تومور‌های چشمی تومور‌های بسیار نادری هستند که اغلب مربوط به ملانوم در شبکیه هستند. گاهی اوقات این تومور‌ها در ملتحمه (سفید چشم) یا در جای دیگری در حدقه چشم قرار دارند. سرطان چشم یک بیماری نادر است که می‌تواند هم کودکان و هم بزرگسالان را به اشکال مختلف درگیر کند. برای شروع درمان زودهنگام، لازم است از شناخت علائم به محض بروز آن‌ها آگاه باشید.

برای اکثریت قریب به اتفاق این تومور‌ها، می‌توان از جراحی اجتناب کرد. در گذشته، چشم باید برداشته می‌شد، اما مطالعات نشان داده است که در صورت استفاده از پروتون درمانی، نتایج اثربخشی ضد تومور یکسان است. با این تکنیک، چشم در بیش از ۹۰ درصد موارد با امکان حفظ حدت بینایی خوب برای بسیاری از بیماران حفظ می‌شود.

انواع تومور‌های چشمی

 بهترین جراح تومورهای چشمی

این‌ها تومور‌های ملتحمه، پلک و مدار چشم هستند. سرطان‌های چشم به مراقبت‌های چند رشته‌ای نیاز دارند تا شانس بهبودی بهینه شود.

تومور‌های پلک

تا حد زیادی شایع‌ترین کارسینوم سلول بازال هستند که در بیشتر موارد پیش آگهی عالی دارند. این تومور‌ها بدخیمی موضعی دارند اما متاستاز نمی‌دهند. مدیریت اولیه جراحی، درمان مرجع است. انجام زودهنگام، به بیمار اجازه می‌دهد تا با حداقل عواقب جراحی درمان شود. در فرم‌های پیشرفته‌تر، جراحی بزرگتر با بازسازی فوری پلک توصیه می‌شود. نتایج بافت‌شناسی در RCP مورد بحث قرار می‌گیرد. اشکال بسیار پیشرفته محلی نیز می‌توانند از رادیوتراپی یا در موارد خاص از درمان هدفمند بهره‌مند شوند.

سایر تومور‌های بدخیم پلک نادرتر و تهاجمی‌تر هستند که می‌توانند متاستاز ایجاد کنند کارسینوم سلول سنگفرشی، سباسه یا تومور مرکل. این تومور‌ها اغلب با ترکیبی از جراحی و پرتودرمانی درمان می‌شوند. آن‌ها همچنین از رویکرد چند رشته‌ای و پیشرفت‌های بیولوژیکی اخیر سود می‌برند.

تومور‌های بدخیم ملتحمه

با لنفوم، دیسپلازی شدید و کارسینوم ملتحمه، ملانوز پیش سرطانی و ملانوم ملتحمه نشان داده می‌شوند. این ضایعات نادر اما بالقوه جدی هستند و نیاز به درمان زودهنگام و مناسب دارند. کارسینوم ملتحمه تومور‌های اپیتلیالی هستند که پیش آگهی آن‌ها به اندازه اولیه، جراحی‌های قبلی، تعداد عود‌های موضعی و پرخاشگری بافتی بستگی دارد. هنگامی که تومور با ترکیبی از جراحی و رادیوتراپی توسط دیسک یا پروتون به خوبی مدیریت شود، کنترل موضعی عالی با عواقب چشمی اندکی حاصل می‌شود و از خطر عود غدد لنفاوی و متاستاز جلوگیری می‌شود. این تومور‌ها همچنین می‌توانند از شیمی درمانی یا ایمونوتراپی (اینترفرون آلفا ۲b) به عنوان قطره چشم نیز بهره‌مند شوند.

ملانوم ملتحمه

تومور‌های بدخیم تهاجمی هستند. آن‌ها به ملانوم‌های پوستی نزدیک هستند اگرچه بسیار نادرتر هستند. این تومور‌ها اغلب در شرایط پیش سرطانی به نام ملانوز ریس یا در انحطاط یک خال قدیمی یا حتی de novo رخ می‌دهند. تومور معمولاً رنگدانه‌دار است و در افراد با پوست روشن در حدود ۵۰ سال به سرعت رشد می‌کند. مدیریت نیاز به یک مرکز تخصصی دارد و درمان بر اساس برداشتن جراحی و به دنبال آن رادیوتراپی تکمیلی است که شرایط آن در RCP مورد بحث قرار گرفته است. جستجوی جهش‌ها (BRAF، RAS، KIT) در صورت متاستاز، درمان را با درمان هدفمند یا ایمونوتراپی مناسب ممکن می‌سازد. ملانوم ملتحمه موضوع تحقیق در مورد جهش‌های موجود در تومور‌ها است.

لنفوم ملتحمه اغلب یک لنفوم با پیش آگهی خوب همراه با غشا‌های مخاطی است (لنفوم نوع MALT). اشکال نادرتر و تهاجمی‌تر وجود دارد. تشخیص با یک بیوپسی ساده انجام می‌شود، سپس مدیریت در RCP با هماتولوژیست‌ها و رادیوتراپیست‌ها مورد بحث قرار می‌گیرد.

تومور‌های اربیتال

نادر و چندشکل‌تر هستند. همه انواع تومور‌ها در مدار چشم یافت می‌شوند. تشخیص اغلب بر اساس بیوپسی یا بیوپسی اکسیزیونی است که توسط یک پاتولوژیست مجرب تجزیه و تحلیل می‌شود.

تومور‌های بدخیم چشم

با تومور‌های اولیه (رتینوبلاستوم در کودکان، ملانوم مشیمیه، لنفوم اولیه چشمی در بزرگسالان) و متاستاز‌های مشیمیه که از سرطانی که در جای دیگر (سینه، ریه، روده بزرگ و... ) منشأء می‌گیرد، نشان داده می‌شوند. تشخیص توسط یک چشم پزشک متخصص در تومور‌های چشمی بر اساس استدلال‌های بالینی و سونوگرافی انجام می‌شود. بیوپسی، که همیشه انجام آن در یک چشم دشوار است، تنها در موارد خاص تشخیص دشوار ارائه می‌شود.

درمان توسط بهترین جراح تومور‌های چشمی

همه این تومور‌ها، به استثنای کارسینوم سلول بازال، تومور‌های نادری هستند که مدیریت آن‌ها باید دقیق باشد تا از عود‌های موضعی جلوگیری شود که می‌تواند منجر به جراحی مثله کردن یا متاستاز شود. امکان انجام جراحی توسط چشم پزشکان متخصص در این تومور‌ها، بازسازی‌های یک مرحله‌ای با کمک جراح پلاستیک، تجزیه و تحلیل بافت‌شناسی توسط پاتولوژیست‌های آموزش دیده و درمان‌های تکمیلی را که به روش‌های چند رشته‌ای مورد بحث قرار می‌گیرد را می‌دهد.

قبل از عمل

بیشتر اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از گسترش تومور انجام می‌شود، بنابراین انجام این عمل زیر میکروسکوپ بسیار مهم است و پزشک باید از آناتومی کره چشم اطلاعات خوبی داشته باشد.

جراحی

بهترین جراح تومور‌های چشمی با کمک تمام ابزار‌های درمانی موجود، از جمله نوآورانه‌ترین آن‌ها اقدام به جراحی انواع تومور‌های چشمی است. بنابراین درمان را می‌توان برای هر بیمار، با هر نوع تومور (درمان شخصی) تطبیق داد. تحقیقات همچنین با مطالعه زیست‌شناسی این تومور‌ها، ارائه درمان‌های ابتکاری برای جدی‌ترین اشکال را ممکن می‌سازد.

جراحی برای برداشتن تومور‌های داخل چشمی از سطح چشم بدون نفوذ به کره چشم. اصولاً جراحی اسکلرا برای تومور‌های نوع ملانیک مانند ملانوم مشیمیه و در برخی موارد برای تومور‌های نوع عروقی یا متاستاز‌ها استفاده می‌شود. در بیشتر موارد، این نوع درمان برای تومور‌هایی مانند ملانوم مشیمیه، متاستاز‌ها و تومور‌های از نوع عروقی استفاده می‌شود.

بررسی موارد جراحی توسط بهترین جراح تومور‌های چشمی

مداخله جراحی یک مرحله اجباری درمان است. برای تومور‌های کره چشم، برداشتن جمجمه صورت انجام می‌شود - برداشتن ریشه‌ای بلوک بافتی که تومور در آن قرار دارد. بسته به محل تومور، جراح تومور سر و گردن سود آورترین دسترسی را برای برداشتن انتخاب می‌کند و بافت‌های آسیب دیده را برش می‌دهد. گاهی اوقات این امر با برداشتن کره چشم و به دنبال آن اگزوپرتز آن همراه است.

پروتز نه تنها برای زیبایی ظاهری صورت ضروری است. در غیاب کره چشم، ملتحمه از نظر اندازه کاهش می‌یابد و مستعد التهابات متعدد است. با گذشت زمان، این باعث عدم تقارن صورت می‌شود و وضعیت عاطفی بیمار را به شدت تحت تأثیر قرار نمی‌دهد. پروتز‌ها از مواد مختلفی ساخته می‌شوند و با در نظر گرفتن شکل و اندازه فوندوس انتخاب می‌شوند.

دشواری عمل این است که تومور نه یک، بلکه چندین عنصر ساختاری را در ناحیه سر تحت تأثیر قرار می‌دهد. بهبودی کامل بستگی به تهاجمی بودن تومور و ناحیه بافت‌های بریده شده دارد، گاهی اوقات بیش از ۳ ماه طول می‌کشد.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید