instagram

مگس‌پران و جرقه Floaters and Flashes

مگس‌پران و جرقه

تا حالا برایتان پیش آمده است که هنگام خیره شدن به یک زمینه صاف (مثلاً یک کاغذ سفید یا آسمان آبی) متوجه ذرات کوچک غبار مانندی شوید که جلوی چشمتان بالا و پایین می‌روند و هرچه پلک می‌زنید باز هم مثل یک سایه کوچک در جلوی چشمتان قرار دارند؟ این سایه‌های مزاحم را اصطلاحاً مگس‌پران می‌گویند. معمولاً با حرکت دادن چشم مگس‌پران هم حرکت می‌ کند اما چون جهت حرکت آن در خلاف جهت حرکت چشم می‌باشد نمی‌توان آن را با چشم تعقیب کرد.

Floaters and Flashes

مگس‌پران چیست؟

مگس‌پران در حقیقت سایه کدورت‌های موجود در مایع زجاجیه است که روی شبکیه می‌افتد و به صورت یک سایه تیره دیده می‌شود. این کدورت‌ها ممکن است ناشی از چسبندگی و ضخیم شدن رشته‌های زجاجیه، جمع شدن سلول‌های التهابی در زجاجیه و یا خونریزی در داخل چشم باشد.

زجاجیه چیست؟

زجاجیه مایع ژله مانندی است شبیه سفیده تخم مرغ خام که بخش اعظم داخل کره چشم (از پشت عدسی تا روی شبکیه) را پر کرده است و به حفظ ساختمان کروی چشم کمک می‌کند و شبکیه را در جای خودش نگه می‌دارد. ساختمان زجاجیه از یک شبکه اسفنجی متشکل از رشته‌های خیلی ظریف ایجاد شده که مقادیر فراوان آب و مواد محلول را در خود جای داده و به آن حالت ژله‌ای بخشیده است. رشته‌های موجود در زجاجیه در قسمت‌های خارجی‌ تر زجاجیه متراکم‌ ترند و اتصالات نسبتاً محکمی به لایه‌های داخلی شبکیه دارند.

چرا مگس‌پران ایجاد می‌شود؟

مگس‌پران عارضه بسیار شایعی است و با گذشت سن شیوع آن افزایش می‌یابد به طوریکه بیش از %۷۰_۶۰ افراد بالای ۶۰ سال مگس‌پران را تجربه کرده‌اند. 

رشته‌های موجود در زجاجیه در بچه‌ها و افراد جوان معمولاً بسیار ظریف است و دیده نمی‌شود اما با بالا رفتن سن این رشته‌ها ضخیم‌تر می‌شوند و در بعضی جاها به هم می‌چسبند و باعث ایجاد کدورت می‌شوند که سایه این کدورت بر روی شبکیه به صورت مگس‌پران احساس می‌شود. به علاوه در بسیاری از افراد مسن بخشی از رشته‌های محیطی زجاجیه که به شبکیه متصل بوده و از جای خود کنده می‌شود و به داخل بخش‌های مرکزی زجاجیه می‌افتد. این حالت که آن را (جداشدگی خلفی زجاجیه) می‌نامند شایع ترین علت ایجاد مگس‌پران است. گاهی اوقات هم وجود التهاب داخل چشمی (یووئیت) سبب تجمع سلول‌های التهابی در زجاجیه می‌شود که باعث ایجاد مگس‌پران می‌شود. یک علت دیگر مگس‌پران وجود خونریزی در داخل زجاجیه است؛ مثلاً در افراد مبتلا به دیابت ممکن است خونریزی خفیف چشمی ابتدا به صورت یک مگس‌پران دیده شود.

مگس‌پران در چه افرادی شایع‌تر است؟

جرقه چیست؟

در چشم پزشکی جرقه به معنای احساس وجود نور در میدان بینایی است وقتی که در حقیقت محرک نوری وجود ندارد. جرقه ممکن است به صورت خطوط درخشان صاعقه مانند یا به صورت اجسام ریز درخشنده به نظر برسد. جرقه ممکن است فقط در یک نقطه خاص میدان بینایی دیده شود و یا به صورت نقاط ریز متعدد در بخشی از میدان بینایی درآید. احساس دیدن جرقه معولاً فقط چند ثانیه طول می‌کشد اما غالباً تکرار می شود. معمولاً در محیط‌های تاریک جرقه ها بیشتر تظاهر می‌کنند. به علاوه حرکات ناگهانی سر یا چشم‌ها ممکن است باعث دیدن جرقه شود.

چرا جرقه ایجاد می‌شود؟

همانطور که قبلاً گفته شد با افزایش سن رشته‌های زجاجیه ضخیم تر می‌شوند و به هم چسبندگی پیدا می‌کنند. این چسبندگی رشته‌های زجاجیه ممکن است باعث کشیده شدن پرده شبکیه گردد از آنجا که پاسخ سلول های شبکیه به محرک ها به صورت درک نور است هر عاملی که سلول های شبکیه را تحریک کند در مغز به عنوان نور تفسیر می شود. به همین علت وقتی شبکیه تحت کشش قرار گیرد جرقه‌های نوری دیده می‌شود.

آیا مگس‌پران و جرقه خطرناک است؟

flashflo_3

بسیاری از افراد مدت ها مگس‌پران داشته اند و هیچ مشکل خاصی پیدا نکرده اند. مگس پرانی که سال های سال وجود داشته و تغییر خاصی پیدا نکرده است معمولاً خطری ندارد اما بروز مگس پران جدید می تواند ناشی از مشکلات جدی چشمی باشد. البته همانطور که گفته شد شایع ترین علت بروز مگس پران جدید (جداشدگی زجاجیه خلفی) است که به خودی خود خطری ندارد اما گاهی اوقات در حین جدا شدن زجاجیه بخشی از شبکیه نیز همراه با آن کنده می‌شود و باعث ایجاد سوراخ یا پارگی در پرده شبکیه می‌شود که می تواند سبب جدا شدن پرده شبکیه و مشکلات شدید بینایی شود. 

به‌طوریکه قبلاً ذکر شد وجود جرقه معمولاً ناشی از کشش و تحریک شبکیه است، بنابراین در افرادی که اخیراً دچار جرقه شده‌اند احتمال ایجاد پارگی در پرده شبکیه وجود دارد. 

تشخیص علت ایجاد جرقه و مگس‌پران بدون معاینه دقیق چشم پزشک امکان‌پذیر نیست بنابراین لازم است تمام افرادی که دچار جرقه هستند و یا مگس‌پران جدید پیدا کرده‌اند حتماً توسط چشم‌پزشک معاینه شوند. برای انجام معاینه ابتدا مردمک با استفاده از قطره‌های مخصوص باز می‌شود و سپس با استفاده از لنزها و وسایل مخصوص زجاجیه و شبکیه معاینه می‌شود. در صورتی که در معاینه هیچ مشکلی به جزء (جداشدگی زجاجیه خلفی) وجود نداشته باشد و شبکیه سالم باشد معمولاً خطری وجود ندارد و اقدام خاصی لازم نیست اما در مواردی که آسیبی به پرده شبکیه وارد شده باشد یا خونریزی یا التهاب داخل چشمی وجود داشته باشد باید درمان انجام شود. 

گاهی با یک نوبت معاینه نمی‌توان علت دقیق مگس‌پران را تشخیص داد. در این حالت معمولاً لازم است معاینه در فواصل ۳_۲ هفته یک بار تکرار شود تا زمانی که مطمئن شویم علت خطرناکی وجود ندارد. 

یک نکته مهم آن است که جرقه حتی اگر با پارگی شبکیه همراه باشد معمولاً پس از چند روز تا چند هفته خود به خود از بین می رود؛ مگس پران هم حتی در صورت همراهی با پارگی شبکیه پس از چند هفته کوچک می شود. بنابراین در افرادی که جرقه یا مگس پران جدید ایجاد شده حتی اگر خود به خود خوب شده باشد لازم است معاینه کامل چشم انجام شود.

آیا جرقه و یا مگس‌پران قابل درمان است؟

همانطور که قبلاً گفته شد مگس‌پران معمولاً علت خطرناکی ندارد و نیازی به درمان ندارد. در اکثر موارد پس از چند هفته تا چند ماه مگس پران به تدریج کوچک می شود و فرد نیز عادت می کند که آن را ندیده بگیرد. اما در مواردی که مگس پران با سوراخ یا پارگی پرده شبکیه همراه باشد ممکن است نیاز به اقدامات درمانی مثل لیزر یا عمل جراحی برای جلوگیری از پارگی پرده شبکیه وجود داشته باشد. 

جرقه نیز در صورتی که علت خطرناکی نداشته باشد پس از چند روز تا چند هفته برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد.

علل غیر چشمی جرقه 

افرادی که میگرن دارند اغلب نوع دیگری از جرقه را تجربه می‌کنند. این جرقه‌ها به صورت خطوط زیگزاگی لرزان یا نقاط بزرگ شونده دیده می‌شود. معمولاً این جرقه‌ها ابتدا در وسط میدان بینایی ظاهر می‌گردد (یعنی روبروی فرد دیده می‌شود) و در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه به تدریج به کناره‌های میدان بینایی کشیده شده، کم‌کم محو می‌گردد. پس از آن سر درد شروع می‌شود که معمولاً یک طرفه و ضربان‌دار است. البته در بعضی از افراد فقط جرقه تظاهر می‌کند و سردرد اتفاق نمی‌افتد. این حالت را "میگرن چشمی" می‌گویند. یک نکته مهم آن است که جرقه ناشی از میگرن هم زمان در هر دو چشم دیده می‌شود اما جرقه ناشی از مشکلات چشمی فقط در چشم مبتلا تظاهر می‌کند. 

یک علت دیگر جرقه برخورد ضربه ناگهانی به سر است. (احتمالاً به همین دلیل) برخورد هر ضربه ناگهانی به سر ممکن است باعث شود که فرد تا چند ثانیه جرقه‌های درخشان کوچک ببیند یا اصطلاحاً (برق از چشمش بپرد.)

کلام آخر 

 در موارد زیر لازم است حتماً به چشم پزشک مراجعه کنید:

 • مگس‌پرانی که جدیداً ایجاد شده است (حتی اگر پس از چند هفته خود به خود برطرف شده باشد)
 • مگس‌پران قدیمی که جدیداً بزرگتر شده یا تغییر دیگری پیدا کرده است.
 • مگس‌پران همراه با جرقه (حتی اگر پس از چند روز جرقه خود به خود برطرف شده باشد)
 • مگس‌پران همراه با کم شدن یا تاری دید یا احساس وجود پرده در جلوی چشم (این علامت بسیار مهم است و ممکن است ناشی از کنده شدن بخشی از شبکیه باشد که به درمان فوری نیاز دارد)
 • دیدن جرقه حتی اگر با هیچ مشکل چشمی دیگری همراه نباشد و پس از چند روز خودبه‌خود بهبود پیدا کرده باشد.

برچسب : , , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 comments on “مگس‌پران و جرقه Floaters and Flashes
 1. با سلام اقای دکتر بنده درست بعد از عمل لیزیک در هر دو چشمانم متوجه تعداد زیادی مگس پران شدم در صورتی که قبل از عمل اصلا مگس پران نداشتم آیا این مگس پران ها به خاطر عمل لیزیکی است که انجام دادم یعنی جز عوارض عمله؟

  با تشکر

  پاسخ
 2. سلام ببخشید منظور از فلاشینگ یا نور زدن چشم در شب است که خطرناکه یا روز چون من قبلا وقتی به پزشک مراجعه کردم از من پرسید در شب احساس جرقه داری؟ گفتم نه اما من در روز بخصوص خیره شدن در آسمان نور های متحرک میبینم در حال چرخشَ. دکتر های زیادی هم مراجعه کردم برای بیماری مگس پران گفتن مشکلی نیست شبکیه سالمه. آقای دکتر ترسم آینه شبکیه چشمم نازک شده باشه آیا علایمی داره در ضمن من نزدیک بینم و از ۲ متر به بالا را تار میبینم. و از عینک استفاده میکنم لطفا راهنماییم کنید چون خیلی امید داشتم با لیزیک نمره چشمم رو تغیر بدم نکنه برخاطره نازکی شبکیه باشه .لطفا در مورد جلوگیری بیماری شبکیه اطلاعاتی در احتیارمون بزارید با سپاس

  پاسخ
  • فلاشينگ مي تواند هم در روز و هم در شب باشد اما قطعا در تاريكي واضحتر است، انچهزشما ميفرماييد داريد مگس پران است، شبكيه در نمرات بالاي ٦ شروع به نازك شدن پاتولوژيك مي كند و ممكن است در محلهايي از آن دژنرسانس يا آتروفي و نازك شدگي بسيار شديد رخ دهد كه به آن لاتيس گفته ميشود، شيكيه هاي نازك اغلب در محل لاتيسها مستعد پارگي هستند، ضربه و كار سنگين مي تواند باعث آسيب شبكيه شود

   پاسخ
 3. سلام من حدود ۶ساله که مگس پران دارم و مگسپران. نسبت به ۶سال قبل خیلی بیشترشده وتازگی جرقه های نورانی هم میبینم به علاوه سرگیجه شدید هم دارم چشم پزشکی هم رفتم گفتن شبکیه چشمت سالمه فقط پرده چشمت نازک شده به نظر شما این علاعم خطرناکه؟

  پاسخ
  • مگس پران به خودي خود مشكلي ندارد اما جرقه زدن يا فلاشينگ مي تواند علامت خطر پارگي شبكيه يا هر گونه كشيدگي شبكيه باشد و بيمار بايد تحت معاينه شبكيه قرار گيرد. اگر معاينه شبكيه نرمال بود نياز به اقدام خاصي نيست، اگر شبكيه شما نازك است كار سنگين نكنيد از برداشتن بار سنگين بپرهيزيد، مراقب باشيد به چشمتان ضربه نخورد و در صورت افزايش ناگهاني تعداد مگس پرانهايا افزايش جرقه ها در چشم و يا كاهش ديد و يا رؤيت پرده دائم جلوي چشم در قسمتي از ميدان ديد، به چشم پزشك مراجعه فرماييد.

   پاسخ
 4. سلام من مشکل مگس پران شدید دارم در هر دو چشم واقعا آزار دهندس به طوری که اصلا نمیتونم بیرون برم خیلی خونه موندم تا عادت کنم به مدت ۹ ماه اما قابل عادتم نیست واقعا موندم توی این سن چه کنم من ۲۴ سال سن دارم و زندگیم سیاه شد .معمولا تو خارج کشور حتی تو هند توجه بیشتری میشع برای درمان بیماری اما در کشور خودمون چنین چیزی نیست واقعا گریه آوره این ایدی تلگراممtoresss9@ خواهشا راهی بجز عمل ویتره پیدا کنید

  پاسخ
  • در كل دنيا مگس پران هيچ درماني ندارد و تنها درماني كه در تمام كتابهاي مرجع چشم نوشته شده بي توجهي به مگس پران است اگر نسبت آن وسواس فكري پيدا كرده ايد حتما از يك روانشناس كمك بگيريد مگس پران تا به حال كسي را خانه نشين نكرده است.

   پاسخ
   • سلام وقتتون بخیر آقا دکتر .بنده فقط خط سفید نمیبینم بلکه لکه های خیلی بزرگ سیاه میبینم که حالت پرده مانند ایجاد میکنن بخصوص هنگامی که سرم را حرکت میدم .نمیتوانم از رایانه استفاده کنم نمیتوانم فیلم تماشا کنم .نمیتوانم کتاب بخوانم .دکتر روانشناس دیدگاه من رو مطمئن تغییر میده ولی واقعیتی که سالها باید باهاش باشم چی .هر ماه هم بر میزانش افزوده میشه .حتی راهای لیزر درمانی و عمل ویتره هم برای درمانش انجام میدن. نمیدونم چطور میفرمایید هیچ راهی نداره. مطمئنن هیچ پزشکی در ایران نسبت به این موضوع دلسوز نیست. بنده واقعا کاراییم رو از دست دادم حتی نمیتونم توی حیاط قدم بزنم و فقط شبها بهترم.هر دکتری هم رفتم حتی توصیه نکرد از عینک آفتابی هم استفاده کنم.واقعا تاسف میخورم برای جامعه چشم پزشکی ایران و این مملکت که وسایل مدرن پزشکی رو در این زمینه وارد نمیکنن.من حتی با اینکه علم پزشکی دارم بخاطر همین موضوع دارم روی چشم حیوانات دیگر تحقیق میکنم که اکثرا دارای زجاجیه اند نمیدونم چرا بقیه فقط به فکر این موضوع نیستن.مطمئنن راهی برای درمان هست برای هر مشکل هم راهی وجود داره نه اینکه خودمون رو گول بزنیم  بخدا ما هم آدمیم و داریم رنج میکشیم. با تشکر از شماا

    پاسخ