جراحی پلاستیک صورت می‌تواند در زیبایی فرد تاثیرگذار باشد. زیرا حالات صورت به افراد امکان تعامل و ارتباط با دیگران را می‌دهد. در حالی که برخی دوست دارند قسمت‌های خاصی از صورت خود را بهبود بخشند، برخی دیگر با ناهنجاری‌های صورت مانند شکاف لب، خال مادرزادی یا سایر نقص‌های مادرزادی متولد می‌شوند. خوشبختانه، بسیاری از شرایط مانند اثرات پیری، آسیب‌های ناشی از نور خورشید یا آسیب‌های قبلی صورت را می‌توان از طریق روش‌های انجام شده توسط یک جراح ماهر اصلاح کرد.

جراحی پلاستیک صورت

چرا باید به جراحی پلاستیک صورت فکر کنیم؟

متخصصان گوش، حلق و بینی طیف گسترده‌ای از بیماری‌ها را که کل صورت، بینی، لب‌ها، گوش‌ها و گردن را درگیر می‌کند، تشخیص داده و درمان می‌کنند. جراحی پلاستیک صورت بخشی از گوش و حلق و بینی است که به دو دسته ترمیمی و زیبایی تقسیم می‌شود. جراحی پلاستیک صورت ترمیمی برای بیمارانی انجام می‌شود که از بدو تولد دارای؛ لکه‌های مادرزادی روی صورت، شکاف لب و کام، گوش‌های بیرون زده و لبخند کج که عملکرد طبیعی را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند، هستند. سایر شرایطی که در اثر تصادف، ضربه، سوختگی یا جراحی قبلی ایجاد می‌شوند نیز با این نوع جراحی قابل اصلاح هستند. علاوه بر این، برخی از روش‌های بازسازی برای درمان بیماری‌های موجود مانند سرطان پوست مورد نیاز است.

جراحی زیبایی صورت جراحی زیبایی است که به منظور بهبود ظاهر بصری ساختارها و ویژگی‌های صورت انجام می‌شود. روش‌های متداول این جراحی شامل لیفت صورت، لیفت چشم، رینوپلاستی، کاشت چانه و گونه، لیپوساکشن و روش‌هایی برای اصلاح چین و چروک‌های صورت است. متخصصان گوش و حلق و بینی برای رسیدگی به همه این مشکلات به خوبی آموزش دیده‌اند.

انواع درمان غیر جراحی برای زیبا سازی صورت چیست؟

روش‌ها و تکنیک‌های غیرجراحی مانند لایه‌برداری شیمیایی، میکرودرم ابریژن و تزریقی نیز می‌توانند به برخی از بیماری‌های صورت کمک کنند. داروهای تزریقی شامل داروهایی مانند Botox، Dysport، Restylane، Juvederm، Radiesse، Sculptra، پرکننده‌هایی هستند که می‌توانند برای بهبود ظاهر صورت در زیر پوست تزریق شوند.

درمان‌های جراحی پلاستیک صورت

همانطور که در ابتدا گفتیم روش‌های مختلفی برای جراحی پلاستیک صورت وجود دارد. این روش‌ها عبارتند از:

رینوپلاستی یا سپتوپلاستی: جراحی خارج و داخل بینی که در آن غضروف و استخوان بازسازی و تغییر شکل داده می‌شود تا ظاهر و عملکرد بینی بهبود یابد.

بلفاروپلاستی جراحی پلک بالا و پایین: برای بهبود عملکرد (مانند افتادگی پلک) و یا ظاهر چشم

لیفت ابرو: جراحی برای بهبود چین و چروک پیشانی و ابروهای افتاده

ریتیدکتومی: جراحی پوست صورت و گردن برای سفت شدن پوست و رفع چین و چروک‌های اضافی

لیپوساکشن: جراحی برای برداشتن چربی اضافی زیر چانه یا گردن

ایمپلنت صورت: جراحی برای برجسته‌تر و مشخص‌تر کردن ساختارهای خاصی از صورت (گونه، لب‌ها، چانه).

اتوپلاستی: جراحی برای تغییر شکل غضروف گوش به طوری که آنها کمتر بیرون بزنند.

روش‌های سطح پوست: جراحی با استفاده از لیزر، لایه برداری شیمیایی یا درما ابریژن برای بهبود صافی پوست

بازسازی صورت: جراحی برای بازسازی نقایص پوست صورت ناشی از جراحی قبلی، آسیب یا بیماری، از جمله بازسازی ناشی از جراحی سرطان، اصلاح اسکار، ترمیم ترومای قبلی صورت، برداشتن علائم تولد، و اصلاح ناهنجاری‌های مادرزادی جمجمه، کام یا لب‌ها.

لیفت پیشانی: خطوط و چین و چروک پیشانی را به حداقل می‌رساند. همچنین ابروها را برای کاهش افتادگی پلک بالا می‌برد.

لیپکتومی ساب منتال: جراحی زیر چانه برای از بین بردن چانه با برداشتن چربی اضافی.

چگونه باید برای جراحی پلاستیک صورت آماده شویم؟

دانستن اینکه چه انتظاراتی از جراحی پلاستیک صورت باید داشته باشید، خیالتان را راحت‌تر می‌کند. بسته به شما و بدنتان، خطرات خاصی مانند؛ شامل تهوع، بی حسی، خونریزی، لخته شدن خون، عفونت و واکنش‌های نامطلوب به بیهوشی وجود دارد. علاوه بر این، اگر سیگار می‌کشید، باید دو هفته قبل از جراحی از انجام این کار خودداری کنید تا بهبودی پس از عمل بهینه شود.

اکثر جراحی‌های پلاستیک نیازی به بستری طولانی مدت در بیمارستان ندارند. بسته به وسعت جراحی، برخی از روش‌ها می‌توانند به صورت سرپایی انجام شوند. سایر روش‌ها نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند. در هر صورت، قبل از اینکه از بیمارستان مرخص شوید، جراح در مورد مراقبت‌های ویژه‌ای که باید در طول دوران نقاهت در خانه انجام دهید، صحبت خواهد کرد. دستورالعمل‌هایی در مورد نحوه مراقبت از ناحیه برش دریافت خواهید کرد. بخیه‌ها و منگنه‌های جراحی حدود یک هفته بعد از عمل در مطب برداشته می‌شوند. جراح همچنین باید محدودیت‌های رژیم غذایی خاصی را که باید رعایت کنید، داروهایی که باید مصرف کنید یا اجتناب کنید و هر گونه محدودیت در فعالیت‌ها را توضیح دهد.

موفقیت در جراحی پلاستیک صورت

میزان موفقیت فقط به مهارت‌ها و تحلیل‌های فنی جراح بستگی ندارد، بلکه به محدودیت‌های ذاتی در نوع پوست، ساختار استخوان، ظرفیت درمانی و وضعیت سلامت کلی نیز بستگی دارد.

کلام آخر

جراحی پلاستیک صورت یک اصطلاح گسترده است که شامل جراحی‌های زیبایی یا ترمیمی است که بر روی سر و گردن انجام می‌شود. یک جراح پلاستیک صورت دانش زیادی در مورد آناتومی صورت دارد و در روش‌های مربوط به سر و گردن، در زمینه‌های زیبایی یا بازسازی، مهارت بالایی دارد. اگر دچار لکه‌های قرمز پوستی، چین و چروک پوستی، افتادگی پلک یا دیگر اختلالت پوستی هستید، جراحی پلاستیک صورت یک گزینه درمانی مناسب است که می‌توانید برای درمان این اختلالات از آن استفاده کنید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید