درمولیپوما چشم یک تومور خوش‌خیم است که به صورت مادرزادی روی ملتحمه ایجاد می‌شود و در سایر نقاط نیز می‌تواند وجود داشته باشد. ظاهر درمولیپوم شباهت زیادی به پرولاپس چربی اربیتال و درموئید لیمبال دارد. عوارض بعد از عمل مانند بلفاروپتوز، دوبینی یا کراتوکونژونکتیویت سیکا است. اگر ویژگی‌های خاص درمولیپوم درک شود، تشخیص این تومور از سایر اختلالات آسان است. بیشتر عوارض بعد از جراحی ناشی از از دست دادن بیش از حد ملتحمه و در نتیجه سیمبلفارون است. اجتناب از آسیب به ملتحمه برای جلوگیری از چنین عوارضی مهم است.

علائم درمولیپوما چشم

درمولیپوما یکی از ضایعات توده‌ای اپیبولبار حاوی چربی در ناحیه کانتال جانبی زیر ملتحمه پیازی تمپورال یا فوق گیجگاهی است. این باید از افتادگی چربی زیر ملتحمه افتراق داده شود زیرا ویژگی‌های رادیولوژیکی و استراتژی‌های درمانی متفاوتی دارند.

درمولیپوما معمولاً زرد مایل به سفید و سفت هستند. آنها به ملتحمه چسبیده‌اند و متحرک نیستند و نمی‌توانند در مدار بینایی قرار بگیرند. سایر ناهنجاری‌های درمولیپوما چشمی شامل؛ کولوبوما، استئوما، تگ‌های گوش و میکروگناتیا می‌شود.

به طور کلی به دلیل عوارض احتمالی خشکی چشم و استرابیسم نباید این ضایعات را جراحی کرد. با این حال، در مواردی که ضایعه با پلک‌ها در وضعیت آناتومیک طبیعی قابل مشاهده باشد یا در موارد غیر قابل درمان چشم، تا زمانی که بیمار به طور کامل از عوارض احتمالی مطلع باشد، جراحی در نظر گرفته می‌شود.

درمولیپوما چشم

کلام آخر

درمولیپوم یک ضایعه مادرزادی است که نزدیک به کیست درموئید لیمبیک چشم است. هر دوی آنها کوریستوما هستند که اغلب توسط موهای ریز پوشیده شده‌اند. با این حال، به جز کیست‌های درموئید، درمولیپوم‌ها تقریباً به طور انحصاری از بافت چربی بالغ تشکیل شده‌اند. درمولیپوم‌ها کوریستوم‌های جامد هستند که به صورت توده‌های زیر ملتحمه و ملتحمه در فورنیکس فوق گیجگاهی، نزدیک غده اشکی و عضله رکتوس جانبی ظاهر می‌شوند. سطح درمولیپوم‌ها توسط اپیتلیوم ملتحمه پوشانده شده است و بافت زیر اپیتلیال از بافت چربی و بافت همبند کلاژنی تشکیل شده است.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید