instagram

هایفما چیست و درمان این بیماری


هایفما چیست؟

هايفما ضربه اي که عمدتا در اثر تروماي غيرنافذ چشمي ايجاد مي شود مي تواند با عوارض جدي نظير افزايش فشار داخل چشمي، رسوب خون در قرنيه، کاتاراکت ، آسيب عصب بينايي و نهايتا کاهش شديد بينايي همراه شود. شناخت و رسيدگي زود هنگام به اين عارضه مي تواند از عوارض شديد بعدي جلوگيري کند

هایفما نوعی اختلال در چشم است که بر اثر پارگی عروق موجود در قسمت رنگی چشم و خونریزی داخلی آن قسمت رخ می‌دهد. عوامل بوجودآورنده این بیماری  آسیب‌های شدید به چشم یا برخی بیماری‌های مزمن است.جراحی‌های چشم، ضربه‌های شدید به چشم، عوامل مادرزادی و بیماری‌های مزمن همچون گلوکوم و دیابت می‌تواند منجر به هایفما شود. در صورت عدم رسیدگی به این مشکل، ممکن است بیمار نابینا شود

علائم هایفما

 درمان هایفما

هایفما یک مشکل اورژانسی است. به محض ایجاد شدن این مشکل با پزشک خود تماس بگیرید. اگر چشم پزشک در دسترس نبود خیلی سریع به اورژانس بیمارستان مراجعه کنید.دکتر چشم پزشک از شما درباره سابقه آسیب چشم شما می پرسد. همچنین اینکه چشم شما کی آسیب دیده و چگونه آسیب دیده اینکه آسیب دیدگی بر اثر ضربه چوب یا توپ ورزشی باشد یا شاخه درخت با چشم شما برخورد کرده نیز ممکن است بپرسد، این عوامل می تواند برای پزشک مهم باشد.درمان ممکن است در افراد بسته به میزان آسیب دیدگی متفاوت باشد.

افرادی که دچار این بیماری شده اند ممکن است ۳ الی ۵ روز بعد از آسیب دیدگی خونریزی مجدد نیز داشته باشند.خون معمولا دوباره توسط چشم جذب می شود. اما دکتر باید پروسه درمان را زیر نظر داشته باشد تا ببیند آیا درمان به شکلی که انتظار می رود پیش می رود یا خیر؟ اگر میزان خونریزی در طی چند روز افزایش یابد ممکن است نیاز به اقدام های جدی باشد. هایفما نباید در خانه و بدون معاينه چشم پزشكي درمان شود. هیچ عملی در خانه بدون مشورت با دکتر انجام ندهید زیرا ممکن است باعث آسیب بیشتر چشم شما شود. حتي در اطفال بهتر است كه تا رفع بخش اعظم هايفما بيمار در بيمارستان چشم پزشكي بستري شود. تا زمانيكه خونريزي جذب نشده بيمار بايد به حالت نيمه نشسته بخوابد و از حركات ناگهاني اجتناب كند. قطره ها و درصورت نياز قرصهايي به بيمار داده ميشود تا از عوارض هايفما جلوگيري شود و در تسريع جذب خون كمك نمايد. تا جذب شدن خون معاينه روزانه الزامي است.

عوارض این بیماری

تاری دید ناشی از این بیماری طی دوره درمان به تدریج کاهش می یابد و درصورتیکه عارضه دیگری به طور هم زمان ایجاد نشده باشد باید طی دو هفته دید به حالت اولیه بازگردد. افزایش فشار داخل چشمی از خطرناک ترین عوارض هایفما است که زمان بروز آن می تواند از ابتدای بروز هایفما تا حتی سال ها بعد متغیر باشد، بنابراین لازم است که بیماری که یک بار مبتلا به عارضه هایفما شده به طور مرتب هر چند ماه یک بار ویزیت شده و فشار داخل چشم او اندازه گیری شود. لازم به ذکر است که افزایش فشار داخل چشمی عموماً توسط خود بیمار قابل تشخیص نیست و به همین دلیل معاینات دوره ای منظم الزامی هستند. در مراجعات چشم پزشکی حتماً به پزشک خود در مورد سابقه هایفما اطلاع دهید تا معاینات مربوطه انجام شود.

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

  • مطالب تصادفی