instagram

لنزهای تماسی و انواع آنها چیست؟

لنزهای تماسی

لنزهای تماسی

لنزهای تماسی صفحه هاي پلاستيكي انحنا دار ، مدور ، نازك و شفافي هستند كه بر روي قرنيه قرار گرفته و بر لايه اشكي كه قرنيه را مي پوشاند ، شناور مي شوند. قرنیه چشم تنها عضوی در بدن است که اکسیژن را مستقیماً از هوا دریافت می‌کند لذا لنز باید قابلیت عبور اکسیژن را از خود داشته باشد که چشم دچار کمبود اکسیژن و نهایتاً آسیب قرنیه نگردد. سلامت قرنيه و لايه اشكي براي راحتي و وضوح بينائي شما در هنگام استفاده از لنزهای تماسی بسيار مهم است.زمانى که شما با مشکل بینایى روبه رو هستید، عینک معمول ترین راه حل است.برخى ممکن است جراحى‌های تصحیحی عیوب انکساری (لیزیک ، لازک و…) را انتخاب کنند. اما عینک و جراحى براى هر کسی مناسب نیست. به همین دلیل است که میلیون ها نفر روزشان را با لنزهای تماسی در چشم آغاز مى‌کنند.لنزهای تماسی عارى از خطر نیستند، اما انتخاب و کاربرد مناسب آنها مى‌تواند عوارض را به حداقل ممکن برساند

لنزهای تماسی براي اصلاح شرايط زير به كار مي روند :

  1. نزديك بيني ( ميوپي )
  2. دوربيني ( هيپروپي )
  3. آستيگماتيسم منظم
  4. قوز قرنيه ( كراتوكونوس )

لنزهای تماسی یک راه حل ایده‌آل برای افراد دارای خشکی چشم ، آستیگماتیسم و یا سایر مشکلات چشمی مشابه می‌باشد. قابلیت ارایه میدان دید وسیع‌تر، احتمال پایین‌تر افتادن از چشم و یا بروز سایر آسیب‌های مربوط به استفاده از عینک، لنزهای تماسی را تبدیل به انتخابی بهتر در مقایسه با عینک به‌ خصوص برای ورزشکاران می‌کند.

لنزهای تماسی

انواع لنزهای تماسی

لنزهای تماسی سخت

لنزهای تماسی قرنيه اي سخت از ماده اي بنام پلي متيل كرپلاست ساخته مي شدند اين مواد آب را به خود جذب نمي كنند و نسبت به اكسيژن نيز نفوذ ناپذير هستند. امروزه تا حدود زيادي به جاي اين گونه لنزهاي سخت از لنزهاي سختي كه نسبت به اكسيژن نفوذپذيري زيادي دارند استفاده مي شود و اين دسته از لنزهاي سخت را تحت عنوان " لنزهاي سخت نافذ گاز " مي نامند و بيشترين مورد استفاده اين گونه لنزها در بيماراني است كه مبتلا به قوز قرنيه بوده و يا مبتلا به آستيگماتيسم بالايي هستند. در اين لنزهاي سخت نافذ گاز ۹۰% اكسيژن مورد نياز قرنيه انسان از طريق انتقال اكسيژن توسط لنزهای تماسی تامين مي شود. لازم به ذكر است كه قرنيه انسان يك عضو بدون رگ خوني است و اكسيژن مورد نياز خود را عمدتا مستقيم از طريق هوا دريافت مي كند.

لنزهای تماسی نرم

اين دسته از لنزهای تماسی به علت اينكه آب را به خود جذب مي كنند نرم مي باشند از جمله اين دسته لنزها لنزهاي نرم رنگي است. از آنجايي كه نياز به دور و سازگاري با لنز طولاني نيست و سريعا بيماران به آن عادت مي كنند. بنابراين خطري كه در اينگونه موارد بيماران را تهديد مي كند اين است كه مكررا مشاهده مي شود كه بدون توجه به ويژگي لنزهای تماسی و بدون داشتن اطلاعات كافي در مورد طرز نگهداري لنز افراد مستقيما بدون توصيه پزشك متخصص با مراجعه به عينك سازان و يا مغازه هايي كه لوازم بهداشتي مي فروشند اقدام به تهيه لنزهاي رنگي نرم مي كنند كه نتيجه آن ابتلا به عوارض جدي و خطرناكي مانند زخم قرنيه است كه مقصر اصلي آن خود فرد استفاده كننده از لنز مي باشد.

لنزهاى یک بار مصرف

این لنزها در انواع یک روزه و یا طولانى تر وجود دارند. بسته به نوع و چگونگى مراقبت از آنها، مى توان براى یک روز تا سه ماه – در ساعات بیدارى – قبل از دور انداختن، از آنها استفاده کرد.رایج ترین توصیه در مورد زمان تعویض لنز، پس از دو هفته است. مزایاى این لنزها مانند سایر انواع لنزهاى نرم است. اما از آنجایى که لنزهاى یک بار مصرف معمولاً قبل از رشد میکروب و یا افزایش پروتئین به دور انداخته مى‌شوند و از لنزهاى روزانه نازک تر بوده و منافذ بیشترى براى عبور اکسیژن دارند، کاربرد آنها از لنزهاى نرم معمولى ، آسان تر است.معایب این لنزها مشابه لنزهاى نرم معمولى است، گرچه لنزهاى یک بار مصرف شکننده تر بوده و کار با آنها دشوارتر است. لنزهاى یک بار مصرف باید هر روز تمیز و ضدعفونى شوند. حتى زمانى که مورد استفاده قرار نمى‌گیرند، باید حداقل هفته اى یک بار تمیز و ضدعفونى شوند.

لنزهاى طولانى مصرف

اینها لنزهاى نرمى هستند که مى توانند براى بیش از ۲۴ ساعت به طور مداوم روى چشم باقى بمانند. این لنزها به گونه اى طراحى شده‌اند که حتى در زمان خواب هم اکسیژن قرنیه را تامین مى‌کنند و قبل از درآوردن از چشم و تمیز کردن مى‌توانند تا یک هفته بر روى چشم باقى بمانند.اخیراً لنزهاى طولانى مصرف جدیدى را مورد تایید قرار گرفته‌اند که مى‌توانند هم روزها و هم شب‌ها به مدت سى شبانه روز به کار روند. این لنزهاى جدید از هیدروژل سیلیکون ساخته شده‌اند که نسبت به لنزهاى یک بار مصرف معمولى اجازه عبور مقدار بیشترى اکسیژن را مى‌دهند.اما استفاده از لنز در زمان خواب – حتى اگر لنز طولانى مصرف باشد- شانس عفونت قرنیه را بالا مى برد.

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)