instagram

سرطان کاسه چشم

سرطان کاسه چشم

سرطان کاسه چشم

کاسه چشم

کره چشم در يک ساختمان استخوانی به نام اوربيت یا کاسه چشم قرار گرفته است و توسط آن محافظت می شود و توسط عضلات ،بافت های همبند و چربی پوشیده شده است. حفره کاسه چشم (اوربيت) بصورت يک هرم چهار ضلعی می باشد که از سه طرف توسط سینوس ها از وسط ،پیشانی از بالا ،وماگزیلاری از پایین احاطه شده است . ديواره های داخلی اربيت در طرف راست و چپ موازی هستند و توسط بينی از هم جدا می شوند. عصب بینایی و شریان افتالمیک از طریق سوراخ بینایی واقع در راس کاسه چشم وارد آن می گردند کره چشم به واسطه عضلات خارج چشمی به هر جهتی قادر ست حرکت کند .کاسه چشم مانند گلابی که عصب اپتيک ساقه آن را تشکيل می دهد.

سرطان کاسه چشم

سرطان کاسه چشم یک مشکل بزرگ در بیماریهای چشمی است که منجر به کوری فرد در زمان شیوع بیماری است. تومورهای چشمی دو دسته‌اند یا کره چشم را درگیر می‌کنند یا در کاسه چشم گسترش پیدا می کند همچنین ممکن است خوش خیم یا بدخیم باشد.

در اکثر موارد بیماریهای چشمی کنترل نشده منجر به سرطان کاسه چشم می شوند. سرطان چشم که در کره ی چشم و یا شبکیه اتفاق می افتد می تواند در دوره های ابتدایی بیماری درمان شود .رتینوبلاستوما نوعی از سرطان چشم است که منجر به مرگ در کودکان و نابینایی در بزرگسالان میشود .به تازگی روش های نوینی برای درمان این سرطان ارائه شده که عوارض مرگبار آن را کاهش داده و یا از بین می برد.

از روش هایی مانند شیمی‌درمانی برای درمان استفاده میکنند که در این روش از تزریق عروق چشمی برای درمان این سرطان استفاده می شود .روش کار به این شکل است که ابتدا کاتتر ریزی در داخل عروقی فرو برده می‌شود که جریان خون و شیمی‌درمانی را مستقیما به داخل چشم و تومور می‌برد. این نوع درمان که در سال ۱۹۸۰ ارائه شد، کارآیی درمان چشم را ارتقا و عوارض جانبی را کاهش می دهد..برای کودکان که تحمل کمتری در عصب های چشمی دارند مناسب نیست و درمان به صورت کامل انجام نمی شود..

در صورتیکه در نواحی چشمی احساس فشار زیادی می کنید برای معاینه چشم ها به یک چشم پزشک متخصص مراجعه کنید و بیماری را در همان ابتدا تشخیص و از شیوع آن جلوگیری کنیدد .

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *