بوتاکس یک داروی تعدیل کننده عصبی است که به طور گسترده برای درمان چین‌وچروک های پویا (خطوط بیان) استفاده می‌شود. هنگامی که بوتاکس به‌درستی تزریق شود، با کاهش وسعت چین‌وچروک های موجود و جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک های جدید، عضلات ناحیه تحت درمان را شل می‌کند، در حالی که بخشی از حرکت و عملکرد عضله را حفظ می‌کند.  اما گاهی اوقات پتوز پلک و ابرو، از عوارض تزریق بوتاکس هستند. پتوز به معنای افتادگی پلک و ابرو است. در این مقاله قصد داریم تا برای شما درمان افتادگی پلک یا پتوز ناشی از تزریق بوتاکس را به طور کامل توضیح دهیم. همراه ما باشید.

درمان افتادگی پلک یا پتوز ناشی از تزریق بوتاکس

استفاده نادرست از بوتاکس - نتایج منفی زیبایی

در صورت استفاده نادرست، بوتاکس می‌تواند باعث ایجاد لکه‌هایی مانند:

عدم تقارن صورت، زمانی که واحدهای بوتاکس به طور ناموزون در دونیمه متقارن صورت توزیع می‌شوند.

فلج کامل عضلانی، هنگامی که واحدهای زیادی از بوتاکس به ناحیه‌ای تزریق می‌شود که ظاهری غیرطبیعی و بی‌بیان ایجاد می‌کند (صورتی متحجر با فقدان آشکار احساسات).

عدم درمان چین‌وچروک، زمانی که تزریق خیلی کم باشد یا در مکان‌های نامناسب تزریق شود.

افزایش چین‌وچروک، به دلیل جبران بیش از حد زمانی که یک عضله، مانند عضله پیشانی، به طور ناهموار در نواحی فوقانی و تحتانی خود درمان می‌شود.

 در انتخاب پزشک دقت کنید تا از افتادگی پلک یا افتادگی ابرو بعد از بوتاکس دور بمانید!

دو عارضه جانبی بالقوه دیگر ناشی از بوتاکس بد، افتادگی پلک یا ابرو است. این عارضه جانبی بین 5 تا 14 روز پس از درمان با بوتاکس ظاهر می‌شود. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد، مانند:

هنگامی که تعداد زیادی واحد تزریق می‌شود یا زمانی که بوتاکس به طور نامناسب با محلول فیزیولوژیکی یا آدرنالین رقیق می‌شود، یا هنگام استفاده از سرنگی که اجازه نمی‌دهد دوز تزریق شده را با حداکثر دقت مشاهده کنید.

هنگام تزریق در محل نامناسب.

زمانی که بوتاکس پس از تزریق از یک ناحیه به ناحیه دیگر مهاجرت می‌کند.

زمانی که پیشانی در طول مشاوره به‌درستی ارزیابی نمی‌شود. برخی از بیماران پوست اضافی روی پلک بالایی دارند و به طور ناخودآگاه تمایل دارند ابروهای خود را بالا نگه دارند تا چشمانشان بازتر شود. شل شدن عضلات با بوتاکس اجازه این جبران را نمی‌دهد و باعث احساس سنگینی پلک‌ها و ظاهری خسته‌تر می‌شود.

 سایر بیماران ممکن است عضلات صورت کم‌وبیش قوی نسبت به سایرین داشته باشند، بنابراین استفاده از دوز استاندارد برای همه بیماران ممکن است بسته به مورد باعث درمان بیش از حد یا کمتر شود.

زمانی که بیماران از دستورالعمل‌ها و توصیه‌های پزشک پس از درمان پیروی نمی‌کنند، باعث مهاجرت بوتاکس به مناطق دیگر می‌شود.

زمانی که بیمار قبلاً در ناحیه اطراف چشم تحت عمل جراحی قرار گرفته باشد که آناتومی بافت‌ها را تغییر داده است.

در موارد نادر، بوتاکس می‌تواند باعث تورم پلک شود. این عارضه جانبی هنوز دلایل نامشخصی دارد، اما به‌طورکلی بدون درمان در عرض دوهفته برطرف می‌شود.

 البته اگر بوتاکس عوارض ناخواسته‌ای ایجاد کند همیشه تقصیر پزشک نیست. گاهی اوقات ممکن است به دلیل آناتومی فردی بیمار (همه ما دقیقاً یکسان ساخته نشده‌ایم)، به دلیل پاسخ فردی به دارو، یا به دلیل سایر شرایط غیرقابل‌پیش‌بینی یا قابل‌کنترل باشد. انتخاب پزشک باتجربه در استفاده از بوتاکس احتمال عوارض جانبی را به حداقل می‌رساند، اما مانند هر روش پزشکی یا جراحی دیگری همیشه این احتمال وجود دارد که مشکلی پیش بیاید.

راهکارهایی برای رفع افتادگی پلک ناشی از بوتاکس

خبر خوب بوتاکس این است که اثرات آن به‌مرورزمان از بین می‌رود و دائمی نیست. به گفته بیمار، بسیاری از کسانی که عوارض جانبی را گزارش کردند، طی 6 تا 8 هفته پس از درمان، بهبود یافتند.

راه‌حل‌هایی وجود دارد که حداقل تا حدی مشکل را برطرف می‌کند. ابتدا باید برای ارزیابی مناسب با دکتری که درمان را انجام داده است تماس بگیرید:

اگر افتادگی پلک ناشی از تزریق ناهموار بوتاکس باشد، می‌توان به‌راحتی با درمان‌های متعادل‌کننده اضافی آن را اصلاح کرد.

همچنین ممکن است پزشک برای اصلاح پتوز، لیفت ابرو بدون جراحی را با فیلرهای پوستی انجام دهد.

پزشک همچنین ممکن است قطره چشمی آپراکلونیدین 0.5 درصد را تجویز کند. این قطره چشمی را می‌توان تا 3 بار در روز استفاده کرد و با تحریک ماهیچه‌هایی که پلک بالایی را بالا می‌برد، مشکل را به طور موقت حل می‌کند.

عضلات را ماساژ دهید. می‌توانید ۲ تا ۳ بار در روز برای چند دقیقه از پشت مسواک برقی استفاده کنید تا عضلاتی را که به دلیل فلج بیش از حد مشکل ایجاد می‌کنند ماساژ دهید. اگرچه هیچ شواهدی در ادبیات پزشکی برای حمایت از این عمل وجود ندارد، برخی از بیماران به طور حکایتی به لطف ماساژ بازگشت سریع‌تر به حالت عادی را مشاهده کرده‌اند.

اگر در جمع احساس راحتی نمی‌کنید، استفاده از آرایش یا تغییر مدل مو نیز می‌تواند به پنهان کردن مشکل کمک کند.

چگونه از افتادگی پلک یا ابرو در اثر بوتاکس جلوگیری کنیم؟

اولین و مهم‌ترین توصیه برای جلوگیری از پتوز پلک یا ابرو در اثر بوتاکس، اما برای هر روش پزشکی یا جراحی معتبر است، مشورت با متخصص با مطالعات، دانش و تجربه کافی است. همچنین ممکن است توصیه شود که برای مقایسه این دو مشاوره از پزشک دیگری نظر دوم را بخواهید.

پس از انتخاب متخصص مناسب برای خود، خوب است به آنها اطلاع دهید که آیا در چند هفته گذشته داروهایی مصرف کرده‌اید زیرا ممکن است برخی از آنها با درمان بوتاکس تداخل داشته باشند. همچنین باید او را از هرگونه عمل جراحی صورت که درگذشته انجام داده است و همچنین سایر درمان‌های بوتاکس در ماه‌های قبل آگاه کنید.

پس از تزریق باید توصیه‌های پزشک را دنبال کنید، از جمله:

به مدت 24 ساعت از مالش یا ماساژ صورت خودداری کنید و تا چند روز از ماساژ صورت یا سایر درمان‌های زیبایی خودداری کنید.

حداقل به مدت 4 ساعت از درازکشیدن خودداری کنید.

تا 24 ساعت از آرایش کردن خودداری کنید.

حداقل به مدت 24 ساعت از کلاه یا سایر لوازم جانبی که روی صورت تنگ هستند خودداری کنید

شب اول با صورت روی بالش نخوابید.

حداقل تا 24 ساعت از مصرف الکل خودداری کنید.

تا چند روز از قرارگرفتن در معرض آفتاب یا حمام داغ، سونا، حمام ترکی خودداری کنید.

تا 24 ساعت از فعالیت بدنی شدید خودداری کنید .

برای چند روز از مصرف برخی داروها مانند رقیق‌کننده‌های خون (از جمله آسپرین) خودداری کنید. قبل از مصرف آنها از پزشک خود سؤال کنید.

دیدگاه کاربران

0 دیدگاه

دیدگاه خود را وارد کنید