instagram

تنبلي چشم و نحوه درمان این بیماری

تنبلي چشم

تنبلي چشم یا آمبلوپی (Amblyopia) که در حدود ۳% از افراد دیده می شود زمانی رخ می‌دهد که چشم در دوره کودکی دید طبیعی پیدا نکند. این اختلال که معمولا در یک چشم دیده می شود بدلیل اختلال دید چشم تنبل بر اثر عوامل مختلف نظیر عیوب انکساری (دوربینی ، نزدیک بینی یا آستیگماتیسم) ، انحراف چشم (لوچی یا استرابیسم) ، و یا عدم شفافیت مسیر بینایی ناشی از عواملی نظیر آب مروارید ، کدورت قرنیه ، و یا افتادگی پلک رخ می‌دهد. عدم وضوح تصویر در چشم بیمار و بهتر بودن تصویر ایجاد شده در چشم سالم سبب می‌شود تا مغز بین دو چشم، چشم سالم را برای دیدن انتخاب کند و در واقع مسیر ارسال تصویر از چشم بیمار به مغز را مسدود و یا اصطلاحاً دید چشم بیمار را "خاموش" کند.

از کجا بفهمیم چشم کودک، تنبل است؟

تا وقتی فرزند شما، رفتارهای بینایی غیرطبیعی یا انحراف واضح و مشخصی در چشمش نداشته باشد، شاید تشخیص تنبلی یک یا هر دو چشم او کار چندان ساده‌ای نباشد و شما متوجه این وضعیت او نخواهید شد. متخصصان، برای تشخیص تنبلي چشم ، اختلاف قدرت بینایی بین دو چشم یا ضعف هر دو چشم را ارزیابی می‌کنند و چون ارزیابی بینایی کودکان به‌ویژه در سنین پایین کار چندان راحتی نیست برای این کار روش‌های خاصی از جمله بررسی چگونگی تمرکز و تعقیب اشیا توسط یک چشم، وقتی چشم دیگر، پوشیده شده است و…کاربرد دارد. این نکته را هم به خاطر داشته باشید که ضعف بینایی در یک چشم همیشه به معنای تنبلي چشم نیست زیرا آب‌مروارید، عفونت ، تومور یا دیگر اختلالات داخل چشمی هم می‌توانند در کاهش بینایی موثر باشند.

توصیه شده است كه بینایی تمام كودكان تا قبل از سن سه سالگی توسط پزشك ارزیابی شود. بسیاری از پزشكان، معاینه های چشم پزشكی را به عنوان بخشی از معاینه های معمول كودكان انجام می دهند و در صورت نیاز، كودك را به چشم پزشك معرفی می كنند. روش های نوین، ارزیابی بینایی را در نوزادان و كودكان كم سن مقدور ساخته است. درصورت وجود سابقه خانوادگی ابتلا به استرابیسم یا لوچی، آب مروارید با بیماری های جدی چشمی، معاینه چشم ها در دوران نوزادی توصیه می شود.

تنبلی چشم

نحوه درمان تنبلي چشم

تنبلي چشم نوعی اختلال بینایی است که اگر به موقع تشخیص داده و درمان نشود، فرد را از یک چشم بسیار کم بینا یا نابینا می‌کند و با تشخیص به موقع ، به راحتی و کاملا قابل درمان است.برای اصلاح تنبلي چشم ، كودك باید از چشم ضعیف تر خود استفاده كند كه این حالت با قراردادن پوشش بر روی چشم قوی تر به مدت چند هفته و یا چند ماه قابل انجام است.حتی وقتی كه تنبلی اصلاح شد ممكن است به منظور جلوگیری از برگشت آن، استفاده از پوشش بر روی چشم سالم برای مدت ها ضروری باشد.

قبل از درمان تنبلي چشم ، درمان مشكلات چشمی زمینه ای الزامی است. نمونه این درمان ها شامل اصلاح عیوب انكساری توسط عینك و درمان آب مروارید با عمل جراحی است.شدت تنبلي چشم ، سن كودك در زمان شروع درمان و علت به وجودآورنده تنبلی از عوامل مؤثر در درمان تنبلي چشم است.در اين صورت والدين طفل بايد استقامت ، پشتكار و حوصله لازم را داشته باشند و از رفت و آمد نزد متخصص و ساير مشكلات جنبي آن خسته نشوند.

نكات زیر را به خاطر بسپارید:

  • اصولا كودكان تمایل به بستن چشم ندارند و از این كار امتناع می كنند اما والدین باید كودك خود را متقاعد به انجام كاری كنند كه به نفع وی است. پیگیری و دقت شما در اجرای دستورهای پزشك، از عوامل مهم در موفقیت درمان است.
  • در صورت تشخیص و درمان به موقع تنبلي چشم ، بینایی در اكثر كودكان بهبود می یابد، احتمال موفقیت در درمان تنبلي چشم ناشی از استرابیسم یا عیوب انكساری نابرابر در دو چشم، در ۹سال اول زندگی بیشتر است. معمولا بعد از گذشت این دوره زمانی، احتمال بهبود تتنبلي چشم بسیار بعید است.
  • درمان تنبلي چشم به علت انسداد مسیر بینایی مانند آب مروارید، فقط در صورتی موفقیت آمیز است كه تشخیص و درمان علت زمینه ای آن در دو تا سه ماه اول زندگی صورت گیرد.

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)