instagram

معاینه چشم ، از اهمیت تا مراحل معاینات چشمی

معاینه چشم

معاینه چشم

در واقع یک معاینه چشم پزشکی شامل مراحل مختلفی است که بسیاری از اختلالات چشمی را در مراحل اولیه تشخیص داده و در صورت اقدام به موقع مانع از پیشرفت آنها می شود. معاینه کامل چشم پزشکی مراحل متعددی دارد بطوریکه معاینه کامل حدود یک ساعت وقت می گیرد.

اهمیت معاینه چشم

بسیاری از پدر و مادرها نگران سلامت چشم و بینایی فرزندانشان می شوند و دائم به نشانه هایی فکر می کنند که به کمک آن می توان اختلالات چشمی را در آن دوران تشخیص داد.

۵ تا ۱۰ درصد کودکانی که در سنین قبل از دبستان هستند و ۲۵ درصد کودکانی که به مدرسه می روند، به نوعی با مشکلات چشمی مواجه اند و از آن رنج می برند.

برخی از این مشکلات، در صورت تشخیص و درمان دیرهنگام، می تواند به بروز عوارض غیرقابل جبران در دستگاه بینایی کودک منجر شود و به همین دلیل معاینه و بررسی سلامت چشم ها در زمان مناسب اهمیت ویژه ای دارد.

يك معاينه كامل شامل :

  • اندازه گيري فشار داخل چشم
  • بررسي قسمت خلفي و شبكيه
  • و بررسي قسمت قدامي(جلوئي) چشم است.

معاینه چشم

مراحل معاینه چشم پزشکی

گرفتن شرح حال

چشم پزشک از سابقه بیماری های چشمی، زمان آخرین معاینه چشم پزشکی و شکایات احتمالی بینایی از شما سوال خواهد کرد. همچنین او در مورد سابقه ی خانوادگی بیماری های چشمی از شما سوال خواهد کرد.

سنجش (حدت بینائی)

انجام این تست در واقع به این معناست که چشمان شما چقدر خوب می بیند یا به عبارت دیگر وضوح و قدرت بینائی شما را محک می زند.

 اولین آزمایشی که شما در حین معاینات چشم پزشکی با آن مواجه خواهید شد، دیدن چارت معروفی است که شامل حروف در اندازه های مختلف است.

ابتدا شما باید در فاصله ۶ متری از این چارت بایستید. از شما خواسته می شود که جهت حروف را که به تدریج کوچک تر می شود، تشخیص دهید. کوچک ترین ردیفی که توسط چشم شما دیده می شود میزان دید چشمان شما خواهد بود.

تعیین عیوب انکساری یا Refraction همان مرحله ای است که عدسی های مختلف جلوی چشم قرار می گیرد تا عدسی مناسب برای تصحیح عیب انکساری شما پیدا شود.

تست پوشاندن چشم

این تست برای ارزیابی عمل کرد هم زمان دو چشم با یک دیگر است.  در این آزمایش از شما خواسته می شود که در صورتی که دارای عیوب انکساری هستید عینک مخصوص خود را به چشم بزنید و سپس به یک نقطه دور در روی چارت حروف ثابت نگاه کنید. سپس چشم پزشک یکی از چشمان شما را می پوشاند. اگر چشم شما برای ثابت ماندن بر روی نقطه مورد نظرحرکت کند یعنی از آن چشم استفاده نمی شود و این می تواند نشانه ای از استرابیسم (لوچی) و یا تنبلی چشم باشد.

ارزیابی مردمک

یک منبع نورانی به چشم شما تابانده می شود تا واکنش مردمک به نور سنجیده شود.

تست کور رنگی

این تست برای ارزیابی قدرت تشخیص رنگ ها و در ابتدای معاینه چشم انجام می شود. این تست علاوه بر تشخیص کور رنگی ارثی، به پزشک کمک می کند تا یک سری از بیماری های اکتسابی را نیز کشف کند.

معاینه با دستگاه اسلیت    Slit Lamp Exam    

به کمک دستگاه اسلیت لامپ که یک میکروسکوپ دو چشمی است، چشم پزشک می تواند با بزرگنمایی ساختمان چشم را معاینه کند. چشم پزشک از شما درخواست می کند که چانه و پیشانی خود را در محل مناسب دستگاه قرار دهید و به این طریق قسمت های قدامی چشم یعنی پلک ها، قرنیه، ملتحمه، عنبیه و عدسی چشم را بررسی می کند.

ممکن است چشم پزشک با کمک لنز خاصی با این دستگاه قسمت های خلفی چشم نظیر عصب بینایی و شبکیه را معاینه کند.

بیماریها و ناراحتی های چشمی متنوعی مثل آب مروارید ، دژنراسیون ماکولا (لکه زرد شبکیه)، و گرفتاری شبکیه ناشی از دیابت با این روش قابل تشخیص است.

برچسب : , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)