instagram

انواع جراحی های چشم

انواع جراحی های چشم

جراحی چشم


 

بلفاروپلاستیجراحی زیبایی پلک

چشم ها دریچه ارتباط ما با جهان خارج هستند و نقش اساسی در روابط اجتماعی ما بازی می کنند. معمولاً در روابط انسانی نگاه کردن به یکدیگر نخستین قدم است. به همین دلیل ظاهر چشم های افراد تأثیر زیادی در قضاوت اولیه دیگران نسبت به فرد و همچنین اعتماد به نفس خود فرد دارد. با افزایش سن، تغییراتی در ساختمان پلک ها ایجاد می شود که باعث می شود فرد ظاهری سالخورده و خسته پیدا کند. بخش عمده این تغییرات عبارت است از :

مجموع این تغییرات باعث می شود چهره فرد سال خورده و خسته به نظر برسد. به علاوه در صورتی که این حالات شدید باشد می تواند با مسدود کردن میدان دید جانبی بر عملکرد بینایی فرد نیز تاثیر بگذارد.

عمل جراحي پلاستيک پلكها كه اصطلاحا بلفاروپلاستي ناميده ميشود ، براي برداشتن پف پلكها ، اصلاح افتادگي پلک و برداشتن پوست اضافي آنها طراحي شده است هرچند كه ممكن است مقداري از چين و چروكهاي سطحي پلک را نيز كمتر نمايد . نتایج مفید این جراحی تا سالها و گاهی تا آخر عمر برای فرد باقی می ماند به طور نرمال ، در سمت بالا و پايين کره چشم کيسه هاي چربي وجود دارد029002_9345 وغشايي نسبتا محکم اين کيسه هاي چربي را در محل خود ثابت نگهداشته و مانع بيرون    زدگي آنها مي شود. روي اين غشاء را عضله پلک و روي این عضله را نيز پلک مي پوشاند .

 

 

 

 

 

 

 

 

انواع جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی)

جراحی زیبایی پلک ممکن است به تنهایی و یا همراه با سایر روش های جراحی زیبایی مثل کشش پوست صورت یا بالا کشیدن ابرو یا تزریق بوتوکس انجام شود. بطور کلی جراحی زیبایی پلک سه نوع جراحی اصلی را شامل می شود که هر یک مزایا و کاربردهای خاص خود را دارد :

 

جراحی پلک فوقانی : در جراحی پلک فوقانی ابتدا برشی موازی چین bel1

 های طبیعی پلک ایجاد می شود. از طریق این برش پزشک یک بخش هلالی شکل از پوست و عضلات زیر پوستی و تقریبا تمام چربی اضافه را بر می دارد . در این جراحی پوست اضافه روی پلک فوقانی و کیسه های چربی (که به صورت پف کردگی بالای پلک تظاهر می کند) برداشته می شود . به علاوه در صورتی که افتادگی پلک نیز وجود داشته باشد در همین مرحله با استفاده از بخیه های قابل جذب ترمیم می شود . سپس محل برش با بخیه های ظریف بسته می شود . جراحی پلک فوقانی باعث بهبود شکل و موقعیت پلک فوقانی می شود . در صورتی که وجود پوست اضافه یا افتادگی پلک باعث محدودیت دید جانبی شده باشد این مشکل را برطرف می کند و در مجموع ظاهری جوان تر و هوشیارتر به فرد می بخشد. گاهی عمل جراحی بالا کشیدن ابرو نیز همراه با جراحی پلک فوقانی انجام می شود .   

blepharoplasty-upper

 

blepharoplasty   Slidebelfar5

 

جراحی پلک تحتانی : در جراحی پلک تحتانی نیز برش در پایین مژه ها 7

به موازات چین های طبیعی پلک ایجاد می گردد. چربی اضافه برداشته می شود و در صورتی که پوست اضافه نیز وجود داشته باشد ، یک برش هلالی نازک از پوست هم برداشته می شود و محل برش با بخیه های ظریف دوخته می شود . جراحی پلک تحتانی بیشتر به منظور برداشتن کیسه های چربی زیر پلک تحتانی که حالت پف کردگی چشم را ایجاد می کنند ، انجام می گیرد . معمولا بخشی از پوست پلک تحتانی نیز برداشته می شود . این تغییرات در مجموع باعث ایجاد ظاهری جوان تر در فرد می شود . 

blepharoplasty-lower    blepharoplasty-lower3

                                                           

جراحی از طریق ملتحمه (Transconjunctival Blepharoplasty) : در جراحی از طریق ملتحمه ، برش در پشت پلک (از سمت داخل پلک) ایجاد می شود و چربی اضافه از همین محل خارج می شود. سپس محل برش با بخیه های قابل جذب ترمیم گردد . این روش بیشتر در افراد جوان به کار می رود که پوستشان هنوز خاصیت ارتجاعی خود را از دست نداده است و قوام نسبتاً سفتی دارد. در این روش بدون آن که پوست دستکاری شود از طریق برشی در پشت پلک تحتانی (در سمت ملتحمه) کیسه های چربی زیر پلک برداشته می شود. مزیت این روش آن است که نیازی به ایجاد برش بر روی پوست ندارد.

 

 بلفاروپلاستی برای چه افرادی مناسب است ؟

بهترین کاندیدهای جراحی زیبایی پلک کسانی هستند که حداقل ۳۵ سال سن داشته باشند و افتادگی پلک یا پف زیر چشم (در اثر تجمع چربی اضافه) باعث تغییرات ناخوشایند در چهره شان شده باشد . برای انجام جراحی لازم است که فرد بطور کلی سالم باشد و بیماری خاصی نداشته باشد . با توجه به روند رو به رشد جراحی های زیبایی ، برای آنکه بیمار به نتایج دلخواه دست یابد بسیار مهم است که انتظارات واقع بینانه و معقولی از عمل جراحی و نتایج آن داشته باشد . برای رسیدن به یک دیدگاه صحیح ، دیدن تصاویر قبل و بعد از عمل جراحی در افراد دیگر و همینطور مشورت با افرادی که قبلاً جراحی شده اند بسیار کمک کننده است. ضمناً باید توجه داشت که جراحی اصلاحی پلک تاثیری بر موارد زیر ندارد :

 

نتایج و عوارض جراحی زیبایی پلک

نتایج بلفاروپلاستی : ترمیم زخم یک فرایند تدریجی است . محل برش معمولاً تا ۶ ماه ته رنگ صورتی دارد و پس از این مدت کم کم به صورت یک خط ظریف سفید درمی آید و تقریباً محو می شود . جراحی زیبایی پلک نتایج مفیدی به دنبال دارد که عبارتند از :

 • افزایش اعتماد به نفس
 • باقی ماندن نتیجه عمل برای سالهای متمادی و گاهی تا پایان عمر 
 • بهبود میدان دید جانبی

عوارض بلفاروپلاستی : اگر جراحی توسط یک جراح با تجربه صورت گیرد ، عوارض جراحی زیبایی پلک چندان شایع نیستند . البته مثل هر جراحی دیگر احتمال عوارضی مثل عفونت محل زخم یا حساسیت به ماده بیهوشی همیشه وجود دارد . با رعایت دستورات پزشک قبل و بعد از عمل جراحی ، احتمال بروز عوارض کاهش می یابد . عوارض خفیف پس از عمل عبارتند از : 

 • دوبینی یا تاری دید گذرا
 • تورم پلک
 • عدم تقارن محل برش در دو طرف
 • جوش های سفید کوچک در محل بخیه ها
 • پس از جراحی در برخی از افراد به خصوص در موقع خواب پلک ها کاملاً بسته نمی شوند . این حالت معمولاً خفیف است و پس از چند هفته به مرور بهتر می شود . استفاده از قطره اشک مصنوعی و پمادهای مرطوب کننده در موقع خواب به کنترل این حالت کمک می کند ؛ اما اگر این حالت شدید باشد و منجر به باز ماندن روی قرنیه به مدت زیاد شود می تواند باعث ایجاد خراش یا زخم قرنیه گردد که عوارض جدی بینایی را به دنبال دارد و باید با جراحی مجدد اصلاح گردد .
 • در موارد بسیار نادری ممکن است پس از عمل ، خونریزی شدید اتفاق بیفتد و با فشار آوردن بر عصب بینایی باعث کاهش دید شدید و دایمی شود . برای پیشگیری از این عارضه فرد باید از خم کردن سر و فعالیت های سنگین پرهیز کند و در صورت بروز هرگونه درد شدید یا کاهش دید بینایی به سرعت توسط پزشک معاینه شود .
 • وجود برخی از بیماری های زمینه ای احتمال بروز عوارض جراحی را بیشتر می کند . بیماری های مثل پرکاری تیروئید یا بیماری تیروئیدی چشم ، خشکی چشم ، بیماری های قلبی ، فشار خون و دیابت می تواند خطرات جراحی را افزایش دهد . همچنین سابقه پارگی پرده شبکیه یا آب سیاه (گلوکوم) نیز می تواند باعث افزایش خطرات جراحی گردد . 

 

دستورات قبل از جراحی زیبایی پلک

 1.  از دو هفته قبل از عمل از داروهايي مثل بروفن ، ايندومتاسين ، پيروكسيكام ، مفناميك اسيد استفاده نكنيد و چنانچه به هر دليلي به مسكن نياز داشتيد فقط از استامينوفن ساده يا كدئينه استفاده كنيد.
 2. قبل از ورود به اتاق عمل حتما آرايش چهره خود را كاملا پاك نماييد.

دستورات بعد از جراحی زیبایی پلک

 1. بعد از عمل به مدت سه روز از قطره هاي نفازولين چشمي و اشك مصنوعي استفاده نماييد ، و تا ۵ روز پماد آنتی بیوتیک روی محل بخیه ها به کار برید .
 2. آنتي بيوتيك تجويزي خوراکی را به مدت ۵ روز مرتبا مصرف نماييد .
 3. تا ۲۴ ساعت بعد از عمل از كمپرس سرد صورت استفاده نماييد. بدين منظور ميتوانيد چند تكه كوچك يخ را در كيسه فريزر ريخته در كيسه را بسته و آن را روي صورت خود قرار دهيد و يا ميتوانيد از بسته هاي مخصوص کمپرس سردکه حاوي ژل است استفاده نماييد.
 4. درطي چند روز اول بعداز عمل كمتر دراز بكشيد و هنگام درازكشيدن نيز بهتر است بالشت زير سر شما بلندتر باشد تا شيب بدنتان بيشتر شود. اين كار باعث ميشود كبودي و تورم شما به حداقل برسد .
 5. اگر در عرض جند ساعت تا يکي دو روز بعد از عمل دچار چشم درد شديد و يا افت بينائي شديد سريعا با پزشک جراح خودتان تماس بگيريد .
 6. تورم و کبودی احتمالی بد از عمل طی ۱۴- ۱۵ روز از بین می رود .
 7. در صورت وجود درد و ناراحتی ، استامینوفن یا استامینوفن کدئین برای از بین بردن درد بیمار کافی است .
 8. بخیه ها بعد از ۵-۳ روز قابل برداشتن هستند .بیمار می تواند فعالیت معمول خود را ۳- ۲ روز بعد شروع کند ولی تا یک هفته بایداز فعالیت فیزیکی شدید پرهیز کند . به علاوه تا ۳-۴ هفته لازم است از فعالیت های سنگین (مثل خم شدن ، برداشتن اشیاء از زمین و ورزش های قدرتی) اجتناب شود . این فعالیت ها فشار خون را بالا می برند و احتمال خونریزی در محل عمل را زیاد می کنند . 
 9. دید چشمها بلافاصله بعد از عمل نیز طبیعی است ولی بهتر است که بیمار ۳- ۲ روز بعد ازعمل به مدت طولانی به تلویزیون خیره نشود .
 10. معمولاً طی ۲-۳ هفته پس از انجام جراحی نمی توان از لنز تماسی استفاده کردو فرد باید از عینک مناسب استفاده کند .
 11. پس از یک هفته تا ۱۰ روز که همه بخیه ها برداشته شدند و محل زخم تقریباً جوش خورد می توان فعالیت های شغلی را از سر گرفت .
 12. پس از یک هفته تا ۱۰ روز  که همه بخیه ها برداشته شدند و محل زخم تقریبا جوش خورد ، با صلاح دید پزشک می توان از مواد آرایشی برای پنهان کردن کبودی و محل برش استفاده کرد .
 13. معمولاً تا ۳-۴ هفته پس از جراحی چشم ها شدیداً به آفتاب ، باد شدید و گرد و غبار حساس هستند . در این مدت بهتر است از یک عینک آفتابی بزرگ و یک کرم ضد آفتاب مخصوص دور چشم استفاده کرد .

 


 

جراحی شالازیون

شالازیون برجستگی کوچکی در لبه پلک در زیر پوست است که در اثر انسداد مجرای خروجی غدد ترشح کننده چربی پلک و تجمع مواد ترشح شده در غده چربی ایجاد می شود . استفاده از کمپرس گرم و ماساژ ملایم ممکن است به تخلیه شالازیون کمک کند اما در مواردی که با وجود این اقدامات شالازیون بهبود پیدا نکند بیمار باید به پزشک مراجعه کند تا با عمل جراحی ، شالازیون را تخلیه کند .

thumb-1351041242-1351041242-Chalazion41   open-uri20150515-2945-10zmzbh

 

روش جراحی شالازیون

 در این عمل جراحی که در مطب یا در اتاق عمل انجام می شود ابتدا پلک با استفاده از قطره و آمپول بی حسی کاملاً بی حس می شود به طوری که بیمار دردی احساس نکند . سپس شالازیون با برش کوچکی از پشت پلک تخلیه می شود . مانند تصاویر زیر :

9   6902_Fig6

chalazion-i-and-c-261

این برش معمولاً نیازی به بخیه ندارد و خود به خود جوش می خورد به علاوه چون برش در سمت داخل پلک قرار دارد محل آن از روی پلک دیده نمی شود . پس از تخلیه شالازیون چشم پانسمان می شود و پانسمان تا چند ساعت روی چشم می ماند . گاهی اوقات (به خصوص در کسانی که مکرراً دچار شالازیون می شوند) ترشحات تخلیه شده برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه آسیب شناسی (پاتولوژی) فرستاده می شود .

 دستورات پس از جراحی شالازیون

پس از برداشتن پانسمان ممکن است بیمار متوجه ترشحات رقیق خونی بر روی پانسمان یا در داخل چشم شود که این امر طبیعی است و جای نگرانی ندارد . معمولاً این ترشحات ظرف یکی دو روز برطرف می شود . معمولاً پس از انجام جراحی در محل عمل کبودی و تورم ایجاد می شود که این امر نیز طبیعی است . کبودی معمولاً ظرف ۱۰ روز تا دو هفته برطرف می شود . پس از عمل ممکن است چشم پزشک به بیمارتوصیه کند که تا چند روز از قطره ها ، پمادهای آنتی بیوتیک یا استروئیدی استفاده کند . استفاده از این داروها باعث کاهش التهاب و بهبود سریع تر محل عمل می شود . در صورت بروز درد در محل عمل ، بیمار می تواند از مسکن های معمولی مثل استامینوفن برای کنترل درد استفاده کند .

نکته : در بچه های کوچک انجام جراحی شالازیون با بی حسی موضعی امکان پذیر نیست ، در این افراد عمل جراحی با بیهوشی عمومی و در اتاق عمل انجام می شود .

 


 

جراحی انسداد مجرای اشکی به روش اندوسکوپیک

(Endonasal Endoscopic Dacryocystorrhinostomy)

 

endonosal_dcr_2_large

 

 

 

 

 

 

 

 

 

سیستم اشکی از چه اجزایی تشکیل شده و محل قرارکیری آنها کجاست ؟   

غدد اشکی یا Lacrimal Gland (هر چشم یک غده اشکی دارد) که در قسمت بالا و خارج کره چشم قرار دارند به همراه  غدد اشکی کمکی Krause و Ciaccio در زیر لبه پلک قرار می گیرند باعث ترشح قسمت آبکی اشک می شوند . به طور کلی لایه های مختلف اشک عبارتند از:10

 1. داخلی ترین و نازک ترین لایه که لایه نازکی از موکوس است توسط سلول هایی در ملتحمه تولید و ترشح می شود .
 2. لایه میانی ضخیم ترین لایه است و در واقع مانند محلول بسیار رقیق آب و نمک می باشد. غدد اشکی اصلی و کمکی این قسمت از اشک را تولید می کنند. عملکرد این لایه باعث مرطوب نگاه داشته شدن چشم و بیرون راندن گرد و غبار و اجسام خارجی می شود . اشکال در ترشح این لایه آبکی چشم، شایع ترین علت ایجاد خشکی چشم است و این بیماری اصطلاحا" کراتوکونژکتیویت سیکا نامیده می شود
 3. سطحی ترین لایه اشک، لایه بسیار نازکی از جنس چرب است که به وسیله غدد میبومین ترشح می شود. وظیفه اصلی این لایه جلوگیری از تبخیر لایه های آبکی زیرین خود است .

 

اشک در سطح چشم منتشر شده و سپس از طریق دو منفظ کوچک punctum که در لبه خارجی پلک بالا و پایین هستند ، وارد مجاری اشکی Lacrimal Duct و کیسه اشکی Lacrimal Sac شده و در نهایت از طریق مجرای نازولاکریمال (دماغی اشکی) وارد بینی می شود . به همین دلیل است که ما در موقع گریه کردن دچار آبریزش بینی می شویم . بنابراین سیستم اشکی شامل غدد اشکی اصلی و کمکی، مجاری اشکی ، کیسه اشکی و مجرای نازولاکریمال است .

 

انسداد مجرای نازولاکریمال (اشکی) چیست ؟

به انسداد مجرای باریک نازولاکریمال که به طور طبیعی باعث درناژ (تخلیه) اشک از سطح چشم می شود انسداد مجرای اشکی گفته می شود که به دو صورت اکتسابی و مادرزادی است .

 

تشخیص انسداد مادرزادی چگونه صورت می گیرد ؟

 1. با فشار ملایم بر روی کیسه اشکی  lacrimal sac، مایع از منافذ اشکی puncta خارج می شود .
 2. موادی مانند فلئورسئین در داخل چشم ریخته می شوند و بر اساس زمان ناپدید شدن آنها از چشم و یا زمان حضورشان در داخل حفره حلقی دهانی (که با نور آبی کبالت ارزیابی می شود) می توان در مورد وجود یا عدم وجود انسداد قضاوت کرد . انجام این روش تشخیصی در نوزادان مشکلات خاص خود را دارد . برای انجام این تست تشخیصی ابتدا قطره ۱% فلئورسئین در ملتحمه ریخته می شود و سپس بین ۲ تا ۵ دقیقه صبر می کنیم . در شرایط طبیعی بعد از ۵ دقیقه تقریبا" نباید هیچ فلئورسئینی در چشم باقی مانده باشد

 

درمان انسداد مادرزادی چگونه صورت می گیرد ؟

انسداد مادرزادی مجرای اشکی در کودکان در اغلب موارد خود به خود بهبود می یابد به طوری که معمولاً تا قبل از ۱ سالگی در ۹۵% کودکان مجرای اشکی باز می شود . درمان های مداخله ای این بیماری شامل روش های غیر جراحی و جراحی است .

 1. درمان غیر جراحی (conservative) شامل تحت نظر گرفتن ، ماساژ کیسه اشکی و استفاده از آنتی بیوتیک موضعی است . برای ماساژ لازم است که دست خود را بشوید و انگشت اشاره خود را روی کناره داخلی (سمت بینی) چشم قرار دهید و به سمت پایین فشار دهی . همچنین ممکن است از شما خواسته شود تا از کمپرس گرم استفاده کنید . درصورت وجود عفونت ، استفاده از یک پماد یا قطره آنتی بیوتیک موضعی مفید است . توجه داشته باشید که آنتی بیوتیک باعث برطرف شدن انسداد نمی شود .
 2. اگر انسداد مجرای اشکی بعد از چند ماه با درمان های فوق برطرف نشود ، یا یک عفونت شدید رخ دهد و یا کودک شما عفونت های عود کننده داشته باشد لازم است probing صورت گیرد که در ۹۵-۸۵ % موارد در کودکان زیر یک سال موفقیت آمیز است ولی با افزایش سن کودک احتمال موفقیت کاهش می یابد . عمل probing یک روش جراحی است که حدوداً ۱۰ دقیقه طول می کشد و یک پروب نازک و فلزی از داخل مجرای اشکی بسته عبور داده می شود تا انسداد را برطرف کند. برخی از پزشکان معتقدند سن مناسب probing شش ماهگی است که بدون بیهوشی عمومی در کلینیک قابل انجام است اما عده ای نیز معتقدند probing تا یک سالگی به تاخیر انداخته شود تا حداکثر شانس باز شدن خود به خودی مجرا به کودک داده می شود. در این سال در اتاق عمل و تحت بیهوشی عمومی انجام می شود .
 3. اگر probing ناموفق باشد و یا در این اقدام نشان داده شود که stenosis (تنگی و باریکی مجرا) وجود دارد ممکن است نیاز به اقدامات جراحی گسترده تری مانند silicone tube intubation باشد که در این روش یک لوله از جنس سیلیکون در داخل مجرای اشکی به مدت ۶ ماه گذشته می شود که موجب انبساط مجرا می شود و بعد از این مدت طی یک جراحی کوچک از چشم خارج می گردد .   
 4. Balloon Dacryoplasty : یک روش جراحی جدیدتر Balloon Catheter Dilation است که در این روش یک بالون در گوشه چشم و داخل مجرای اشکی کار گذاشته می شود . در ابتدا این بالون توسط یک مایع استریل به مدت ۹۰ ثانیه منبسط می شود و سپس مایع خارج می شود و مجدداً بالون به مدت ۶۰ ثانیه منبسط شده و در انتها مایع خارج می شود . میزان موفقیت این روش بین ۱۰۰-۸۰% گزارش شده است .
 5. در موارد نادری که کودکان علی رغم اقدامات درمانی فوق همچنان اشک ریزش دارند ممکن است در کودکان مانند بزرگسالان DCR  یا Dacryocystorhinostomy انجام شود .

 

انسداد مجرای اشکی در کودکان

در کودکان معمولا انسداد مجرای اشکی از نوع مادرزادی است . 10-6 % کودکان قبل از باز شدن کامل مجاری اشکی به دنیا می آیند . در بعضی منابع عنوان شده است که شیوع این اختلال در نوزادان ۵۰%  است. علت این انسداد باقی ماندن مامبران (پرده) در انتهای مجرای نازولاکریمال در سمت بینی است . معمولاً نوزادانی که این مشکل را دارند در ۲ تا ۶ هفته اول بعد از تولد علایمی نشان می دهند که شایع ترین آنها اشک ریزش است . در یک ماه اول بعد از تولد ترشح رفلکسی اشک (ریزش اشک) در زمان گریه کردن نداریم و اگر اشک بیاید به احتمال زیاد پاتولوژیک (ناشی از یک بیماری) است . از علایم دیگر این بیماری ترشح ، التهاب مکرر ملتحمه و التهاب و عفونت کیسه اشکی است که در این صورت ناحیه زیر چشم ، نزدیک بینی قرمز و ملتهب شده و نسبت به لمس حساس است . ممکن است این ناحیه متورم شود و ترشح موکوسی در کناره داخلی چشم دیده شود . در ۱/۳ موارد این درگیری دو طرفه است . معمولاً علایم نوزاد با گرد و غبار و باد تشدید می شود اما ترس از نور photophobia وجود ندارد .

توجه : در کودکانی که اشک ریزش و photophobia دارند، گلوکوم مادرزادی باید در نظر گرفته شود .

 

انسداد مجرای اشکی در بزرگسالان

در انسداد مجرای اشکی که در بالغین روی می دهد افراد دچار اشک ریزش مداوم و ترشح از چشم مبتلا هستند، علت این بیماری به طور دقیق شناخته نشده است و دلایل مختلفی برای آن مطرح است ولی نکته مهم آن است که در اکثر این افراد ( بیش از %۶۰ موارد) مشکلات دیگر آناتومیک و التهابی بینی مانند انحراف تیغه بینی، پولیپ مخاط بینی، سینوزیت و یا مجاورت نزدیک قدامی ترین سلول هوایی سینوس  اتموئید  به مجرای اشکی و یا مشکلات دیگر وجود دارد. تجربه نشان داده است در طی جراحی مجرای اشکی که در آن  مسیر جدیدی برای تخلیه اشک به بینی (Dacryocystorrhinostomy) ایجاد می شود، اگر این مشکلات برطرف نگردد احتمال شکست جراحی مجرای اشکی زیادتر است .

F7_large   OmanJOphthalmol_2012_5_3_191_106106_u9

 


 

 

جراحی شکستگی اوربیت (کاسه چشم)

1 کاسه چشم : کاسه چشم ۷ استخوان ریز و درشت ، یک دیواره خارجی ، یک دیواره داخلی ،  کف و سقف دارد .کف و لبه تحتانی چشم از سایر نقاط نازکتر است و لذا بیشترین شکستگی های  کاسه چشم در این بخش رخ می دهد .

                                                    Image180

 

 

 

 

 

 

 

   

 

 

شکستگی اوربیت (کاسه چشم)

در اثر اصابت ضربه به صورت بخصوص بخش فوقانی آن در صورتی که جسم بزرگتر از قطر کاسه چشم ( مشت یا توپ بسکتبال ) باشد ، شکستگی در دیواره های استخوانی حدقه (اوربيت) اتفاق می افتد .

10079_01X   orb_frontomaxillary_sk_fx

 

 

علائم شکستگی اوربیت (کاسه چشم)

 1. کبودی و خونریزی زیر پوستی (زیر ملتحمه)
 2. بافت های اطراف کره چشم وارد سینوسها می شوند و بعلت گیر افتادن عضلات چشم ، دو بيني ایجاد می شود . علاوه بر این گاهی هوای داخل سینوسها به بافت های حدقه وارد شده و ایجاد ورم در اطراف چشم (آمفیزم زیرپوستی) می کند . صدمه به اعصاب عضلات چشم نیز ایجاد دو بینی می کند .
 3. محدودیت در حرکات چشم به بالا و پایین
 4. کاهش حس در لمس ناحیه ی زیر کاسه چشم ، روی گونه و لثه ها
 5. زخم قابل مشاهده
 6. چشم خون آلود (حتی اگر زخمی قابل مشاهده نباشد)
 7. از دست دادن بینایی به صورت نسبی یا کامل
 8. خروج خون یا مایع زلال از چشم آسیب دیده
 9. جابجایی کره چشم به پایین و یا عقب (گود رفتگی چشم) ، كه از نظر زیبایی برای فرد ایجاد اشکال می کند . گود رفتگی چشم می تواند ظاهری شبیه افتادگی پلک ، افتادگی ابرو و پف پلک ایجاد کند .

08139_02X   

 

دستورات قبل از جراحی اوربیت (کاسه چشم)

 1. در فاز حاد سر را به بالا نگه دارید و از ضد دردها به جزء آسپرین استفاده نمائید . در مورد استفاده از داروها با پزشک معالج هماهنگ نمائید .
 2. در صورت اختلال در دید به پرستار و پزشک اطلاع دهید .
 3. در صورت وجود دوبینی بعد از دو هفته ، باید جراحی صورت گیرد .
 4. از مالش دادن چشم و دست زدن به آن و لنز تماسی داخل آن خودداری کنید .
 5. سعی نکنید جسمی را که در داخل چشم فرو رفته اس ، خارج کنید .
 6. بهتر است چشم سالم بسته شود زیرا حرکت دادن چشم سالم سبب می شود که چشم آسیب دیده هم حرکت کند و این کار شدت آسیب را بیشتر می کند .
 7. در صورت آسیب بینائی نباید تا زمانی که بینائی شما اصلاح نشده شروع به تمرین ورزشی نمایید .
 8. در صورت نیاز و دستور پزشک از پوشش چشمی استفاده نمائید .

 

دستورات بعد از جراحی اوربیت (کاسه چشم)

 1. در ۴۸-۲۴ ساعت اول بعد از عمل از کمپرس سرد در اطراف چشم به طور متناوب استفاده نمائید .
 2. سر خود را باید ۳۰-۴۵ درجه بالاتر از سطح قلب قرار دهید و در حالت طاقباز بخوابید .
 3. در صورت بروز دوبینی و تاری دید حتماً به پزشک و پرستار اطلاع دهید .
 4. معمولاً بعد از عمل تا سه روز می بایست در بخش بستری باشید . پس از آن در صورت صلاحدید پزشک و رعایت نکات مراقبتی مرخص می شوید .
 5. از مالیدن دست و اشیاء آلوده بر ناحیه ی عمل خودداری نمائید .

 

روش درمان شکستگی اوربیت (کاسه چشم)

درمواردی که شکستگی کوچک است ، نیاز به درمان جراحی نمی باشد . درصورت وجود هرگونه علامت که دال بر گرفتاری بافتهای اطراف چشمی باشد ، جراحی ترمیمی انجام می شود . دراین عمل جراحی بافتهای گیرافتاده درمحل شکستگی آزاد و با استفاده از مواد مخصوص شکستگی ترمیم می گردد . جراح پلاستیک چشم ، این جراحي را بدون برش پوستي و بخيه و از داخل چشم انجام مي دهد . لازم به ذکر است که دربرخی موارد پس از ترمیم شکستگی ، دوبینی کماکان باقی می ماند كه بدلیل عدم کاركرد خوب کامل عضلات درگير است كه در اكثر بیماران ظرف ۴-۶ ماه از بين مي رود . در صورت برطرف نشدن این مشکل ،  ممكن است به جراحي بالانس عضله نياز باشد .

06035_02X     11357845_961702127203991_1949351813_n

orbital-blow-out-fracture-repair-certified-fixed-orthodontic-courses-by-indian-dental-academy-15-638     12797883_1531192790509794_1336625808_n

توصیه :

 1. گاهي اعمال جراحي زيبايي مانند بلفاروپلاستی و افتادگی پلک پس از ترمیم شکستگی اوربیت نیاز است .
 2. گودرفتگي چشم و كوچك شدن آن حتي سالها پس از شكستگي قابل اصلاح است .

 

روش جراحی شکستگی اوربیت (کاسه چشم)

با توجه به این که بیشتر شکستگی های کاسه چشم یک طرفه رخ می دهد ، برای بازسازی شکستگی ها، به تصویر سه بعدی کاسه چشم سالم که درقالب مهندسی معکوس و با تکنولوژی پرینتر سه بعدی و CT SCAN صورت بیمار بدست آمده می آید ، میتوان از آن برای ترمیم کاسه چشم شکسته شده استفاده کرد . طبق یک برنامه نرم افزاری ، قالب حدقه چشم سالم بیمار ساخته شده و با چشم آسیب دیده مقایسه می شود و سپس لوازم بازسازی مورد نیاز با توجه به نوع شکستگی ساخته می شود . در این روش مش (توری) تیتانیوم با استفاده از کارآیی پرینتر سه بعدی ساخته شده و هنگام جراحی در ناحیه شکستگی قرار می گیرد تا ضمن ترمیم ناحیه آسیب دیده ، قرینگی را در دو طرف صورت ijps_2014_47_1_8_129618_f10ایجاد کند . میزان ایجاد قرینگی با این روش بالاتر از روش های معمول بازسازی این نوع شکستگی ها بوده است . شکستگی های صورت باید به گونه ای بازسازی شود که با سمت مقابل و سالم صورت قرینه باشد پس روش مورداستفاده باید علاوه بر ترمیم شکستگی، بهترین نتیجه را در برقراری قرینگی حاصل کند.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ijps_2014_47_1_8_129618_f2    surgery-for-fracture-of-facial-bones-500x500

kjorl-hns-56-642-g002-l    ijps_2014_47_1_8_129618_f9   

 

 


 

جراحی لیزیک چشم (LASIK)

jarrahi-leyzik لیزیک نوعی روش جراحی لیزری چشم است که برای اصلاح عیوب انکساری چشم در افراد  نزدیک بین ، دوربین و آستیگمات استفاده می شود . در این عمل ، جراح برای شکل دهی قرنیه و  اصلاح عیب انکساری ، از لیزر اگزایمر استفاده می کند و با استفاده از دستگاه میکروکراتوم و  برداشتن لازه ای از قرنیه ، اصلاح بینایی سطح قرنیه انجام می‌شود. اغلب بیماران پس از جراحی  تا پایان عمر یا سال‌ها نیازی به استفاده از عینک نخواهند داشت . در جراحی لیزیک ، پس از  برداشتن یک فلپ (ورقه‌ای نازک) از قرنیه ، لیزر انجام می‌شود و بعد از انجام لیزر، فلپ قرنیه  به جای خود برگردانده می‌شود .

 

 

 

لیزر اگزایمر (Excimer Laser)

لیزر اگزایمر وسیله ای است که امروزه از آن برای جراحی اصلاح عیوب انکساری استفاده می شود . این لیزر بسیار دقیق بوده که با استفاده از امواج نوری با انرژی زیاد و غیر قابل رویت ، سطح قرنیه را تراش می دهد . پس می توان سطح قرنیه را کم شیب تر یا پر شیب تر کرد . چنین می توان تصور کرد که این لیزر سطح قرنیه را طوری تراش می دهد که انگار لنز تماسی دائمی روی قرنیه گذاشته باشیم . دقت لیزر اگزایمر به حدی است که با هر پالس طی 12 بلیونیوم ثانیه 25/0 میکرون از بافت را تراش می دهد که معادل یک دویستم ضخامت موی انسان و یا 39 میلیونیوم اینچ است . اعمال جراحی رایجی که از این لیزر استفاده می کنند شامل : لیزیک(LASIK) ، لازک(LASEK) ، پی آر کی (photorefractive keratectomy (PRK  ، پی تی کی ( Photo Refractive Keratectomy(PTK  و ….. است.

 

 

برای انجام جراحی لیزیک چه شرایطی لازم است ؟

 1. حداقل سن 18 سال و حد اکثر تا زمانی که فرد آب مروارید نداشته باشد .
 2. عدم تغییر قابل توجه نمره عینک در یکسال گذشته یعنی حداکثر بیش از 0.5 دیوپتر تغییر نکرده باشد .
 3. ضخامت کافی قرنیه
 4. نزدیک بینی ۱- تا ۱۰- دیوپتر
 5.  آستیگماتیسم 5/0 تا 6 دیوپتر
 6. دور بینی حداکثر تا ۶+ دیوپتر
 7. عدم وجود کواتوکونوس (قوزقرنیه) و یا نامنظمی در سطح قرنیه 
 8. عدم وجود بیماریهای عمومی  نظیر انواع روماتیسمِ، دیابت پیشرفته و نقص ایمنی
 9. عدم حاملگی و شیردهی
 10. عدم وجود بیماریهای چشمی مثل گلوکوم (آب سیاه) ، آب مروارید ، خشکی متوسط تا شدید چشم و بیماری تبخال چشمی ، گشاد نشدن بیش از حد معمول مردمک چشم  در تاریکی

 

 

تکنیک جراحی لیزیک

قبل از شروع عمل قطره بی حسی در چشم  ریخته می شود . پلک ها با محلول بتادین ضد عفونی می شود . سپس بیمار در اطاق لیزر روی تخت به پشت دراز می کشد و مجددا قطره بی حسی در چشم ریخته می شود و توسط یک وسیله مخصوصی پلک ها از هم باز نگه داشته می شود و میکروسکوپ اتاق عمل روبروی صورت قرار می گیرد . در داخل میکروسکوپ نور قرمز رنگ کوچکی وجود دارد که ابتدا ثابت است و در حین انجام لیزر چشمک زن می شود . برای افزایش دقت اصلاح ، بیمار باید مرتبا  (بخصوص زمانی که صدای جرجر ناشی از لیزر شنیده می شود) به این نور خیره شود .

 

 

روش جراحی لیزیکXoOB1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 1. جراح ، رینگ مخصوصی را روی چشم می گذارد تا چشم را ثابت نگه دارد . چون رینگ با ساکشن و مکش چشم را داخل خود نگه می دارد ، فشار چشم بالا می رود و بیمار چند لحظه احساس تاری و فشار می کند . بنابراین بیمار باید کاملا شل و آرام بخوابد و نگران نشده و به هیچ وجه زور نزند .
 2. در ابتدا توسط وسیله ای بنام میکروکراتوم (شبیه رنده نجاری ولی در ابعاد بسیار بسیار ظریفتر) ؛ یک لایه (flap) از قسمت سطحی قرنیه به قطر تقریبی 9 میلی متر و ضخامت  در حدود 160 میکرون (هر میکرون برابر با یک هزارم میلیمتر است) برداشته می شود .
 3. سپس با  لیزراکسایمر ، قسمت مرکزی عمق قرنیه تراش داده می شود که میزان تراش ، بسته به میزان و نوع شماره چشم از یک فرد به فرد دیگر تفاوت خواهد کرد . در انتها  لایه یا flap به جای اولیه خود برگردانده می شود و این لایه  بدون نیاز به بخیه در جای خود  فیکس می گردد .

۱٫ 311884-3x2-940x627     2. DSC00650web

۳٫ 2     4. lasik  

 

 

دستورات قبل از جراحی لیزیک

 1. بهتر است چند روز قبل از عمل روزی ۳ بار با شامپو بچه رقیق ‌شده در آب ، لبه‌های پلک و مژه‌ها شسته شود .
 2. استفاده از مواد آرایشی چند روز قبل از عمل باید متوقف شود .

 

دستورات بعد از جراحی لیزیک

 1. طبق دستور پزشک سر وقت از قطره‌ها استفاده شود .
 2. حداقل ۲ هفته بعد از عمل نباید از مواد آرایشی استفاده کرد . در صورت خشکی چشم این محدودیت ممکن است تا چند ماه بعد از عمل ادامه یابد .
 3. خارش و مالیدن چشم‌ها به خصوص در چند روز اول ممنوع است .
 4. از شستشوی سر و صورت و استحمام تا ۲۴ ساعت بعد از عمل باید خودداری کرد .
 5. تا سه هفته استخر و سونا نباید رفت .
 6. از شنا در استخر و دریا تا یک ماه پس از عمل باید خودداری کرد .

 

عوارض جراحی لیزیک

 • اصلاح بیش از حد
 • برق زدن چشم و دیدن هاله
 • خشکي چشم (این حالت باعث سوزش ، احساس خشکی و جسم خارجی در چشم ، و یا حتی تاری بینائی می شود .)
 • ناراحتی در نگاه کردن به چراغ‌ در شب
 • وجود مشکل دید به هنگام رانندگی در شب
 • سختی مطالعه
 • عفونت قرنیه (این مورد بسیار نادر بوده و ممکن است از هر ۴۰۰۰ نفر که تحت جراحی قرار می‌گیرند، یک نفر دچار عفونت قرنیه شود که اغلب با دارو بهبود می‌یابد)

 


 

جراحی لازک چشم (Lasek یا PRK)

نوعی روش جراحی لیزری چشم است که برای اصلاح عیوب انکساری چشم در افراد  نزدیک بین ، دوربین و آستیگمات استفاده می شود . در این عمل ، برای شکل دهی قرنیه و  اصلاح عیب انکساری ، از لیزر اگزایمر استفاده می شود ؛ اما بر خلااف لیزیک نیازی به استفاده از دستگاه میکروکراتوم و برداشتن لایه ای از قرنیه نیست بلکه برای اصلاح بینایی سطح قرنیه (پس از تراشیدن سلولهای سطحی یا اپیتلیوم) مستقیماً لیزر می‌شود . PRK در افرادی که قرنیه نازک و یا اختلال‌های قرنیه‌ای خاص دیگری دارند ، مناسب تر است . همچنین PRK در افراد ارتشی ، ورزشکاران بخصوص رزمی کاران و برخی مشاغل دیگر مناسب تر است . PRK در سال ۱۹۹۵ برای اصلاح نزدیک بینی و در سال ۱۹۹۸ برای اصلاح دوربینی مورد تأیید FDA (انجمن غذا و داروی آمریکا) قرار گرفت و بسیار کم خطر است . از آنجاییکه در این عمل لایه (فلپ) برداشته نمی‌شود ، عوارض مربوط به برداشتن فلپ وجود ندارد . در PRK با برداشتن بافت از مرکز قرنیه، شیب انحنای آن کمتر شده و نزدیک بینی اصلاح می‌شود . برای اصلاح دوربینی ، با برداشتن بافت از قسمت‌های محیطی قرنیه ، شیب انحنای مرکزی آن بیشتر شده و دوربینی اصلاح می‌شود . برای اصلاح آستیگماتیسم ، قرنیه طوری تراش داده می‌شود که به شکل کروی درآید .

 

 

تکنیک جراحی لازک

وسیله مخصوصی به نام «اسپکولوم» به آرامی در چشم گذاشته می‌شود تا پلکها را از هم باز نگه دارد ؛ طوری که بیمار نمی‌تواند پلک بزند ولی می‌تواند چشم هایش را حرکت دهد . چشم با سرم شستشو داده می‌شود . لایه سلولهای محافظ سطحی قرنیه برداشته می‌شود . جراح از بیمار می‌خواهد که به نور کوچک قرمز رنگ چشمک زن داخل میکروسکوپ خیره شود . اگر در تمام طول عمل بیمار نتوانست مرتباً به نور خیره شود ، مشکلی به وجود نمی آید ؛ زیرا اکثر دستگاه‌های لیزر امروزی مجهز به رادار می‌باشند و حرک‌تهای چشم را تعقیب می‌کنند . جراح با استفاده از «لیزر اگزایمر» نزدیک بینی، دور بینی و یا آستیگماتیسم شما را اصلاح می‌کند . دستگاه لیزر اگزایمر با برنامه محاسبه شده بر اساس اندازه‌ گیری‌های قبل از عمل ، دسته امواج نور لیزر را به نقاط مشخص قرنیه می‌تاباند تا عیب انکساری چشم شما با دقت تصحیح شود . بسته به شماره چشم ، زمان لیزر در هر چشم معمولاً ۱–۲ دقیقه طول می‌کشد . سپس لنز تماسی نرم پانسمان کننده‌ای روی قرنیه گذاشته می‌شود تا ترمیم لایه سطح قرنیه تسریع شود . در پایان ، اسپکولوم از چشم خارج می‌شود و تکنسین اتاق عمل یک قطره آنتی بیوتیک دیگر در هر چشم می‌ریزد .

PRK_1

 

 

مزایای جراحی لازک

 • کوتاه تر بودن طول عمل پی آر کی (PRK) نسبت به لیزیک
 • نبودن عوارض مربوط به ایجاد فلاپ
 • عدم نیاز به میکروکراتوم و تکنولوژی مربوطه
 • عدم بروز التهاب های عمقی قرنیه (DLK)
 • قابلیت انجام پی آر کی (PRK) در قرنیه های نازک

 

معایب جراحی لازک

 • طولانی تر بودن دوره درد و ناراحتی بعد از عمل پی آر کی (PRK)
 • طولانی تر بودن زمان بهبود
 • طولانی تر بودن طول مدت تجویز دارو
 • محدودیت انجام عمل پی آر کی (PRK) به شماره های پایین
 • احتمال بیشتر بروز کدورت های قرنیه پس از جراحی پی آر کی (PRK)

 

 

نتایج جراحی لازک

اگر چه نمی توان نتیجه عمل پی آر کی (PRK) را در هر شخص به طور دقیق پیش بینی کرد ولی با توجه به اطلاعات فراوانی که در طی سال ها  از ۳۰۰۰۰۰ مورد جمع آوری شده ، می توان اظهار داشت که برای درمان میوپی از ۱- تا ۶- دیوپتر دقت عمل PRK در حد لیزیک است به طوری که احتمال ایجاد دید ۲۰/۲۰ هشتاد و پنج درصد است . PRK در ایالات متحده برای درمان میوپی از ۱- تا ۷- دیوپتر تأیید شده است .

 

 

عوارض جراحی لازک

اگرچه عمل پی آر کی (PRK) جزء کم عارضه ترین اعمال چشم به شمار می آید ولی عوارض احتمالی پی آر کی (PRK) عبارتند از :

 • حساسیت به نور که ممکن است گاهی تا چند ماه ادامه یابد .
 • احساس پخش نور و هاله دور منابع نوری به ویژه در شب
 • تغییرات میزان بینایی در طول روز که ممکن است تا ۶ ماه بعد از عمل ادامه یابد .
 • احتمال عفونت قرنیه (کراتیت)
 • ایجاد لک و اسکار قرنیه که احتمال آن در اصلاح درجات بالاتر میوپی بیشتر است ؛ لذا ترجیح داده می شود که در میوپی بالاتر از ۷ دیوپتر از عمل لیزیک استفاده شود .

 


 

لیفت صورت

بالا رفتن سن ، استرس هاي زندگي و نيز نور خورشيد و … ، عواملي هستند كه باعث شل شدن عضلات صورت و افزايش چين و چروك صورت مي شوند . كشيدن پوست صورت كه اصطلاحا ليفتينگ صورت گفته مي شود ، براي جوانتر كردن پوست و حالت صورت طراحي شده است . انواع روش های لیفتینگ صورت ابداع شده است که هرکدام در موارد خاص خودش کاربرد دارد .

