instagram

عوارض چشمی دیابت

عوارض چشمی دیابت

دیابت و عوارض چشمی دیابت

دیابت یا بیماری قند شایعترین بیماری عمومی است كه در دراز مدت چشم را مبتلا می كند. احتمالا همه دیابتی ها این را می دانند که بیماری شان در بلندمدت، تهدیدی برای سلامت چشم شان است، دیابت یکی از چهار علت اصلی نابینایی در دنیاست. دیابت می تواند باعث بروز آب مروارید، آب سیاه و خون ریزی های عروقی در چشم شما شود. با بالارفتن قند خون در افراد دیابتی و با پیشرفت این بیماری در بدن فرد مبتلا به بیماریهای زیادی گرفتار می شود از جمله عوارض دیابت ،دیابت چشمی است که اغلب باعث کم بینائی یا نابینائی فرد مبتلا می شود.

عوارض چشمي  دیابت

میزان شیوع عوارض چشمی دیابت با مدت زمان ابتلا به این بیماری، سن بیمار، میزان کنترل قند خون و ژنتیک افراد رابطه مستقیم دارد. عوارض چشمی دیابت مي تواند شامل موارد زير باشد:

 • آسيب به عروق خوني شبکيه که اصطلاحا رتينوپاتي ديابتي خوانده مي شود و سبب ورم مرکز بينايي چشم (ماکولا) خونريزي هاي متعدد در شبکيه و زجاجيه چشم مي گرددکه اگر به موقع درمان نگردد، منجر به کم بينايي يا نابينايي دائمي مي گردد.
 • آب مرواريد (کاتارکت) زودرس که خوشبختانه اين عارضه به خوبي با عمل جراحي اب مرواريد قابل درمان است.
 • آب سياه (گلوکوم) که به علت افزايش فشار داخل چشم ايجاد مي شود و اگر به موقع درمان نگردد سبب آسيب دائمي به عصب چشم و کم بينايي و يا نابينايي مي گردد.

علاوه بر بيماري قند که خود علت اصلي گرفتاري مي باشد، عوامل ديگري نيز وجود دارند كه ايجاد عوارض چشمی دیابت و غير چشمي دیابت را تسريع مي‌كنند بنابراين توجه به اين عوامل و كنترل آنها علاوه بر کنترل دیابت مي تواند نقش بسيار مهمي در كاهش بروز عوارض چشمی دیابت و يا كند نمودن سير پيشرفت بيماري داشته باشد. اين عوامل عبارتند از:

 • سابقه فاميلي ديابت و گرفتاري چشمي و شدت گرفتاري بيماري چشمي در فاميل
 • سن بروز و تشخيص بيماري
 • نوع ديابت و طول مدت ابتلا به آن
 • نحوه كنترل ديابت و ميزان كنترل بودن آن
 • كنترل بودن يا نبودن مشكلات همراه با ديابت از جمله فشار خون و چربي هاي خون
 • مصرف و يا عدم استعمال دخانيات

چه قسمتهایی از چشم در دیابت گرفتار می شود؟

قسمتهای مختلف چشم ممکن است در جریان دیابت گرفتار شوند از جمله قرنیه ، عنبیه ،زجاجیه، عدسی، شبکیه، پلکها و عضلات خارج چشمی، دیابت می تواند باعث فلج این عضلات شود که با درد ناگهانی، افتادگی پلک ، دوبینی و انحراف مردمک چشم به طرف خارج تظاهر می یابد. این علائم نشانه درگیری عصب زوج سه مغزی است ، البته ظرف سه تا چهار ماه برگشت می کند و درمان خاصی لازم نیست. درگیری شبکیه در جریان دیابت را ، رتینوپاتی دیابتی می گویند. دیابت می تواند با تغییرات قند خون قدرت انكساری چشم تغییر می كند و ممكن است شماره عینك فرد متغیر باشد .

افراد دیابتی همچنین مستعد افزایش فشار داخل چشمی نیز هستند كه در صورت عدم درمان ممكن است منجر به آب سیاه و از بین رفتن دید چشم گردد . تغییرات عروقی ناشی ازدیابت باعث اختلال خونرسانی وانفارکتوس عصب بینایی می شود که منجربه مشکلات دائمی بینایی می شود.

معاینات چشمی در چه فواصلی باید انجام شود؟

در مواردی که دیابت نوع دو در سن بالای ۳۵ سال وجود دارد، در همان بدو تشخیص دیابت، معاینات چشمی لازم است و در صورتی که دیابت نوع اول باشد (سن زیر ۳۵ سال) ١-٣ سال پس از تشخیص دیابت، اولین زمان معاینه خواهد بود و در هر دو مورد، در صورتی که علائمی دال بر گرفتاری شبکیه وجود نداشته باشد، معاینات باید هر سال انجام شود و در صورتی که ضایعاتی در سطح شبکیه توسط چشم پزشک مشاهده شود، بنا به صلاح دید پزشک هر ۴ تا ۶ ماه یک بار این معاینات تکرار خواهد شد. در هر بار معاینه برای دیدن کامل پرده چشم (شبکیه) از قطره های مخصوص استفاده می شود که مردمک (سیاهی) چشم را بزرگ تر از حد معمول می کند و دید چشم مدت ۴ تا ۶ ساعت مختل خواهد بود..

درمان عوارض چشمی دیابت

یکی از درمان های مهم و اصلی برای دیابت، انجام لیزر برای عوارض چشمی دیابت روی شبکیه است. لیزر برای مواردی انجام می شود که یا تورم شدیدی در ناحیه لکه زرد چشم وجود دارد، و یا عروق خونی زیادی بر روی سطح شبکیه تشکیل شده است. نکته مهم در این قسمت این است که لیزر غالبا باعث افزایش دید نمی شود و انجام لیزردرمانی غالبا برای حفظ بینایی است و می تواند سبب جلوگیری از نابینایی در ۸۰ درصد از بیماران شود.

پاسخ دکتر رجبی به سوال دیابت چشمی

سوال:

سلام آقای دکتر

مادرم دیابت داره و به شبکیه چشم آسیب زیادی زده ، آیا با تزریق چشم خوب میشه؟

پاسخ دکتر رجبی :

ديابت چشمي مراحل مختلفي دارد و درمرحله پيدايش عوارض درمان متناسب از تزريق و ليزر بايد انجام شود، بدون معاينه نميتوان نظر داد وبايد از پزشك معالجشان بپرسيد. اما اغلب درمانها در ديابت براي جلوگيري از بدتر شدن اوضاع است چرا كه ديابت وقتي روي چشم اثر ميگذارد در مسير سراشيبي حركت ميكند و بايد بيمار به شدت كنترل قند و فشار و چربي داشته باشد و به صورت منظم درمانهايي كه صلاح ديده مي شود انجام دهد و تعلل ننمايد، گاهي نياز به چند مرتبه تزريق و يا ليزر هست.

برچسب : , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران
 1. سلام آقای دکتر.خسته نباشید. پدر بزرگم دو روز پیش به خاطر قند خون ، پلک چشمش افتاده و ورم کرده و ملتهب شده و کمی هم قرمز شده، میخواستم بدونم برای درمانش باید چی کار کنیم؟

 2. سلام

  می‌بخشین مادر من ۵۵ سالشون هست و دچار دیابت نوع دوم هستش. حدود ۸-۹ ساله این بیماری رو داره. آزمایش ۳ ماهه‌ش نرماله. به تازگی وقتی یه مدت جایی رو نگاه میکنه دچار انحراف چشم میشه. به نظرتون دلیلش دیابت می‌تونه باشه؟ و کاری میشه کرد؟

 3. باسلام. مادرم دچار تاری دید شد به مدت دو هفته. بعد گفتن چشماشون بیناییش برگشت اما بخاطر کاهش وزن خیلی شدید طی ازمایش متوجه قند بالاشون شدیم. با مصرف قرص به مدت یک هفته الان دوباره دچار تاری دید هستن و دور و نزدیک رو نمیبینن. علت چیه و دوباره به پزشک مراجعه کنیم؟

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)