instagram

جراحی پروپتوز و بیرون زدگي چشم

بیرون زدگي چشم

بیرون زدگي چشم

هر عاملی که باعث شود محتویات داخل چشم حجم زیادی پیدا کند و موجب بیرون زدگي چشم ‌شود می‌تواند یک طرفه و دو طرفه باشد.بیرون زدگي چشم علل مختلف ناگهانی و تدریجی دارد برای مثال بیماری‌های عروقی، التهابی که عفونی نباشد، تروما اوربیت، خونریزی داخل اوربیت ، عفونت داخل چشم و … می‌تواند منجر به این بیماری شود.

بیماری چشم تیروئید سبب تورم ماهیچه ها و بافتهای نرم داخل چشم میشود که سبب جلو آمدن کاسه چشم و علائم مختلفی در چشم میشود. درمان شامل گامهایی در جهت محافظت از چشم در طول مراحل بیماری است. این درمانها شامل استفاده از اشک های مصنوعی ، داروها و در برخی موارد جراحی میشود. بیماری چشم تیروئید معمولا مربوط میشود به اختلال عملکرد غده تیروئید.

تيروئيد افتالموپاتي  (Thyroid Ophthalmopathy)

بيماراني كه اختلالات هورمونهاي تيروئيد دارند، ممكن است در طي دوران زندگي خود دچار تغييراتي در وضعيت كره چشم شوند. اين بيماران اغلب پركاري تيروئيد دارند و در موارد معدودي تيروئيد آنها كم كار است. در تعداد محدودي از بيماران سطح هورمونهاي تيروئيد در زمان تشخيص افتالموپاتي هنوز در سطح نرمال است. این بیماری در زنان شایعتر است و سيگاري بودن احتمال وقوع افتالموپاتي تيروئيد را بيشتر مي كند.

چگونه می توان بیماری تیروئید چشم را شناسایی کرد؟

اگر در شما مشکل غده تیروئید شناسایی شده است با یک معاینه ساده چشم می توان به وجود این بیماری پی برد.گاها برای پشتیبانی از تشخیص ممکن است نیاز به آزمایشات خون باشد. این آزمایشات با اندازه گیری پیام آوران شیمیایی (هورمونها) در جریان خونتان می توانند بگویند که نحوه عملکرد غده تیروئید شما چگونه است.گاها برای دیدن اینکه غده تیروئید تا چه حد فعال است اسکن های تیروئید انجام میشود.ممکن است پزشکان بخواهد دید عمومی شما را با دقت بررسی کند که شامل بررسی میزان دید رنگ ها و دید از گوشه چشم (دید جانبی شما) می شود. همچنین ممکن است بخواهند آزمایش حرکت چشم را برایتان انجام دهند تا ببینند ماهیچه ها تا چه حد تحت تاثیر قرار گرفته اند. این ارزیابی ها در طول دوره بیماری تکرار میشوند.

جراحی بیرون زدگي چشم

ویدیوی زیر آقاي جواني كه بدليل افتالموپاتي تيروئيد دچار پروپتوز و بيرون زدگي كره چشم از حفره اربيت شده بودند؛ به دليل بزرگ شدن عضلات حركتي چشم كه در سي تي اسكن نيز مشهود است، عصب بينايي تحت فشار بود. جراحي دكامپرشن ديواره تحتاني و مياني اربيت براي بيمار با برش ملتحمه انجام شد. در اين جراحي با برداشتن ديواره استخوانهاي سينوسهاي اتموئيد و ماگزيلاري فضاي درون سينوسها به فضاي اربيت اضافه مي شود و فشار از روي عصب بينايي برداشته مي شود:

برچسب : , , , , , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات وسوالات کاربران و پاسخ های دکتر رجبی

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)