 

 

روش های بدون نیاز به جراحی ، برای لیفت صورت

۱٫ اولتراسوند درمانی یا هایفوتراپی (HIFU) 

هایفوتراپی پیشرفته ترین تکنولوژی قرن حاضر جهت لیفت صورت بدون جراحی و تنها در یک جلسه و با نتایج ماندگار می‌باشد . مکانیسم عملکرد آن با امواج صوتی اولتراسوند ساده (دقیقا مثل دستگاه سونوگرافی معمولی) می‌باشد ، بنابراین کاملاً ایمن و بی‌ضرر است .

1

 

مزایای هایفوتراپی(HIFU)

 • بدون جراحی می‌باشد ؛ در نتیجه عوارض جراحی مثل کبودی و خونریزی و … را ندارد .
 • فقط در یک جلسه انجام می‌شود .
 • نتایج ماندگار دارد .
 • درد ندارد (چون درد غیر تحملی ندارد ، پس حتی نیاز به بی‌حسی موضعی هم ندارد) .
 • نیاز به بستری ندارد (به‌صورت سرپایی انجام می‌شود) .
 • روشی بی‌خطر و ایمن برای انسان می‌باشد  ؛ چون هیچ نوع اشعه‌ای ندارد . یعنی هایفو (HIFU) دقیقاً مثل سونوگرافی با امواج صوتی اولتراسوند عمل می‌کند که کاملاً بی‌خطر است .
 • هیچ نوع عارضه پوستی مثل لک و زخم و … روی پوست ایجاد نمی‌کند .

 

۲٫ لیزر درمانی

در سال‌های اخیر استفاده از روش لیزر وارد عرصه پوست و زیبایی شده است . مکانیسم آن عبارت است از ایجاد گرما در ناحیه موردنظر ، بدین گونه که با استفاده از انرژی گرمایی از یک طرف ، رشته‌ی قدیمی کلاژن را تخریب کرده و از طرف دیگر باعث تحریک کلاژن سازی جدید می‌شود و درنتیجه قوام و تونیسته پوست افزایش پیدا می‌کند و پوست جوانسازی می‌شود . با این کار خطوط لک‌های ناشی از آفتاب ، جای آکنه‌ها و سایر لک‌های پوستی از بین می‌رود . البته ، با این روش درمانی لیفت و کشیدن پوست صورت نمی‌توان پوست اضافی را برداشت یا ساختارهای زیر پوست را کشید و سفت کرد . 

 

۳٫ تزریق بوتاکس

استفاده از سم بوتولینیوم ( بوتاکس )  یکی از راههای شایع کاهش چین و چروکهای صورت است . این سم،یک پروتئین خالص شده استریل حاصل ازax5 باکتری کلستریدیوم بوتولینیوم در آزمایشگاه است . با تزریق این ماده در مقادیر کم بداخل عضله صورت ، عضلات اطراف ناحیه تزریق قابلیت تحریک شدن توسط عصبها را برای مدت چند ماه از دست می دهند و به علت بی حرکتی عضلات ، چین وچروک ناخواسته صورت کم می شود . درصورت ٤٣ عضله وجود دارد و لازم است تا تزریق بوتاکس در محل های دقیق انجام شود ، تا فقط عضلات ایجاد کننده چین وچروک ضعیف شوند و حرکات طبیعی صورت باقی بمانند . نتیجه تزریق بوتاکس بعد از چند روز شروع می شود ومعمولا" برای کامل شدن به ۱۰-۷ روز نیاز دارد . طول اثر بوتاکس معمولا" 6-3 ماه می باشد و بعداز آن حرکات عضله و چین و چروک ها باز می گردند .

 

 

 

 

سم بوتولینیوم را معمولا"در موارد زیر بکار می بریم : خط اخم ، چروکهای کنار چشم ، خطوط افقی پیشانی ، و باندهای پوستی گردن

botox-before-after    botox3

تزریق در موارد زیر انجام نمی شود :

 • افراد کمتر از ۱۸ یا بیشتر از ۶۵ سال
 • افراد دچار حساسیت به پروتئین شیر گاو
 • افرادی که به محصول بوتولینیوم دیگری واکنش حساسیتی داده اند .
 • افرادیکه در محل تزریق عفونت پوستی دارند .
 • خانم های باردار یا در دوران شیردهی

دو برند اصلی مورد استفاده در دنیا بوتاکس و دیسپورت هستند که هر دو مورد تایید اداره غذا وداروی آمریکا می باشند . در ایران ، دیسپورتbotox_cosmetic محصول کشور انگلیس بطور قانونی وارد و توزیع شده و مورد استفاده قرار می گیرد .

dysport   

 

 

   

 

۴٫ تزریق ژل و چربی

فيلرها (پركننده ها) ي پوستي (dermal fillers) شامل ژل های تزریقی و چربی می باشند . این ها موادي هستند كه در داخل پوست تزريق شده و موجب افزايش حجم و بنابراين صاف كردن چين و چروكها ، برجسته كردن لبها ، و كاهش عمق فرورفتگيهاي صورت مي شوند . در بعضي موارد اثر آنها شبيه ليفت صورت است ولي بدون جراحي و با هزينه كمتر . البته اين درمانها دائمي نيستند و نيازمند تكرار مي باشند . بعضي فيلرها همراه با درمانهاي جوانسازي ديگر صورت مثل تزريق بوتاكس استفاده مي شوند . جراح شما با ارزيابي نيازهاي شما يك يا چند درمان مورد نياز شما را توصيه خواهد كرد .

فیلرهای موقتی (Temporary)

 • چربی انسانی (Autologous Fat) : تزريق چربي شامل برداشتن چربي خود شخص از شكم يا ران و تزريق به نواحي خاصي از صورت است كه چربي آنها كاهش يافته است . فقط مقادير كوچكي از چربي برداشته مي شوند بنابراين اين عمل را نبايد با ليپوساكشن اشتباه كرد . چون چربي از بدن خود شما حاصل مي شود بنابراين ريسك واكنش حساسيتي يا دفع پيوند توسط بدن شما وجود ندارد . بايد توجه داشته باشيد كه تمام سلولهاي زنده چربي بعد از پيوند به محل جديد زنده نمي مانند و بايد انتظار جذب درصد نسبتاً بالايي از چربي تزريق شده را داشته باشيد . به اين دليل پزشك شما احتمالاً در ناحيه مورد درمان بيش از حد لازم تزريق خواهد كرد . چربي برداشته شده رامي توان براي رتوش ذخيره نمود .
 • اسيد هيالورونيك ( Hyaluronic Acid ) : هيالورونيك اسيد يك ماده طبيعي است كه در بدن شما يافت مي شود . مقاديربالايي از آن در بافت همبندي نرم و در مايع چشم وجود دارد . اين ماده در بعضي غضروفها و مايع مفاصل و در بافت پوست هم وجود دارد . يكي از كاربردهاي اين ژل تزريق به داخل مفصل افراد دچار آرتريت است تا باعث كاهش درد مفاصل آنها شود . وقتي اين ژل در صورت تزريق مي شود مثل يك بالش پرشده عمل كرده و ساختمانهاي صورت را كه ممكن است به علت روند طبيعي پير شدن دچار كاهش حجم ياشلي شده باشند ، ساپورت مي كند . اين ژل همچنين آب را به سطح پوست مي آورد تا آن را با طراوت و قابل انعطاف نشان دهد . اسيد هيالورونيك از منشا حيواني تهيه نمي شود و سنتتيك مي باشد . از نامهاي تجاري معتبر آن مي توان از Juviderm ، Esthelis ، Restylane و Perlane نام برد .restylane-perlane   juvederm1                                        Esthelis
 • كلسيم هيدروكسيل آپاتيت (Calcium Hydroxylapatite ) : سنگين ترين فيلر پوستي است و بطور طبيعي در استخوانهاي انسان وجود دارد . ژل مورد استفاده يك ماده بيوسنتتيك است يعني محصول انساني يا حيواني نيست و بنابراين ريسك واكنش حساسيتي پايين است . اين ماده ابتدا در دندانپزشكي و جراحي ترميمي مورد استفاده قرار گرفت و سالها بدون مشكل بكار رفته است . اين ژل حاوي اجزاء كوچكي است كه بصورت داربست عمل مي كنند . كلاژن خود شما روي اين داربست رشد مي كند . با گذشت زمان اين اجزاء ( پارتيكل ها ) به آرامي حل شده و به يونهاي كلسيم و فسفات تبديل مي شوند . اين فيلر پوستي نتايج خيلي طبيعي دارد . جابجا نمي شود و عوارض آن نادر هستند . از آن براي پركردن عميق ترين چين و چروكهاي پوستي مثل خط خنده(nasolabial fold ) ، خطوط عمودي كنار گوشه لب ( marionette lines ) و خطوط اخم (frown lines ) استفاده مي شود . از آن همچنين براي افزايش حجم گونه ها و قسمتهاي ديگر صورت استفاده مي گردد . از نامهاي تجاري اين ماده Radiesse مي باشد .

Radiesse_Box_withSyringe

 • اسيد پلي لاكتيك ( Polylactic Acid ) : يك فيلر پوستي سنتتيك است كه در صورت تزريق شده و موجب توليد كلاژن توسط خود بدن مي شود . اين نوع فيلر يك محرك دانسته مي شود . اين ماده غيرسمي بيش از 40 سال بعنوان ماده نخ بخيه مورد استفاده قرار گرفته است . بيشترين تاثير آن در نيمه تحتاني صورت است براي پر كردن خط خنده و پركردن لبها . برخلاف فيلرهاي ديگر تاثير اين ماده فوري نيست بلكه با تحريك توليد كلاژن خود بدن نتايج به تدريج در طي چند ماه ظاهر مي شوند . احتمالاً براي رسيدن به نتيجه مطلوب 3 تزريق ماهيانه لازم باشد . با هر تزريق تحريك دوباره كلاژن خود شما انجام مي شود . سپس ۶-۴ هفته براي ديدن اثر كامل زمان لازم مي باشد . تنها نوع تاييد شده توسط سازمان غذا و داروي آمريكا SCULPTRA مي باشد .

 

فيلرهاي نیمه دائمی (Semi-permanent)

فيلرهاي PMMA  ) Polymethyl methacrylate  ) حاوي ۲۰% ميكرواسفرهاي كوچك PMMA معلق در 80%  ژل خالص شده كلاژن هستند . اين ماده كه نيمه دائمي است را مي توان براي درمان چين هاي متوسط تا عميق بخصوص خط خنده ( nasolabial folds ) استفاده كرد . از آن همچنين مي توان براي پركردن جاي زخم فرورفته استفاده نمود . چند ماه بعد از تزريق ژل كلاژن از بين مي رود و بدن شما كلاژن طبيعي خودش را ساخته و مناطق زير پوست را پر مي كند . ممكن است براي ديدن نتيجه نهايي تا ۳ماه به زمان نياز داشته باشيم . از نام هاي تجاري آن مي توان از Artefill نام برد . توجه داشته باشید که در صورتیکه راه حل دائمی مدنظر شما باشد باید جراحی را انتخاب کنید . درصورتیکه می خواهید جراحی را به تعویق بیندازید تا زمانیکه برای جراحی آماده شوید می توانید با تزریق فیلرها بهبودی قابل توجهی درصورت خود بدست آورید . فقط بیاد داشته باشید که برای حفظ اثر آن باید درمان خود را تکرار نمایید .

 

 

جراحی لیفت صورت

درمانهای غیر جراحی جوانسازی نمی توانند نتیجه جراحی پلاستیک را داشته باشند ولی میتوانند به تاخیر انداختن جراحی پلاستیک صورت کمک کنند و یا نتایج جراحی پلاستیک را بهتر نمایند . این درمانها شامل تزریق چربی یا ژل ، تزریق بوتاکس یا لایه برداریهای پوستی می باشند . عمل جراحی لیفت صورت برای کاهش چروک‌ها و سایر نشانه‌های پیری در صورت و با هدف بهبود کلی ظاهر فک و صورت انجام می‌شود . عمل جراحی لیفت صورت می‌تواند به از بین بردن تأثیرات نامطلوب زمان ، فشارهای عصبی و قرارگیری در معرض عوامل محیطی مختلف کمک می‌کند . جراح لیفت صورت ، برای انجام این عمل عضلات زیر پوست صورت را بالا برده و سفت می‌کند تا علاوه بر جوانسازی ساختار چهره ، فرم آن را نیز زیبا کند . سپس او چربی‌های اضافی پوست که ظاهر چهره را پیر و خسته نشان می‌دهد را برمی‌دارد . جراحی لیفت صورت ، اگر به‌درستی انجام شود ، عضلات را کشیده و سفت کرده ، پوست را صاف می‌کند و جذابیت چهره را به آن بازمی‌گرداند . شناخته‌شده‌ترین مزیت جراحی لیفت صورت سفت کردن پوست کیسه‌ای و افتاده‌ای است که با بالا رفتن سن ایجاد می‌شود . جراح با برداشتن این بافت‌های اضافی می‌تواند افتادگی پوست اطراف خط فک ، غبغب ، افتادگی پوست اطراف چشم‌ها و پیری نمایان شده در کل چهره را درمان کند .

 

روش جراحی لیفت صورت

جراحی لیفت صورت ( فیس لیفت ) هم با بیهوشی عمومی و هم با بی حسی موضعی همراه با داروی آرامبخش زیر نظر متخصص بیهوشی امکان پذیر است . بسته به وسعت عمل مورد نیاز ، برش ها متفاوت می باشند . در نوع کلاسیک برش در ناحیه موهای شقیقه شروع شده و دور گوش در روی خطوط طبیعی می چرخد و نهایتاً در بین موهای پشت گوش پابان می یابد . لایه های عمقی صورت و عضلات بالا برده شده و پوست اضافی برداشته می شود . گاهی برای بهتر کردن وضعیت گردن برشی دیگر در زیر چانه داده می شود . برش ها با بخیه های ظریف بسته می شوند . بعد ازترمیم ، محل برش های عمل در داخل موها و در داخل خطوط طبیعی صورت و گوش مخفی هستند و به راحتی دیده نمی شوند . بعد از فروکش نمودن تورم بهبودی ظاهر صورت قابل توجه می باشد . نتیجه نهایی عمل شما نه تنها ظاهر جوانتر و سر حال تر می باشد بلکه همچنین باعث اعتماد به نفس بیشتر شما خواهد شد .

 

 

عوارض جراحی لیفت صورت

 • واکنش نامطلوب به بیهوشی
 • عفونت
 • هماتوم (تجمع خون در بیرون از رگ)
 • مشخص بودن جای زخم
 • حالت تهوع ، سرگیجه ، لرز
 • حساس شدن و حساسیت به لمس در ناحیه صورت
 • کبودی
 • تورم
 • بی حسی موقت

لیفت    1

face-lift-befor    face-lift-example

 


جراحی چشم ،جراحی زیبایی پلک،وجود تومور در چشم،تومور پلک و حدقه،لیفت صورت


 

 

 

 

 

 

 

  مطالب مرتبط

برچسب : , , , , , , , ,

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

نظرات
سوالات و پاسخ های دکتر رجبی به کاربران
 1. […] ۵۰ . جراحی های چشم-دکتر رجبی‎۱۶ آگوست ۲۰۱۶ … جراحی های چشم در تهران توسط جراح فوق تخصص دکتر رجبی. … با افزایش سن، تغییراتی در ساختمان پلک ها ایجاد می شود که باعث می شود فرد ظاهری سالخورده و […]

دیدگاه شما

ارسال نظر
( الزامي )
(الزامي)