instagram

ناخنک چشم ،تشخیص و روش های درمانی

ناخنک چشم

ناخنک چشم

ناخنک زائده یا غشایی مثلثی شکل است که منشأ آن بافت تنون زير ملتحمه است و در اثر اشعه فرابنفش رشد می کند. ناخنک چشم معمولاً از سفیدی چشم (ملتحمه) روی سیاهی چشم (قرنیه) کشیده می شود. ناخنک چشم به طور معمول به شکل ضایعه ای گوشتی عروقي در قسمت داخلی ملتحمه چشم ایجاد می شود اما گاه ممكن است در نيمه خارجي چشم ايجاد شده باشد. پس از بیماری آب مروارید، ناخنک چشم از شایع‌ترین بیماری‌های چشمی است. ناخنک با نفوذ تدریجی بر سطح خارجی قرنيه، کم‌بینایی بدليل تغيير انحناي قرنيه را سبب می‌شود. آستیگماتیسم به دليل همين كشش موضعي قرنيه ممكن است رخ دهد و از عوارض ناخنکهاي چشمی بزرگ و طول كشيده است.

ناخنک چشم در آب و هواي آفتابي و در گروه سني ۲۰ تا ۴۰ سال شايع تر است. با توجه به اينكه اشعه فرابنفش، كار كردن در محيط پرحرارت و پرگرد و غبار يا در معرض باد، از جمله عوامل ايجاد ناخنك يا تحريك پذيري و قرمزي ناخنك شناخته شده اند. در مناطقي که نور آفتاب شديد است ، استفاده از عينک محافظ، عينک آفتابي و يا کلاه لبه دار توصيه مي شود. در بعضي از مطالعات نيز شيوع ناخنک چشم در مردان بيشتر از زنان گزارش شده که ممکن است به دليل تماس بيشتر مردان با اشعه ماواراء بنفش نور خورشيد و كار بيشتر در محيط هاي آزاد باشد.

تشخیص بیماری ناخنک چشم

در مراحل اولیه که ضایعه کوچک است و روی قرنیه چشم را نگرفته است، علائم بیماری نیز خفیف می باشد، ولی به تدریج باعث خارش، سوزش و قرمزی چشم می شود. در موارد پیشرفته تر، بیماری ناخنک چشم سبب تاری دید در بیمار می شود.اگر علائم و نشانه های ناخنک چشم را در خود مشاهده کردید ، بهتر است سریعا به یک چشم پزشک مراجعه کنید. چشم پزشک می تواند به وسیله ی میکروسکوپی که آن را slit lamp می نامند ، بخش جلویی چشم شما را به دقت مورد معاینه قرار دهد. اگر پزشک بعد از انجام این معاینه به بررسی های بیشتری نیاز داشته باشد ممکن است آزمایش های زیر را نیز بر روی شما انجام دهد :

 • تست دقت دید
 • بررسی تصویری ناخنک برای پیگیری روند رشد آن
 • بررسی قوس موجود بر روی قرنیه و شکل آن

ناخنک چشم

جراحی ناخنک چشم

خود درمانی و استفاده از برخی داروها و قطره های چشمی موجب تشدید ناخنک شده و درمان این عارضه چشمی را با مشکل مواجه می کند.جراحی، درمان انتخابی برای ناخنک اولیه و عودکننده است و تکنیک های متعددی از برداشتن ساده تا تکنیک های پیچیده با پیوند غشای مخاطی و پیوند ملتحمه وجود دارد.عمل جراحی در ناخنک های کوچک که فقط مرز قرنیه را درگیر کرده و باعث کاهش بینایی یا تحریک نشده است، با هدف زیبایی انجام می شود.این عمل اغلب به درخواست بیمار صورت می گیرد.

هدف از جراحی، برداشتن بافت عمقي ناخنك، سر ناخنک كه روي قرنيه هست و در نهايت ترمیم ملتحمه با پركردن فضاي باقيمانده با استفاده از بافت پيوندي است. زمانی که عمل به طور صحیح انجام شود، عود ناخنک چشم نادر است.در ناخنک های پیشرفته تر، به خصوص در انواع  پیشرونده که پیشرفت ضایعه منجر به رسیدن و تهاجم به ناحیه بینایی می شود، جراحی لازم است.جراحی به دو منظور انجام می شود: برداشت ضایعه و جلوگیری از ظهور مجدد بیماری.

نکات مهم :

 • جهت جلوگیری از آثار سوء اشعه های مضر خورشید، حتما از عینک آفتابی استفاده کنید.
 • تا حد ممکن از کار طولانی مدت در محیط های گرم و خشک و دارای گرد و غبار پرهیز نمایید.
 • از مصرف قطره های چشمی مختلف بدون تجویز چشم پزشک جدا خودداری نمایید . قطره های ضدالتهاب چشمی معمولا دارای عارضه هستند و حتما باید توسط پزشک تجویز شوند.

برچسب : , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران
 1. سلام علیکم جناب دکتر. با تشکر از توضیحات مفید شما

  برادر بنده نزدیک به ۴ مرتبه است که عمل برداشتن ناخنک را انجام می دهد و متأسفانه هر بار بعد از گذشت سه الی چهار ماه ناخنک برمی گردد و بعد از مراجعه به دکتر گفته می شود که مجدداً می بایست عمل تکرار گردد.آیا راه درمانی وجود ندارد؟

  • در مورد جراحي ناخنك تكنيكهايي كه در حال حاضر هست عود را به حدود ٣-٤ ٪‏ كاهش داده اند چهار باد عود ناخنك نياز به بررسي دارد .از همكاران قرنيه در بيمارستان فارابي كمك بگيريد

 2. باسلام وخسته نباشید جناب دکتر.. علت ایجاد لخته خون بعد از عمل ناخنک چيه؟ ممکنه بخاطر بازشدن بخيه یا فشاری که حین خواب به چشم مياد باشه.. ممنون 

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)