instagram

آیا پتوز چشم درمان می شود؟

پتوز چشم

 پتوز چشم

پلک ها پرده های چشم هستند و در صورتی که عامل خارجی بخواهد به چشم وارد شود، به سرعت وارد عمل شده و از آن جلوگیری می کنند. متأسفانه گاهی پلک ها کمتر از حدی که باید، باز می شوند و دامنه ی بینایی را کم می کنند. به همین دلیل باید این عارضه ی ناخوشایند که افتادگی پلک یا پتوز چشم نامیده می شود باید به سرعت درمان شود.پتوزچشم ممکن است خفیف بوده و یا تمامی مردمک را بپوشاند. در برخی موارد پتوزچشم می‌تواند دید طبیعی را محدود و یا حتی به طور کامل مسدود نماید. پتوز چشم می‌تواند یک یا هر دو چشم را درگیر کند، وراثتی باشد، در بدو تولد بروز کند و یا در سنین بالاتر اتفاق بیفتد.

پتوز چشم مادرزادی در زمان تولد ديده میشود در اثر تكامل ناقص عضله بالابرنده پلك بالا ايجاد مى‌شود و معمولاً خود به خود بهبود نمى‌يابد. در موارد شديد انجام عمل جراحى براى اصلاح آن لازم است.پتوزچشم ممكن است در اثر كهولت و افزايش سن بروز کرده و گاهي نیز بر اثر ضربه ايجاد مى‌شود. همچنین ممكن است متعاقب جراحى چشم مثلاً بدنبال جراحى كاتاراكت رخ دهد. در مواردى كه پتوز چشم متعاقب جراحي كاتاراكت پيش مى‌آيد، صدمه به عضلات بالا برنده پلك (عضله لواتور) توسط فشار اسپكولوم (وسيله¬اى كه پلك¬ها را باز نگاه مى‌دارد)‌ باعث پتوز چشم مى‌شود.

علائم پتوز چشم

واضح ترین نشانه پتوز چشم ها افتادگی پلک است. افراد مبتلا به پتوز چشم ، بسته به شدت افتادگی پلک، دچار اختلال دید می شوند. گاهى بيمار سر خود را به عقب خم مى‌كند و چانه را بالا مى‌گيرد تا از زير پلك ‌ها ببيند و يا مرتب ابروهاى خود را بالا مى‌برد تا به كمك آن پلك‌ها را بالاتر بكشد. در برخى موارد ممكن است انحراف چشم و دو بينى هم از علائم همراه باشد.

درمان با بوتاکس

درمان با بوتاکس پر طرفدارترین روش درمانی زیبایی در پزشکی زیبایی است. اگر چه این روش زیبایی پرطرفدار باعث بوجود آمدن ظاهری زیباتر می شود، عوارض بدی نیز دارد که شایع ترین آنها افتادگی ابرو و پلک است. تزریق بوتاکس اگر به درستی انجام نشود، می تواند باعث بروز ناراحتی های جدید شود. به همین دلیل تنها با مراجعه به متخصصین زبده و کار آزموده نسبت به رفع افتادگی پلک با بوتاکس اقدام نمایید تا ضمن بهره گیری از بهترین نتایج، از درمانی بی خطر بهره مند شوید.

درمان پتوز چشم با جراحی

پتوزچشم یکی از دلایل اصلی است که برخی افراد به خاطر آن عمل جراحی زیبایی پلک (بلفاروپلاستی) را برای برداشتن و سفت کردن پوست اضافی آن برای دستیابی به یک ظاهر جوان‌تر و شاداب‌تر انجام می‌دهند. بلفاروپلاستی باعث سفت شدن پوست آویزان شده در اطراف چشم‌ها می‌شود و باعث می‌شود ظاهر فرد زیباتر و جوان‌تر به نظر برسد.گاهی اوقات بلفاروپلاستی را می‌توان برای بهبود بینایی فرد با کم کردن مانع ایجادشده در جلوی چشم‌ها به خاطر افزایش افتادگی پلک چشم انجام داد. عمل جراحی بلفاروپلاستی می‌تواند باعث حذف پوست، عضلات و گاهی چربی اضافی بر روی پلک‌های بالا یا پایین شود. در برخی موارد، شما ممکن است نیاز به حذف پوست و نه عضلات پلک داشته باشید یا ممکن است نیاز باشد عمل جراحی بر روی هر دو پلک‌های بالا و پایین شما به‌صورت همزمان انجام شود.

نمونه جراحی های پتوز چشم دکتر محمد طاهر رجبی

(تصاویر بیشتر در گالری جراحی)

پتوز چشم

پتوز چشم

 

Facebook| Google plus| twitter| cloob| Facenama| Stumble Upon| Delicious| Digg|

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

7 comments on “آیا پتوز چشم درمان می شود؟
  1. سلام اقای دکتر من ۴ ساله ک مبتلا ب بیماری گریوز هستم وتحت درمان با متی مازول  بیرون زدگی خفیف چشم راست دارم و تا حا لا اقدام به درمانش نکردم .میخواستم بدونم بدون نیاز به جراحی میشه مشکل رو رفع کرد؟

    پاسخ
  2. سلام من ۲۴ سالمه و دچار پتوز مادر زادی (افتادگی پلک )و البته چشم من دید هم ندارد و یک بار عمل شدم و نتیجه ی مطلوبی هم نگرفتم آیا درمان دارد یا خیر

    پاسخ

برچسب : , , , , , , , , , , , , ,

  • مطالب تصادفی