instagram

انحراف چشم ،انواع و درمان این بیماری

انحراف چشم

انحراف چشم

در دیواره خارجی هر چشم شش عضله وجود دارد که مسئولیت کنترل حرکات چشم را بر عهده دارند. دو عضله چشم را به سمت راست یا چپ می برند. چهار عضله دیگر مسئولیت حرکت چشم به سمت بالا و پایین و یا کنترل حرکات مورب چشم را به عهده دارند. برای تمرکز هر دو چشم بر روی یک نشانه مشخص، لازم است تمامی عضلات چشم با یکدیگر و با عضلات چشم مقابل هماهنگ باشند. عدم هماهنگی حرکت عضلات چشم یا عدم توانایی تمرکز بین دو چشم که باعث می‌شود چشم‌ها در جهات متفاوتی قرار گیرند را انحراف چشم یا لوچی یا استرابیسم می گویند.در واقع یک نوع مشکل چشمی است که در آن چشم ها وضعیت ناهمگون نسبت به یکدیگر دارند و نگاه آنها به جهات مختلف می باشد. اين بيماري يکي از مشکلات شايع چشم پزشکي است.

انواع انحراف چشم

 1. یک یا هر دو چشم به سمت داخل (چشم‌های ضربدری یا ایزوتروپی)
 2. یک یا هر دو چشم به سمت خارج (چشم نهنگ یا اگزوتروپی)
 3. انحراف چشمها به صورت بالا و پایین باشد.
 4. انحراف چشم بصورت مخفی است و با حذف دید دو چشمی (بستن یک چشم) مشخص می‌شود که به استرابسیسم مخفی معروف می باشد.

ایزوتروپی شایعترین نوع انحراف چشم است.در بعضي افراد ممکن است بيش از يک نوع انحراف چشم وجود داشته باشد.معمولا در کودکان از بدو تولد وجود دارد.در کودکان دچار اختلالات مغزي نظير فلج مغزي و هيدروسفالوس (تجمع مايع مغزي نخاعي داخل جمجمه) بيشتر ديده مي شود. لازم است هر کودک در طی دوره شیرخواری یا سنین قبل از مدرسه توسط چشم پزشک معاینه و مشکلات احتمالی او تشخیص داده شود، در مواردی که عضو دیگری از خانواده مبتلا به انحراف چشم و یا تنبلی چشم است این موضوع اهمیت بیشتری دارد.

انحراف چشم

 

علل انحراف چشم

در کودکان:

در بزرگسالان :

علائم انحراف چشم

احساس کشش اطراف چشم ها- سر درد- خستگی چشم- دوبینی– روي هم افتادن يا محو بودن تصوير- احساس ناراحتي و مشکل هنگام مطالعه – عدم درک عمق

درمان انحراف چشم

به دست آوردن بهترین دید ممکن ،زیبایی ظاهری و ایجاد بهترین جهت برای چشم ها و رسیدن به دید دوچشمی از اهداف درمان می‌باشد. درمان شامل تجویز عینک تک دید و در بعضی موارد دو دید، بستن چشم قوی‌تر برای تصحیح عدم توزان تمرکز (باعث می‌شوند چشم ضعیف‌تر به کار بیفتد)، تجویز منشور، بینایی درمانی، تمرینات مربوط به عضلات چشم و یا جراحی برای تصحیح وضعیت عضلات چشم باشد.

جراحی انحراف چشم در واقع ایجاد برشی كوچك در بافت پوشاننده چشم است كه به چشم پزشك امكان میدهد تا به عضلات زیرین این بافت دسترسی پیدا كند. اینكه كدام عضلات تحت عمل جراحی قرار گیرند بستگی به جهت چرخش چشم دارد.بهبودی سریع و فرد ظرف چند روز به فعالیتهای طبیعی بر خواهد گشت. در کودکان توصیه میشود جراحی اصلاحی انحراف چشم هر چه سریعتر صورت گیرد زیرا شیرخوار به محض اینكه چشم هایش مستقیم شد امكان دید طبیعی و دید دو چشمی را پیدا خواهد كرد.

همانند هر عمل جراحی چشم ، جراحی بر روی عضلات چشم نیز با خطراتی همراه است. این خطرات شامل عفونت ، خونریزی و دیگر عوارض نادری است كه میتواند به از دست دادن دید بیانجامد. جراحی استرابیسم معمولاً درمانی بی خطر و موثر است.

  مطالب مرتبط

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

13 comments on “انحراف چشم ،انواع و درمان این بیماری
 1. با سلام خدمت شما 

  دختر بنده ۶ ساله به تازگی متوجه شدیم وقتی به سمت بالا نگاه میکنه چشم چپش وسط میمونه و به طرف بالا نمیره بردمش دکتر میگن مورد خواستی نیست در صورتیکه خود بچه میگه در این حالت همه چی و دوتا میبینه آیا این مشکل دخترم قابل درمان هست با تشکر از شما. 

  پاسخ
 2. سلام اقای دکتر من ۲۰ سالمه و چشم چپم بزرگتر از چشم راستمه وحس میکنم چشم رایتم به داخل خیلی خفیف انحراف داره و این تو عکسا اگه مستقیم باشه معلوم   

  میشه حتی گاهی مامانم به این موضوع میخنده دلم میخواد بمیرم.دلیلش چیه میشه عدم توازن اندازشو اصلاح کرد/؟

  پاسخ
 3. سلام . ۲ ماهه متوجه انحراف چشم پسرم که ۲سال  و۱۱ ماه داره ,شدیم. اوایل اهمیتی ندادیم چون شدید نبود و فکر میکردیم بخاطر تلویزیون و موبایله. اونها رو قطع کردم اما الان گاهی شدیدتر میشه. چشم چپش به سمت داخله. دقیقا زمانی که از خواب بیدار میشه و استراحت کرده چشمش خوبه اما بعد از ترسیدن یا خسته شدن متاسفانه چشمش انحراف پیدا میکنه.

  آقای دکتر این گاهی خوب بودن و گاهی نبودن ممکنه مشکل دار بشه یا با استراحت کامل و توجه بیشتر بهبود پیدا میکنه؟

  پاسخ
 4. با سلام 

  من بیست و پنج سالمه و به تازگی متوجه شدم چشم چپم 

  کمی به داخل منحرف شده و در دید نزدیک این عدم تقارن بدتر میشه ایا امکان داره این انحراف بدتر بشه ؟درمانی براش وجود داره ؟؟

  پاسخ
 5. با سلام و خسته نباشید

  بنده ۲۸ سال سنم هست و یکی از چشم هام نمره اش ۱ و یکی دیگه ۱.۲۵ هست میخواستم بپرسم آیا امکان عمل لیزیک برای چشمام وجود داره و اینکه تقریبا نمره ی چشمام ثابت شده

  پاسخ