئی که در چین پلک بالایی موضعی شده است به پایان می‌رسد.

این عمل بدون درد است و پس از 10-7 روز بیمار می‌تواند بدون علائم یا نتیجه خاصی به تمام فعالیت‌های کاری و اجتماعی خود بازگردد.

 بهبودی و مراقبت‌های بعد از جراحی پلک بالا

عمل بلفاروپلاستی فوقانی با بخیه‌های بسیار نازکی که 3-4 روز پس از عمل برداشته می‌شوند و با یک اسکار عملا نامرئی که در چین پلک بالایی موضعی شده است به پایان می‌رسد. تورم بعد از عمل طبیعی است و ظرف چند روز از بین می‌رود. پس از 7 تا 10 روز بیمار می‌تواند بدون علائم یا نتایج خاصی به تمام فعالیت‌های کاری و اجتماعی بازگردد.

بلفاروپلاستی تحتانی

بلفاروپلاستی پلک پایین کمی پیچیده‌تر از بلفاروپلاستی فوقانی است و همچنین می‌توان آن را در بیمارستان، تحت بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام داد. در بلفاروپلاستی تحتانی، برشی در لبه مژگانی زیرین پلک پایین ایجاد می‌شود که از طریق آن، سه کیسه چربی که در این ناحیه قرار دارند و پوست و عضله اضافی که می‌تواند در تعیین نقص زیبایی نقش داشته باشد، تغییر شکل می‌دهد. در برخی موارد برداشتن کیسه‌های چربی ضروری نیست، اما جابجایی مجدد کافی است و استفاده از آنها برای اصلاح شیار ژوگال بینی ضروری است.

 بهبودی و مراقبت‌های بعد از جراحی پلک پائین

حتی بلفاروپلاستی تحتانی نیز شامل یک اسکار بسیار کوچک است که البته عملاً نامرئی است و این نوع جراحی کاملاً بدون درد است. بازگشت به حالت عادی در این مورد کمی طولانی‌تر است و حدود دو هفته طول می‌کشد تا به کار و فعالیت اجتماعی معمول برگردید. بلفاروپلاستی فوقانی و بلفاروپلاستی تحتانی به وضوح می‌توانند با یکدیگر مرتبط باشند.

بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه

یک تکنیک بسیار خاص که فقط برای بلفاروپلاستی تحتانی استفاده می‌شود، بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه است. این تکنیک شامل برداشتن کیسه‌های چربی پایین از طریق یک برش ملتحمه در داخل پلک پایین است که از طریق آن می‌توان چربی اضافی را بدون اسکار خارجی پوست بازسازی کرد.  بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه یک عمل جراحی است که با آن می‌توان کیسه‌های زیر چشم را از بین برد.

مراقبت های بعد از جراحی پلک

جراحی پلک برای چه کسانی مناسب است؟

بهترین کاندیدها برای بلفاروپلاستی مردان و زنانی هستند که پوست آنها شروع به افتادگی کرده اما خاصیت ارتجاعی خوبی را حفظ کرده است. بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه برای مردان و زنانی که پوست آنها شروع به از بین رفتن کرده اما خاصیت ارتجاعی خوبی حفظ کرده است، اندیکاسیون دارد. با این حال، این روش برای بیمارانی که دارای پوست اضافی در اطراف پلک هستند مناسب نیست زیرا این نوع نقص فقط با بلفاروپلاستی سنتی برطرف می‌شود.

مراقبت‌های بعد از جراحی پلک (بلفاروپلاستی) چگونه است؟

در 48 ساعت بعد از عمل بلفاروپلاستی، باید در حالی که سر خود را کمی بالا آورده‌اید استراحت کنید. از روز سوم به بعد، می‌توانید زندگی عادی خود را از سر بگیرید، از فعالیت‌های سنگین، سونا و حمام ترکی و قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید. در دو روز اول، تورم و کبودی خفیف پس از جراحی در اطراف ناحیه تحت درمان ظاهر می‌شود و حدود 1-2 هفته باقی می‌ماند. هماتوم، عفونت و اسکار کلوئیدی به ندرت رخ می‌دهد. پس از 7 تا 10 روز، می‌توانید کار خود را از سر بگیرید. از هفته سوم شما می‌توانید به تدریج تمام فعالیت‌های عادی از جمله ورزش را از سر بگیرید. نتیجه قابل ملاحظه پس از سه هفته اول، به طور قطعی حدود شش ماه پس از مداخله به دست خواهد آمد.

چه نوع نتیجه‌ای را می‌توان با بلفاروپلاستی به دست آورد؟

نتیجه بلفاروپلاستی به طور کلی بسیار خوب و طولانی است، اما نمی‌توان گفت که دائمی است، زیرا همیشه مشروط به سبک زندگی شما و اثرات اجتناب ناپذیر و افزایش سن خواهد بود. به طور کلی، بلفاروپلاستی، نتیجه یک بهبود کلی در کل ناحیه دور چشم و صورت است.

مزایای جرای پلک یا بلفارو پلاستی چیست؟

- با بلفاروپلاستی فوقانی پوست اضافی پلک فوقانی برداشته می‌شود و کیسه‌های چربی برداشته می‌شوند. در موارد خاص، در صورت درخواست بیمار، می‌توان شکل چشم را با کانتوپکسی یا کانتوپلاستی نیز تغییر داد.

- با بلفاروپلاستی تحتانی، کیسه‌های چربی تغییر مکان داده و اندازه آنها تغییر می‌کند و پوست پلک با حذف اضافی ترمیم می‌شود.

- بلفاروپلاستی ترانس ملتحمه منحصراً برای برداشتن کیسه‌های چربی پلک پایین بدون اسکار خارجی پوست استفاده می‌شود.

کلام آخر

جراحی پلک (بلفاروپلاستی) عموماً تحت بی‌حسی موضعی همراه با آرام ‌بخش (به این معنی است که شما بیدار خواهید بود، اما آرام و غیر حساس به درد خواهید بود) و به صورت سرپایی انجام می‌شود. در مواردی که بازسازی پلک‌ها به ویژه نیازمند یا همراه با سایر مداخلات جراحی است (برای مثال لیفت صورت) بیهوشی عمومی و بستری شدن در کلینیک برای یک یا دو شب ضروری است.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید