پلک‌ها از لایه‌های پوست، ماهیچه و چربی تشکیل شده‌اند با گذشت زمان، به دلیل عوامل ژنتیکی، افزایش سن و عوامل محیطی مانند اشعه خورشید، پوست پلک خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد و به مرور زمان بسیار شل‌تر به نظر می‌رسد. عضله زیر پوست نیز شل می‌شود و با عمل گرانش شروع به فرورفتن می‌کند. رسوبات چربی که در عمق پوست تجمع می‌یابند به سمت جلو حرکت می‌کنند و باعث افتادگی پلک‌ها و تشکیل کیسه‌هایی می‌شوند. گاهی اوقات این تغییرات حتی می‌تواند باعث مشکلات بینایی شود. با توجه به مشکلاتی که با گذشت زمان در پلک ظاهر می‌شود، جراحی‌های مختلفی برای اصلاح این مشکلات وجود دارد. در این قسمت می‌خواهیم به بررسی انواع جراحی زیبایی پلک چشم بپردازیم. با ما همراه باشید.

انواع جراحی زیبایی پلک

انواع جراحی‌ زیبایی پلک

همانطور که در ابتدا گفتیم با توجه به مشکلاتی که با گذشت زمان در پلک ظاهر می‌شود، در این قسمت می‌خواهیم به بررسی انواع جراحی زیبایی پلک چشم بپردازیم. این‌ها عبارتند از؛

لیفت پلک پایین

لیفت پلک پایین یکی از انواع جراحی‌ زیبایی پلک برای چشم است که معمولاً با هدف ترمیم افتادگی پوست انجام می‌شود. پوست زیر چشم به دلیل ژنتیک یا سن افتادگی دارد. این روش جراحی با برداشتن پوست، چربی یا ماهیچه‌ای که باعث ظاهر منفی می‌شود، انجام می‌شود. نتایج این جراحی برای همیشه باقی نمی‌ماند زیرا پوست به پیری ادامه می‌دهد و در نهایت به ظاهری افتادگی بازمی‌گردد.

لیفت پلک بالا

روش انجام لیفت پلک بالا شبیه لیفت پلک پایین است که در آن پوست، چربی یا ماهیچه برداشته می‌شود. تفاوت عمده بین لیفت پلک بالا و لیفت پلک پایین این است که لیفت پلک بالا را می‌توان به دلایل زیبایی و همچنین به دلایل سلامتی انجام داد. زمانی که افتادگی پوست بینایی را تحت تأثیر قرار می‌دهد، مردم اغلب به دنبال جراحی پلک بالا می‌روند و شرکت‌های بیمه سلامت و خدمات بهداشتی تحت حمایت دولت اغلب هزینه جراحی پلک بالایی را در این مورد پرداخت می‌کنند.

جراحی ترمیمی پلک

هدف اصلی از جراحی ترمیمی پلک، بازگرداندن پلک به وضعیت مناسب است. با این حال، جراحان و بیماران اغلب در مورد ظاهر نهایی پلک جدید بسیار نگران هستند. این نوع جراحی زیبایی جزئی چشم معمولاً زمانی انجام می‌شود که فرد دچار ضربه شدید چشمی شود یا نیاز به برداشتن تومور از ناحیه داشته باشد. به عنوان مثال، سرطان یک مشکل سلامتی است که می‌تواند منجر به جراحی ترمیمی پلک شود.

جراحی پلک بالا

بلفاروپلاستی

با افزایش سن، خاصیت ارتجاعی پوست و بافت همبند زیرین کاهش می‌یابد. چین و چروک ظاهر می‌شود. در این مورد پزشک با کمک بلفاروپلاستی پوست اضافی را با جراحی برداشته و سپس به آرامی پوست را سفت می‌کند. دکتر رجبی عمل را به روشی با حداقل تهاجم انجام می‌دهد که نیاز به دانش دقیق آناتومی دارد. تنها برداشتن پوست اضافی کافی نیست. بلکه باید بافت زیر جلدی را نیز متناسب با آن درمان شود. حتی مهم‌تر از آن، موقعیت دقیق چین است. زیرا چین و چروک بیش از حد بالا یا خیلی پایین، مصنوعی به نظر می‌رسد و از نتیجه زیبایی بهینه جلوگیری می‌کند. دکتر رجبی عملیات را با روتین عالی انجام می‌دهد و به این ظرافت‌های مهم توجه می‌کند.

چه زمانی جراحی افتادگی پلک از نظر پزشکی ضروری است؟

اصلاح پلک از نظر پزشکی نیز می‌تواند ضروری باشد. به عنوان مثال زمانی که افتادگی پوست روی پلک فوقانی قرار می‌گیرد به گونه‌ای که میدان دید فرد آسیب دیده مختل می‌شود و او دیگر نمی‌تواند به درستی ببیند. آزمایش میدان بینایی در چشم پزشک نشان می‌دهد که آیا این مورد نیاز به جراحی دارد یا خیر. با این حال، ناهنجاری پلک نیز می‌تواند باعث کاهش بینایی شود. اگر لبه پلک با سطح چشم در تماس نباشد، سطح قرنیه به اندازه کافی با مایع اشک خیس نمی‌شود. در نتیجه چشم‌ها به تابش خیره کننده حساس‌تر می‌شوند.

علت افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک معمولاً با افزایش سن ایجاد می‌شود و بنابراین یک فرآیند طبیعی است. با این حال، می‌تواند ژنتیکی باشد یا در اثر سبک زندگی ناسالم (الکل، سیگار، استرس، کمبود خواب) ایجاد شود.

خطرات لیفت پلک چیست؟

اصولاً خطراتی که هنگام لیفت پلک‌ها می‌تواند ایجاد شود بسیار کم است. بیشترین احتمال بروز عوارض جانبی ناخواسته در حین عمل است. با این حال، معمولاً این یک روش حداقلی است که برای پزشکان مجرب معمول است، به طوری که عمل باید عاری از عوارض و خطرات باشد. البته در ابتدا کبودی‌های کوچک اطراف چشم طبیعی است و جای نگرانی برای بیمار نیست. از طرف دیگر کبودی‌های بزرگ و خونریزی بعد از عمل نادر است. اگر پلک متورم شود، سرماخوردگی یک درمان آزمایش شده است. به ندرت، اسکارهای کوچک نیز می‌تواند ملتهب یا سفت شوند. در این شرایط درمان آنتی بیوتیکی لازم است.

کلام آخر

جراحی پلک بالا و پایین از رایج‌ترین انواع جراحی زیبایی چشم است. این جراحی‌ها معمولا زمانی انجام می‌شوند که پوست اطراف چشم شروع به افتادگی کند. جراحی ترمیمی به شدت بر بازگرداندن عملکرد پلک تمرکز دارد، اما معمولاً جنبه‌‌‌های زیبایی دارد.

 

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید