instagram

نکاتی برای استفاده كنندگان از لنز تماسی

لنز تماسی

خطرات استفاده از لنز تماسی

لنز تماسی  كه به صورت دقيق تميز و ضد عفوني نشوند ، خطر عفونت را بالا مي برند . لنز تماسی قديمي يا نامتناسب با چشم ممكن است باعث خراشيدگي چشم يا القاء رشد عروق خوني در قرنيه شوند . با توجه به اينكه ممكن است لنز تماسی با گذشت زمان تاب برداشته و شكل قرنيه را تغيير دهد ، تناسب لنز تماسی با چشم و قدرت آن ، بايد در فاصله هاي زماني منظم توسط چشم پزشك يا اپتومتريست ارزيابي شود. زماني كه لنز روي چشم مي باشد از داروهاي چشمي خاصي مانند قطره هايي كه از نوع سوسپانسيون هستند و يا قطره چشمي اپي نفرين و يا برخي از داروهاي خوراكي خود سرانه استفاده نكنند. زيرا اينگونه داروها سبب رنگ پذيري لنز تماسي نرم مي شوند و بايستي قبل از اينگونه داروها پزشك خود را مطلع سازند.

در صورتيكه دارای شرايط زير باشيد داوطلب مناسبی براي استفاده از لنز تماسی نيستيد :

نكات ايمني در استفاده از لنز تماسی

 1. برای آنکه لنز تماسی به راحتی در چشم شما قرار بگیرد و داخل چشم احساس نشود و نیز برای آنکه اکسیژن کافی به چشم برسد و در نهایت برای آنکه استفاده از لنز باعث صدمه به قرنیه تان نشود، باید اشک شما در حد کافی بوده و از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. متخصص چشم یا اپتومترسیت به کمک دستگاه اسلیت لمپ و تستهایی همچون تست شیرمر و  TBUTاین مسئله را بررسی می کند.
 2. برای اینکه بتوان از لنز استفاده کرد قرنیه چشم (بویژه سطح آن) و پلک حتماً باید سالم باشند. متخصص چشم یا اپتومترسیت به کمک افتالموسکوپ و اسلیت لمپ به بررسی قرنیه و پلک شما پرداخته و شما را از سلامت آنها و امکان استفاده لنز توسط شما مطمئن می سازد.
 3. اگر لنز تجویز شده مناسب چشم شما نباشد ممکن است باعث ایجاد ناراحتی و عوارضی چون نوسان دید، جابجایی بیش از حد لنز، بیرون افتادن لنز، چسبیدن لنز به چشم و … شود.
 4. قبل از آنکه اقدام به گذاشتن لنز در چشم کنید باید از عدم وجود عفونت و التهاب و حساسیت در چشم خود مطمئن شوید. اگر با وجود موارد فوق از لنز استفاده نمایید، علاوه بر آنکه مواد عفونی یا التهابی موجود در چشم باعث خراب شدن زود هنگام لنز خواهند شد ، خطرات جدی هم برای چشم خود ایجاد خواهید کرد.
 5. محلول هاي لنز سخت را براي لنز هاي نرمبه هيچ وجه بكار نبريد.از محلول ها و مواد پاك كننده معمولي براي پاك كردن لنز استفاده نكنيد. لنزهاي نرم به هيچ وجه نبايد با آب معمولي و يا حتي آب مقطر ، تماسي پيدا كنند در صورتي كه لنز نرم را با آب معمولي بشوئيد و درون چشم قرار دهيد، احتمال آن وجود دارد كه به چشم چسبيده و آن را زخم كند.
 6. در ابتداي استفاده از لنز،اشك ريزش ، سوزش ، احساس جسم خارجي و ناراحتي از نور وجود دارد كه بتدريج رفع مي شود،اما اگر بعد از دوره عادت به لنز با گذاشتن لنز احساس ناراحتي در چشم كرديد علت آن ميتواند وجود جسم خارجي زير لنز يا خراش چشم باشد .لنز را فورا در بياوريد ،بعد از شستشو با سرم فزيولوژيك دوباره آن را در چشم قرار دهيد ،اگر باز هم احساس ناراحتي كرديد،لنز را خارج كرده و به يك درمانگاه مراجعه كنيد.
 7. موقع برداشتن لنز مراقب باشید ناخن هایتان به قرنیه صدمه نزند. هنگام خواب لنز رادر آورید و هرگز با لنز نخوابید.
 8. براي نگهداري لنزها از جا لنزي استفاده كرده و داخل جا لنزي هميشه محلول ميريزيم به طوريكه لبه لنز خارج از محلول نماند.لنزها به دليل هيدروژلي بودنشان بايد هميشه در محلول مرطوب بمانند. هرشب محلول تازه درون جا لنزي بريزيد و حلول قديمي را تعويض كنيد.

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 comments on “نکاتی برای استفاده كنندگان از لنز تماسی
 1. سلام من دكترچشم رفتم چشمم رو معاينه كرد ولى نسخه اى ندادن فقط گفتن لنزشماره٣بگير منم ازعينك فروشى لنزطبى رنگى نرم سالانهگرفتم روز اول كه زدم چشمم قرمزشدواحساس ميكردم چيزى توى چشمم هست اولين باره از لنزاستفاده ميكنم آيامشكلى هست؟؟ميتونم چند مدت ازش استفاده نكنم وتوى محلول باشه؟؟؟توروخداجواب بدين؟؟!!  

  پاسخ

برچسب : , , , , , , , , , , , , , ,

 • مطالب تصادفی