instagram

مجراي اشکی و درمان انسداد آن


سیستم اشکی و مجراي اشکی انسان

غدد اشکی که در قسمت بالا و خارج کره چشم قرار دارند به همراه غدد اشکی کمکی  Krause و Ciaccio در زیر لبه پلک قرار می گیرند باعث ترشح قسمت آبکی اشک می شوند. به طور كلي لايه هاي مختلف اشك عبارتند از:

  1. داخلي ترين و نازك ترين لايه كه لايه نازكي از موكوس است توسط سلول هائي در ملتحمه توليد و ترشح مي شود .
  2. لايه مياني ضخيم ترين لايه است و در واقع مانند محلول بسيار رقيق آب و نمك مي باشد. غدد اشكي اصلي و کمکی اين قسمت از اشك را توليد مي كنند. عملكرد اين لايه باعث مرطوب نگاه داشته شدن چشم و بیرون راندن گرد و غبار و اجسام خارجي مي شود. اشكال در ترشح اين لايه آبكي چشم، شايع ترين علت ايجاد خشكي چشم است.
  3. سطحي ترين لايه اشك، لايه بسيار نازكي از جنس چربي است كه به وسيله غدد ميبومين ترشح مي شود. وظيفه اصلي اين لايه جلوگیری از تبخير لايه هاي آبكي زيرين خود است.

 اشک در سطح چشم منتشر شده و سپس از طریق دو منفذ کوچک که در لبه داخلی پلک بالا و پایین هستند وارد مجراي اشکی و کیسه اشکی شده و در نهایت از طریق  مجرای نازولاکریمال (دماغی اشکی) وارد بینی می شود. به همین دلیل است که ما در موقع گریه کردن دچار آب ریزش بینی می شویم. بنابراین سیستم اشکی شامل غدد اشکی اصلی و کمکی، مجراي اشکی ، کیسه اشکی و مجرای نازولاکریمال است.

علت های اشکريزش

منظور از اشک ریزش چشم یا ریزش دائمی اشک از چشم‌ها سرازیر شدن اشک از یک یا هر دو چشم است. اشک ریزش چشم می‌تواند به صورت مداوم بروز کرده (در تمام مدت وجود داشته باشد) یا مقطعی باشد (تنها گاهی اوقات رخ دهد). علل اشکريزش را مي توان به دو گروه عمده تقسيم کرد:

افزايش توليد اشک از غدد اشکي

علل افزايش توليد اشک از غدد اشکي عبارتند از: تحريک چشم ناشي از التهاب يا عفونت قرنيه (کراتيت)، التهاب يا عفونت ملتحمه (کنژنکتيويت)، التهاب يا عفونت پلکها (بلفاريت)، خراش يا جسم خارجي قرنيه يا ملتحمه، ترشح اشک به علت تحريک مخاط بيني ، ترشح احساساتي اشک ناشي از فعاليت غده هيپوتالاموس و حتي ترشح رفلکسي اشک در افراد دچار خشکي چشم

کاهش خروج اشک از سيستم تخليه کننده اشک

کاهش خروج اشک از سيستم تخليه کننده اشک به علت انسداد نسبي يا کامل سيستم تخليه کننده اشک است که در کودکان و بزرگسالان علت زمينه اي و درمان آن متفاوت است.

انسداد مجراي اشکی چیست؟

به انسداد مجرای باریکی که به طور طبیعی باعث تخلیه اشک از سطح چشم به داخل بینی می شود، انسداد مجراي اشکی گفته می شود که به دو صورت اکتسابی و مادرزادی است.نوع اکتسابی آن در اثر یک عفونت رخ می دهد.انسداد مادرزادی مجراي اشکی معمولا بین سنین ۳ تا ۱۲ هفتگی، به شکل اشک ‌ریزش مداوم از یک چشم و در موارد نادری از هر دو چشم بروز پیدا می‌کند.علت این انسداد باقی ماندن پرده ای در انتهای مجراي اشکی در سمت بینی است.

درمان انسداد مجراي اشکی

درمان اشک ریزش در کودکان در مراحل اولیه ماساژ دادن صحیح و استفاده از قطره های موضعی تجویز شده می باشد. در صورت عدم باز شدن مجرا یا عفونتهای مکرر نیاز به عمل جراحی میل زدن مجرای اشکی پیدا می شود. قرار دادن لوله و ایجاد راه ارتباطی ثانویه بین مجراي اشکی و بینی در مراحل بعدی  قرار می گیرد.

در بزرگسالان در موارد تنگی مجرا می توان از قرار دادن لوله و گشاد كردن با بالون استفاده کرد. لازم به ذکر است که میل زدن مجراي اشکی در بزرگسالان جهت تشخیص محل انسداد می باشد و جنبه درمان ندارد. انسداد مجراي اشکی در بزرگسالان در اکثریت موارد نیاز به عمل باي پاس یعنی ایجاد راه ارتباطی ثانویه بین مجراي اشکی و بینی دارد.جراح مجراي اشکی اين عمل را از داخل بینی با اندوسکوپ و یا از طریق خارجی با برش كوچك ۵ ميل روی پوست انجام میدهد.

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

برچسب : , , , , , , , , , , , , , , , ,

  • مطالب تصادفی