instagram

خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک

خشکی چشم بعد از عمل لیزیکخشکی چشم

منظور از خشکی چشم کاهش ميزان اشک و يا بهم خوردن کيفيت اين لايه اشکی و يا هر دو  می باشد. شدت اين خشکی می تواند کم، متوسط، و يا زياد باشد. چشم دو نوع اشک ترشح می شود. یک نوع اشک که همه از آن اطلاع داریم همان اشک تحریکی است که در شرایطی که چشم به هر دلیل جسمی و یا روحی (مثلا در هنگام گریه کردن) تحریک شود، ترشح می گردد. اما باید بدانیم که در چشم اشک دیگری بصورت کم ولی دائم ترشح می گردد که سطح چشم ما را مرطوب نگه می دارد و این اشک نقش اساسی تری در چشم بازی می کند. این اشک از نوع دوم است که در عمل لیزیک کاهش می یابد. بنابراین صرف اینکه در هنگام گریه کردن، چشم اشک فراوان تولید می کند دلیل بر عدم خشکی نیست. همه علائم خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک موقتی بوده با گذشت زمان تدریجا کاهش یافته و طی چند ماه از بین می روند. علائم خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک می تواند از درجات خفیف تا شدید متغیر باشد. این علائم عبارتند از تاری متغیر دید، سوزش چشم، قرمزی چشم ، حساسیت به نور، سایه دار دیدن، احساس وجود جسم خارجی در چشم ، و خستگی چشم.

خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک

در طی عمل لیزیک ، لایه ای از قرنیه ( بنام فلپ) بلند شده و بستر قرنیه به منظور اصلاح نزدیک بینی ، دور بینی و آستیگماتیسم با لیزر تراش داده می شود. از نظر آناتومیک، زمانی که فلپ برداشته می شود؛ طبعا اعصاب قرنیه نیز بریده می شوند. سلامت این اعصاب برای تحریک ترشح اشک ضروری است. بنابراین، در بعضی مواقع، به طور موقت تحریک ترشح اشک کم شده و ترشح اشک کاهش می یابد و در نتیجه منجر به خشکی چشم بعد از جراحی لیزیک می شود.

تقریبا بیش از نیمی از مشکلات پس از عمل لیزیک ناشی از خشکی چشم می باشد که می تواند بین یک تا شش ماه و گاهی بیشتر فرد را آزار دهد. بخشی از این مشکلات در همه افرادی که تحت عمل لیزیک قرار می گیرند دیده می شود که معمولا خفیف و گذرا هستند و مشکل جدی را ایجاد نمی کند. اما افرادی که قبل از عمل لیزیک، درجاتی از خشکی چشم را دارند و در هنگام مشاوره قبل از عمل به آن توجهی نشود، پس از عمل لیزیک با مشکلات عدیده ای روبرو خواهند شد که تا مدتها می تواند کیفیت بینایی و راحتی چشم آنها را تحت تاثیر قرار دهد.همه افرادی که عمل لیزیک می شوند، در دوره پس از عمل به قطره های اشک مصنوعی و یا نرم کننده نیاز خواهند داشت. بنابراین در طی مشاوره قبل از عمل باید هر گونه علامت ناشی از خشکی چشم و مصرف هر دارویی که ممکن است منجر به خشکی چشم شود را به جراحتان اطلاع دهید. به این ترتیب، جراح لیزیک قادر خواهد بود که اقدامات لازم در جهت نیل به بهترین نتیجه ممکن را، انجام دهد.

قبل از عمل لیزیک، بسیاری از افرادی که درجاتی از خشکی در چشمشان دارند، ممکن است هیچگاه علائم واضحی را نشان نداده باشند. این افراد حتی در معاینه معمولی نیز ممکن است خشکی چشمشان آشکار نگردد. بنابراین برای ارزیایی لایه اشک، معاینات متعدد دیگری باید انجام شود. یکی از تستهایی که کمک کننده است تست اندازه گیری میزان اشک چشم است که با گذاشتن نوارهای کاغذی مخصوص در چشم، قابل انجام است.اگر در معاینات قبل از عمل لیزیک درجاتی از خشکی چشم مشاهده گردید، قبل از عمل فرد باید تحت درمان خشکی چشم قرار گیرد.

برچسب : , , , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران
  1. .سلام و خسته نباشید.من وقتی ٤سالم بود توی بازی سوزن رفت تو چشم چپم دکترا گفتن باید تخلیه بشه امابه خواست خدا نشدو اول روغن سیلیکون تزریق کردن که بعدا خارجش کردن و ae7clقرار دادن تا ۱۸سال بعدش انحراف چشمم با بزرگ شدنم بیشتر شد وفشار چشمم رفت بالا و تو ۲۲سالگی شیراز عمل روی عضله،خالکوبی رو قرنیه و سیکلوکرایوتراپی،جسم مژگانی رو چشمم انجام شد وقتی بالا یا سمت راست رو نگاه میکنم  احساس میکنم چشمم انحراف داره و بعداز ۳سال چشمم هنوز قرمزه وگاهی ازقطره ناپریوین استفاده میکنم .گاهی وقتام که سردرد دارم از قطره زایلامول استفاده میکنم .ایا بنظرتون انحرافش ممکنه برگرده و چرا هنوز چشمم قرمزه .و استفاده از این دو مدل قطره ضرر نداره ممنون میشم جواب بدین 

    • قطره ناپريون ممكن است باعث قرمزي واكنشي چشم شما باشد چون داراي نفازولين است، بعلاوه با توجه به مواردي كه فرموديد احتمال اينكه فشار چشم شما بالا باشد وجود دارد، اينكه شما از روي سردرد خودتان قطره زايلومول را به صورت نامنظم مصرف ميكنيد درست نيست، حتما به چشم پزشك مراجعه بفرماييد تا فشار چشمتان را اندازه بگيرند كه اگر بالا باشد بايد قطره خود را سر ساعت و منظم استفاده كنيد  

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)