instagram

تومور اربیت

تومور اربیت

تومورهای چشمی به دو دسته‌ تقسیم می شوند یا کره چشم را درگیر می‌کنند یا در کاسه چشم گسترش پیدا می کنند. ممکن است که این تومورها از نوع خوش خیم و یا بدخیم باشند. علایم این بیماری در کودکان و بزرگسالان متفاوت است و تشخیص آن نیاز به یک تیم تخصصی و متخصص چشم دارد. تومور اربیت چشم از جمله بیماری هایی است که اگر به موقع تشخیص داده شود، می توان آن را به طور کامل درمان کرد اما در صورت عدم توجه به علائم و نشانه ها و تشخیص دیرهنگام، درمان تاثیر چندانی نخواهد داشت و حتی در مواردی منجر به تخلیه چشم خواهد شد.

تومور چشم

علامت بیماری تومور اربیت

متاسفانه در مراحل اولیه هیچ علامتی از خود نشان نمی دهد و معمولاً پس از گسترش علایمش ظاهر می شود.فشارهای چشمی معمولا اولین علائم ابتلای فرد به بیماریهای چشمی را بیان میکند . زمانیکه فشار زیادی روی کره ی چشمی خود احساس میکنید باید به پرزشک مراجعه کنید . زیرا گونه ای از بیماریهای چشمی ممکن است باعث ایجاد سرطان چشم شوند . از علایم  تومور اربیت  در مراحل اولیه می توان به پف و تورم روی پلک ، درد در کاسه چشم ،  قرمزی شدید کره چشم و رانده شدن چشم به یک سمت اشاره کرد.

تشخیص و درمان

سرطان‌های چشمی در صورت تشخیص به موقع و درمانی بهینه از شانس درمانی بالایی برخورد دارند که ضرورت معاینات چشمی دوره‌ای را یادآور می‌شود و معمولا از تکنیک‌های اولتراسوند و بلورفیئن آنژیوگرافی برای  تشخیص قطعی تومورهای چشم استفاده می‌شود.در صورت لزوم سایر روش ها مانند سی تی اسکن، ام آرآی و سونوگرافی نیز انجام می شود. بسیاری از تومورهای چشمی از راه انجام بیوپسی و تعیین نوع نمونه به وسیله پاتولوژیست قابل تشخیص است.

درمان بیماری به دانستن تعداد، موقعیت و اندازه تومورها در چشم بستگی دارد. هدف از درمان ابتدا رهایی از سرطان و بعد حفظ بینایی است. بعضی از درمان ها ممکن است به تغییر بینایی در چشم بیمار منجر شود.

ویدیو زیر جراحی تومور بسیار بزرگ اربیت با گسترش به پیشانی و سینوس فرونتال است که این جراحی توسط دکتر رجبی انجام شده است .بیمار خانم ٥٢ ساله ای بودند با بیرون زدگی و جابجایی كره چشم به سمت پایین كه پس از برش شیار پلكی و ازاد کردن تمام قسمت های تومور و خارج کردن تومور ، كل سینوس فرونتال نیز برداشته و بافت استخوانی دریل شد وچشم بیمار بدون آسیب به بینایی حفظ شد و در نهایت محل برش سچور شد:

برای دیدن نمونه  کار های بیشتر به گالری جراحی تومور اربیت مراجعه کنید

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|