instagram

مراقبت های بعد از جراحی لیزیک

جراحی لیزیک

جراحی لیزیک

جراحی لیزیک چشم برای اصلاح دور‌بینی ، نزدیک‌بینی ، آستیگماتیسم انجام می‌شود.در این روش، ابتدا یک ورقه نازک به ضخامت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میکرون به نام «فلپ» از قرنیه بریده و زیر آن لیزر می‌شود تا شماره چشم اصلاح شود.جراحی لیزیک چشم معمولا حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه برای هر چشم طول می کشد. در این مدت جراح از یک گیره ی مخصوص به نام «بلفاروستات» برای باز نگه داشتن چشم استفاده می کند. لیزر برش بسیار کوچکی در قرنیه ایجاد کرده، لایه را بلند و سپس بافت ها را اصلاح می کند. در نهایت بخش برش داده شده، به حالت اول بازگردانده می شود. جراحی لیزیک بدون درد و با سرعت بالایی انجام می شود.

مراقبت بعد از جراحی لیزیک

 1. جراحی لیزیک چشم جزو عمل های سرپایی محسوب می شود، یعنی اینکه شما در طول عمل جراحی بیهوش نمی شوید و با چند قطره بی حسی ، یک چشم و یا هر دو به طور همزمان بی حس می شوند. در جراحی لیزیک ، خبری از پانسمان و بخیه نخواهد بود. لازم است با توجه به صلاح دید پزشک تان تا چند ماه بعد از عمل نیز از قطره ی چشم استفاده کنید. این کار باعث پیشگیری از هر گونه عفونت چشم شده و روند بهبودی را تسریع می بخشد. بهتر است قطره ها را با دقت و سر ساعت معین استفاده کنید.
 2. بلافاصله پس از جراحی لیزیک دید چشمتان تار است. این حالت طبیعی و قابل انتظار است. صبح روز بعد که از خواب بیدار شوید، بینائی شما شفافیت قابل توجهی خواهد داشت. بینائیتان طی دو تا سه هفته آینده شفافتر نیز خواهد شد.
 3. بعد از جراحی لیزیک ، محافظت از چشم ها در برابر نور از اهمیت بالایی برخوردار است. شما باید سه روز تا یک هفته بعد از انجام عمل ، در طول روز از عینک محافظ و شب ها از پدهای چشم استفاده کنید تا از هر گونه آسیب احتمالی قرنیه پیشگیری شود. البته بنا به توصیه پزشک شاید لازم باشد که برای استحمام و یا رانندگی در روز یا شب نیز از عینک آفتابی استفاده کنید.
 4. دو تا سه هفته پس از عمل استخر نروید و پس از آن نیز از عینک شنا استفاده کنید. حداقل تا سه ماه پس از عمل شیرجه نزنید.
 5. حداقل طی سه هفته اول پس از عمل، از آرایش لبه پلک ها و اطراف چشم اجتناب کنید.
 6. کار های چشمی، مثل رانندگی، تلویزیون، مطالعه و ….. تا جائیکه میزان بینائی شما کافی باشد و خسته نشوید، منعی ندارد.
 7. بعد از جراحی لیزیک لازم است پزشک معالجتان شما را ویزیت کرده و در جریان روند بهبودی تان قرار بگیرد. در این صورت اگر خدای نکرده مشکل یا عفونتی وجود داشته باشد، به موقع تشخیص داده می شود. معمولا مراجعات، دو روز بعد از عمل شروع شده و تا چند ماه بعد نیز به طور مرتب و متناسب با نظر پزشک و روند بهبودی تان، ادامه خواهد داشت.

خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک حداقل بصورت گذرا شایع است. این حالت باعث سوزش، احساس خشکی و جسم خارجی در چشم ، و یا حتی تاری بینائی می شود. بسیاری از جراحان  توصیه می کنند که در چند هفته اول پس از عمل لیزیک از قطره های اشک مصنوعی ترجیحا بدون ماده نگهدارنده استفاده شود. بیماران لیزیک معمولا پس از عمل هیچ گونه ناراحتی ندارند. اگر چشمتان درد یا ناراحتی داشت و یا بینائیتان بجای بهتر شدن کاهش یافت، بلافاصله به  چشم پزشک معالجتان مراجعه کنید.

برچسب : , , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران
 1. سلام خسته نباشید

  ببخشید من دوماه عمل لیزیک انجام دادم چشم راستم به دید کامل رسیده ولی چپم هنوز خوب نشده 

  کلی افسردگی گرفتم 

  میخوام بدونم آیا همینجوری ثابت میمونه یا خوب میشه؟

  اگه جواب بدید ممنون میشم

 2. سلام و عرض ادب

  من حدودا سی و هشت روزه که عمل لیزیک انجام دادم و بعد از یک ماه که رفتم بزا معاینه چشمم دکتر گفت باید بیشتر مراعات کنم و باتوجه به اندازه گیری نمره چشمم نسبت به بعد از عمل راستم هفت دهم و چپم نه دهم بود و از طرفی دانشجوی زبانم و درسامم داره ضروع میشه به نظرتون مشکلی داشته چشمم یااینکه تاری عادیه

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)