instagram

انواع تومورهای چشمی

تومورهاي خوش‌خيم و بدخيم چشمي 

بي‌توجهي به تومورهاي بدخيم چشمي ، بويژه در اطفال ممكن است به از دست دادن كامل بينايي آنها بينجامد. اين هشداري است كه چشم پزشكان به والدين مي‌دهند. تومورهاي چشمي مانند ساير تومورها به ۲ نوع خوش‌خيم و بدخيم تقسيم مي‌شوند.

eye201215f1

اين تومورها داخل و حدقه چشم را درگير مي‌كنند؛ اگر تومور در داخل چشم تشكيل شود، معمولا به صورت خال‌ها يا خارهاي چشمي بروز مي‌كند و تا زماني كه علائم خاصي از خود بروز ندهند، چشم پزشك طي دوره‌هاي مشخص معاينه، تنها به مراقبت از آنها مي‌پردازد. اما نكته مهمي كه مردم بايد درباره تومورهاي بدخيم چشم بدانند اين است كه در مراحل اوليه و كوچك بودن تومور، بيمار متوجه علامتي نشود. اين تومورها را به ۲ گروه تومورهاي بزرگسالان و اطفال تقسيم مي‌شوند در بزرگسالان بسته به محل گرفتاري، بتدريج علائم مختلفي بروز مي‌كند؛ ازجمله اين كه در جلوي چشم خال‌هاي برجسته‌اي پيدا مي‌شود كه بيمار در آينه آن را مشاهده مي‌كند يا نزديكان او مي‌توانند آنها را ببينند. اگر بخش‌هاي عميق‌‌تري از سطح چشم درگير شده باشد، ايجاد رگ‌هاي برجسته روي سفيدي چشم جلب توجه مي‌كند و در صورتي كه عمق محل تومور بيشتر باشد، حالاتي چون مگس‌پران، احساس ديدن جرقه‌هاي نوراني، تاري ديد و كج و معوج ديدن اشياء از علائم شايع است. با مشاهده هر كدام از اين عوارض، بدون از دست دادن زمان بايد به چشم‌‌پزشك مراجعه كرد. تمام درمان‌هاي استاندارد جهاني براي تومورهاي چشمي در كشور ایران انجام مي‌گيرد.

تومورهای چشمی کودکان؛ شایع و کشنده

این تومورها از کشنده‌ترین و شایع‌ترین تومورهایی است که در دوران کودکی بروز می‌کند. در واقع این تومورها دومین و در بعضی کشورها سومین تومور شایع دوران کودکی است.

هرچه زودتر این تومورها تشخیص داده شود، نه‌تنها جان بیمار حفظ می‌شود، بلکه قدرت بینایی او نیز باقی خواهد ماند.

تمام نوزادان باید پس از تولد، تحت معاینات کامل چشم‌ قرار گیرند و شبکیه چشمشان بررسی شود، تا از سلامت چشم‌ آنها مطمئن شویم.

این کودکان از ۵ تا ۶ سالگی که احتمال عود بیماری وجود دارد، باید تحت نظر باشند.

اما پس از این سن هیچ تومور داخل چشمی از نوع رتینوبلاستوم بروز نمی‌کند و باید مراقب تومورهای ثانویه باشیم که از قسمت‌های دیگر عود می‌کند؛ از جمله تومورهای استخوانی،‌ سرطان‌های خونی و … .

otu001b

ازجمله استفاده از ليزر يا پلاك‌هاي راديواكتيو. نوع دوم و بسيار مهم اين تومورها به نام رتينو پلاسما كه در بچه‌ها بروز مي‌كند، سن تشخيص در اطفال حدود ۱۸ ماهگي است و شايع‌ترين علامتي كه والدين بايد به آن توجه كنند، ايجاد سفيدي در مردمك است.

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 comments on “انواع تومورهای چشمی
 1. سلام 

  برای عمل لیزیک پیش چشم پزشم رفتم بعد آزمایش و عکسای معمول وقت عمل رو مشخص کرد- زمان معاینه خود چشمم دکتر متوجه ی چیز غیر عادی رو شبکه شد که بعد اکو و آنژیو چشم تشخیص توده چشمی به اصلاح استوما تو چشمم شدن – علام و دردی ندارم بخاطر همینگفت مسیله ای نیست ولی  عمل لیزیک رو انجام نمیدن چون نمی خوان چشم و احتمالا توده تحریک بشه …

  حالا نمی دونم باید چه کنم ؟ درمانی داره یا چطور از خطرش مطلع بشم

  پاسخ
 2. سلام من قرنیه چشام نازک هست شماره چشام هم بالا هست ایا میتونم عمل لنز داخل چشم انجام بدم۳سال هست شماره چشام ثابت مونده

  پاسخ

برچسب : , , , , , ,

 • مطالب تصادفی